Ako prebehne operácia cysty? Môže to ublížiť bábätku?

danculik
8. júl 2006

Vazene damy a zeny🙂chcela by som sa vas opytat ci niektora z vas mala uz cystu a aku velku asi priblizne a aky bol postup pri jej liecbe respektivne operacii?a ci ste ju mali uz prsknutu?A moze to uskodit babatku?.mne nasli ze mam cystu velku asi 3,5cm,doktor v nemocnici mi povedal ze mi asi praskla a ta stava by sa mala odstranit,chcu mi to pravdepodobne vyoperovat,ale citala som,aj som sa dozvedela ze sa to da vyliecit aj bylinnymi cajmi alebo liekmi...vie mi niekto poradit?Strasne sa bojim...:(a som z toho zufala,v nemocnici som este nelezala..a ani operovana som nebola na nic:(PORADTE...ahojte Daniela

cipka
20. júl 2008

Tak, nepísala som tu síce dlhšie, ale môžem teraz.
V apríli som absolvovala LPS cysty, ktorá tam už bola 4 roky. Ani som veľmi do toho nechcela,ale názor viacerých gynek. ma o tom presvedčil, že to je lepšie.
Teraz, v júli, som bola na kontrole...a asi tam je znova na tom istom mieste. No, doktor kt. ma operoval sa snazil mi zachovať vaječník, ale asi tam niečo z tej cysty zostalo. Tak, aby som mu nekrivdili, mám prísť o mesiac na kontrolu, možno to praskne.
No, na druhú operáciu ma nikto nedostane, pokiaľ nebudem mať nejaké komplikácie, lebo mi stačilo raz.

Ak by som však bola tehotná, tak by som sa bála, čo to urobí. Niektorá z vás písala,že jej to robili v začiatku tehotenstva. No, to je ťažké.

Tak len toľko. 😎

okalik
19. aug 2008

ahoj cipka, som po porode necele dva mesiace a dr. mi nasiel tiez cystu, asi 8cm. Ani by som nevedela, ze ju mam, keby mi to dr. nepovedal. O mesiac idem na kontrolu k dr. a mame dohodnut termin laparoskopie. Dr. to odklada, pretoze dojcim babo, a vraj tymto mozem prist o mlieko. Lenze ja sa bojim tej operacie a ty tiez pises, ze na druhu operaciu by ta nikto nedostal. Preco?!

emjee
25. aug 2008

snemcurka • 1d, 8tt • Dnes o 20:18
Ahojte baby.
Vo 4 tt som bola v nemocnici na tri dni kvoli pozorovaniu. Islo o to, ze mi na pravej strane praskla cysta (mala som silne bolesti) a doktori si mysleli, ze ide o mimomaternicove tehotenstvo. Kedze hladina hormonu po dvoch dnoch sa dvojnasobne zvysila, co znamena, ze tehotenstvo sa vyvija v poriadku tam kde ma, pustili ma domov. Povedali, mi, ze cysta sa pomaly bude zmensovat, vyoperovat sa nemoze, pretoze produkuje hormon na vyvoj plodu. Takato cysta sa vytvori pri kazdom tehotenstve, no v priebehu par dni zmizne. Moj pripad to nie je, mne sa naopak nasobne zväcsila.
Teraz som v 7 tt a dnes som bola v poradni. Uz som videla aj ako bije srdiecko.
No problem je v tom, ze cysta sa vobec nezmensila stale ma priemer 5 cm.
Stretla sa niektora s tymto problemom? Zmizla Vam ta cysta?

cipka
26. aug 2008

Snemcurka,

ja som počas celého tehotenstva mala cystu cca 4 cm a všetko bolo Ok. Avšak, ak sa ti zväčšuje, tak to je horšie. V takomto prípade sa robia aj zákroky - výber cysty počas tehotenstva, ak by ohrozovala bábo. Niektoré kočky už zažili také čosi a bolo všetko OK.

