Zatvorenie prevádzky a nútená PN

sabinami
14. mar 2020

Zdravím, chcem sa informovať asi každý viete čo sa vo svete deje momentálne, prevádzka v ktorej pracujem je od pondelka zatiaľ do konca mesiaca zatvorená, zamestnávateľ každého požiadal aby sa dal na pn ale pokial viem, je povinný vyplatiť nám riadnu mzdu akoby sme mali odpracovaný mesiac a nie nás nútiť ísť na pn, ako je to v mojom prípade keďže som na polovičný úväzok ? Viete mi niekto poradiť ? Mam ísť na pn alebo nie ?

deedol
14. mar 2020

@sabinami nie, je to prekazka na strane zamestnavatela.

https://comeniusblog.flaw.uniba.sk/2020/03/13/k...

amelia000
14. mar 2020

@sabinami povedz mu ze doktor ta odmietol vypisat lebo ti nic nieje :D

lucka_ke
14. mar 2020

prekážka na strane zamestnávateľa, musí vám vyplatiť plnú mzdu, žiadna PN ak nie ste chorí

anesim
14. mar 2020

@lucka_ke snad to tak bude, ale tento tyzden bol na exprese mihal a hovoril o tomto. Povedal,ze podla ZP zamestnavatel moze nariadit cerpat dovolenku, aj vycerpanie celej, a ak cerpanie nahradneho volna to musi byt dohodou, a nahradne volno si moze cerpat aj ked teraz nema a dopracuje potom.
Ktovie ako to zamestnavatelia budu brat

tncka
14. mar 2020

@sabinami neni to jedno? Hlavne ze budes doma a v bezpeci bez virusom. Zdravie hadam prednejsie ako peniaze

lucka_ke
14. mar 2020

@anesim ale podľa Zákonníka práce dovolenku musí nariadiť 14 dní vopred, čo sa pri karanténe nedá stihnúť, preto je to tak ako som písala vyššie

bodka13
14. mar 2020

@anesim mám pocit, že Mihál raz povie tak a raz tak ... včera povedal že ak je zatvorené ako opatrenie pred vírusom tak zamestnec je platený akoby bol v práci, ak je v karanténe tak je pn
Asi aj oni sami v tom nemajú jasno

anesim
14. mar 2020

@bodka13 uvidime ako sa k tomu postavia zamestnavatelia,

mondolina
14. mar 2020

@bodka13
A ty tam nevidíš rozdiel? Prevádzka môže byť zavretá, ale nie je v karanténe. Pn keď musí byť v karanténe.

sabinami
autor
14. mar 2020

@tncka je to jedno možno tým ktorý nemajú ziadnu hypo na krku 🙂 ja keď sa dám na pn ako nám káže zamestnávateľ dostanem asi tak 100€ 🙂 preto sa pýtam či som povinná mu vyhovieť alebo je on zo zákona povinný mi aj tak platiť ako za pdrobeny mesiac alebo teda radšej by som čerpala dovolenku ako tu pnku 🙂 ale on je za pnku

fokuska
14. mar 2020

@sabinami Zamestnavatel nerozhoduje o PN. Urcuje to lekar. Ty nemas dovod byt PN.
Plati co pise @lucka_ke

bodka13
14. mar 2020

@mondolina vidím tam rozdiel, že ak je prevádzka zatvorená kvôli opatreniu a ja ako zamestnanec musím byť doma tak mám plat akoby som bola v práci...ak musím byť v karanténe,lebo som bola v kontakte s osobou čo prišla zo zahraničia alebo má potvrdený vírus tak som na PN a poberám dávku.
Otázka autorky je či má ísť na PN, podľa mojej odpovede určite nie, to iba jej zamestnávateľ hľadá pre neho výhodu

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stulrajterova
14. mar 2020

@lucka_ke % zo mzdy

@sabinami, ale vy kludne môžete čerpať dovolenku, navrhli ste mu to?

