Ako prebehne operácia cysty? Môže to ublížiť bábätku?

danculik
8. júl 2006

Vazene damy a zeny🙂chcela by som sa vas opytat ci niektora z vas mala uz cystu a aku velku asi priblizne a aky bol postup pri jej liecbe respektivne operacii?a ci ste ju mali uz prsknutu?A moze to uskodit babatku?.mne nasli ze mam cystu velku asi 3,5cm,doktor v nemocnici mi povedal ze mi asi praskla a ta stava by sa mala odstranit,chcu mi to pravdepodobne vyoperovat,ale citala som,aj som sa dozvedela ze sa to da vyliecit aj bylinnymi cajmi alebo liekmi...vie mi niekto poradit?Strasne sa bojim...:(a som z toho zufala,v nemocnici som este nelezala..a ani operovana som nebola na nic:(PORADTE...ahojte Daniela

sisulka7
18. jún 2009

ta predtym bola naplnena nejakou slamovozltou hustejsou tekutinou a na tuto povedal, ze vyzera vodova. Mame este na poradnu buducu stredu, tak som zvedava, co tam zisti.

bleelka
19. jún 2009

tak to je taka tehotenska cysta, ta ti zmizne po porode drzim palceky 😉

sisulka7
19. jún 2009

radsej, keby tam boli dve babatka, nez nejaka cysta 🙂

lydus.22
22. júl 2009

AJ JA MAM BABY 12CM NA 7CM CYSTU A SOM 22TT DOKTORI MA LEN KONTROLUJU BOLA VECSIA ZMENSILA SA MI Z 13,5CM NA TYCHTO 12CM TEKZE SA ASI POMALI VSTREBAVA,ALE AJ TAK MAM STRACH O MALEHO,CYSTY SOM UZ MALA ALE KEDZE SOM TERAZ TEHOTNA TAK MAM STRACH,NEMOZE TO NEJAKO USKODIT MALINKEMU? ☹

bleelka
22. júl 2009

lydus, podla mna su tehotenske cysty neskodne, vyskytuju sa, ale nie som lekar, takze to nechaj na nich, hlavne klud kvoli babu, drzim palce

miskamaj
6. aug 2009

kocky, neberie niektora z vas indonal? zevraj to pomaha, aby sa netvorili cysty a aspon ciastocne to chrani maternicu pred prip. rakovinou. Ja som po operacii, a nerada by som to znova absolvovala.

anime
30. okt 2009

caute baby 🙂 nedalo mi nepodelit sa tiez. Pred par dnami som dosla z nemocnice.Vyberali mi cystu 5.8 cm na lavom vajecniku. Bol uz chudatko cely skaredo deformovany z nej :/ ale nastastie mi ho nechali :D
Mesiac a pol som krvacala aj napriek braniu HAK. Doktorka mi dala tabletky na zastavenie krvacania a nepomahalo. Pak som HAK vysadila a prestalo to za par dni. A potom som dostala normalny menzes este v nemocnici.
V pondelok ma operovali a v piatok uz pustili domeno 🙂 a dalsiu stredu na stehy. Boli tri,dva na pupku a jeden na slabinach.Tiez som velmi z toho stresovala,ale nakoniec to nebolo take hrozne. Dokonca som bola raz sama na wecku hned v ten den co ma operovali 🙂 Ale je to individualne,niektorych to vraj zlozi aj na 4 dni...
Teraz je uz druhy tyzden odvtedy a v pohode beham aj sa zohnem. Chvalabohu, ze vymysleli daco ako laparoskopiu a nemusela som prejst dakym velkym rezanim ako v minulosti byvalo. Ted som rada, ze mam po tom a drzim aj vam palce...a vobec netreba stresovat 🙂

mariynka
6. nov 2009

ahojte, ja som zazila pred letom sok-bolesti v podbrusku ma dohnali k Dr., ktory mi zistil folikularnu cystu.. bola som max. smutna a vyplasena, co bude vlastne dalej ☹ ☹ ked som prisla na kontrolu, cysta tam uz nebola-takze odisla sama pocas menstruacie 🙂 🙂
vcera som bola na preventivku a neprijemny doktor na sone ma vystrasil cudnymi otazkami ☹
ze ci mam deti? a ja ze nie a ze ci chcem?a ja ze ano, a on ze hmmmmm.. ☹ ☹ isla som od neho so slzami v ociach a kameni na dusi ☹ ☹
moj Dr. mi povedal, ze to nic strasne nie je a aj ked lekar na sone udal zaver:endometrioza, moj Dr. povedal, ze to moze byt zase len folikularna cysta. 😒 ze uvidime a o dva mesiace idem na kontrolu.. strasne sa bojim,
milujem deti a bojim sa operacie, preto verim, ze sama praskne a ja ani nebudem vediet..
blizi sa zima, dovolenky, a ja nechcem byt obmedzovana kvoli hlupej cyste 😠 ☹
keby som tak vedela preco sa tvori??? a ako tomu zabranit??? 😒 😒

