Živnosť - dane a odvody

dada1212
22. máj 2013

Momentálne som na úrade práce. Ak by som si založila živnosť tak zatiaľ by som mesačne platila len do zdravotnej poisťovne niečo cez 55eur. Ale ako by to bolo neskôr s daňovým priznaním a so sociálnym poistením?
Ak by som mala napríklad príjem 5 000eur ročne, tak platila by som daň z tých 5 000eur ročne, alebo by som si z tej sumy mohla odpočítať paušálne výdavky 40 percent a teda by som platila daň len z tých 3000eur, nakoľko by 2000eur boli paušálne výdavky?
Neviem či píšem zrozumitelne, proste mi ide o to, že čo sú to tie paušálne výdavky a teda koľko by som mohla najviac zarobiť za rok aby som nemusela platiť do sociálnej poisťovne a aký by bol príjem za rok z ktorého by sa počítala tá daň z príjmu? Bolo by to tých 5000eur, alebo 5000eur -- 40 percent paušálne výdavky, teda 3000eur?

anos18
22. máj 2013

Na základe zmien je na rok 2013 upravený strop uplatnenia paušálnych výdavkov vo výške 40 % zo zdaniteľných príjmov, najviac do výšky 5040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. V paušálnych výdavkoch sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Ak dosiahnes za r.2013 hrubé príjmy vyššie ako 4830 EUR, tak od 01.07.2014 musis zacat platit odvody do SP.

dada1212
autor
22. máj 2013

@anos18 díky za odpoved
a ako je to s daňou z príjmu? ak by som zarobila napríklad za celý rok 4000€ v hrubom spolu, teda tie príjmy čo som mala teraz z dohody a potom zo živnosti, tak ked podám daňové, tak stále platí že zo sumy 3735,94eur nebudem platiť dane?
platila by som len zo sumy 264,06 eur daň, respektíve keby som napríklad za rok spolu zarobila na dohodách aj na živnosti dokopy 3600eur, tak neplatím žiadnu daň?

anos18
22. máj 2013

Ano. Základ dane (prijmy - vydaje) si este znizis o nezdanitelnu cast na danovnika ( pre r.2013 je to suma 3735,94 EUR ) a zo základu dane po znížení o túto nezdanitelnu cast platis dan.
A ked pises, ze by si mala prijem napr.4000 EUR, este si odpocitas vydaje, potom odpocitas nezdanitelnu cast a zo zvysku platis dan.

katren
22. máj 2013

@dada1212 a preco nie radej SRO?
zivnosti sa momentalne hromadne rusia /zivnostnici ich rusia/ kvoli velkemu danovemu zatazeniu.....zivnostnik plati vacsiu dan z prijmu ako pravnicka osoba /SRO/....
a teda nepisem este o vacsom riziku, ked v zivnosti rucis CELYM svojim majetkom a v SRO len do vysky zakladneho imania
moj manzel je tiez zivnostnik, mamina tiez.....mm minuly rok zlaozil SRO a vsetky aktivity sa snazi robit uz len z sro aby mohol zivnost zavriet....a mamine zakladame sro teraz....

dada1212
autor
22. máj 2013

@katren máš v niečom pravdu, akurát že tie príjmy tu budú dosť nízke a v podstate nepôjde ani o klasické podnikanie, nakoľko budem takto robiť prácu pre jednu firmu čo som doteraz robila na dohodu.
bohužial, odvody z dohôd sú také, že mi dali na výber, bud fakturovať alebo byť bez práce.

katren
22. máj 2013

@dada1212 ale ved fakturovat mozu aj na sro....ja by isla radsej do toho....ale je to na tebe....
platca DPH predpokladam ze nebudes musiet byt a je rozdiel platit dan z prijmov fyzickej osoby a pravnickej osoby... 😉

anos18
22. máj 2013

@katren Ale ved sadzba dane PO sa zvysila na 23 % a u FO ostala 19%.
@dada1212

katren
22. máj 2013

@anos18 toto som nasla....
Sadzba dane z príjmu právnických osôb je:
19% z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne 17,68-násobok sumy platného životného minima vrátane
25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne 17.68-násobok platného životného minima.
Sadzba dane z príjmu fyzických osôb je 23%

katren
22. máj 2013

@anos18 ospravedlnujem sa....mali tam na stranke preklep, bo som potom este hladala a nasla som ine sadzby....
a teda som z toho riadny jelen, lebo aj ten nasobok zivotneho minima je iny.....
linky
http://podnikajme.com/uctovnictvo/dane/2012/12/...
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/816/...

mirkakab
2. jún 2013

@katren nie každému sa oplatí mať sro. a zvlášť ked sú tie príjmy nízke. Pri sro treba podvojné účtovníctvo viesť, čo je podstatne drahšie ako jednoduché ..