Moje zamestnanie
dau
15. júl 2009

Živnosť na opatrovanie vnúčaťa. Založili si vaši rodičia?

Ahojte, je tu niekto taky, koho mama alebo otec (stary rodicia), starajuci sa o svoje vnucatka si zalozili zivnost na opatrovanie, zatial co vy pracujete?
mimkaa10
16. júl 2009
nie som ešte v takej situácii, asi za 7 mesiacov to budem riešiť
ale uvažovala som nad tým, po preštudovaní toho zákona, že manžel si doplní do živnosti starostlivosť a bude mi to fakturovať. V zákone nie je nič také žeby sa to nedalo, tak to znamená... 😉
dauautor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andzi
16. júl 2009
Takže mám komplet informácie, som si to pekne naštudovala a odkonzultovala so živnostenským úradom.

Platí zákon č. 561/2008 Z.z. o príspevku na starostlivosť o dieťa

Oprávnenou osobou je rodič dieťaťa (aj iné osoby, ale tie nebudem rozoberať), ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a zabezpečí osobnú starostlivosť o dieťa u inej fyzickej osoby (teda napr. u starého rodiča). Táto osoba však musí byť živnostník a musí mať živnostenské oprávnenie na činnosť: Osobná starostlivosť o dieťa. Príspevok sa poskytuje vo výške skutočne preukázaných nákladov na starostlivosť o dieťa, najviac však v sume rodičovského príspevku. Inak povedané, starý rodič si vybaví živnostenský list a bude rodičovi posielať faktúru v sume rodičovského príspevku. Príspevok sa na základe tejto faktúry vyplatí oprávnenej osobe. Živnostník však musí mať tento príjem riadne zaúčtovaný.

mimka: obávam sa, že manžel ti to nemôže fakturovať, ak je aj on rodičom dieťaťa, pretože ak sa on osobne stará o dieťa ako rodič, spĺňa nárok na rodičovský príspevok, ak má živnosť pozastavenú. Teda ak podniká, tak nárok na rodičosvký nemá a tým pádom ani na tzv. príspevok podľa vyššie citovaného zákona. Musí to byť iná osoba ako rodič.
dauautor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Začni písať odpoveď...

Odošli