Zostávajúca dovolenka pred materskou. Čo s ňou?

danculik
7. nov 2007

Ahojte mile žienky chcela by som sa informovať u vás ako to vlastne je keď ste na materskej už posledný mesiac vám platí zamesnávateľ a prechádzam na rodičovskú dovolenku.Ale vo firme mi ostalo ešte kopu nevyčerpanej dovolenky.A viem že do firmy sa tak ľahko nevrátimurčite nie tento rok.Čo myslíte ako to je s dovolenkou?Mám nárok na preplatenie?alebo vyčerpanie tej dovolenky?alebo ako to vlastne je?Ak viete mi poradiť tak mi prosím dajte vedieť.

ajka0077
11. nov 2007

No tak to by som aj ja chcela vedieť 😒

alex21
12. nov 2007

pokial viem tak nárok na preplatenie neni ale možeš si ju vyčerpat bud medzi materskou alebo rodičovskou alebo po ukončení rodičovskej dovolenky.

jaduska
12. nov 2007

takže podľa zákonníka práce sa dovolenka môže preplatiť iba pri ukončení pracovného pomeru. Ak je žena na MD, môže si dovolenku vyčerpať po skončení materskej dovolenky pred nástupom na rodičovskú dovolenku, alebo ju vyčerpať po návrate z rodičovskej dovolenky

zuzana222
12. nov 2007

ahojte, tak mne medzi materskou a rodicovskou zavolali z prace ze mam 21 dni dovolenky a ze ci ich chcem cerpat a zaplatili mi to.presne ako jaduska napisala

ivetah
21. nov 2007

chem sa spytat, ze ked si budem cerpat zostavajucu dovolenku medzi materskou a rodicovskou, tak ako vypocitaju, kolko maju vyplatit? budu vychadazt z posledneho prijmu pred materskou? dakujem 🙂

bubatko
22. nov 2007

je to tak, ze sa moze cerpat medzi materskou a rodicovskou alebo po skonceni rodicovskej pred nastupom

v oboch pripadoch je tato dovo zaplatena podla posledneho priemerneho zarobku pred nastupom na matersku

ale pozor, pri cerpani medzi materskou a rodicovskou sa vam o dlzku dovolenky skracuje rodicovska, napr. ak konci materska 31.8. a od 1.9. cerpate trebars do 30.9. dovolenku, tak na rodicovsku tym padom nastupujete az 1.10. a stracate rodicovsky prispevok za september, aj na to treba brat ohlad 🙂

inak ale "nacierno" sa to bezne preplaca aj bez skutocneho cerpania dovolenky, uvedie sa to na pasku ako "bonus" a hotovo, takze da sa to vlastne obist ako chcete

ivetah
22. nov 2007

dakujem bubatko 😉

penelope10
15. dec 2007

musi sa nieco oznamovat zamestnavatelovi po ukončení materskej dovolenky?
teda pokracovanie v rodicovkej dovolenke, ci skutocnost, ze chceme/nchceme aby ma dalej zamestnaval ???
lebo celkom nechapem to preplatenie dovolenky 😉 Tiez jej mam kupu na preplatenie 😀

jaduska
15. dec 2007

Ak ti končí materská dovolenka, môžeš nastúpiť do zamestnania s tým, že hneď začneš čerpať riadnu dovolenku, ktorú ti zamestnávateľ zaplatí, po skončení riadnej dovolenky nastúpiš na rodičovskú dovolenku. Ale potom rodičovský dostaneš až od dňa, kedy ti skončí riadna dovolenka. Príklad: materská dovolenka končí napr. 10.12.2007, 11.12.2007 začneš čerpať riadnu dovolenku napr.do 15.01.2008. Od 16.01.2008 začneš čerpať rodičovskú dovolenku, takže za december dostaneš materský príspevok za 10 dní+peniaze od zamestnávateľa, za január dostaneš peniaze od zamestn.+rodičovský príspevok. Dovolenku si však môžeš vyčerpať až po skončení rodičovskej dovolenky. Takže po skončení materskej nastúpiš rovno na rodičovskú, po skončení rodičovskej, ak nastúpiš späť do tej istej firmy si vyčerpáš riadnu dovču, alebo keď dáš výpoveď, tak ti ju preplatia. Dúfam, že som to rozpísala aspoň trošku zrozumiteľne 😅

alex21
16. dec 2007

Ak budem po materskej čerpať dovolenku tak neviem prečo nastupujem na rodičovskú až po dovolenke. Ved teraz môžem zarabat a aj poberať rodičovský príspevok. Tak prečo budem mat na rodičovský príspevok nárok až ked dočerpám dovolenku? Nemôžem mat súčasne rodičovský príspevok aj čerpanie dovolenky? Je niekde v zákone napísané že sa to vylučuje?

