Zostávajúca dovolenka pred materskou. Čo s ňou?

danculik
7. nov 2007

Ahojte mile žienky chcela by som sa informovať u vás ako to vlastne je keď ste na materskej už posledný mesiac vám platí zamesnávateľ a prechádzam na rodičovskú dovolenku.Ale vo firme mi ostalo ešte kopu nevyčerpanej dovolenky.A viem že do firmy sa tak ľahko nevrátimurčite nie tento rok.Čo myslíte ako to je s dovolenkou?Mám nárok na preplatenie?alebo vyčerpanie tej dovolenky?alebo ako to vlastne je?Ak viete mi poradiť tak mi prosím dajte vedieť.

lenkauh
28. apr 2010

Dakujem Ti velmi pekne, myslela som si.... nemas nahodou skusenost, ci sa da take nieco v socialke este opravit? Ide o tento mesiac, to by este mohlo ist, nie? Mzdu za april este nerobila, len ide o to, ze to neplatene volno uz nahlasila.

gapa
29. apr 2010

nemám skúsenost ako mzdárka. No viem, že mne mzdárka v SP prerušila poistenie z dôvodu čerpania RD skôr ako mala a nástledne to opravovala a nahlasovala nanovo neskorším dátumom. Takže dá sa to určite, len si to mzdárka musí zistiť ako a ty si to po nejakom čase radšej over. Možno je v EZU možnosť storna. (ezu = elektronicky zber údajov)

lenkauh
29. apr 2010

Uz mi mzdarka odpisala, ze mi to opravi, takze asi sa to da bez nejakych vacsich problemov. Takze este raz dakujem ti velmi pekne za radu, pomohla si mi 😉 ahoj

reni25
3. máj 2010

Ahojte, chcem sa vas spytat ci mi neviete nahodou poradit......pred nastupom na matersku dovolenku som si nevycerpala dovolenku mam este 11 dni z roku 2009, a mzdarka mi hovorila ze si ju mam vycerpat po skonceni materskej dovolenky a po vycerpani dovolenky mam nastupit na rodicovsku dovolenku....znie to sice pekne ale neviem ci nahodou behom tych 11 dni ma nemoze zamestnavatel prepustit, nakolko uz nie som pod ochranou ako ked som na materskej.ma na to moj zamestnavatel pravo aby ma vyhodil pocas cerpania dovolenky??nemate stymto niekto skusenosti???dakujem za odpovede ☹

gapa
3. máj 2010

reni,
výpoved môžeš dostať, ak nie si osamelá. Ale neukončil by sa ti PP počas čerpania RD, lebo plynie výpovedná lehota dvoj aleob trojmesačná. Tvoj PP by skončil posledným dnom RD. A samozrejme nepredpokladám, že podpíšeš dohodu o ukončení PP!!!!!
Ale ak by ti napr. končila MD 20.5.2010 a čerpala by si do konca mája riadnu dovolenku (t.j. ani 1den v máji RD), tak by si mala nárok na RP prvýkrát až za 6/2010, t.j. prišla by si o RD za 5/2010 vo výške 256eur. Ale teda za máj by si mala nárok na prísp. na starostl.o dieťa vo výške 41eur t.j. rozdiel 215eur.

Dovolenku si môžeš vyčerpať aj po RD, aj ked v tvojom konkrétnom prípade (tvoje dieťa má teraz 4mesiace a týžden), sa asi dieťa narodilo koncom decembra, záleží od dátumu. By som si ju určite snažila vyčerpať celú dovolenku do konca roku, kedy nastúpiš do zamestnania. Ak sa dieťa napr. narodilo 25.12.2009 t.j. nastúpiť musíš najneskôr 26.12.2012, tak by som požiadala o ukončenie RD tak, aby som si do 31.12.2012 vyčerpala celý nárok, t.j. ukončila by som RD o nejaký týžden dva skôr. Lebo by mohol prepadnúť nárok (v tomto nie je zákon velmi jednoznačný, aj ked moja mzdárka mi nenechala prepadnúť túto dovolenku, nemožno ti to zaručiť.)

