Ako prebehne operácia cysty? Môže to ublížiť bábätku?

danculik
8. júl 2006

Vazene damy a zeny🙂chcela by som sa vas opytat ci niektora z vas mala uz cystu a aku velku asi priblizne a aky bol postup pri jej liecbe respektivne operacii?a ci ste ju mali uz prsknutu?A moze to uskodit babatku?.mne nasli ze mam cystu velku asi 3,5cm,doktor v nemocnici mi povedal ze mi asi praskla a ta stava by sa mala odstranit,chcu mi to pravdepodobne vyoperovat,ale citala som,aj som sa dozvedela ze sa to da vyliecit aj bylinnymi cajmi alebo liekmi...vie mi niekto poradit?Strasne sa bojim...:(a som z toho zufala,v nemocnici som este nelezala..a ani operovana som nebola na nic:(PORADTE...ahojte Daniela

latvia
9. apr 2010

no, barci, len mi ozrejmi, kde presne si mala tu cystu....lebo ak na vajecniku, tak by praskla do brucha, ale ak niekde vo vajcovode, mohlo to byt aj mimomaternicove tehotenstvo....

divabarca
11. apr 2010

Latvia ta cysta bola na pravom vajecniku ☹ Povedal, ze podla neho je na 99 % folikularna, lebo mala 31 mm a to sa vraj uz od 3 cm nazyva cystou, aj ked je to "len" neprasknuty folikul ☹ Mimomaternicove vylucil hned, neviem sice podla coho 😒
Uz je aj po krvacani, trvalo to len dva dni a teraz som uz oki ..asi som mala stastie, ze to neprasklo do brucha, alebo to neprasklo aj vajecnik, co sa vraj tiez stava..kedze som nedostala ani ziadne teploty a v poho som to prezila..asi sa vsetko dostalo von, duuuufam 😖 Ale mimi som uz uplne vylucila... ☹ neverim, ze by to nejak zvladlo a neverim, ze tam aj nejake bolo, kedze folikul obsahuje vajicko a to nemalo byt ako oplodnene..zajtra by mali byt vysledky HCG, tak uvidime ☹
Chcela by som sa Vas este baby opytat, ktore ste absolvovali folikulometriu, ze co je to vlastne za vysetrenie a co nasleduje potom, ked je to zle a ovulacia štrajkuje???? nejake hormony, alebo co??? dakujem za rady 🙂

latvia
11. apr 2010

Ultrazvuková folikulometria sa robí vaginálnou sondou s frekvenciou 7,5 MHz. Zavádza sa do pošvy. Umožňuje maximálne priblíženie vyšetrujúceho nástroja k orgánom, ktoré sa prehliadajú - k maternici a vaječníkom. Vaginálnou sondou je možné sledovať rast folikulu. Môžeme tak s pomerne veľkou presnosťou stanoviť, kedy dôjde k ovulácii. Výsledok folikulometrie – stanovenie ovulácie je potrebné posudzovať aj v súvislosti s analýzou hormonálnych hladín v krvi.

Pri ultrazvukovej folikulometrii sa hodnotí veľkosť a rast folikulov.

V nestimulovanom cykle je možné dominantný folikul nájsť už približne v 9. deň cyklu, keď meria okolo 10 mm. Jeho rast prebiehá lineárne, okolo 2 mm za deň. Ak dosiahne 14-16 mm, dá sa pomerne spoľahlivo stanoviť dátum predpokladanej ovulácie. Folikul totiž praská pri 18-22 mm.
Pomocou ultrazvukovej folikulometrie získavame nenahraditeľnú informáciu o tom, koľko folikulov sa k ovulácii chystá – môžeme zhodnotiť predovšetkým riziká viacpočetného tehotenstva a ovariálneho hyperstimulačního syndrómu.

