Zmluva na kratší pracovný čas - § 49 Zákonníka práce

e_s_p_r_i_t
8. sep 2016

Ahojte baby, potrebujem poradiť.
Po rodičovskej som nastúpila do roboty, kde mi dali úväzok na 33,5 hodiny do týžna, pracujem ako odborný asistent a som zaradená do 2 tarifného stupňa. (Ešte som to nepodpísala). Pred materskou som robila normálne na 40 hodín týždenne.
Prosím Vás aký je rozdiel medzi týmito dvomi pracovnými úväzkami ohľadom nároku na stravné, dovolenku...šefka všetko zovšeobecňuje a ja chcem viedieť na čo mám nárok, lebo hovorí, že všetko bude ako predtým.
Ako to bude keď budú dvíhať minimálnu mzdu mám nárok aj ja na zvýšenie....alebo v čom je háčik.
Ďakujem Vám.

tarvika
8. sep 2016

ja pracujem na skrateny uvazok, 30h tyzdenne. narok na stravenku mas ked odpracujes viac ako 4h v kuse. teda ak pracujes rovnomerne, mas narok na stravenku kazdy den. dovolenku mas narok rovnaky pocet dni, akurat tvoja dovolenka nebude 8h/denne ale 6,..h/denne. ale ja som v skukromnej firme, cize v tarifnych pasmach a pod sa nevyznam.

alenah31
8. sep 2016

@e_s_p_r_i_t nárok na stravné máš rovnako, rovnaký počet RD aj "péčok". Čo sa týka tvojej mzdy: Ak máš dohodnutý kratší týždenný pracovný čas v súlade s § 49 Zákonníka práce, sa mesačná minimálna mzda zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci. Znížená mesačná minimálna mzda sa zaokrúhľuje na najbližších desať eurocentov.
Ak si v dvojke to znamená, že to je min. 486€ na rok 2016 čo je mzda pri klasickom prac. čase na 8 hod. Ak teda vezmem, že ty máš odpracovať 33,5 hod. na týždeň, za mesiac je to 134 hod. Potom počítaj 134:160x486=407,025€/mesiac. Samozrejme ak sa min. mzda zvýši tak sa zvýši aj tebe.

simca06022011
8. sep 2016

vsetko je ako predtym, iba budes menej v praci. Rozdiel v zmluve moze byt v sume,ale mzdu by si mala nmat uvedenu pri daom uvazku. Cize napr. 33,50hod na tyzden=6,7hod, reps. budes mat asi pracovny plan s rozpisom (?). Stravne plati ako doteraz za odpracovany den nad 4hodiny. Dovolenka v dni ked mas byt v praci, resp. 33,5hod na tyzden sa preplaca. Cize v podstate to iste ako pri 40h uvazku.

@alenah31 aku bude mat hrubu mzdu hadam vidi zo zmluvy 🙂

alenah31
8. sep 2016

@simca06022011 pýtala sa na min. mzdu. By si neverila koľko ľudí si myslí, že keď je min. mzda napr. 405€ v tej prvej kategórii tak rovnako ju dostanem či odrobím plný prac. čas alebo pracujem na skrátený úväzok. Potom tí ľudia nechápavo pozerajú na výplatnú pásku a chodia do účtarne zisťovať kde sa stala chyba. Ja to radšej pri nástupe každému poviem. Jej hrubú mzdu neriešim - je logické, že si ju vypočíta sama ak už vie na čom sa dohodli 😉

e_s_p_r_i_t
autor
8. sep 2016

Ďakujem Vám žienky, ako dohodli sme sa ale tak všetko zovšeobecnila, že to bude tak ako predtým, tak som nechápala že prečo vlastne chce zmenu....chcela som vedieť či mi niečo nezatajila dakujem Vám

eeffka
9. sep 2016

@e_s_p_r_i_t no nebude to ako predtym ved dostanes iba 83,75% z predchadzajuceho platu, to je to iste? ci s tymto si uzrozumena?

e_s_p_r_i_t
autor
12. sep 2016

@eeffka no to viem, ale predtým som robila tiež iba 33,5 hodín tt a platila mi ako keby som robila 40 hodin, takže takto to je spravodlivé, len som nevedela aké možné nevýhody to prináša

tinkaaa
15. aug 2017

prosím vás mám nastúpiť do práce - že zmluva na 4h denne - nikdy som tak nebola zamestnaná - tak som sa pýtala baby čo tam robí na výplatu a že do 200eur má na účet a zvyšok do obálky - je niekde dané zákonom niečo o plate do 200eur ?

eeffka
15. aug 2017

@tinkaaa tomu sa hovori vyplata na cierno. Rataj s tym ze pre urady bude tvoj plat 200e ci pre hypoteku.nemocenske.ocrku alebo dochodok. Nikoho nebudee zaujimat ci si v skutocnosti zarobila viac.