Zostávajúca dovolenka pred materskou. Čo s ňou?

danculik
7. nov 2007

Ahojte mile žienky chcela by som sa informovať u vás ako to vlastne je keď ste na materskej už posledný mesiac vám platí zamesnávateľ a prechádzam na rodičovskú dovolenku.Ale vo firme mi ostalo ešte kopu nevyčerpanej dovolenky.A viem že do firmy sa tak ľahko nevrátimurčite nie tento rok.Čo myslíte ako to je s dovolenkou?Mám nárok na preplatenie?alebo vyčerpanie tej dovolenky?alebo ako to vlastne je?Ak viete mi poradiť tak mi prosím dajte vedieť.

ingulka
30. dec 2009

Ahojte, chcela by som sa informovat, na kolko dni mam narok na dovolenku ...

od 18.augusta 2008 som nastupila na matersku dovolenku
01.septembra 2008 sa mi narodila dcerka
od 18.februara 2009 som cerpala klasicku dovolenku za rok 2008 a potom som nastupila na rodicovsku dovolenku

a od 01.novembra 2009 som nastupila na plny uvazok opat do prace...

na kolko dni dovolenku za rok 2009 mam ? Uz som mala 33rokov, takze plna vyska dovolenky je podla zakona u mna 25dni.

Vopred dakujem

andzi
30. dec 2009

Medzi MD a RD si si vyčerpala všetku dovolenku za rok 2008? Ak áno, tak potom máš nárok len na alikvotnú časť dovolenky za rok 2009 po nástupe do práce, t.j. za november a december 2009.

gapa
31. dec 2009

ingulka,
nárok na vyššiu dovolenku nemáš automaticky dovršením 33rokov, v zákone je písané ak o nu požiadaš do konca kalend.roku, kedy máš odpracovaných aspon 15rokov. T.j. musíš preukázať v zamestnaní odrpacovanie týchto rokov, t.j. zápočtové listy + príp. doklady o škúdiu, ak nemáš nadrátané v zápočtových listoch (ak nemáš súvislé obdobie).

Nepíšeš všetky údaje (odkedy čerpeš RD),
ale v r.2009 sa ti považuje
-za odpracované obdobie MD + čerpanie dovolenky + obdobie vykonávania práce,
-za neodpracované sa považuje obdobie čerpania RD (po vyčerpaní dovolenky).

Odpracovaných dní máš určite viac ako 60, t.j. máš nárok na dovolenku za celý kalendárny rok krátenú o dni neodpracované. T.j. zrátaj dni RD (len dni od pondelka do piatka bez víkendov) a za prvých 100takýchto dní sa kráti celoročná dovol. o 1/12-tinu a za každých dalších celých 21dní o dalšiu 1/12-tinu celoročnej dovolenky.

ingulka
12. jan 2010

dakujem gapa

katulikzlatulik
7. apr 2010

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci pocas rodicovskej dovolenky si mozem poziadat o PREPLATENIE NEVYCERPANEJ DOVOLENKY z dovodu, ze firma ide do konkurzu?

alenk
8. apr 2010

moze ma zamestnavatel nejakym sposobom donutit, vycerpat si dovolenku pred nastupom na matersku dovolenku? (nastupujem 1.7., konci mi prvy januarovy tyzden)
napriklad vyhrazkou, ze mi prepadne. nie je nahodou zamestnavatel povinny mi ju preniest do dalsieho kalendarneho roka?

budem mat najmenej 15 dni a chcela by som si ju vycerpat medzi MD a RD, ale mame tu trochu zle vztahy, takze ustretovy krok necakam 😒

gapa
8. apr 2010

katulik,
dovolenku ti môžu preplatiť len pri ukončení PP.

alenk
8. apr 2010

a nemozu ju preplatit len tak? z dobrej vole? raz som to uz zazila (aj ked islo o majitelovu manzelku 😉 )

andzi
8. apr 2010

alenk, nevyčerpanú dovolenku ti zamestnávateľ poskytne po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky a to už samotným čerpaním alebo, v prípade ukončenia pracovného pomeru, jej preplatením. 🙂

