Zmena pracovnej náplne počas tehotenstva

jaja257
9. júl 2008

Ahojte,
chcela by som sa spytat, ci mi nahodou niekotra neviete poradit s mojim problemom. Pracujem v skolstve, som ucitelka matematiky, AJ, a prirodopisu. Zmluvu mam na dobu neurcitu. Avsak otehotnela som. Riaditelka rozhodla, ze od septembra mam ucit telesnu vychovu (budem v 6., 7., 8. mesiaci) a navyse mi chce znizit pracovny uvazok zo 100% na 90%. Ma na to pravo? alebo mam pravo to odmietnut a trvat na tom, ze odmietam podpisat akukolvek takuto zmluvu.

andreasmondrkova
9. júl 2008

jaja, ja v tom žiadny problém nevidím, že by to nemohla urobiť. Skús si prečítať Zákonník práce.

jaduska
9. júl 2008

Neviem, či pre školstvo platí nejaký iný Zákonník práce, ale pokiaľ ja viem, tak tehotnú ženu je možné preradiť na inú prácu, ale tým sa myslí, že ak robí prácu, ktorá je nevhodná pre tehotné ženy, tak jej musia nájsť inú, ktorá vhodná je... Učiť TV v 6.-8. mesiaci tehotenstva, no čo ja viem? 😕 Riaditeľke si oznámila písomne, že si tehotná?

lienocka235
9. júl 2008

jaja.. nema na to pravo len to skusa... ty vobec nemusis prijat ucenie predmetu aky nemas v aprobacii a hlavne ak ide o telesnu.. normalne zajdi za gynekologom.. a nech ti napise papier
nemozes predsa ucit telesnu s bruskom.. kde ta lahko moze udriet lopta.. resp.. precvicovat.. to je hlupost..
a nic nepodpisuj.. lebo ak ti znizi uvazok znizi aj plat.. proste sa len snazi cachrovat... s miestom.. ak chces napis mi do IP kde ucis.. /ja soom byvala ucitelka tiez../

jaduska
9. júl 2008

Zákonník práce, par.55

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca
na inú prácu, ak
a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa
lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť
naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie
vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre
ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku
dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím
príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväťmesiacov
vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto
ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku
ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo
rozhodnutia orgánu štátnej správy v oblasti verejného
zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných
osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len „karanténne
opatrenie“),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia
súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho
posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú
prácu,
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť
mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie
na dennú prácu.

jaja257
autor
9. júl 2008

A to sa ma oznamit pisomne, ze som tehotna? tak to som nevedela...... ☹

jaduska
9. júl 2008

kým to zamestnávateľovi neoznámiš písomne, aj nástup na MD, tak ťa za tehotnú oficiálne nepovažuje 😒

jaja257
autor
9. júl 2008

a akym sposob sa to robi? staci obycajny list alebo to treba spravit nejako formalne?

jaduska
9. júl 2008

jajka stačí obyčajný list, dáš tam svoje údaje, adresu zamestnávateľa - vec môže byť Oznámenie o nástupe na MD, do textu niečo také, že na základe lek.vyšetrení, ktoré potvrdili tvoje tehotenstvo im oznamuješ, že dňa toho a toho nastupuješ na MD. Pred koncom MD je potrebné požiadať o poskytnutie rodičovskej dovolenky (tiež odporúčam radšej písomne), ak nevieš, ako dlho chceš byť na RD, tak si daj napr.na rok, potom to môžeš predlžovať.

jaja257
autor
9. júl 2008

no a teda ,ked som to este neoznamila, tak podla zakona nie som tehotna 😲 a riaditelka to moze krasne vyuzit vo svoj prospech........ 😖 tak to by som od nej necakala, vzdy sa tvarila aka je uzasna, priatelska a pritom je to intriganka, mohla mi o tom aspon povedat....... ☹

jaduska
9. júl 2008

napíš si to ešte dnes, pošli doporučene aj s doručenkou...

