Ako prebehne operácia cysty? Môže to ublížiť bábätku?

danculik
8. júl 2006

Vazene damy a zeny🙂chcela by som sa vas opytat ci niektora z vas mala uz cystu a aku velku asi priblizne a aky bol postup pri jej liecbe respektivne operacii?a ci ste ju mali uz prsknutu?A moze to uskodit babatku?.mne nasli ze mam cystu velku asi 3,5cm,doktor v nemocnici mi povedal ze mi asi praskla a ta stava by sa mala odstranit,chcu mi to pravdepodobne vyoperovat,ale citala som,aj som sa dozvedela ze sa to da vyliecit aj bylinnymi cajmi alebo liekmi...vie mi niekto poradit?Strasne sa bojim...:(a som z toho zufala,v nemocnici som este nelezala..a ani operovana som nebola na nic:(PORADTE...ahojte Daniela

madeleine
8. júl 2006

Ahoj, no ja som mala Bartoliniho cystu, ale nie v tehotenstve... tri roky mi ju lekárka len vypúšťala. Lenže v dôsledku stresu sa zrazu cysta veľmi zväčšila a bola strašidelne bolestivá a tak musela von. V nemocnici som ležala len jednu noc, personál bol strašne zlatý a lekárka mo ochotne zodpovedala všetky moje otázky.

Viac ako rezania som sa bála celkovej narkózy, ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Dnes, po pol roku už ani jazvičku neviem nájsť. 😉

adkag
8. júl 2006

danculik, momentalne zaujima aj man tato tema, lebo vcera som bola na folikulometrii a lekar mi vravel,ze tam su tri rovnako velek foliky,.ale vraj nevie,ci to nie su cysty. lebo ze je to na hrane medzi vajickom a cystou.tak som z toho teraz cela vyplasena,v zivote som cystu nemala,tak neviem,co bude dalej. zavolam svojmu lekarovi buduci tyzden (vcera ma vysetroval iny,lebo moj lekar mal dovolenku) a spytam sa ho.najradsej by som bola,keby mi spravil UZV,ci to prasklo a ked nie,tak aby to zacal liecit.

laurajana
8. júl 2006

ahojte babulky, do tejto temy mozem prispiet aj ja, ja som na zaklade cysty na lavom vajecniku prisla o babatko, bola velka 6 cm a neustale rastla, az raz praskla...samozrejme bola som na precisteni...odvtedy "tuk-tuk" ziadnu nemam...svagrinka ich pred prvym otehotnenim mala okolo 12ks a vsetky boli rozne velke, napr. aj 12 cm a tak, postupne jej praskali a odchadzali v menzese, ale bolo to dost bolestive...asi je to ako u koho a kazda cysta si vyzaduje iny zasah a tak... 😒 prajem vela zdravicka

cipka
10. júl 2006

Ahojte kocky,
myslim si, ze s cystami sa dnes uz stretava kazda druha zena. Pred dvoma rokmi mi zistili cystu o velkosti 3-3,5 cm...priebeh odvtedy bol rozny, ale v konecnom dosledku mozem skonstatovat, ze sa netreba BAT. Ja som tiez bola najprv vyplasena ako male decko, bala som sa, co bude a ako to dopadne..dopadlo to tak, ze som tehotna (v 7 mesiaci) a podla odbornikov by mala tato cysta prasknut sama. Musim vsak napisat aj to, ze pocas celeho obdobia som bola kontrolovana sonografickym vysetrenim, ze co ta cysta robi. Robila asi tolko, ze sa presuvala z jedneho vajecnika do druheo, cize sa raz vytvorila na jednej strane, raz na druhej..a tak. Jedna gynekologicka mi poradila, ze nech otehotniem, ze by mala zmiznut. Samozrejme, ze som to nepovazovala za riesenie. Absolvovala som "tyaminovu kuru" (pichanie injekcii B6), ale nepomohlo mi to. Neuskodilo mi to, ani nepohomohlo. Dalej mi bolo povedane, ze nech nasadim antikoncepciu, co som odmietla po neskutocnych bolestiach od obdobia vysadenia antikoncepcie. Tiez ked som sa dozvedela spravu, ze som tehotna a zaroven tam je aj cysta, trosku vacsia ako zvycajne, tak mi bolo do placu. Dnes sa uz neda zistit, co s tou cystou je, lebo je zakryta malym mrnusom. Uvidim az potom, ci doktori mali pravdu a sama zmizne bez toho, aby sa dalsia vytvorila.
Danculik, neboj sa, tato cysta nemusi byt operovana, pokial sa nezaznamenaju nejake vykyvy. Do velkosti 4 cm sa niekedy vobec neoperuje, len pravidelne kontroluje. Podla mojho nazoru sa nemusis bat, zeby babatku uskodila, to by musela aj mne.