riana12
7. dec 2009

Ahojte, v priebehu 3 mesiacov som mala 2 kratke cykly (15 a 13 dni). Lekar mi na UZV nasiel 4 cm cystu. Meriam si BT (ale som nesnazilka, len si sledujem takto cykly), som dnes 31DC a zda sa, ze som v priebehu poslednych 4dni mala aj ovulaciu.
Posledne 3 dni ma neprijemne boli v podbrusku, ako tesne pred MS prip. na samom zaciatku MS, ale zatial nespinim, co byva u mna pred MS bezne.

Praskla vam cysta aj pred MS alebo to zvykne byt len pocas MS? Pripadne by mohla cysta takto reagovat na hormonalne zmeny po ovulacii?

andrejkaa
8. dec 2009

ahojte baby, ja som bola vcera na beznej preventivke na gynde a lekarka mi zistila cystu 3,5cm na 3 cm na maternici, zľakla som sa, už asi 4 mesiace sa snažím otehotnieť, no márne a neúspešne, lekárka mi povedala, že to môže byť sposobené práve tou cystou.odporučila mi vyskúšať prístroj na odstránenie cýst, ktorý vydáva impulzy a touto cestou má tá cysta zmiznúť, trvá to 15sedení po 20minút, 3x týždenne, ale ak nepomôže toto tak potom ostáva laparoskopická operácia. nikdy som nemala žiadne ťažkosti aj menštruáciu mám vždy pravidelne, nechápem, z ačoho to je, ale pravdupovediac, mám strach.

riana12
9. dec 2009

Ahojky, no ja sa este stale po trosicke trapim, uz citim najma tu stranu, kde je cysta...
Babulky, ako to s prasknutim (samovolnym) cysty je? Len pocas MS alebo moze aj kedykolvek pocas cyklu?

kiwinka
9. dec 2009

baby ahojte,, téma cysty HM,,aj som rada, ze som nasla tuto temu,,pridam Vam moj pribeh..
som tehotna v 24tt a na MORFOLOGICKO ultrazvuku nam zistili cystičku v hlavicke na mozgu dietatka,,
poslali nas na genetiku..tam doporucili amniocentezu,, gynekologovia ju neoporucili,, zevraj je to bezny nalez u babetiek, ze sa nemam obavat a nechat to tak....
mate neiktora snad skusenost s niecim podobnym prosim?????

andrejkaa
28. dec 2009

ahojte, takže, mám konečne výsledky, cytológia v poriadku aj onkomarkery sú v norme takže super 😉

kormelia11
5. jan 2010

ahojte. chcela by som sa spytat ci ma niekto z vas skusenosti s INDONALOM nasli mi cysty na vajecniku a doktorka mi ho odporicila tak som ho zacala brat..lenze...po niekolkych tyzdnoch ma zacali boliet prsniky a maternica atd. a teraz neviem ci to moze byt z tehotenstva alebo moze to mat a taketo vedlajsie ucinky ..a v pripadnom tehotenstve ci sa to moze brat..neviem ci to mam vysadit alebo pokracovat..hmky..ma niektora s tymto skusenosti?

halintoa
8. jan 2010

ahoj riana, trošku neskoro odpovedám, ale hádam pomôže. Mne cysta praskla počas tehu v čase, keď MS byť nemala, ani som nemala dajaku zvýšenú fyzickú námahu, chodila som do práce, kde sedím za PC a tam mi aj praskla. Spoznala som to podľa kŕčov v brušku a krvácania.

riana12
12. jan 2010

ahojte 🙂

Halintoa, no mne pravdepodobne praskla este pred MS, 2 tyzdne pred nou ma stale bolelo v podbrusku... jeden den, vlastne vecer ma dost narazovo rozbolelo podrbusko ako na MS, aj mi troska nevolno bolo, po tabletke mi to preslo a odvtedy je to OK 🙂
Aj mne robil doki HP, zatial mi cez sms potvrdil, ze vysledky su v poriadku (ale robil mi len jedno HP + onkomarkery, to som bola 5 DC), koncom januara idem k dokimu na kontrolu, asi uz len mrkne, ci cysta zmizla...
Pre moje potreby si meriam aj BT, a tak, ako som cca rok dozadu mala krasnu 14-dnovu LF, tak posledny polrok je to bieda, ani poriadne neviem, kedy bola ovu a ak aj bola, tak to vyzera na LF okolo 11 dni... 😒