jaduska
17. dec 2007

Jáááj Alex máš pravdu, teraz je to vlastne možné už aj takto. Ja keď som išla na prvú rodičovskú, tak sa nedalo súčasne pracovať aj poberať rodičovský a nejako mi to vypadlo, že ten zákon zmenili. 😀 Len to potom treba v žiadosti o rodičovský príspevok uviesť 😉

penelope10
17. dec 2007

dik babule🙂

alex21
19. dec 2007

dik jadus za potvrdenie ja už som sa začala báť, že tomu nerozumiem. Normálne už som zostala na pochybách. 😀

kisska
19. dec 2007

dievcata ale toto posledne by som si overila. Totiz, ked sme zamestnane a na dovolenke, odvody a prispevky plati zamestnavatel, ked sme na rodicovskej, plati ich socialka, alebo nie?
S oznamovanim by to malo byt tak, ze ak nechces nastupit do prace po materskej (po 6. mesiacoch), zamestnavatel ta sice po rodicovskej vezme naspat do prace, ale moze ta dat na ine miesto. Do 6. mesiacov ti musi drzat tvoje povodne zaradenie, potom uz nie.

tina_
3. jan 2008

Ahojte dievčata,
teda ak tomu dobre rozumiem, pol roka mi drži moje miesto a potom už nemusi? Resp. ma môže alebo MUSÍ prijať naspať aj po vyčerpaní rodičovskej dovolenky?
Vedela som, že miesto mi môže držať rok, a ak nenastupim, tak už ma nemusi vobec prijať - čo je na tom pravdy?
Čo sa tyka zaradenia, ak je človek učiteľ, tak mu hadam nedaju robiť upratovačku 😀 . . .

jitulkabj
4. jan 2008

Podla mojich informacii, je dlzka, pocas ktorej ti zamestnavatel podrzi miesto, vec dohodou. Avsak podla zakona to musi byt minimalne 6 mesiacov.
Ja som tiez ucitelka, a pokial ti nemozu ponuknut tebe zodpovedajuce miesto, mozu ti docasne ponuknut napr. poziciu vychovavatelky. Urcite nie upratovacky! Ved to by, hadam, ani nikto nevzal!!🙂))

mirka4
4. jan 2008

baby ja som tiez poberala riadnu dovolenku medzi skoncenim materskej a nastupom na rodicovsky. Nastupila som aj na rodicovsky aj na riadnu dovolenku naraz, moze sa to, cize som dostala peniaze aj alikvotnu ciastku aj z materskej + zo zamestnania + rodicovsky cely. Takze super 🙂
Len potom po ukonceni riadnej dovolenky, musite ist na socialku, a vypisat tam papiere, aby za vas nadalej platili do dochodku. Na to nezabudnite!

zuzana77
4. feb 2008

Mirka
ja teraz koncim matersku a tiez mi zostalo 20 dni dovolenky. Rozmyslala som ze si ju som vycerpam pred nastupom na rodicovsku. A co to mam vypisovat na socialke??? to neurobi za mna zamestnavatel?

dobromila
4. feb 2008

ahojte,

aj ja by som poprosila o info, ako je to s odvodmi a tak, ked som sucasne s nastupom na rodicovsku dovolenku zacala cerpat aj svojich 18 dni riadnej dovolenky za rok 2007 (a medzicasom uz aj vycerpala - v polovici januara a odvtedy som uz len na rodicovskej). Velmi pekne dakujem

zuzana2706
26. máj 2008

Ahojte, mam problem, ze po dvoch rokoch RD mam nastupit do prace, ale davaju mi vypoved s 2 mes. odstupnym a vraj mi preplatia aj dovolenku. Neviete ci ma mamicka na RD narok na dovolenku alebo iba preplatia dovolenku ktora mi ostala pred nastupom na matersku dovolenku? dik za info

gapa
26. máj 2008

zuzana, najprv skúsim zopakovať tvoju situáciu:
predpokladám, že tvoje dieťa bude mať 3roky a teda ti končí RD. A predpokladám, že zamestnávatel chce s tebou podpísať "dohodu" o ukončení prac.pomeru "z organizačnkých dôvodov" k poslednému dnu RD-ky s dvojmesačným odstupným (tvoj PP u neho netrval 5rokov, inak by si mala nárok na trojmesačné dostupné). Pri ukončení PP ti samozrejme musí preplatiť zostatok dovolenky, ak si si ju nevyčerpala. S dohodou musíš súhlasiť aj ty.

