Zostávajúca dovolenka pred materskou. Čo s ňou?

danculik
7. nov 2007

Ahojte mile žienky chcela by som sa informovať u vás ako to vlastne je keď ste na materskej už posledný mesiac vám platí zamesnávateľ a prechádzam na rodičovskú dovolenku.Ale vo firme mi ostalo ešte kopu nevyčerpanej dovolenky.A viem že do firmy sa tak ľahko nevrátimurčite nie tento rok.Čo myslíte ako to je s dovolenkou?Mám nárok na preplatenie?alebo vyčerpanie tej dovolenky?alebo ako to vlastne je?Ak viete mi poradiť tak mi prosím dajte vedieť.

gapa
9. jún 2008

abla, dovolenka za rok 2008 sa ti nebude krátiť. Budeš mať nárok na plných 20dní. To by si musela byť PN (+Očr+ príp. na rodič.dovolenke v r.2008), t.j. mať neodpracovaných aspon 100prac.dní a sviatkov pripadajúcich na prac.den. Dni mater.dovolenky sa považujú za odpracované.

abla
9. jún 2008

gapa veľmi pekne ti ďakujem 😅

stresmenka
21. jún 2008

ahojte chcem sa opytat do kedy treba odovzdat Registracny list FO na soc. poistovnu som zamestnanec a na MD som nastupila 16.6. 😉

pinco
22. jún 2008

stresmenka - do 15tich dni odo dna narodenia dietata (ak myslis ohladom dochodkoveho poistenia).

http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=11225

stresmenka
22. jún 2008

pinco mne povedali ze ked som zamestnana tak mi to netreba v druhej soc. poistovni, ze do 8 dni od nastupu na MD a v tretej, ze az po narodeni dietata tak si teraz vyber.

pinco
22. jún 2008

stresmenka, to je sice fajn, ze si zamestnana, ale pocas materskej za teba zamestnavatel neplati poistne a ak chces, aby za teba platil stat a aby sa ti teda toto obdobie ratalo aj do odpracovanych rokov pri nastupe na dochodok, tak sa musis ist prihlasit. Pozri si to este raz na tom linku, co som tam dala a myslim, ze sa tam da aj napisat otazka na tej stranke, oni ti odpovedia. Ale tych 15 dni po narodeni dietata to je urcite, to si este aj ja pamatam 😅

stresmenka
22. jún 2008

Pinco dakujem 😅 za radu

melody
14. júl 2008

ahojte, neviete mi prosim niektora poradit kde najdem (nejaka oficialna stranka, uradny dokument/cislo zakona) ze obdobie MD pripadaju dovolenkove dni? na MD som nastupila 1.2.08 a nase HR ma informovalo, ze za rok 2008 mam 1,5 dna dovolenky - cize jednoznacne len za januar. potrebovala by som nejaky uradny dokument na ktory sa mozem odvolat pri komunikacii s nimi. vopred vdaka! 🙂

gapa
14. júl 2008

§ 144 ods.4 Zákonníka práce (povedz, že dni čerpania MD sú považované za výkon práce tak isto ako dni čerpania dovolenky alebo dni neodpracovaného sviatku, ktoré pripadajú na obvyklý prac.den - toto upravuje § 144 ods.3 ZP písm.b,d)
v tej súvislosti si pozri § 166 ods.1 ZP (je to čas MD alebo RD u muža v rovnakom rozsahu ako má žena nárok na MD) a § 166 ods.2 to je už obdobie klasickej rodič.dovolenky po ukončení čerpania MD.

Ak aj po predložení uvedených § ZP to neuznajú, napíš mailom dotaz na inšpektorát práce, napíš svoje meno, zamestnávatela neuvádzaj, opíš svoj prípad. Oni vraj zvyknú odpovedať do 2-och týždnov. To by už zamestnávatela malo presvedčiť.

Tiež som mala tento problém, no nakoniec uznali. Aj na www.porada.sk je to velakrát preberané, treba len vyhladať podla hesla napr. " MD výkon práce dovolenka"

titkovamiriam
15. júl 2008

ja som nastupila do prace po dvoch rokoch MD mam 56 dni 😀 🙂

penelope10
15. júl 2008

ahojky, teda ... ak som na MD cely r. 2008, a po nej nastupim do prace, vznikne mi narok za r. 2008 na 20 dni dovolenky (zo zákona), ak je som fakticky nepracovala a zamestnavatel mi ju bude musiet umoznit vycerpat?