Preplatiť dovolenku zamestnávateľ nemôže ani keby chceli obe strany, jej účelom je predovšetkým zotavenie zamestnanca. Jediný prípad je ten, ako píše gapa, kedy sa ukončuje PP.

alenk
8. apr 2010

takze mi nemoze prepadnut ta dovolenka?

heh, takze ked to vtedy preplatili, tak to bolo protizakonne?

andzi
8. apr 2010

alenk, nie nemôže, ale dohodni sa s mzdárkou alebo priamo s majiteľom firmy, koľko D si máš vyčerpať teraz pred materskou a koľko si môžeš preniesť. Ja osobne si pred materskou vyčerpám celú dovolenku. Dovolenkový priemer aj tak nebudeš mať vyšší.

alenk
8. apr 2010

no ja si pred materskou nechcem vycerpat nic, ak budem v poriadku a nechcem aby ma k tomu nutili (co asi budu).
andzi ako mysli dovolenkovy priemer, ten by mal byt z mojej mzdy nie? a tym padom je to pre mna vyhodnejsie ako rodicovsky prispevok. alebo sa mylim?

andzi
8. apr 2010

Dovolenka je platená a za ten deň, keď si na dovolenku máš tzv. dovolenkový priemer ktorý sa počíta z hrubej mzdy, ale neviem presne ako.

alenk
8. apr 2010

no, takze lepsie ako rodicovsky prispevok 😉

katulikzlatulik
13. apr 2010

alenk... radsej si vycerpaj alebo sa dohodni o preplateni dovolenky... ja tapa som si nechala par dni dovolenky, ze ak sa vratim, tak si este vycerpam a teraz ide firma do konkurzu.. takze som prisla aj o dovolenku aj o prachy :(

alenk
20. apr 2010

no, tak som dostala nariadenie vycerpat si vsetku dovolenku do odchodu na MD, tj, aspon styri dni kazdy tyzden od pondelka.
mozu to spravit?

alenk
20. apr 2010

nemame odbory, len jednoducho moj zamestnavatel nema rad prenasanie dovolenky z roka na rok. mozu ma donutit si vycerpat vsetku dovolenku? ☹

alenk
20. apr 2010

baby, viete mi niekto poradit? uz som z toho zufala ☹ fakt by som chcela tu dovcu minut neskor, ale neviem ako na nich ☹

gapa
21. apr 2010

alenk,
povedz, že si sa radila so známym právnikom a povedal, zákon ti umožnuje preniesť dovolenku. A sprav sa hlúpa a povedz, že ak si myslia, že to tak nie je, tak napíšeš na inšpektorát práce, oni dávajú takéto rady. Odpovedajú vraj do 10dní a odpoved im donesieš, resp. môžeš uviesť hned firemnú adresu, ak chcú. Snád nebudú mať záujem o takéto zviditelnovanie svojej firmy na IP (aj ked pre radu nemusíš uviesť názov firmy, no to im povedať nemusíš hned).

alenk
22. apr 2010

a nemozu mi z toho robit problemy?

babulina
22. apr 2010

alenk, neviem ale ci je dobre si cerpat dovolenku medi MD a rodicovskou dovolenkou, v pripade ze by ste nasledne cakali druhe dietata, lebo sa ti prerusuje ochranna lehota, na toto ma upozornovali v socialke, tak si to cerpanie este premysli ze kedy ti to pride najviac vhod, ak mam zlu info tak ma opravte, napr gapa ty si taka nasa sikulka 🙂

alenk
22. apr 2010

to sme myslim uz riesili, to cerpanie medzi MD a RD nie je az take dolezite, len si to nechcem vycerpat teraz, ak sa budem citit v poriadku, je to skoda, radsej si odlozit aj napriklad na navrat po RD (ktovie co potom bude). no jednoducho je mi strasne proti voli to minat teraz ☹ a halvne som tu do konca juna a oni mi nakazali si to minut teraz, najlepsie mozno spatne v aprili, aby som si to stihla ☹
no co vam budem hovorit, hlavne ze majitelovej zene to preplacali.....