sabinami
autor
14. mar 2020

@stulrajterova navrhla ale viete, ostatní členovia firmy sú ako ovce, všetci sa dali na pn 🙂 ja budem ešte za Pi*** že vymýšľam ale len čerpám z toho na čo mam naozaj nárok a povinnosť môjho zamestnávateľa

modrykoniicek
14. mar 2020

Dovolenku ti musí oznámiť 14 dní vopred.
U nás nám to oznámili deň vopred.
5 dní dovolenky.
Ako to teraz bude so mzdou?

stulrajterova
14. mar 2020

@sabinami viete...aj čierna ovca je niekedy potrebná..a tu si kludne postavte hlavu a sebecky čerpajte dovolenku, ak chcete....len či jej máte ešte dosť je otázka

marca12
14. mar 2020

Nezavidim v tomto ani zamestnancom ani zamestnavatelom. Ked si predstavim,ze by som mala platit plnu mzdu zamestnancovi,ktory je min.2 tyzdne doma,co ja si myslim,ze sa to pretiahne aj na dva a z coho to ma uhradit maly podnijatel? Nie kazdy podnikatel je bohac. Ale poviem ti,keby mne sef povedal,ze mam byt doma,je mi jedno aj zadarmo budem. So strachom chodim do prace a nehrozi,ze budeme doma,pokial to vlada nenariadi
Na druhej strane byt mesiac a viac doma za PN,ta suma je slaba,tak neviem z coho ludia vyziju.

missdiva
14. mar 2020

@sabinami je to prekazka na strane zamestnavatela.
Pokial ti nic nie je nemas dovod ist PN, povedz, ze doktor ta odmietol vypisat.

Na druhej strane bud rada, ze mate vobec zatvorene 😉 . Mojmu zamestnavatelovi je aktualny stav jedno a ostava otvorene. 🙈 A nie je to neodkladna profesia a v nasom pripade mzda zamestnanca nie je pre zamestnavatela vysoka ciastka. 🙈

dzina007
14. mar 2020

Ono to je tazko co teraz robit. Nemoze ta donutit PN ani dovolenku cerpat. Mzdu by ti mal preplatit. Pravo je na tvojej strane.

Ale toto obdobie povedie vela mensich podnikatelov mozno aj do krachu alebo existencnych problemov prave preto ze najmy platy a podobne platit musia aj led nezarabaju. A ked bude musiet kvoli zachrane biznisu kratit stavy bude si robit zoznam kto ostane. 🤷‍♀️

katkabg
14. mar 2020

Ja som predavacka v Bulharsku a teda radscej by som ostala doma keby sa dalo.....taky strach je vomne kedze ze predavam ludom

bodka13
14. mar 2020

@viestta napisala som presne to isté čo ty, pretože pár dní dozadu Mihál povedal že ak sa musí zatvoriť predajňa,teda je to prekážka na strane zamestnávateľa tak zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie dovolenky a teda ani sám nevedel čo a ako

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkakravcova
14. mar 2020

@sabinami Stoj si za tým na čo máš nárok. Ak by nechcel ustúpiť môžeš mu povedať ze existuje inšpektorát práce, kde sa to dá nahlásiť (alebo to nahlas anonymne a nič mu nehovor keď nebude chcieť ti vyplatiť na čo máš nárok). Ty za to nemôžeš že nejdeš do práce.

evittam
14. mar 2020

@marca12 Ako u koho je slabá.😉
A súhlasím s
@lucka_ke

bodka13
14. mar 2020

@viestta ok, obe píšeme to isté... narážala som na fakt, že Mihal najskôr povedal o dovolenke a včera už tvrdil, že zamestnanec má nárok na mzdu a o dovolenke ani pol slova
Teda ja nie som ani za to aby niekto podľahol tlaku šéfa a išiel na PN alebo si čerpal dovolenku

marca12
14. mar 2020

@evittam v porovnani s platom,na aky si zvyknuta,je to skrt cez rozpocet.

marca12
14. mar 2020

@viestta na druhej strane stale miname na nieco a takto sme zavreti doma,takze usetrime

evittam
14. mar 2020

@marca12 Iste. Ale moze to byt pekna suma z ktorej v pohode vyzijes. Len tolko.