jaja257
autor
9. júl 2008

idem to spravit, aby sa mi to nevypomstilo, ze som nieco nespravila tak ako treba ☹

gapa
9. júl 2008

jaja, k oznámeniu tehotenstva musíš priložiť aj lekárske potvrdenie. Ja som priložila kopiu tehot.knižky na strane s mojimi údajmi + predpokl.termínom pôrodu (nemusia vidieť všetko), no asi existuje aj iné potvrdenie, treba sa spýtať lekára alebo sestričky, určite majú skúsenosť.

ešte pripájam priamo citáciu zo zákonníka práce:
§ 40
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

čo sa týka preradienia, asi záleží aj od prac.zmluvy, ako čo si bola prijatá (nemám však skúsenosť s učitelmi). Ak si bola prijatá ako učitelka matematiky a ..., tak ta nemôže preradiť na prácu, ktorá nie je dohodnutá v pracovnej zmluve.
Tak isto aj zmena uväzku je zmena prac.zmluvy (v nej máš dohodnutý prac.uväzok, zväčša týždenný v počte hodín), s ktorou musíš samozrejme súhlasiť. A to bez ohladu na to, či si považovaná za tehotnú alebo nie.

jaduska
9. júl 2008

tiež som prikladala kópiu tehotenskej knižky... 😉

jaja257
autor
9. júl 2008

som rada, ze som zalozila tuto temu, bez Vas by som to nevedela a potom by som si mohla akurat piskat.... 😖 dakujem za rady, naozaj su uzitocne

jaduska
9. júl 2008

jaja 😉 😉 😉 nech to dobre dopadne

miriam05
22. jan 2015

ahojte, chcela by som poprosiť o radu. Som tehotná, končím 4tý mesiac...od začiatku tehotenstva som druhýkrát PN, prvýkrát som bola, keď som ešte ani nevedela na 100% či som v tom, kvôli chorobe s teplotami (5 pracovných dní), teraz som doma štvrtý deň (tiež bežná choroba)...mimo toho som vypadla z práce na tri dni kvôli bolestiam (na to som mala papier od gynekológa) - paragraf, v ktorom mi nariadil pokoj na lôžku...pracujem vo firme, papierová práce...dnes som sa dozvedela, že mi šéf chce zobrať moju doterajšiu pracovnú náplň, lebo vynechávam..môže mi znížiť plat? resp. znížiť úväzok a tak aj plat? mám zmluvu na neurčito...ak s tým nebudem súhlasiť?? predpokladám, že mi dá len nejaké pomocné práce robiť...čiže zmena pracovnej náplne, podľa mňa nejde o preradenie na inú pozíciu, keďže ja som schopná vykonávať doterajšiu práce, nijako ma neohrozuje....ďakujem za odpoveď..

eeffka
23. jan 2015

@miriam05 zavisi od toho ako mas pisomne stanovenu pracovnu napln, ak mas v nej taxativne ze napr:
vedenie knihy doslej posty, tak ti ju svojvolne vziat nemoze, musi to byt dohoda a tu nemusis podpisat, ak mas napisane " administrativne prace podla potreby a rozhodnutia nadriadeného" vezme ti knihu posty, da ti triedit obalky a je to OK.
Samozrejme ti ma byt zachovany plat aj uvazok. Ja tvojho sefa chapem, tiez mam taku pracovnicku, po tom ako mi 3x vypadla na 2m som jej zobrala agendu co je zodpovedna a dala som jej veci co ked sa nespravia, nikto nedostane pokutu, plat som jej ponechala

miriam05
23. jan 2015

@eeffka ďakujem za odpoveď...robím účtovníctvo pre firmy..samozrejme, aj ja tomu rozumiem, na druhej strane nevypadávam preto, že by sa mi robiť nechcelo...a viem, že ďalej pracovať môžem..chcem preto zistiť na čo má právo zo zákona a na čo nie...myslím si, že nemá právo mi znížiť plat, ale v zákone to je definované len všeobecne, preto by ma zaujímalo, či nemá niekto osobnú skúsenosť s týmto.