Teda nie "výpoved" (tú ti stačí doručiť, nemusíš s nou súhlasiť). Pri výpovedi by ti plynula výpovedná doba 2 mesiace (od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede), počas ktorej by si si mohla riadne čerpať dovolenku alebo pracovať u neho a teda poberať aj mzdu a po týchto dvoch mesiacoch by si mala stále nárok aj na dvojmesačné odstupné.

Predpokladám, že vieš, že nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti, ak si si sama dobrovolne počas RD neplatila poistenie v nezamestnanosti. No a ak skončíš PP posledným dnom RD nebudeš mať nárok ani na nem.dávky (PN, očr).

No a konečne, k samotnej tvojej otázke. Dni RD sa nepovažujú za odpracované dni, teda za obdobie RD nevzniká nárok na dovolenku, ale za dni MD áno!!!, teda prvých 28 (príp.37) týždnov. Neviem ti odpovedať konktrétnejšie, nakolko neviem, kedy si nastupovala na MD, od kedy na RD.

rovni
27. máj 2008

ahojte,ak niekto viete,poradite mi prosim?
na MD by som mala nastupit 6 tyzdnov pred porodom- okolo 22.7,predtym by som si chcela vycerpat zostavajucu dovolenku-cca 3 tyzdne-co mi vychadza na zaciatok jula,
ale kedze v robote mam dost stres,rozmyslala som o tom,ze by som poprosila lekara ci mi neda PN cca od zaciatku juna.
keby som potom zaciatkom jula zacala cerpat moju dovolenku,dovolenkovy priemer by sa mi ratal z poslednych 3 mesiacov-cize aj z mesiaca jun,ktory by som bola PN?cize dovolenkovy priemer by mi vychadzal kvoli PN nizsi?
nebolo by v tomto pripade lepsie najprv vycerpat dovolenku a potom ist na PN?

gapa
27. máj 2008

rovni, ak čerpeš dovolenku v období od 1.4. do 30.6.08, tak sa ti berie priemer z prvého štvrťroka 2008 (1-3/08), ak máš odpracované aspon 22dní. Ak čerpáš dovolenku v období od 1.7. do 30.9.08, tak sa berie priemer z druhého štvrťroka 2008 (4-6/08) ak máš odpracovaných aspon 22dní. Ak budeš aj celý mesiac jún na PN, tak sa ti priemer vyráta z obdobia 4-5/08, lebo 22dní odpracovaných predpokladám máš a dni PN a výška náhrady za dočasnú PN tvoj priemer neovplyvnia (jedine na prémiách, ak by ste ich dostávali napr. "len" každý tretí mesiac, čo však nepredpokladám).

rovni
27. máj 2008

dakujem gapa,dufala som ze mi poradis,lebo ako sledujem tvoje prispevky-naozaj sa vyznas 😉
ano tych 22 dni mam odpracovanych
este mam jednu otazku na ktoru mi zatial nikto nevedel jednoznacne odpovedat:
viem ze do 15 dni od porodu sa musim prihlasit do socialnej poistovne (aj to neviem ci fakt osobne alebo staci postou) kvoli odvodom na dochodok aby som bola dochodkovo poistena odo dna narodenia dietata.Ale kto za mna plati tieto odvody v obdobi ked som na MD tych 6 tyzdnov pred porodom?Predpokladam ze zamestnavatel UZ nie a socialna postovna ESTE nie-taz az od porodu,cize nie som dochodkovo poistena?
a zaratavaju sa mi do vypoctu vysky materskej aj premie,ktore dostavame raz do roka-vzdy v decembrovej vyplate?viem ze v definicii stoji ze materske tvori 55% denneho vymeriavacieho zakladu a denný vymeriavací základ je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenkyňa zaplatila poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.To znamena ze ak z premii platime odvody na nemocenske poistenie,mali by sa ratat do vypoctu vysky materskej.Inak som zamestnana nepretrzite 5 rokov,bez PN.

alexandra
27. máj 2008

rovni ak sa nemylim, prvych 14 tyzdnov materskej plati stat. Ak sa do 15 dni neprihlasis, dalej neplati.

