Zmluva na dobu určitú a tehotenstvo. Oplatí sa PN alebo Úrad práce?

kikul21
31. júl 2018

Ahojte chcem sa opýtať alebo informovať určite ste tu múdrejšie ako ja 🙂 od minuleho roka od oktobra do cca maja som bola zamestnaná u jedného zamestnávateľa kde som mala na papieri minimalku. Od mája pracujem o druheho zamestnávateľa kde mam 600e na papieri ale zmluva mi konci 31.10.2018. Zmluvu mi isto nepredlzi bude lepšie ak pôjdem potom na pn alsbo na urad práce. Chcela by som sa dat vypísať asi aj uz v septembru z coho sa mi bude počítať maródke.. Dostanem nejaké peniaze.. A materská? Ďakujem 🙂

bale1rinka
31. júl 2018

@kikul21 takže od 10/2017 do 05/2018 máš platené nemocenské od jedného z-eľa... potom od toho mája do konca okt.2018 budeš mať tiež- čiže to je ROK, na to,aby si mala materské tak potrebuješ mať v posledných 2 ROKOCH zaplateného-aktívneho nemocenského poistenia aspoň 270dní pred predpokladaným termínom pôrodu, pracovala si ešte pred 10/2017 rok a viac? keď ti nepredĺžia zmluvu toho 31.10.2018 tak máš 7 dní na to aby si išla na PN-to sa volá ochranná doba- a budeš dostávať PN - čo je 50% z hrubého denného vymeriavacieho základu, nemusíš ísť hneď v 09/2018 na PN,radšej ten mesiac potiahni a potom choď na PN a z PN na úrad práce...

ikea85
31. júl 2018

@kikul21 aj ja mám otazocku. Mne teraz visia 3 mesiace do nástupu na MD. Dnes mi končí PP. Mám ísť do nastúpu na MD na PN aby sa mi PN počítalo ešte z HM? Môžem po MD požiadať o podporu ak manžel bude na rodičovskej dovolenke? Ďakujem ☺

ikea85
31. júl 2018

@kikul21 pracovala som tam 4 roky. Podmienky na podporu spĺňam.☺

skyahiah
31. júl 2018

@kikul21 PNka je platena trochu lepsie (55% z hrubej mzdy) ako podpora v nezamestnanosti (50% ). navyse vsak na podporu v nezamestnanosti nemas narok, lebo by si potrebovala mat zaplatene poistne za dobu 2 rokov z poslednych 4 rokov.
PNka by sa pocitala z obdobia od nastupu k druhemu zamestnavatelovi (cize tento maj) do konca mesiaca predchadzajuceho mesiacu nastupu na PN.
Materska by sa pocitala z rovnakeho obdobia a prijmu ako PN, ale dostala by si 75% z hrubeho prijmu. Na matersku potrebujes 270 dni poistenia v poslednych 2 rokoch pred porodom, co podla vsetkeho splnas.

ikea85
31. júl 2018

@skyahiah pozri sa prosím aj na moju otázku. Ďakujem

skyahiah
31. júl 2018

@ikea85 ano a ano 🙂 sup na PNku do 7 dni a potom po MD prihlasis rodicak na otca dietata a ty mozes poberat podporu v nezamestnanosti, po skonceni si das rodicak spat na seba.

ikea85
31. júl 2018

@skyahiah Ďakujem veľmi pekne. Nemohla sa dostať k odpovedi. ❤

kikul21
autor
31. júl 2018

@bale1rinka ja som chodila do školy takže som nepracovala 🙂

candii
31. júl 2018

@ikea85 mozes. Aj ja som to tak spravila 🙂