meilai
12. apr 2010

Ahojte dievcata, takze pred par dnami som sa tu pytala na ovulacne bolesti, no to by bolo najmenej. Cely moj problem vyzera takto:
Som v zahranici, dost daleko, preto som asi aj viac zmatena. 9.3. som po 8.tyzdni tehu bola na cisteni maternice Vsetko bolo po zakroku OK, takmer som nekrvacala, do 3 tyzdnov uz ani vytok, nic. Bolesti tiez zmizli. No a pred 3 dnami som sa zobudila na strasne krce v strede podbruska, na pohotovosti urobili sono. Vysledok : na pravom vajecniku 2cm cysta, o ktorej viem uz mesiac, ta vraj nie je problem zatial. Lavy vajecnik sa chysta ovulovat (teda myslim ze vcera sa mu to prave podarilo, lebo bolest na lavej strane ustupila a z nicoho nic zo mna vysiel taky biely husty vytok bez zapachu- neviem ci je toto normalne, ja som takuto ovulaciu pred zakrokom nemavala...
Lekarka vylucila aj zapal brusnej dutiny, brali mi krv- OK, vytok vraj trochu este mam, hoci ja ho ani nebadam, ale asi sa este cistim po zakroku. Dali mi Ornidazol atb. pre istotu. Takze vlastne nic... A medzi maternicou a hrubym cervom je asi 2x2 cm tekutina ci co, no to tam bolo aj na sono, ktore robili pred mesiacom, nad tym DR len mavla rukou, ze to nic a uz to nekomentovala ani teraz ... neviete co to moze byt? Ma to tam byt alebo je to voda z prasknutej cysty starej alebo co??? Som z toho naozaj mimo...
Maternicu mam ale stale velmi citlivu na dotyk a akoby "nafuknutu". Co to moze byt, je to tiez ovulaciou alebo kvoli tej kyretazi este... zeby uz akoze pred menzesom....ten vraj byva po kyretazi bolestivy, no ale takto skoro pred nim uz to boli? Je to velmi neprijemne, neda sa mi ani stiahnut brucho, presne ako ked su plyny akurat ze nizsie

Prosim , ak viete poradit, z coho mam maternicu ako balon a tu "vodu" za nou, prosim piste Bo ja uz neviem co si mam mysliet... Lekari nestresuju, ale mne je stale bolestivo....a to som bola v 2 nemocniciach u 3 lekarov.

Dakujeeeem.

latvia
12. apr 2010

meilai, ohladne tej tekutiny...predpokladam ze mysleli tekutinu v cavum douglasi(CD niekde pisu skratku), je to priestor medzi maternicou a hrubym crevom...normalne ma byt bez tekutiny, alebo len s malym mnozstvom...inac sa tam tekutina tvori pri zapaloch alebo ak ti praskne cysta, tak sa tam tekutina moze objavit....ale co je to v tvojom pripade, to neviem....tie antibiotika dober a sla by som na kontrolu...mala by sa vstrebat ak to nic nieje...

maternica ako balon, hmmm.... moze byt po kyretazi, ak je citliva, ale moze to byt cokolvek...testy si ale mala v poriadku, tak neviem... fakt by som po tych atb sla na kontrolu....ak sa bolesti budu stupnovat, sla by som hned...

meilai
12. apr 2010

Dakujem. Na kontrolu urcite pojdem. Je to zvlastne pretoze pred kyretazou ta tekutina tam bola 24x9mm, to som si vsak az teraz sama vylustila z cudzojazicneho sono vysledku, vtedy zapal nebol, nikto to ani nespomenul, ved to by ma neuspavali.
Teraz je to 14x14 cm, co je este mensie vlastne, sice jedna DR napisala podozrenie na zapal brusnej dutiny, no skor preto ze nic ine nevedela vymysliet pretoze ZAROVEN vyslovene povedala, ze o tu tekutinu sa starat netreba. Krv v poriadku, teplota tiez OK.
Druha DR taktiez vylucila zapal, lebo ten by sa vraj vyvinul uz skor po zakroku...no dala atb. lebo tiez nic nenasla.
Som uplne mimo z nich 😢

latvia
12. apr 2010

zapal brusnej dutiny je jedna z veci kde je moznost tekutiny v CD....ale zapal by sa rychlo siril a to by si mala ine bolesti 😉
mna este napada zapal maternice, mozno zacinajuci, ale to je le jedna z viacerych moznosti.....napoveda tomu atb liecba a aj ta bolestivost maternice....ale kedze niesom gynekolog tak naisto ti nepoviem...skus tyzden pockat, dobrat atb, ak sa ti to nezhorsuje tak vydrz, ak mas pocit ze sa to zhorsuje, pripadne ti stupne teplota, hned chod na vysetrenie

meilai
12. apr 2010

Dakujem ti latvia, tiez sa k zapalu brusnej dutiny moc nepriklanam... atb som uz aj dobrala, prave dnes, ale este pockam tak 2 dni, co ked to bolo naozaj len kvoli tej prvej ovulacii po kyretazi.... stale verim ze po prvom menzese sa to da nejak dokopy...napokon, som este len 5 tyzdnov po zakroku ☹ len som sa nalakala ze hned po ziadny problem a teraz takto, hoci chodim s termoforom na bruchu a nejdem von ani ked zafuka, cely cas sa strazim ako oko v hlave 🙂 uvidim co DR povie pozajtra, inac tu tie vysetrenia robia dost brutalne, ked ma doviezla sanitka, DR ma tak postlacala, ze odvtedy ma to bolelo este viac... dokonca mala na ruke trochu krvi ked ju vytiahla, hoci ja uz davno nekrvacam 🤐

latvia
12. apr 2010

mozem vediet v ktorej krajine si? a potom informuj ako dopadla kontrola 😉

meilai
12. apr 2010

no, som v Azii....to hovori za vsetko...
inac, rozmyslam, ze co ked som ja predtym mala aj inu cystu a ta mi tam praskla a to je prave ta tekutina co sa uz vstrebava....
ono ja som v maji 2009 vysadila HAK, vobec by som sa nedivila, ze mi to tam pri tej nerovnovahe "bujnie"...

