Zvýšenie platu po návrate do práce z rodičovskej dovolenky

maria1978
11. jún 2014

Maminky, potrebujem poradiť. Vrátila som sa po rodičovskej do práce a chcela by som aby mi zvýšili plat o to koľko zvyšovali ostatným. Počula som že po návrate z rodičovskej mám na to nárok, ale neviem to nájsť nikde v zákonníku práce. V štátnej sfére to funguje vraj automaticky,ale u súkromníkov to je všelijak. Potrebovala by som teda konkrétny zákon, novelu, kde je to stanovené, aby som môhla s tým ísť za nadriadeným. Ďakujem.

libka1
12. jún 2014

@lal no vidis, a mne je zas uplne jedno aky plat ma kolegyna, mna zaujima ten moj... a mozu jej zvysovat kolko chcu, pokial som ja spokojna so svojim 😉 nevidim dovod nedopriat jej... nie je dobre ked ludia vedia kto ma aky plat, potom si navzajom len zavidia, co je teda na Slovensku pomaly najoblubenejsi sport - intrigy a zavist...
mozno ked sa raz aj ty vratis po materskej tak zmenis nazor 🙂

zuska_bluzka
12. jún 2014

baby úvodom si treba ujasniť pojmy § 157 ods 1. ZP (teda ten, ktorý hovorí o tom, že zamestnankyňa majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku) platí len v prípade MATERSKEJ dovolenky, teda tej v trvaní 34, resp. 37, resp. 43 týždňov a nie v prípade rodičovskej dovolenky na ktorú sa zakladateľka pýtala.
na RODIČOVSKÚ dovolenku sa vzťahuje § 157 ods. 2 ZP (Zamestnankyňa má právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa)
čiže áno po rodičovskej máš nárok na valorizáciu v štátnej správe, na zvýšenie mzdy pokiaľ je tvoja mzda na úrovni minimálnej a to je zo zákona asi tak všetko. zamestnávateľ nemá povinnosť ti mzdu zvýšiť, pokiaľ nemáte niečo iné upravené v koletívnej zmluve, tú ti poskytnú na požiadanie, možno ju máte aj niekde vycapenú tak si to pozri.
mne osobne to tiež nepríde byť spravodlivé, ak niekto sedí doma s dieťaťom 3 roky a potom príde do práce a chce plat ako mám ja čo som tie tri roky makala... našťastie u nás sa plošne platy nezvyšujú ale "len podľa zásluh" 🙂
dúfam, že pomohlo...

lal
12. jún 2014

@libka1 ja tiez netusim kto ma aky plat a ani ma to nezaujima, ale ak sa ma kolegyna po troch rokoch doma vratit do prace a zrazu pre nic za nic plat o xy eur vyssi, tak to mi moc spravodlive nepride, o tom hovorim. Ja rozhodne nemam komu co zavidiet, to mi mozes verit, ale pozri sa na to z tej druhej stranky - ty makas, tvoja kolegyna je doma, vrati sa a len tak dostane rovnake zvysenie ako ty co si zatial makala.

smile31
12. jún 2014

@sisaha ďakujem... takže ešte by som mala odpracovať do konca júla aby som mala 271 dní a nárok na materskú takže sa to započítava do toho hej? a a ko to je s kontrolami nevieš?... k tomu chodím externe do školy v soboty tak neviem ako to mám vyriešiť....ďakujem

libka1
12. jún 2014

@lal nuz vec nazoru, odo mna nech niekomu zvysia aj 5x ked ja mam plat ktory ma uspokoji 😉 to zysenie nemusi byt rovnake, kedze dotycnej zvysia o priemerne zvysenie pravdepodobne, pokial ty ked si pracovala a zamestnavatel je s tebou velmi spokojny moze ti zvysit ovela viac... priemerne zvysenie u nas je zvysenie o inflaciu, co by som zvysovanim platu realne nenazyvala...

sisaha
12. jún 2014

@smile31 mozu prist, aj nemusia..vychadzky mat urcite budes.

maria1978
autor
13. jún 2014

Maminky, veľmi pekne ďakujem za Info. Len pre poriadok. Robim už tretí mesiac, plat sa nám zvyšuje každoročne, to znamená základ. Potom máme osobné, takzvané výkonnostné. Zaučala som sa jeden deň a už som musela fungovať naplno. Nesťažujem sa, len sa informujem na čo mám nárok, keďže u nás si uplatnuje každý hocičo. Takže zvyšuje sa percentuálne o infláciu a výkonnostné je o tom kto je aký šikovný. Ešte raz pekne ďakujem