Neboj sa, všetko bude OK

yasminx
8. sep 2008

Ahojte kočky,
chcem sa Vás spýtať...Keď praskne cysta bolí to? Aj je vtedy nejaký zafarbený výtok? Ja som mala dva týždne bolesti v podbrušku až ma tak miestami pichalo a potom to prešlo ale ostalo mi nafúknuté podbruško. Jeden deň som mala aj slubočkoružový výtok ale to naozaj len tak trošičku. Neni to nebezpečné keď praskne a vyteče? Neviete mi niektorá poradiť? ďakujem.
Prajem Vám pekný deň.

mishusha
9. sep 2008

snemcurka,
mne tiez v 6tt zistili 5 cm cystu, strasne som sa bala o babo, lebo dr. sa vyjadrila, ze to moze dopadnut kadejako 😒 ale nakoniec ta cysta zmizla... vraj to bolo cosi v suvislosti so zltym telieskom. nezvacsovala sa len postupne vstrebavala...ale bola som kvoli tomu na pn a musela dodrziavat prisny kludovy rezim, aby nepraskla nejakym prudsim pohybom... a nevyvolalo to potrat.
drzim palec nech ti to dobre dopadne a hlavne mysli pozitivne, nedaj sa nastrasit a zvladnes to 🙂

lickana
10. sep 2008

Ahojte babenky.
Nečítala som úplne všetko,nakoľko ma sem priviedol momentálny problém.
Dnes som bola na USG brucha.Okrem axíl a RTG pĺúc.Vlani mi totiž po operácii zistilii rakovinu kože.Znamienko,ktoré mi vyberali bolo zhubné.Ostala mi 9 cm jazva.Tak chodím pravidelne na USG kontroly.No na USG brucha až po roku.
Tak mám nález v oblasti na pravej strane podbruška 3.7 cm.No a maternica je tiež vraj nepravidelná.
Tak som dosť vystrašená.A len dúfam,že to bude cysta.
Tie som mala až-až ešte ako 17-21 ročná.Dokonca som už bola aj pripravená na operáciu,ale môj vtedajší lekár ešte raz pozrel cez USG.Samozrejme nebola tam.Bola iná,na opačnej strane.A tak to šlo stále dokola.K tomu ešte chronické zápaly a atď.Lieky,injekcie a aj liečenia v Lúčkach.
Veľkosť pomaranča tam bola tiaž.Ale tiež po liekoch a menštruácii bola preč.
Ako 21-ročnej mi lekár povedal,že neotehotniem,pokiaľ sa neurobí prefuk vajíčkovodov(mala som zrasty po zápaloch) a aj to more ,že by sa zišlo.Nestihla som vtedy ani prefuk ani more.No,ale už mám dve kočky.Staršia má 13.
Tak som teraz zúfalá.Žeby to bolo späť?
Uvidím,čo ukážu ďalšie vyšetrenia.
Držím vám palce.Tie cysty fakt aj zmiznú,ale netreba sa na to zas stále spoliehať a radšej to sledovať.

matja1
19. sep 2008

Ahoj Lea30 chcela by som sa ta opytat na kontakt toho odbornika na akupunkturu.A ake caje sa maju pit?Aj mne zistili cystu-prave dnes-2,5cm a som dost vyplasena. Mam chodit na thyamin injekcie,ale to vraj nie vzdy pomaha.Tak neviem☹

mirulik23
19. sep 2008

ahojte baby, aj mne cca v marci aprili zistili cysty aj na pravom aj lavom vajecniku velkost 2,5 a 3 cm ked som to videla na ultrazvuku tak som sa tak zlakla... ale klop klop 😀 su uz prec praskli. vobec to nebolelo ja som to vobec necitila. ale mam dalsi problem ranka na krcku maternice. mate nejaka skusenosti s tymto?

matja1
21. sep 2008

Ahojte mne tu cystu idu prasknut tyamin injekciami-nemate s tym daktora skusenosti?Kam to vlastne pichaju a pomohlo to?

emma
21. sep 2008

matja...injekcie sa pichajú do zadku, dá sa to zvládnuť. Niektorí lekári neuznávajú thiamínové injekcie, ale mne pomohli. Cysta sa zmenšila zo 6,5 cm na 2 cm. Zatiaľ som sa vyhla laparoskopii. Okrem toho papaj veľa potravín, kde je vitamín B - sója, orechy, pivko, klíčky, droždie, strukoviny, bravčovina, pečeň,zemiaky, biely chlieb. Okrem toho som ešte užívala Magne B6. Držím palce.

lulu19
21. sep 2008

ahoj matja1 mne tie inekcie pravili este horsie pred nimi som mala cystu 5 cm a po nej až 10,5 a musela som ist na laparoskopiu ale na koniec som aj tak nesla lebo neoperovalivtedy v leviciach a ako som cakala tak mi pro sexe praskla ´co bola taka velka 14,7 cm ale tie bolesti to boli neskutocne a mam pocit ze sa vratila a laparka ma neminie

matja1
21. sep 2008

Fuuha-musim sa priznat, ze som teraz trochu zmatena ☹ Vzdy som mala pocit, ze nie kazdemu doktorovi treba doverovat, ale fakt nechapem, preco jeden hovori to, druhy ine.A Emma-diky za tvoje rady ohladne tych potravin - a preco vlastne doktori neodporucaju tie injekcie, nevies? 😒