katarina7777
23. jan 2010

Ahojte,

neda mi nepodelit sa s mojou skusenostou...
Na zaciatku tehotenstva mi zistili cystu na kazdom vajecniku - priblizne 3 cm kazda. Po cca 2 tyzdnoch mi z jedneho vejecnika cysta zmizla a na druhom mi narastla na 6 cm. Kedze som nemala bolesti a bola to folikularna cysta, nariadili mi kludovy rezim s tym ze sa bude sledovat situacia. V 10 tyzdni som sa zobudila na velke bolesti a hned sme utekali do nemocnice, kde si ma nechali na pozorovanie a po troch dnoch mi bolesti presli a isla som domov. Nariadili mi absolutny kludovy rezim minimalne na dva tyzdne . Bohuzial po dvoch dnoch sa mi vratili bolesti (cysta sa mi krutila okolo vajecnika) a o take ze pre mna musela prist sanitka , od bolesti som vracala a mala som triasku. Hned ako sa uvolnila operacna sala (po dvoch dlhociznych hodinach) ma operovali a musel ist von aj vajecnik. Kedze bol Silvester a nebol tam lekar co by vedel cystu vybrat laparoskopicky, ostala mi ako spomienka 10 cm rana, ktora sa uz skoro zahojila. Najdolezitejsie ale je ze malinke je v poriadku, ako keby sa nic nestalo. 🙂

Z mojej skusenosti mozem povedat len tolko ze nie vzdy sa oplati cakat na poslednu chvilu s operaciou. Pocas prveho pobytu v nemocnici mi primar povedal ze by mi tu cystu mohli vysat alebo odstranit laparoskopicky, ale kedze tam bolo riziko potratu tak som odmietla... da sa povedat ze mi cystu odstranili najhorsim sposobom- rozrezali mi brucho + som prisla o vajecnik....keby som vedela co ma caka riesila by som situaciu inac, ale keby bolo keby...

Dufam ze vam maja skusenost pomoze v rozhodovani co spravit v podobnej situacii.

mariynka
26. jan 2010

ahojte kocky 🙂

ja sa chystam zajtra na kontrolu, trosku sa bojim.. 😒 😒

chystame sa na vikend do hor a budeme "mimo civilizacie" a ja sa bojim,aby "to" neprasklo, ked budeme daleko od doktorov.. 😒
najhorsie je,ze akurat vtedy mam dostat MS, takze ak to tam este je, je mozne, ze to odide prave vtedy..

drzte mi zajtra paste, aby som mala vsetko OK 😉 🙂

riana12
1. feb 2010

ahoj Maryi, ja ti drzim a neboj, nemusi to byt take hrozne 😉

ja som bola teraz v piatok na kontrolu, uz mam vsetko OK... mne cysta praskla este pred MS v decembri, to mi len jeden vecer prislo nahle trosku nevolno a chytila som silnejsie krce, ale to som si dala tabletku, lahla si a o par hodin bolo uz v pohode.

cysta
8. apr 2010

môžte mi niketo presnejsie vysvetlit pojem lataroskopia? dakujem

misss
8. apr 2010

Cysta, ak myslis LAPAROSKOPIA, tak to je operovanie bez toho, aby ti urobili dlhy rez na bruchu..urobia len take male dierky..asi 2-3 asi..ja som si dneska kupila Alchemilkovy caj, tak dufam, ze ak mi nepomoze tu cystu uplne zlikvidovat, tak mi ju aspon kusok zmensi..lebo ja by som mala ist niekedy v juni na kontrolu a potom ma chce Dr. poslat na laparoskopiu..a mam doma pol rocne babo, tak to by som velmi nerada niekam od neho odchadzala.. ☹ ☹

Aj teba trapia cysty???

latvia
8. apr 2010

ja som po laparoskopickom odstraneni cysty a som rada ze je von 😉 mam na bruchu 3 rezy, jeden v pupku, jeden maly nalavo a jeden napravo dolu...po operacii som len raz dostala slabsie lieky na bolest a este vecer som sla sama na wc...bolesti fakt minimalne 🙂
pri laparoskopii sa nafuuukne brucho oxidom uhlicitym, jednym rezom sa strci kamera, druhym nastroj (v reze v pupku je sonda ktorou sa vhana CO2) a operuje sa....je to cista pekna operacia s minimalnym zasahom....a najnovsie sa zavadza nova metoda, ze vsetky tieto nastoje sa zavadzaju vaginalne, takze ziaden rez na bruchu nieje 🙂

misss
9. apr 2010

Latvia, a ako dlho si bola v nemocnici??ja by som bola najradsej, keby ma pustili domov v den prijmu..keby som nemala maleho, tak by mi bolo aj jedno ako dlho tam budem...a kde ta operovali??velku si mala cystu??

