Zástup v zamestnaní počas materskej/rodičovskej dovolenky

petronelak
22. máj 2013

V septembri 2013 by som mala nastúpiť na Materskú dovolenku a samozrejme by som chcela pokračovať v rodičovskej dovolenke, a však prijali namiesto mňa zamestnankyňu ktorej nedali pracovnú zmluvu s dobou počas zastupovania materskej/rodičovskej dovolenky ale na dobu "určitú", ktorú jej potom predpokladám predĺžia asi v zmysle ZP na dobu neurčitú. Ja mám tiež zmluvu na dobu neurčitú. Ostala som trošku z toho neistá, kedže sa najskôr rozprávalo, že dostane zmluvu na zastupovania a teda neviem čo si mám o tom myslieť. Čo si o tom myslíte vy mám sa spýtať zamestnávateľa prečo to tak riešili, či somnou nerátajú do budúcnosti na tú istú pracovú pozíciu? Obávam sa totižto toho že ked sa budem chcieť vrátiť po nejakom čase do práce tak mi neposkytnú to isté pracovné miesto, a všetky ostatné pracovné pozície vo firme kde pracujem sú len vo výrobe na smeny, a ja pracujem na administratíve na jednu smenu a práca ma baví a vyhovuje mi.

yennn
22. máj 2013

@petronelak Ak sa nemýlim, nemôže už od 1.1. byť doba určitá dlhšia nez dva roky, takže tak či tak by jej nemohli dať len na dobu tvojej materskej... Zaujalo ma že si este len v 18tt a už ju majú prijatú. Ale k tvojej otázke - neviem ako dlho si tam a aké máte vzťahy, no rozhodne nič nepokazis podľa mňa, ak sa s nimi slušne porozpravas a spytas sa prečo to takto vyriešili, a či s tebou po návrate rátajú, a dáš im tiež najavo že tu prácu máš rada a že o ňu stojis 🙂
PS: aj tak ... akokoľvek by ti sľubovali, vždy sa môže počas tvojej materskej veľa zmeniť, na jeho strane ale aj na tvojej. Tak sa neplas a užívaj si tehotenstvo 😉

angua27
23. máj 2013

@petronelak, presne ako písala yennn. najlepšie je spýtať sa. ale pokiaľ plánuješ byť aj na rodičovskej dovolenke, t.j. do 3 rokov dieťaťa, tak keď sa vrátiš, nemusia Ti ponúknúť presne Tvoje predchádzajúce miesto. mali by Ti však ponúknuť miesto, podľa Tvojej pracovnej zmluvy, čiže ak si administratívny pracovník, do výroby Ťa šupnúť nemôžu. 😉

petronelak
autor
23. máj 2013

@yennn, mýliš sa v prípade, že ide o zastupovanie materskej, rodičovskej dovolenky môže zamestnávateľ do zmluvy napísať formuláciu "zmluva na dobu určitú - počas zastupovania materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca xy", ono bolo mne povedané že to tak aj bude ale dostala zmluvu normálne s dobou určitou a ako ty píšeš nemôže byť dlhšie ako dva roky, potom musia dať podľa ZP dobu neurčitú. No mala nastúpiť od 1.7.2013 a však kedže im povedala že by sa musela na mesiac hlásiť na úrad práce berú ju od 1.6.2013, je to tiež divné kedže 3,5 mesiaca niekoho zaúčať no neviem, skôr si tu budeme už po cca 1,5 mesiaci zavadzať si myslím. Ja vo firme pracujem 4 rok inak.

petronelak
autor
23. máj 2013

angua27 Ja plánujem určite byť aj na rodičovskej dovolenke a kedže to budem moje prvé bábätko a s manželom by sme chceli dve tak ak sa pošťastí tak určite budem pokračovať na materskej/rodičovskej dovolenke aj s druhým dieťaťom,takže možno budem doma viac ako len 3 roky. Viem, že tú istú pracovnú pozíciu mi musia dať len po nástupe po materskej dovolenke, ale myslíš že keď pracujem na administratíve nemôžu ma po tých napr. 3 rokoch dať do výroby, či na expedíciu a musia mi ponúknuť miesto v administratíve? Ošetruje toto ZP nejako akú pozíciu ti musia ponúknuť po rodičovskej dovolenke? Lebo ak tej mojej nástupkyni dajú po 2 rokoch zmluvu na dobu neurčitú a ja budem doma určite viac ako dva roky, tak moja pozícia bude obsadená a tým pádom mi nemajú čo ponúknuť v administratíve kedže na administratíve je nás len nejakých 6 ľudí aj s účtovníčkou. A na spýtanie sa je už asi tiež neskoro kedže zmluva je už podpísaná jak zo strany nastupujúceho zamestnanca tak zo zamestnávateľ. Je to ale podľa mňa asi "podraz" voči mojej osobe aspon ja to tak cítim.