lulu19
21. sep 2008

matja1 ja som z vrabl tam som chodila ku gynek.lenže ten mi dal tie thiamínové inekcie ale to bolo vsetko a mala som o pol roka prist na kontrolu ale ja som mala bolesti a to bola len 5 cm vtedy a to bolo v piatok a v pondelok som ju mala už 8,5 vtk som od neho odisla a sla som do levic tam ma doktorka hned objednala na laparku a to som cakala 2 tyzdne a den pred laparoskopiou mi volala svokra -sestricka ,ze sa mi oúeracia odlozila kvoli tomu co bolov lv nemoc.ale doktorka mi savala antibiotika a nejake vitaminy a samozrejme od bolesti tabletky bola som na PN a kazdy 5 den som chodila na kontroli a ona rastla a narastla až na 14,7 a v ten vecer mi aj praskla ale bolesti som mala stale lebo som mala ranu v sebe taak mi dala antibiotika.takže ja už velmi lekarom ako ktorym nedoverujem ale tejto mojej gynekologicke verim lebo je fakt prijemny clovek a skvely odbornik tak to je moja skusenost . a este nebolo vam zle s tych inekcii ja som v robote nevedela fungovat a vecer doma som odpadla ja som ich vybrala 10

matja1
22. sep 2008

no dnes mam ist na prvu injekciu/veru mam strach po tom co tu citam 😒

matja1
23. sep 2008

A preco sa picha prave vitamin B1 tiamin a vobec sa maju jest potraviny, kde je tento vitamin mi niekto nevie vysvetlit?

lexi04
13. okt 2008

pekný den vám prajem.Potrebovala by som pomoc pisete tu ze skoro všetci ste mali uz cystu mam 20 rokou a uz druhy krát mi zitrili cystu na pravej strane vaječníku pred rokou mi to odstránili laparoskopický teraz mi zase narástol na 7cm a dosť mi to boli lekár mi hovoril ze najlepšie by to bolo od stranit ale spolu s vajecnikmy ale ze na pravej strane všetky vaječníky mam zdrave a ze babetko mozem este mat.ale strašne sa bojím čo keď suhlasim s tým aby mi odstránili vaječník a ta cysta potom vyskytne na pravej strane čo keď nikdy nebudem mat deti.mam 20 rokou a nemyslela som to ze budem musiet teraz sa rozhodovať bojím sa este raz si to prezit a mam strach co keď sa rozhodnem zle a pritom musím myslieť aj na to ze keď s tym nesuhlasim tak mozem aj zomriet ked mi ta cysta praskne. pomozte mi co by bolo dobre nemam inu moznost musim ist na laporoskopiu. ☹

cipka
14. okt 2008

Každá máte iný problém súvisiaci s cystou. Ja som tu tiež dávnejšie písala. Mala som cystu, bola som na LPS a musím povedať, že to dopadlo dobre. Samozrejme, že som sa bála, že či ešte budem môcť mať deti a tak. Dokonca ked ma prijali na príjem do nemocnice, povedali mi,že mi zoberú aj vaječník. Našťastie som sa dohodla s operujúcim, že by sme chceli mať ešte v blízkej budúcnosti dieťa, tak či by sa to dalo bez toho. Povedal mi,že ked to uvidí pri operácii, rozhodne sa,či sa bude musieť vybrať vaječník, alebo nie. Prvá otázka po prebratí z narkozy bola práve tá, či mám ešte vaječník. Odpoved bola kladná, tak som bola kludnejšia.
A, teraz po čase, čo už vôbec nechápem sa stalo,že som otehotnela a práve z toho vaječníka, pri ktorom sa nachádzala cysta. Tak, nemôžem byť už viac šťastnejšia a musím uznať, že doktori nie sú až takí zlí, len treba mať na nich šťastie.

LEXI, verím tomu, že to je pre teba ťažké rozhodnutie. Si ešte mladá, určite dieťa tak skoro nechceš a druhýkrát ísť na zákrok, tak to by som ani ja nemusela ☹ . Skús sa ešte porozprávať s doktorom,ale hlavne s operujúcim doktorom, či by sa nedalo tomu vyhnúť, aby ti nechali vaječník. Oni to najlepšie vidia pri LPS ako to tam vyzerá, či to má význam nechať. Ked som mali ísť na operáciu, tak tú prvú som zrušila. Bála som sa. Potom som navštívila viacerých gynek. a opýtal sa ich nezávisle na ostatných na ich názor. Ich názor bol, aby som ju dala von. Ty ju máš zasa veľkú, čo je naozaj nebezpečné, a nemôžeš to dlho odkladať. Neboj sa LEXI, je veľa žien, čo otehotneli aj s jedným vaječníkom. Nájdi si čo najviac info na nete, popýtaj sa odborníkov, kde sa dá. Dobre to dopadne, verím tomu, pretože aj ja som sa bála, a pozri ako som dopadla 😉 .