gapa
3. máj 2010

oprava:
prišla by si o RP (nie o RD) za mesiac 5/2010

reni25
3. máj 2010

dakujem za vystiznu odpoved 🙂
a este mi nevies poradit nahodou ako sa vybavuje RD???musim pobehat zasa urady alebo nie???vobec nie som zbehla v tychto veciach a ani v okoli nemam nikoho kto by mi vedel poradit presne. ☹

lienka7
12. máj 2010

ahojte.
Chcem sa opytat ci by ste mi vedeli poradit na kolko dni dovolenky mam narok.
Som zamestnana od 9/2002, 4.6.2008 som nastupila na MD, 19.7.2008 sa narodil Misko, potom som po skonceni MD presla rovno na RD na ktorej som teraz.
V roku 2008 som mala narok na 20 dni dovolenky, ale vycerpala som len 7 dni a 13 dni dovolenky mi ostalo. Kedze som z MD presla rovno na RD tak tych 13 dni stale nemam vycerpanych ani preplatenych a od 1.10.2010 sa vraciam spet do prace. Misko bude mat vtedy 2 roky a 2 mesiace a pojde do sukromnej skolky.
Chcem sa opytat na kolko dni dovolenky mam narok...mala by som mat este tych 13 dni z roku 2008 , ale neviem ci mam/nemam narok aj na nejaku dovolenku za rok 2009 a 2010.
A navyse v roku 2010 dovrsim 34 rokov takze by som mala mat uz 25 dni dovolenky.

gapa
12. máj 2010

lienka,
tých 13dní musíš vyčerpať do konca roku 2010, inak ti prepadnú.
O zvýšenú dovolenku musíš do konca roku požiadať a predloiť doklady o tom, že máš odpracovnaých aspon 15rokov, ak si už doklady neodovzdala.

gapa
12. máj 2010

lienka,
ak nastúpiš do práce 1.10.2010, tak do konca kal.roku 2010 je to 21+22+23=66dní pracovných + platených sviatkov (ráta sa pond. až piatok). V roku 2010 je celkovo 261prac.dní a platených sviatkov. T.j. ak bude 66 odpracovaných, tak 261-66= 195dní roku 2010 budeš mať neodpracovaných.
Je podstatné, či v období 1.10.-31.12.2010 odpracuješ všetky dní alebo najmenej 60 (t.j.neopracuješ najviac 6dní). Podla toho sa bude rátať dovolenka. Za odpracovaný sa považuje aj čerpanie riadnej dovolenky (tých 13dní), ale nie PN, očr...

Ak budeš mať odpracovnaých aspon 60dní, tak sa ráta celoročná dovolenka krátená o dni neodpracované, za prvých 100 o 1/12tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12tinu..

Ak budeš mať odpracovaných menej ako 60dní, tak sa ráta dovolenka za každých celých 21 odpracovaných nárok na 1/12tinu.

lienka7
12. máj 2010

dakujem gapa.
Nebude potom lepsie nastupit uz 1.9 a rovno sa dat na dovolenku a vycerpat aspon tu dovolenku z roku 2008...teda tych 13 dni?

bajkako
24. máj 2010

Dobrý deň,
čítam príspevky,čítam a stále nemám jasno.
4.6.2010 má môj syn tri roky.Chcela som sa vrátiť do zamestnania,ale samozrejme nie je miesto.
Chcú ma prepustiť z organy.dôvodov +odstupné.Ja som sa ,ale rozhodla,že výpoveď nepodpíšem veď mám nárok na dvojmes.výpovednú lehotu.Moja otáka znie:mám si vyčerpať zvyšnú dovolenku,alebo si ju mám nechať preplatiť??Chcem totiž dosiahnuť čo najvyššiu podporu v nezamestnanosti.ďakujem

gapa
24. máj 2010

bajkako,
ak nepodpíšeš dohodu o ukonč.PP z organizačných dôvodov a dostaneš výpoved, tak ti od ukončenia RD začne plynúť výpovedná doba od 1.7. (výpoved môžeš dostať až nástupom do práce). Predpokladám, že v takom prípade si najprv vyčerpeš dovolenku a až potom nastúpiš do práce. Podpora sa ti bude rátať z vym.základu v období od nástupu do práce do ukončenia prac.pomeru. Môžeš si doplácať do maxima, ak do tvojho nástupu na UP nezmenia zákon, tak môžeš získať max. podporu.

gapa
24. máj 2010

OPRAVUJEM .... a dostaneš výpoved po ukončení RD, tak ti od 1.7. začne plynúť výpovedná lehota (nie od ukončenia RD!!!)