2. otazku by som mala.... pre dobru dusu, co ma s tym skusenosti, co v pripade, ak by som uz nechcela nastupit k povodnemu zamestnavatelovi a mam este "staru" dovolenku na ktoru mi vznikol narok pred nastupom na MD, musi mi ju preplatit ak ho budem o to ziadat?
dik 🙂

gapa
15. júl 2008

penelope,
- ak trvá tvoj PP celý kalen.rok
- a máš odpracovaných v danom kal.roku aspon 60dní (za odpracované sa považujú aj dni materskej dovolenky, čerpania dovolenky, nie však dni rodičovskej dov.)
- a máš neodpracovaných najviac 99dní (napr. dni čerpania rodič.dovol, dočasnej PN, neplat.volna ...),
tak máš nárok na celoročnú dovolenku (u teba tých 20dní)

Zamestnávatel ti "musí" preplatiť dovolenku len pri "ukončení" prac.pomeru. A či ti ju umožní "čerpať" po ukončení MD, záleží podla mna od neho.

melody
15. júl 2008

ahoj gapa, diky moc! 🙂

libka1
18. júl 2008

Ahojte, 31. 3 som nastúpila na materskú dovolenku. Ostalo mi 20 dní dovolenky. Po skončení MD od 1.10. pravdepodobne nastúpim na polovičný úväzok do práce? Bude to mať nejaký vplyv na túto dovolenku, bude sa krátiť? Alebo to ostane stále tých 20 dní? Ďakujem.

gapa
18. júl 2008

Predpokladám, že ide o ten istý prac.pomer len na základe zmeny PZ sa znižuje na polovič.úväzok.

Ak si od 1.1.08 do 30.3.08 pracovala u tohto zamestnávatela (nebola na PN) a od 31.3.08 si na MD, tak budeš mať za rok 2008 nárok na celoročnú dovolenku bez krátenia, teda predpokladám 20 (lebo nebudeš mať v období od 1.10.08 do 31.12.08 100 alebo viac neodprac.dní, ak si nebola na zač.roka napr.PN)

Takže, ak tých 20dní, čo spomínaš, je dovolenka za rok 2008 (nejde o dovolenku za rok 2007) a budeš pracovať, tak si ju musíš vyčerpať do konca roku 2009. Samozrejme krátiť sa nebude a to aj v prípade, že nenastúpiš do práce, teda že od 1.10.08 do 31.12.08 budeš čerpať RD.

Ak ide aj o dni dovolenky za rok 2007, tak tú v prípade že budeš pracovať (nebudeš čerpať RD) si musíš vyčerpať do konca roku 2008. Ak by si mala nárok na 25dní dov. za rok 2007, k 31.12.08 pracovala, no nemala do 31.12.08 dovolenku z r.2007 vyčerpanú, tak ti zamestnávatel 5dní zo zostatku dov.z r.2007 môže podla terajšieho znenia ZP preplatiť. Ak by ti ostalo viac dní dovolenky z r.2007 (resp. máš nárok za rok 2007 len na 20dní dov.) a pracovala by si k 31.12.08, tak o tieto dni dovolenky prídeš.
Len v prípade, že si ju nemôžeš vyčerpať do konca roka 2008 z dôvodu čerpania RD o nu neprídeš a vyčerpeš si ju po ukončení čerpania RD.

libka1
18. júl 2008

Ďakujem Gapa za vyčerpávajúcu odpoveď. 🙂 🙂 🙂

livi
16. jan 2009

ahojte. tiež ma to zaujíma čo sa týka dovolenky pred nástupom na md. ja pravdepodobne nastupujem na md niekedy začiatkom júla 2009. ak som dobre pochopila, tak mám nárok na dovolenku za celý rok. teda si ju môžem vyčerpať aj do md? a ak budem na rd, potom mi už žiadna dovolenka nevznikne?

gapa
16. jan 2009

livi,
ak zamestnávatel bude súhlasiť, tak si ju môžeš vyčerpať aj pred MD. Za obdobie čerpania RD nárok na dovolenku nevzniká. Ak v r.2010 neodpracuješ z dôvodu čerpania MD aspon 21dní, tak ti za r.2010 nevznikne nárok na dovolenku.

