Živnosť a rodičovská dovolenka. Mám na ňu nárok?

kaskya
27. dec 2008

Mama si chce rozšíriť živnosť aby sa mohla starať o moje dieťa kým ja budem chodiť do práce. Aj v tomto prípade mám nárok na plnú sumu rodičovskej dovolenky?

gapa
27. dec 2008

kaskya,
tvoje dieťa má už 8mesiacov, tak predpokladám už poberáš rodič.príspevok (rodič.dovolenka sa nepoberá, je to obdobie, počas ktorého nechodíš do zamestnania, pretože sa staráš o dieťa obvykle do 3-och rokov).
Ak ho už poberáš, t.j. začala si poberať v r.2008, tak nárok na rodič.príspevok budeš mať, ak nedáš dieťa do materskej školy, teda aj v prípade ak sa bude starať on napr. starý rodič alebo opatrovatelka. Mama si nemusí rozširovať kvôli tomu živnosť.

kaskya
autor
27. dec 2008

gapa dakujem za rychlu odpoved. som to zle napisala, prepac.
😉

vandas
5. jan 2009

ahoj gapa, ak tomu spravne rozumiem, tykaju sa aktualne zmeny v legislative iba matiek, ktroe nastupuju na RD od roku 2009? rada by som si toriz zalozila v tomto roku zivnost (na RD som od novembra 2007), ale o maleho sa budem starat sama. podla starej legislativy by som mala mat narok na rodicovsky prispevok, alebo sa mylim?
vopred vdaka

gapa
5. jan 2009

vandas, nemýliš 🙂

graceful9
22. nov 2011

@gapa ahoj, vidím, že sa v tom orientuješ, tak by som sa chcela opýtať, keď ja som študentka, tak mám nárok len na rodičovský príspevok. ak by šiel na materskú priateľ, ktorý je živnostník, tak koľko by asi dostával mesačne? ďakujem

gapa
22. nov 2011

@graceful9
nárok na RP máš aj ked si študentka, ak máš aspon 18
nie je podstatné, či je živnsotník ale či si platí aspon 270dní nem.poistenie v soc.poistovni a z akého vym.základu v tzv. rozhodujúcom období.

chiliko
22. nov 2011

ahoj ja sa chcem opýtat. mam zivnost.keby som otehotnela naco mam narok..??? dakujem za odpoved ..

graceful9
22. nov 2011

@gapa aha, takže keď má ten základ 260 euro, tak koľko by to asi jemu vyšlo? viac, ako mne? či ani nie?

gapa
22. nov 2011

@graceful9
vym.základ určite nemá v soc.poistovni 260eur, minimum je vyššie, cez 300eur

graceful9
22. nov 2011

@gapa aha, tak neviem, ale to je iné, ako priemer z ročného zúčtovania? lebo ten má 260 eur,,,ja sa do toho nejak nevyznám,,,

gapa
22. nov 2011

@graceful9
nejako si to pletieš, pri sociálnom poistení neexistuje ročné zúčtovanie. Je vôbec povinne poistený ako szčo??? to je o čo ide a ak nevieš, tak dohadovaním to nevyriešiš. Treba to zistiť.

graceful9
23. nov 2011

@gapa ok, tak ja si to nejak zistím,,,