lkm
19. júl 2010

ahojte , ja viem, ze ste to tu uz asi riesili , len akosi nemam cas, teraz citat vsetky prispevky a hladat odpoved, tak by som sa chcela spytat, momentalne som na MD kt. mi v oktobri bude koncit a potom zacina RD. Nasa uctovnicka mi ale oznamila, ze po MD si musim vycerpat dovolenku a az tak nastupujem na RD. Na MD som nastupila k 31.4.10 a dovolenu od januara do nastupu som dostala preplatenu. Tuna som zahliadla, ze ked si cerpam dovolenku medzi MD-RD, nie je to moc vyhodne a ze si ju mozem vycerpat po skonceni RD. - som v tom trosku stratena ... a este jedna vec, radi by sme mali dalsie babo a chcela by som ist v podstate zas hned z RD na matersku , co v tom pripade??? Co je pre mna vyhodnejsie??? ak si niektora najdete cas na odpoved budem vam vdacna!!!!!

janka46
5. sep 2010

Ahojte, tiež by som poprosila o radu, nástup na matersku mam 3.10 a nadriadená na mna tlačí, aby som si vyčerpala do vtedy celu tohtoročnú dovolenku (cca 20 dní) BOLa som sa pýtat na mzdovom a tam mi povedali, že pri prechode medzi MD a RD si ju cerpať nemôžem a vyčerpala by som si ju potom až pri opätovnom nástupe do zamestnania po RD.Ale pri prvom tehot. som si ju čerpala pri prechode z MD na RD a padlo to celkom vhod mať ešte jeden mesiac lepší príjem....Tak teraz baby radte, čo by bolo výhodnejšie?!
Vopred veľká vdaka!!!!!!!

zuzzka1
28. sep 2010

Gapa, môžem poprosiť o radu, 29. septembra mi končí materská dovolenka a od 30.9. 2010 by som mala nastúpiť na rodičovskú. V práci mi zostalo 40 dní nevyčerpanej dovolenky, V práci máme pokyn nepenášať si starú dovolenku do nového roka, zamestnávateľ ma nútiť si ju vybrať medzi materskou a rodičovskou, inak mi vraj prepadne - môžem sa prosi tomu nejako brániť? Ďakujem za radu, zuzana

zuzzka1
29. sep 2010

...s dobrým koncom, dovolenku môžem čerpať až po 🙂

martinka17
26. okt 2010

mám trošku podobnú otázku. Po skončení MD som vyčerpala dovolenku, keďže som mala predĺženú MD, tak som nakoniec mala nárok na dovolenku za celý kalendárny rok. Mám 34 rokov a celý čas som "pracovala" - mám VŠ. Takže podľa zákona, ak sa to nezmenilo, mám nárok na 25 dní dovči. Lenže ja som ako bonus od zamestnávateľa mala už 5 rokov dozadu 25 dní dovolenky , takže som v podstate mala preplatených len 25 dní. Bolo mi oznámené, že oni mi tých 5 dní podľa ZP neuznávajú, skrátka viacej ako 25 dní nik nečerpá. Avšak naša "personalistka" je češka, žije a pracuje v Čechách a o predpokladám, že o tomto nič nevie. Môžu mi jednoducho neuznať tých 5 dní? Ja mám na papieri, že mi zamestnávateľ poskytne 5 dní nad rámec zákonnej dovolenky,....vo firme som bola prvá, ktorá tento vek dosiahla a ktorá žiadala o navýšenie a preplatenie dovolenky. Teraz sa chystám "ukončiť" PP, tak sa chcem na všetko "pripraviť"

svmonika
5. nov 2010

Ahojte. Ja som mala nastupit do prace 5.7., ked deti dovrsili 3 roky, ale do konca septembra som mala neplatene volno. Nastupila som od 1.10.2010, a vypocitali mi 6 dni dovolenky do konca roka. Nie je to malo? 🙂. Dakujem krasne za opoved.

beaska
25. nov 2010

mozte mi prosim poradit, nestihla som si vycerpat dovolenku a uz som na materskej dovolenke, bola som sice dohodnuta ze mi ju sef preplati , no teraz hovori, ze to sa robi az ked so mnou ukonci pracovny pomer, ma pravdu?

ianitka
26. nov 2010

@beaska
ma pravdu 😒 ale este si ju mozes vycerpat po skonceni materskej pred nastupom na rodicovsku

beaska
29. nov 2010

@ianitka dakujem, no tusila som to tak to uz neriesim, a kedze uz ma za mna nahradu a naznacil mi, ze ju pre mna potom nevyhodi, tak uz u neho ani pracovat nebudem, tak snad to po 3 rokoch vyplati ked mi da vypoved, ak neskrachuje... 😖