nadhera
16. jan 2009

na upsvar som sa informovala, ci si mozem vybrat pocas rodicovskej na ktorej som od od 9/2008 - dovolenku. takze mozem a preto cely februar a marec budem cerpat. jedinou podmienkou bolo,aby dieta nebolo v skolke. potesi kazda korunka naviac. 😉

jaja257
19. nov 2009

Ahojte, otvaram ozivujem tuto staru temu, pretoze mam problem ohladom dovolenky, ktora mi zvysila. Mam 32 dni dovolenky a som na RD, chcela by som vas poprosit o radu ako si nechat preplatit alebo vycerpat. Alebo ci sa da cerpat pocas RD? Dakujem za odpovede

standa82
19. nov 2009

Jaja, môžeš si ju vyčerpať aj počas RD. Príklad: 23.11. nastúpiš na dovolenku a prerušíš si na UPSVaR RD, na dovolenke budeš do 7.12; pôjdeš sa nahlásiť na UPSVaR na RD. Ide vlastne o to, abz si dostala aj rodič.príspevok a aby si si vzčerpala aj dovolenku. Stačí, že si len jeden deň v mesiaci na RD a dostaneš príspevok. Takto si to môžeš vyčerpať. Len sa musiš aj zo zamestnávateľom dohodnúť.

kobolova
24. nov 2009

Baby, dnes som bola na upsvr, kedze mi 27.konci materska, nastupujem na rodicovsku a zaroven si chcem vycerpat dovolenku z prace, plnych 25dni a tetuska ma presviedcala, ze mi tym padom budu kratit rodic.prispevok na 25%! je to pravda?

taktiez ma presviedcala, ze ked sa mi po nastupe do prace vo februari bude o malu starat baba, ktora ma na to zivnost, dostanem tiez len 25% prispevok na starostlivost o dieta - ale to som si uz kukla zakon, ze je to BLBOST! a dostanem prispevok az do vysky realnych nakladov, max.prispevok v plnej vyske...ha-ha.

Tak ako je to s tou dovolenku a kratenim rodicovskeho prispevku, viete niekto?

kobolova
24. nov 2009

nikto nic..? ☹

gapa
24. nov 2009

kobolova,
ak čerpeš dovolenku v zamestnaní, tak poberáš prijem zo závislej činnosti, t.j. podla § 5 zákona o dani z príjmov. A počas vykonávania činnosti, z ktorej ti plynie príjem podla §5 ZoDzP nesplnaš podmienky pre nárok na rodič.príspevok, lebo si považovaná za zárobkovo činnú. V takom prípade máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa a ak sa staráš o dieťa osobne ty, tak vo výške 25% z výšky RP. Až za mesiac, v ktorom aspon 1kalend.den splniš podmienku, že nebudeš čerpať dovolenku, ale už rodič.dovolenku, tak za ten už budeš mať nárok na RP.

To druhé, ak bude babka sa starať o dieťa na živnosť, máš pravdu, do výšky RP (toho nižšieho), ak budeš ty zárobkovo činná.

kobolova
24. nov 2009

Cize ak by som to urobila takto: od 28.11.zacnem rodicovsku, a dovolenku si dam napisat od 29.11., budem mat toho 28.11. cisto rodicovsky a tym padom narok na plnu davku?

gapa
24. nov 2009

kobolovak
myslím áno, pre istotu by som aj písomne požiadala o RD, aby si mala o tom doklad a aj mzdárka by mala dať na ten jeden den nahlásenie RD, nahlásenie prerušenia poistenia a potom o den na to odhlásenie z RD a ukončenie prerušenia poistenia. A nanovo po ukončení čerpania dovolenky.

mimochodom 29.11. je nedela, takže ak by si čerpala dva dni RD, t.j. dala čerpanie RD 28-29.11.09, malo by to byť OK.

kobolova
25. nov 2009

gaba, dakujem ti 🙂

kobolova
25. nov 2009

sorry, GAPA , hi-hi

bianca7
26. nov 2009

Ahojte.Necitala som tu vsetky prispevky,ale ak som spravne pochopila,tak mozem sa nachadzat na rodicovskej dovolenke a sucastne aj pracovat?

kobolova
30. nov 2009

myslim, ze popri plnom rodicovskom prispevku mozes len na dohodu.