latvia
12. apr 2010

😕 ejha.....azia? 😅
ano, aj tato teoria moze byt pravdiva. dolezite bude, ako to bude vyzerat na kontole.ci tekutina zmizla alebo nie, a ako sa budes citit.

meilai
12. apr 2010

jasne, dam tomu este tie 2 dni, a potom dam vediet ako to vyzera 🙂
dakujem 🙂

meilai
13. apr 2010

NO, tak som nakoniec zasla do nemocnice uz dnes pretoze ma dost bolela maternica aj ten lavy vajecnik :(( Doktorka uz tiez nevie co so mnou, vraj to bude predsalen asi nejaky sekundarny zapal po tom cisteni... a tym padom mozno aj ta ovulacia ak uz prebehla tak boli, lebo je to vsetko opuchnute. Dostala som ATB tabletky aj cez infuzku, este dvakrat dostanem....a potom uz naozaj nevedia co dalej so mnou ak to nezaberie a na sono zas nic nebude:(( Bojim sa ze sa budem musiet vratit domov... a neviem si to ani celkom predstavit teraz vybavit 😢
Po tej infuzke som mala pocit ze ta bolest povolila, tak snad ...

latvia
13. apr 2010

😒 tak plan B: bolo by dobre opytat asi od doktorky vysledky vsetkych vysetreni a testov, okopcene aspon, nafotis na digi fotak, posles na mail, kukne na to gynekolog na slovensku a poradi ci treba este nejake vysetrenie doplnit.....inac pomoct neviem 😒

meilai
14. apr 2010

Ahoj latvia. No, to som uz urobila, na tom sono ale nic take nie je, a pritom, neviem, myslim ze to tu maju na urovni, robia mi zakazdym farebne sono.... dalsie vraj po 3 dnoch atb infuzne. Krvne testy vsak tiez neukazali zapal, hoci moje bolesti nasvadcuju jedine tomu. Ostava len verit ze oddych a atb. zaberu, aj ked, tolko chemie musim do seba natlacit, ach... 😒
Oni ti lekari tu vraveli, ze ked toto nepomoze tak uz jedine do nemocnice na pozorovanie... vylucili zle vycistenie maternice (ved uz ubehlo vyse 5 tyzdnov), vnutorne krvacanie, aj vacsiu cystu co by tam praskla.... 😒

Este sa chcem opytat mimo tohto akutneho problemu: na pravom vajecniku mam cystu, ale malu, chapem ze to ma vela zien atd...vraj mozno po par cykloch sama zmizne...no dovtedy, zaciatkom juna musim ist pracovne do krajiny (teda ak sa vyliecim), kde ale naozaj 2 tyzdne nebudem v dosahu ziadnej poriadnej nemocnice. A toto ma trochu trapi....viem ze taka cysta nie je vazna ale viem aj ze moze trebars prasknut a nie vzdy najstastnejsie...tak neviem. Ale zas, to kvoli takej cyste sa teraz musim zdrziavat v "civilizacii", ze "co ked"? Neviem ako ostatne zeny co to maju, viete mi poradit? 😕

latvia
14. apr 2010

a ta cysta sa ti zvacsuje, zmensuje alebo je furt rovnaka? je dolezite aky druh cysty to je... dufam ze netrepem, ale cokoladova ( s krvou vo vnutri) je tusim ta, ktora ked praskne tak robi sarapatu...kazdopadne by som su sledovala po 3 mesiacoch, a ked rastie tak von..a pobytu mimo civilizacie by som sa nevyhybala, to ti nikdy nikto nepovie ze sa ti nieco stane 😉

meilai
14. apr 2010

http://primar.sme.sk/c/4117106/zapal-vajickovod...
tak po tomto clanku je moja psychika uplne pod bodom mrazu 😢 😢 😢

latvia
14. apr 2010

😀 a preco? sak ty to nemas, to je vidiet na ultrazvuku ak mas takyto zapal a aj zapalove markery mas vysoke...ty nic z toho nemas, tak kliiidek 😉

meilai
14. apr 2010

no, v krvi som nic nemala 7.4. ked ma sanitka doviezla s bolestami... no ono to pokrocilo, sice mi nasadili atb. ale lavy vajecnik citim ako nikdy... je to napuchnute, aj to vidiet, lava strana bruska je viac 😒 kiezby si mala pravdu, no co to potom je... ked nie zapal, vsetky priznaky doviedli aj doktorov len k zapalu ☹ a hoci som ako bolavy vodny balonik tam dole, ostre bolesti ustupili po prvej infuzke atb....cize mi vychadza ze je to zapal 😢
len teraz som uz zmatena ci si mam termofor davat studeny alebo teply....vlastne nepomaha ani taky ani taky...asi kaslem na to 😀
ach, na po.....ho aj zachod spadne 🙄 😀

latvia
14. apr 2010

a si si ista ze v tej infuzke boli len antibiotika?