Co sa tyka vymeriavacieho zakladu ano, avsak treba prihliadnut aj na to, ze je zhora obmadzeny, teda maximalne z coho sa Ti este rata materska je cca 28 tisic, cokolvek nad to uz vysku materskej neovplyvni.

jaduska
27. máj 2008

rovni na tú sociálku to môžeš poslať aj poštou, ale podpis musí byť overený

gapa
27. máj 2008

rovni,
1. do 15dní sa musíš prihlásiť. Môžeš to poslať aj poštou, no v tom prípade si musíš dať overiť podpis na "vyhlásení ..." na matrike (tam to bolo u nás v 10/07 zadarmo) alebo pred notárom. No a pre istotu je potom lepšie si to ešte telefonicky na SP overiť, či si na registri zaregistrovaná (lebo so SP nikdy nevieš, čo sa kde stratí - je to velký kolos). Preto je to lepšie odniesť osobne (ak máš overený podpis na vyhlásení, tak to môže odniesť aj niekto iný) a dať si potvrdiť prevzatie všetkých kopii papierov.

2. Pôvodne som si myslela, že od nástupu na MD do začiatku RD neplatí za mamičku dôchodkové poistenie nikto. Je to obdobie, počas ktorého nie je povinnosť odvádzať dôch.poistenie aj ked počas tejto doby dôchodkovo poistená ako zamestnanec si (presne tak ako počas PN, kedy tiež za teba nikto neplatí). Preto som pôvodne predpokladala, že sa treba sama prihlásiť na dôch.poistenie až od nástupu na RD, to už nie je obdobie, počas ktorého sa nemusí platiť poistné, lebo od nástupu na RD zamestnávatel zamestnankynu odhlasuje zo všetkých poistení (dôch., nemoc, poist.v nezam,.).
No v tomto je zákon o sociál.poistení tak trochu protirečivý, pretože vo vyhlásení podpisuješ, že nie si dôchodkovo poistená ako zamestnanec - ale ty vlastne poistená ako zamestnanec až do začiatku RD si - takže podpisuješ nepravdu. Ak by nebol druhý pilier dôch.poistenia, je to vlastne skoro jedno. No a kedže si dávaš prihlášku na DP od narodenia dieťaťa, tak za teba platí štát do II piliera (a tiež sociálnej poistovni). Ja som sa prihlásila do II.piliera až počas MD, takže osobnú skúsenosť nemám. Vlastne ti tiež neviem odpovedať, či počas tých cca 6týždnov (od nástupu na MD do dna pred pôrodom) je to obdobie, kedy netreba platiť DP, alebo ho štát odvádza, no predpokladám, že áno. Predpokladám, že preto je taký chaos s príspevkami do II piliera pri nástupe na MD - platby sa oneskorujú.
No s určitosťou viem, že dôchodkovo poistená aj počas tých 6týždnov si. 🙂

3. čo sa týka premií, tak súhlasím s alexandrou. Ak by si mala celý rok hrubú mzdu a zároven vymeriavací základ pre nemoc.poistenie napr. 20.000,- a v decembri 2007 prémie 10000,- takže HM za december 30.000,- tak VZ pre NP za 12/07 je 28142,- (lebo v r. 2007 platili mesačné maximá v mesiacoch 7-12/07 = 28142,- a 1-6/07 = 25911,-).
Vymeriavací základ pre nem.poistenie sa obvykle rovná hrubej mzde, no sú aj výnimky. Výšku VZ môžeš z výplatnej pásky "približne" zistiť/overiť (ak ho tam nemáš priamo uvedený) tak, že si tvoj odvod na nemoc.poistné vydelíš číslom 0,014 (lebo odvod na nem.poistenie zamestnanca je 1,4% z VZ a zaokrúhluje sa na celé koruny nahor). No presná suma, kvôli zaokrúhlovaniu, to asi nebude.

Vo vyššie uvedenom príklade, ak si v r.2007 nemala napr. PN, očr, nepl.volno, tak pri nástupe na MD v r.2008 by tvoja materská na kalend.den bola cca (11mesiacov x 20000 + 28142,-) : 365dní x 55%.

zuzana2706
27. máj 2008

gaga, si skvela, dakujem velmi pekne za info 😉

rovni
28. máj 2008

dakujem vam baby velmi pekne 🙂

abla
9. jún 2008

Ahojte, chcem sa spýtať na koľko dní dovolenky mám nárok za tento rok, ak od 29.4 som PN a hneď potom 30.6 nastupujem na MD? Kráti sa mi nejak dovelenka alebo mám nárok na plných 20 dní?