MATJA, Emma písala, v ktorých potravinách sa nachádza vitamín B1. Jednoducho pri takýchto stavoch ho potrebuješ vo väčšom množstve. Je pravda, že ja mám málo tohto vitamínu. A, tiež som chodila na injekcie a vôbec mi nezabrali. Je to úplne individuálne. Nemusíš sa toho bát, je to skôr vitamín z ktorého chutí jesť, ale iný vplyv na organizmus nemá.

lolka
21. okt 2008

ahojte, dnes som bola na kontrolnom ult. a moja 4cm cysta zmizla 🙂 mesiac som kvoli nej brala antikoncepciu, kupila som si alchemilku a papala vela orechov. neviem co z toho hlavne zabralo, ale dolezite je, ze je fuc a mi mozme fungovat dalej.
prajem vam, aby aj vase cysty odisli a uz sa nevratili 😉

sse
21. okt 2008

ahojte ja som rok po operácii pri ktorej mi vyoperovali ľavý vaječník na ktorom som mala cystu rovnajúcu sa 5 mesačnému plodu bábätka, narástla veľmi rýchlo a vôbec ma nič nebolelo. Keďže bola taká veľká musím pravidelne chodiť na kontroly k onko-gynekológovy. Deti zatiaľ nemám a lekári tvrdia, že budem môcť mať. Verím, že majú pravdu a raz budem šťastná mamička.
Všetkým Vám prajem veľa zdravia 🙂

monika73
28. okt 2008

ahoje, mám cystu asi 4 cm a mám ísť na laparoskopiu. užívam HAK, viete mi poradiť ako dlho pred operáciou ju musím vysadiť? je naozaj nebezpečná pri narkóze?

miriamka
28. okt 2008

Ja som mala na zaciatku tehu cystu okolo 8cm...a ked som bola na uzv okolo 15tt uz tam nebola 😉

bleelka
2. nov 2008

Ahojte babulky, zalezi na tom, aku mate cystu. Niektore sa vstrebu, niektore treba odstranit. Stalo sa niektorej z vas, ze ste mali endometrialnu alebo hemoragicku cystu a praskli vam pocas menstruacie? Vdaka moc a vsetkym, ktore sa trapite pre tento problem zelam vela sil... tiez k vam patrim a babo este nemame, prave sa on snazime a dokipovedal, ze cysta moze byt pricinou, ze sa nam este nezadarilo, lebo vraj neprebieha ovulacia. Ja mam pravdepodobne endometrialnu cystu a tie sa vraj nezvyknu vstrebat ci prasknut. No kazal mi prist po MS aby zistil ci odisla pocas MS kvoli hormonalnym zmenam. No myslim si, ze ma caka operacia ☹ tak velmi chceme babo ☹

ditka1
2. nov 2008

Ahojte baby - monika73:pred zakrokom vysad antikoncep. tak 6tyzdnov pred musi ti prist menzes normalne jeden krat bez nej a hned po skonceni menzes oznam lekarovi ze si ho uz mala lebo nesmie sa operovat cez ovulaciu t.j 12-15den-viem to lebo aj ja som bola na lapar.,mala som plno cyst hlavne na lavom vajecniku a zrasty po zapaloch. 🙂 ninka1611-a ty sa neboj to ta strasia-ja som prekonala laparoskopiu uplne mi cysta zdeformovala vajecnik a pol roka na to mimomaternicove tehotenstvo z laveho vajecnika a tiez ma strasili,ze cim viacej operacii budem mat znizuje sa pravdepodob.otehotniet a uz som v 6-tom mesiaci tehotna 🙂 otehotnela som mesiac po zakroku a tiez som mala cystu na zdravom pravom vajecniku ked som otehotnela velkosti 4cm a vstrebala sa sama tym,ze som otehotnela a kludne otehotniete aj s jednym vajecnikom aj mne uz len jeden funguje ten lavy mi nechali pre pripad umeleho oplodnenia-tam som mala to mimomaternic.vo vajcovode-mi to museli oddelit od vajecnika.
Takze baby nebojte sa.Vela stastia 😀

bleelka
3. nov 2008

ditka1 dakujeme za povzbudenie 🙂 mna prave zacinaju boliet krize a mam pocit, ze dostavam MS, uz treti den mam taky svetlohnedy vytok, mozno je to zacinajuca MS alebo to moze byt, ze sa rozpusta ta cysta? Tak mi drzte palce nech zmizne touto MS, lebo nechcem ist na operaciu ak to nebude nevyhnutne a chceme co najkor babo...