lalia123
13. máj 2010

Ahojte, chcem sa opytat, ci je tu niekto, komu cysty museli operovat cez brucho a nie laparoskopicky?
Ako dlho ste boli na PN, ako dlho v nemocke atd...dakujem aj za IP.

😉

latvia
13. máj 2010

co so mnou lezali zeny tak tam boli cca 7 dni, pn by mala byt 6 tt

dahra
13. máj 2010

Lalia,
pisala som ti aj v inej teme. Mne vybrali laparotomicky vajecnik 14.1., 19.1. (na 5. den po operacii som sla domov) a do prace som nastupila 2.2. (doma som bola dva a pol tyzdna). Povedala som si, ze ked uz zapnem nohavice, tak pojdem. 😀

simib
26. máj 2010

Ahojte.Ja som dnes bola na kontrolnom UTZ nakolko na 20DC som mala folik cez 30mm a dnes na 26DC že 52mm.Lekár mi dal na dní injekcie Thiamin.Ale veď to sú vitamíny...Poradte čo robiť. ☹

leiinka
16. jún 2010

@simib Ahojte, ja som tiež mala zistenú cystu, nechcem trepať, ale tuším 4x6 cm, nepovedala mi veľkosť, iba čo tak spomínam, čo diktovala sestričke pri utz... naordinovala mi thiaminové injekcie, dnes mám poslednú desiatu, ešte dobrať čípky, čo mi dala na zápal, ktorý mám zároveň a pôjdem zistiť, či to pomohlo. Thiamín by mal pomáhať cyste sa vstrebať, preto tie injekcie. Ja okrem toho beriem ešte aj tabletky, hoci dosť zabúdam na ne, ale budem s nimi pokračovať aj po dnešnej poslednej injekcii. Inak tu baby spomínali mnohé čaje, vraj pomáhajú... Držím palce všetkým!

simib
17. jún 2010

Leiinka ďakujem.Ja mám tie injekcie za sebou a lekár povedal,že takto zázračne ešte nevidel,že by zabrali.Zmenšila sa na 2,9cm takže sa stráááášne teším 🙂

misss
17. jún 2010

Ahojte..ja som bola včera na kontrole a stale tam je..teraz ma 60x44 mm..už som dostala aj papiere, že sa mam objednat na laparku..uff..asi sa objednam tak na jesen..to bude mat drobec už rok a vtedy to s tatinom určite lepšie zvladnu ako teraz.. 🙂

skavka
18. jún 2010

Ahojte
Ja som sa len chcela spýťať, či nepoznáte na slovensku nejakého dobrého doktora ohladne riešenia cysty. Ja mám cystu na ľavom vaječníku a doktor ku ktorému chodíma alebo ku ktorým som chodila tak podľa všetkých výsledov vraj mám všetko v poriadku nakoľko sa snažím otehotnieť už skoro 5 rokov a nič a že jedinou možnosťou je len operácia a to dokonca nie na slovenksu aby ma tu nedokaličili. Podľa toho, čo ste tu viaceré písali, že ste otehotneli aj s cystou tak mne sa to dáko nedarí. Už nemám chuť na nič nakoľko nikto so mnou nerobí nič. Všetci, ku ktorým som chodila tak len mudrovali ale nikto nič nerbil. Jedna doktorka mi povedala, že mám jest veľa béčka a ľanový olej. Tak neviem

leiinka
27. jún 2010

Inak, keby niekoho zaujímali alternatívne cesty, tak som počula odporúčanie na reflexnú masáž chodidiel a vraj nejaké kvapky zo všehojovca... ale ešte som ani jedno z toho nevyskúšala... tak bez referencií...

jenny_fer
13. júl 2010

Ahojte tak bohuzial aj ja s k vam pridavam. som druhykrat tehotna a mam cystu ktora sa mi za 2tyzdne velmi zvečšila, teraz ma 7,2cm, som v 8tt a babatko ma 1,6cm tak sa dost bojim. pred tehotenstvom som nikdy cysty nemala, aspon o nich neviem. tak sa držte baby čo ste na tom podobne.