Živnosť - výhody/nevýhody

nikol_l
26. apr 2022

Ahojte, rada by som sa spýtala. Ak tu niekto pracuje na živnosť, najlepšie nejaká žena ktorá má skúsenosť. Ako funguje keby chcem ísť neskôr na materskú? Platili ste si samé predtým odvody do sociálnej poisťovne aby vznikol nárok? Ak áno, koľko približne? Do zdravotnej viem, že sa platí. Mám totiž vo výhľade prácu, kde zamestnávateľ chce, aby som si založila živnosť. Zarobím okolo 1000€. Oplatí sa mi to? Či je lepšie byť zamestnanec. To isté má zaujíma aj či sa mi to počíta do dôchodku. Jednoducho výhody/ nevýhody fungovania na živnosť - (nepodnikám). Ďakujem pekne za každú jednu odpoveď😊🙏

draik
26. apr 2022

To je tak na úrovni minimálnej mzdy zamestnanca resp. ešte menej, podľa okolností.

rikarika
26. apr 2022

@nikol_l uz tu bolo viac tem zalozenych presne o tomto probleme, skus precitat aj starsie diskusie. Ja urcite neodporucam, lebo 1000 eur na fakturu je cca minim.mzda, ak ti vecer povie akoze zamestnavatel, zajtra ta uz nepotrebujeme, ostanes bez prijmu ale odvody platit musis, okrem toho musis zaplatit 1x rocne aj uctovnicku, ktora ti spravi dp....

biancarv
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikol_l
autor
26. apr 2022

@rikarika áno už som pozerala aj staršie diskusie. Nevedela som, že už to tu niekto riešil🙂. Ďakujem za radu. A DP platiť nemusím účtovnícke, robím ho sama aj mamine aj kamaratke, takže by som nemala problém SJ ho spraviť aj sama 🙂.

simonah73
27. apr 2022

takto, pracovat na zivnost pre jedneho partnera, nejde podla zakonnika prace, takze nemas ziadne vyhody, ak ochories, ziadna pn, od zamestnavatela, ak si nebudes platit socialku, nemas narok ani od socialnej poistovne, tak ak budes naozaj tak chora (lebo neviem co je to za pracu) tak zostanes bez prijmu, tak isto ani ziadne ine benefity ako su dovolenka, stravne listky .... a teda v pripade kontroly z inspektoratu prace v pripade ze by zistili, ze sa jedna o zavislu cinnost tak moze pre obe strany dat pokutu. ak budes vystavovat fa aj niekomu dalsiemu, tak uz to nebude definovane tak.