maruska24
23. máj 2013

@petronelak vidíš, sama hovoríš, že sa nemieniš po pol roku vrátiť do práce, ale dokonca sa pokúsiť aj o druhé bábo a tým sa tak skoro do práce vrátiť nemieniš. Zamestnávateľ to zjavne predvída, a preto volí zamestnanca na takúto zmluvu a tým si ho vlastne zaisťuje, aby si do dvoch rokoch nenašiel inú prácu a ty im nakoniec povieš, že sa nevrátiš lebo ideš znova na materskú. To čo bude o 3 či 6 rokov nevie nikto, a hlavne ak vypadneš z pracovných návykov na tak dlho..... .

petronelak
autor
23. máj 2013

@maruska24 na jednej strane máš pravdu že čo bude o 3 či 6 rokov nikto nevie, ale v tomto momente mi to príde tak že keby zvolil že ju prijme na zastupovanie tak ja mám ako takú istotu, že sa mám kde vrátiť po tých xy rokoch a nemám starosti čo bude keď.... A že by zastupujúca hladala iné zamestnanie skôr ako by jej povedali o tom pochybujem kedže ide z 3 zmenej prevádzky pomaly s minimálnou mzdou, do kancelárie na jednu smenu s odosť vyšou mzdou a ešte v blízkosti domova, a ešte som zabudla podotknúť, že bola prijatá bez výberového konania lebo to je dcéra jednej z kolegýň. A neviem či poznáš ty niekoho kto sa hned vráti po pol roku do práce, ale ja nie a myslím že v dnešnej dobe sa to ani nedá kedže "babky" musia robiť do 62 rokov a dieťa čo kde človek odloží po pol roku jedine že je tak za vodou že by si zaobstaral opatrovateľku, ale to v tom prípade ked má na opatrovateľku nemá asi núdzu chodiť do práce kedže to nie je lacná záležitosť.

mima4
23. máj 2013

@petronelak no zametnavatel to dokaze "sikovne" vyriesit, ze ta neprijme naspat a vacsina zamestnavatelov ani nema zaujem naspat prijat cloveka, ktory bol tak dlho mimo svojej prace... Moze v pohode vytvorit fiktivne miesto... na ktore neskor realne posunie tu pani a toto miesto zrusi... a tym padom tvoje miesto prestane existovat.
A hlavne, ked si zauci inu osobu namiesto teba, ta osoba bude sikovna, zrucna, pracovita... tak nema dovod naspat vziat cloveka, ktory tolko nepracoval...

januliku
23. máj 2013

@petronelak Bohuzial, uz tu mame kapitalizmus, takze nic nie je iste a uz vobec nie zamestananie 😒

eeffka
23. máj 2013

@petronelak ak budes doma tie 3-6r bud si ista ze to vyriesia ako pise @mima4 bez urazky ale po 6r co chces aby ta cakalo miestecko? Bohuzial v dnesnej dobe chces dobre miesto? nebudes si sunky valat na RD (tplko v skratke)

Ze zamestnavatel spravil chybu je iste, mal jej dat zmluvu na neurcito aj na 15r ( 5deti za sebou 😀 ) ale je to jeho problem, ktory vyriesi tak ze tebe da miesto "asistentky" potom sa za 2-3mesiace zisti ze "asistentka je nadbytocna a si vonku z firmy. Najma ak zaskok bude pracovity. jedine mozes dufat, ze bud bude lava a budu stastni az sa vratis aj ked 3r OMG, robim v administrative a po 3r je pre mna kolegyna uz byvala, alebo ze sa vystriedate na materskej.
Sama som bola na MD 6m a pri druhej az rok 🙂 nakolko mi moje miesto stoji za to.

maruska24
23. máj 2013

@petronelak práveže v dnešnej dobe si každá 2x premyslí či bude na materskej dlho alebo sa poobzerá po opatrovateľke, či inej možnosti. Moje kamošky i kolegyne, boli max rok doma, aj to chodili každý mesiac do práce, aby sa informovali čo je nové a pod. a potom vláčili domov kvantum materiálu a dokonca sa aj na školenia pýtali /platili si samé/ len aby o ne bol ešte záujem. Nič v zlom, ale ty ako zamestnávateľ by si v pohode na niekoho čakala 6 rokov s otvorenou náručou? Jedno je totiž zákon druhé realita. A istotu nemáš aj tak, aj keby dostala zmluvu len na zastupovanie. Vrátila by si sa, do mesiaca by si dostala výpoveď a kočka novú zmluvu. A len tak na okraj, v zahraničí niečo ako 3 ročná materská dovolenka neexistuje, tak babenky pekne šup do práce už po pár týždňoch. To len slovenské devy /obrazne povedané/ sú rozmaznané takouto možnosťou. 😉 takže nerieš, užívaj si tehu, teš sa na bábo a sama uvidíš čo a ako bude.