lenkauh
26. apr 2010

Ahojte,
rad by som sa opytala na moj konkretny pripad. Od 14.4. som nastupila na MD a bolo mi povedane,ze si mozem pred nastupom vycerpat vsetku dovolenku za CELY kalendarny rok (v mojom pripade 25 dni) a nemusi byt ani alikvotne kratena. Tak som tak urobila,zacala som cerpat 8.3. a teraz mi mzdarka povedala, ze to je zle a vycerpala som moc dovolenky, podla nej som ju precerpala o pat dni a na to obdobie (7.-13.4.)mi v socialke nahlasila neplatene volno. Viete mi poradit, ako je to spravne? Dakujem

lottys
26. apr 2010

lenkauh, pred nástupom na MD si pracovala?

lenkauh
27. apr 2010

Pracovala som nepretrzite v tejto firme od roku 2005 az do 8.3.2010, kedy som zacala cerpat dovolenku a hned som plynule presla na MD. Teda aspon som sy myslela, ze plynule prechadzam na MD, ale mzdarka mi nahlasila 5 dni neplatene volno. Takze pat dni nie som nemocensky poistena.

lenkauh
27. apr 2010

Ze sy myslela 😀 😝 , tak takuto hrubku som este nespravila....sorry 🙂

gapa
27. apr 2010

lenkauh,
predpokladám bavíme sa o dovolenke len za rok 2010
1.) od 1.1. do 7.3.2010 si pracovala t.j. nebola si PN, očr, podstatné je, kolko dní máš neodpracovaných.
2.) máš nárok na 25dní dovolenky?????? , tj. do konca roku 2010 máš odpracovaných aspon 15rokov od tvoich 18tich rokov a preukázala si ich odpracovanie mzdárke, resp. požiadala si o zvšenú výmeru dovolenky?

lenkauh
27. apr 2010

ahoj Gapa,
ano bavime sa o roku 2010, do 7.3 som nepretrzite pracovala, nebola som pn ani nic. A ano, mam tento rok narok na 25 dni, mam odpracovanych 15 rokov a poziadala som o zvysenu vymeru dovolenku, mzdarka tento fakt akceptovala a vlastne ma na to aj upozornila.

lenkauh
28. apr 2010

gapa, lottys, ine babule,

tak neviete mi poradit vo vyssie spominanej veci? Mam narok na 20 alebo 25 dni dovolenky? Alebo je tocelkom inak? Skuste, dakujem vopred za kazdy nazor.

gapa
28. apr 2010

lenkauh,
ak:
- ti prac.pomer bude trvať do konca roku 2010,
- od 1.1. do 7.3. si pracovala, 8.3.-13.4. čerpala riadnu dovolenku (tých 5dní čo ti dala nepl. volno opomeniem nateraz), 14.4.-26.10.2010 budeš čerpať MD(považuje sa za odpracovaný čas vid § 144 ods.4 Zákonník práce), 27.10.-31.12.2010 budeš čerpať rodičovskú dovolenku (neodpracvané dni)
- v r.2010 dosiahneš 15odpracovaných rokov a požiadala si o zvýšenú výmeru dovolenky

tak máš nárok za rok 2010 na celoročnú dovolenku bez krátenia, lebo obdobie 1.1.-26.10. sa považuje za odpracovaný čas a v období 27.10.-31.12.2010 bude neodpracovaných dní menej ako 100 (lebo sa nerátajú víkendy).

T.j. splníš aj podmienku odpracovaných aspon 60dní, aj trvanie PP celý kalend.rok a aj podmienku, že neodrpacovaných dní je menej ako 100.

Mzdárka by mala opraviť mzdy za dni, kedy ti dala neplatené volno.