ditka1
3. nov 2008

bleelka asi ta velmi nepotesim,ale menzesom sa cysty nestracaju prave naopak-cysta sa moze jedine vstrebat a z toho vznikaju zrasty,ja som mala ten problem,ze som nemala menzes aj 3 mesiace a stale sa mi to zvacsovalo tou krvou nahromadenou-laparoskopia toto vyriesi a do pol roka otehotnies na 100% ak iny problem nemas-este aj antikoncepciou sa cysty stracaju zevraj,ale ked ces otehotniet tak to by nebola vhodna liecba,aspon mne to takto moj lekat vysvetloval,neviem no mozno ze su nejake druhy cyst ktore praskaju a idu von menzesom ale skor nie ako ano ☹ ale poznam jednu metodu ako by si mohla otehotniet mne sa to tak asi aj prostrednictvom toho tak podarilo-poziadala som jedneho doktora astrologie o vypocet Dr.Eugen Jonas,spravil mi vypocet plodnych dni a hned na prvy sup som otehotnela po operacii a sedi mi to vsetko s tym vypoctom,dokonca aj napisal, ze to bude dievcatko a cakame babu,ak by si uz bola zufala a nevedela co dalej dam ti na neho kontakt-inak aj mojej kamoske sa cez neho podarilo-oni nemohli mat 2roky a uz je tehotna 🙂 tiez mu napisala,doktor uz nevedel co je s nou a tento jej pomohol.papa 😀

bleelka
3. nov 2008

ditka1 super super, posli mi kontakt, uz som o tom pocula, pozerala som aj na stranke (mam ju ulozenu v inom pocitaci) a tam podla datumu narodenia (aj hodiny) vyratalo kedy zena otehotnie (a cuduj sa svete, ono to sedelo na moje plodne dni-vobec to nesuviselo s mojim cyklom), takze sa potesim ak mi das kontakt a ja mu napsiem (pripadne napis ake udaje potrebuje, alebo nejake typy co mu napisat, mozem mu aj o tej cyste?). Tiez si myslim, ze sama nezmizne... bude nutna operacia, no som zvedava co mi povie po MS lekar. Myslis, ze to je pricina preco nam uz 3-krat nevyslo? Vdaka moc za info a pomoc 🙂

ditka1
3. nov 2008

ahojky bleelka takze Dr.Jonas 0356595127-potrebuje vediet presnu hodinu narodenia ale ozaj presne na minuty aby bol vypocet spravny a spolahlivy inac to nema vyznam,to je vypocet nesuvisiaci s ovulaciou ale ja som zivy dokaz ze to vyslo aj ta kamoska,mne to poradila jedna babenka ktora tiez takto otehotnela,skus uvidis.A ta cysta urcite ma vplyv na to otehotnenie lebo ked to tam tlaci ten vajecnik vies predsa to urcite nejako suvisi s tym,lebo aj moje prve mimo tehotenstvo malo s tym suvislost mala som ho zdeformovany po tychto cystach a zrastoch.
Ale pricina moze aj inde byt stres ze velmi chcete a stale na to myslis alebo aj to ze predsa nemas vtedy ovulaciu ked si myslis ze ju mas to moze vela veci ovpl. 😔 Pisat mu budes zbytocne o tychto problemoch on sa aj tak len k tym vypoctom vyjadri ja som mu tiez opisovala ake som mala potiaze ale nereagoval na to.
Budem ti drzat palce nech vam to vyjde.potom sa ozvi.pa

bleelka
4. nov 2008

dakujem velmi pekne ditka. Predpokladam, ze to je tel. cislo. Treba mu najskor zavolat? Alebo iba zavolat a nadiktovat? Ty si mu pisala? Tusim ma aj stranku na nete, nieco take sa mi zda. On vypocita kedy to vyjde kazdy mesiac alebo mi povie, ze napr. najblizsie to vyjde az niekedy na buduci rok?
Dakujem za palceky a urcite dam vediet 🙂

bleelka
4. nov 2008

no tak mi volali z gynekologie, ze mam prist a musia zopakovat odbery krvy (onkomarkery)... zacinam sa bat, lebo neviem preco to chcu opakovat..