petronelak
autor
23. máj 2013

Už to neriešim, respektíve netrápim sa tým ako ked som sa to dozvedela, zarazilo ma to len preto, že bolo povedané že bude prijatá na zastupovanie a dostala úplne inú zmluvu,zamestnávateľ sa tak rozhodol a už som sa s tým nejak stotožnila a akceptujem to. Čo bude o rok, dva, či tri to nik nevie, ženy po materskej či rodičovskej dovolenke to majú ťažké určite, ale dieťa odkladať po pol roku niekde po opatrovateľkách s tým sa nejako nestotožňujem, možno po tom 1,5 rokul ked už dieťa chodí a je troška samostatné.... tak áno ale po pol roku si to neviem predstaviť. Tak čo keď ma neprijmu po xy rokoch nájdem inú prácu našli iné nájdem aj ja a ako píšete viaceré budem si užívať tehotenstvo a tešiť sa na krásne chvíle s bábom. A možno to osud tak zariadi že druhé dieťa nebude a ja sa vrátim po roku či dvoch do práce, človek nikdy nevie čo bude.

yennn
24. máj 2013

@petronelak máš pravdu, je tam to zastupovanie počas materskej uvedené, este by to teoreticky šlo, lebo ZP píše že v tomto pripade je možné opätovne predĺžiť pp na dobu určitú, aj ked môže to byť z jej strany sporné ak od začiatku nemá definované v zmluve že je na zastupovanie, pravdepodobne po 2r bude tvrdiť že netušila že je na zastupovanie... ale to mášfakt jedno, kto chce psa biť palicu si nájde - ak bude chcieť, prácu ti dá, ak nebude, môže mať v zmluve kto chce čo chce. Ty sa zariad ako chceš, ak chceš byť doma rok, buď rok, ak šesť tak šesť. Ono sa to potom vyrieši 🙂 Sama najlepšie budeš vedieť či ti je doma s dieťaťom dobre alebo ti chýba spoločnosť, resp. či si vôbec budeš môcť finančne dovoliť byť dlhšie doma, život prichysta občas všeličo. Ja by som určite nešla do polemizovať o tom čo je správne... jedny súdia tých čo sú doma dlho, iní tých čo idú po pár mesiacoch práce. Ale fakt je že každá sme iná a každá máme inú osobnú, rodinnú, pracovnú a finančnú situáciu.... 😉

yennn
24. máj 2013

@maruska24 niežeby som propagovala 3ročnú materskú 🙂 ale nerozmýšľala si niekedy že v zahraničí majú vytvorené iné podmienky na to aby šli po pár týždňoch do práce. V holandsku či belgicku na to hneď už majú jasle + vraj celkom slušné príspevky. Plus, ja osobne to vnímam tak že aspoň niečo mám z toho že žijem na slovensku, 😀 ked už nič iné tak ako možnosť voľby je to super . Nie kazdy má na 1.mieste karieru. Ja som mala, celé dlhé roky, stalo ma to zdravie a kamarátov (sa diviť že sme stihli splodit bejby 😝 ), potom ked príde dlho vymodlene babo tak si rozmyslim či ho supnem cudzej žene aby sa starala. Ako vravím, každá žena je v inej situácii. Plus nedá mi nemyslieť si že tie ženy v zahraničí mnohé by s nami menili. PS: ja mám super zamestnávateľa - počkal si ma 🙂 Jasné že po takom dlhom čase som bola cudzinec, tak som sa rozkukala , pokecali čo nové, povymieňali klebety a bolo 😀 😀 😀

maruska24
24. máj 2013

@yennn 🙂 mala si fakt šťastie, moje kolegyne hneď ako išli na materskú dostali od šéfa pokec o tom, že ak nebudú uvažovať tak do pol roka o návrate, tak rovno môžu rátať s odstupným. A pomaly sa už ani nestretávam s tým, že niektorá by uvažovala vôbec byť 3 roky doma, skôr naopak, hľadajú sa hneď riešenia čo s dieťaťom, aby išla aspoň na polovičný do práce. Vždy je to ale o tom, kde človek robí, v akom regione, v akej oblasti a čo na to zamestnávateľ. Nie všade je to tak, že budú čakať na niekoho do nekonečna. / a pre niekoho je nekonečno už aj rok 😒 /.

yennn
24. máj 2013

@maruska24 vieš,veď ja ani netvrdím že som šla na to isté miesto 😉 Jednak to bolo miesto kde som robila 12-14 h denne, jednak obrovská zodpovednosť, o takú prácu sa už zaujímať nemôžem, pretože raz som sa rozhodla mať dieťa, tak nemôžem ho teraz úplne odložiť (resp môžem ale nechcem). A dvak moje miesto bolo obsadené ešte skôr než som odišla na materskú - nemohlo ostať neobsadené, a bolo úplne jedno či sa vrátim o dva mesiace alebo tri roky, skrátka som oň došla už len tým že som otehotnela...
Ale dôvod, prečo mi sľúbili že ma počkajú, bol asi v tom že boli so mnou spokojní a nechceli ma po materskej stratiť. A teraz som na úplne inej pozícii, svojim spôsobom krok späť, ale pracujem na 6h úväzok (keby mi niekto povedal pred 5 rokmi, sa mu vysmejem, neviem či by aj facka nevyletela 😀 ), pracovnú dobu mám flexibilnú - môžem prísť ráno na 7 alebo aj na 9 , príp ak by som si nadrobila cez týždeň a v piatok neprišla, tak by to bolo ok. Plat nič moc resp. adekvátny 6h a faktu že mám furt choré dieťa - ale mám prácu a priority mám momentálne celkom jasné, takže tak 😎