latvia
9. apr 2010

no, kedze laparoskopia je operacia, v den prijmu ta nepustia urcite, mozno tak na nejaky reverz, ale to by som neodporucala...aj po tejto operacii ti musia odchadzat vetry a mat stolicu, musia vidiet ako sa rany hoja, mna sa napr.zapalili stehy mierne....v nemocnici som bola 4 dni, ale po 2 dnoch teoreticky by si uz mohla ist domov, to sa da, ale v den operacie urcite nie, minimalne do dalsieho dna musis ostat.
operovali ma na onkologii sv.alzbety na Heydukovej, v blave, cystu som mala nejakych 6cm v priemere, na hystologii to potom urcili presnejsie ze serozny cystadenom....dobre ze sla von, ten sa obcas moze aj zhubne zvrhnut.....a 2 roky na to mi zomrela teta....mysleli si ze ma cysty a jedna z nich bola zhubna...
viem ze by si chcela byt co najskor pri malom, ale da sa to pekne naplanovat..
do nemocky si dones odsavacku, zrejme kojis, ze? urob si proste zasoby mlieka doma, do mrazaku a po operacii zase odsavaj v nemocke , popros sestry nech ti mlieko uschovaju v chladnicke trebars a poobede ked ta pridu pozriet navstevy tak maleho mozes nakojit....tie 2-3 dni myslim takto zvladnete, hm? 😉

misss
9. apr 2010

tak ja som to nemyslela vazne..viem, ze tam musim zostat na pozorovani..na reverz by som urcite nesla..fakt sa to moze zvrtnut, zapalit a to by bolo horsie ako zostat jeden den v nemocke dlhsie..ja mam tiez taku velku..ma zhruba v priemere 6x5cm..
Uz sice nekojim, ale mam strach, ako to doma bezo mna zvladnu.. 😀 😀

latvia
9. apr 2010

😀 😀 tak to verim, ale dbaj o svoj zdravie, je fakt prvorade, musis sa este dlho starat o svoje babatko....mam kamosku na radiologii, ta ma neustale zasobuje info o matkach do 35 rokov, ktorym nasli nadory prsnikov a vajecnikov a podobne, fakt to netreba podcenovat 😉 a budes mat pokoj, budes vediet ze je vonku a si ok 😉

misss
9. apr 2010

jasne.. 😀 ale uz nech to mam za sebou..pred kazdou kontrolou sa modlim, ze aby tam uz nebola a ona nie a nie odist..dr. chcel, ze keby boli nejake komplikacie a budem musiet rodit cisarskym, tak mi ju hned vyberu, ale nastastie ma nemuseli otvarat a vsetko islo hladko, ale nakoniec pod ten noz asi budem musiet ist.. ☹ ☹

latvia
9. apr 2010

laparoskopie sa fakt neboj, bolest minimalna, zasah do organizmu tiez, hlavne nech je uz prec a ty mas klud 😉

misss
9. apr 2010

Dakujem 🙂

divabarca
9. apr 2010

Ahojte babulky 🙂 Som tu na fore nova a ani neviem co viac potrebujem, ci poradit, alebo povzbudit ☹ Ide o to, ze s priatelom si zelame uz nejaky ten rocik mimi...Chodila som ale do zahranicia do prace, takze to bolo dost tazke..Teraz som uz 4 mesiace domka a ja som sa uz v tichosti zacala tesit, ze to konecne vyslo 😀 Menstruacia mi meskala 10 dni a ja som si teda kupila 4 testiky roznej znacky a na vsetkych 4 mi vysli slabunke ciarocky...ale boli tam..Problem bol vsak v tom, ze ma neskutocne bolelo celych tych 10 dni brusko ☹ Tak som sla za mojim dokim a ten mi na sone neobjavil mimi,ale cystu..folikularnu..a z toho vraj ten pozitivny test a napate prsia a nevolnost..Aj ked tehotenstvo uuuplne nevylucil, lebo sa mu tam nieco marilo, ako ten vacik s plodom, ci co ☹ Kazal mi prist presne o tyzden, ze to uz budeme vediet, co sa deje,vraj to bud praskne, alebo uz mozno uvidime aj nejake mimi..No na moj velky smutok, dnes som dostala ukrutne bolesti, takmer som odpadla a zvracala som..cysta urcite praskla..vysli zo mna velke hrudky krvi, ale uz mi je lepsie..mozno sa cudujete, preco som nebezala do nemocnice, ale uz raz som to tam zazila pri rovnakej situacii a to mi stacilo hadam na cely zivot..Teraz mi je dobre a mierne krvacam..Chcem sa vas len opytat, ci nahodou niekto nezazil nieco podobne, ked ste cakali mimi a ci tam mimi ostalo,aj ked cysta praskla 😨 tak velmi by som si to priala..pocut bit srdiecko maleho anjelika na sone ☹ Dakujem vam za akekolvek rady. 🙂