lea30
12. júl 2006

Odpoved pre Danculika:
Mne diagnostikovali cystu na pravom vajecniku minuly rok v lete. Bola velka 4 x 4,5 cm. Myslela som, ze lekar, kedze som bola v zahranici, zvelicuje, tu je to bezne. Lebo cim vacsi problem, tym viac penazi z pacienta vytiahnu. (Plati sa v hotovosti.) O mesiac som bola v Bratislave, isla som na vysetrenie do sukromneho centra. Lekarka len zhikla a hned ma chcela poslat na laparoskopiu na Kramare. Bala som sa a tiez som pocula pripady, ze laparoskopia sposobila neskorsie problemy. Vedela som z internetu, ze cysty sa zvyknu stratit, tak som sa rozhodla cakat. Ale zretelne som ju zvykla citit na pravej strane ako tupu bolest. Ine problemy nesposobovala. Ale uz len pocit, ze ju tam mam a moze prasknut ma velmi stresoval. Bala som sa, ze praskne na dovolenke, v lietadle a pod., skratka niekde, kde nie je nablizku lek. pomoc. Tiez ma tym riadne postrasili spominani lekari. Povedali, ze v pripade prasknutia sa musi pacient okamzite hospitalizovat. Moj problem vyriesila akupunktura, podotykam u profesionala s lekarskym vzdelanim a mnohorocnymi skusenostami. Tazkosti ustupili po tyzdni intenzivnej liecby. Viem, ze sa to zda nepravdepodobne. Ani gynekolog u ktoreho som bola po 6 mesiacoch od prvej diagnostiky neveril. Ked ultrazvuk ukazal, ze pravy vajecnik je cisty, povedal, ze tam cysta ani nebola. A to ma predtym chcel objednat na operaciu! Neviem, ako si mozu lekari takto odporovat, vsak mal v mojej karte zalozene snimky z ultrazvuku..

danculik
autor
13. júl 2006

Milé žienky.Keďže túto tému som otvorila ja🙂napíšem vám ako to dopadlo somnou.Mala som bolesti v podobe pichania minulý týžden v podbrušku,zlakla som sa,tak som išla večer na pohotovosť.Tam mi spravili vyšerenia,potom aj ultrazvuk a chceli si ma nechať v nemocnici na dokladnejšie vyšetrenia.Mala som si ešte pred nimi spraviť tehotenský test,ktorý mi musel ísť kúpiť moj priateľ lebo nase zdravotnictvo nema peniaze na pomocky pre pacientov.Silou mocou sim a chceli v nemocnici nechat lebo mi zistili,vlastne sa domnieval pan doktor,ze mam cystu velku asi zhruba 3,5 cm.Velmi ma postrasil roznymi pripadmi ktore asi niekde cital v knihe o nejakych zenach alebo neviem co.Vylakal nas s priatelom tak,ze sme nevedeli ako sa volame.Ja som silou mocou nechcela ostat v nemocnici,pretoze bol piatok vecer a aj tak cez vieknd by mi nespravili dalsie ine vysetrenia.Samozrejme bolesti ktore som mala po 20 minutach ustupili.Tak ma z nemocnice pustili na vlastnu ziadost a do sprievodneho listu mi napisal ze som bola poucena o dolesdok vysetrenia a mojho stavu,ze nezapricinuje aj smrt(co si myslim ze trochu asi prehnal)tak som sla pekne domov.Cez vikend som bola z toho mrzuta poriadne,tak som sa rozhodla ze v pondelok navstivim sukromneho gynekologa.Prisla som za nim,ukazalu mu spravu z nemocnice,prezrel a povedal mi,ze som v poriadku,ze sa tym nemam zaoberat,ze tie cysty prasknu same respektivne same zmiznu,alebo mi povedal,ze ak budem mat nejake bolesti tak mam okamzite prist za nim.TERAZ MI PORADTE,KOMU MAM VERIT????Musim podotknut ze ten doktor v nemocnici bol velmi neochotny a sestricka sa tiez nespravala ku mne velmi milo,nakolko moj gynekolog bol velmi mily a dokonca sa somnou rozpraval akoby som bola jeho dcera a daval mi rady...CHCELA BY SOM SA VAS OPYTAT AKO DALEJ MAM POSTUPOVAT???CO MI RADITE??..niekedy cez den ma este trosku pichne v okoli vajicka...ci jedneho alebo druheho....aj mam strach...CO TERAZ??

mixka
13. júl 2006

ja som mala cystu, vlastne tri a jedna ta najvacsia mi praskla a rozliala sa do dutiny brusnej. operovali ma v minute dvanastej. ja osobne nie som nejaky hypochonder, ale v tomto pripade by som isla jednoznacne pod noz a neriskovala.

adkag
14. júl 2006

babenky,normalne ste ma naplasili. my mame ist o tyzden na dovolenku a ja stale neviem,ci to je cysta alebo to boli folikuly. co mam robit? urcite chcem v pondelok zavolat svojmu lekarovi,ze co robit,zrejme pojdem aj an UZV,ale aj tak som enrvozna z toho,ze ak to bude cysta a bude hrozit,ze moze prasknut,co potom? v takom egypte by som sa asi rezat nedala,ktovie ako by to dopadlo.
inak bolesti nemam ziadne,akurat trosicku tlaky v podbrusku ako pred MS,ale inak vobec nic.

alexandra
14. júl 2006

ja som mala cystu a keby som verila slovam lekarky, mohla som s esetrit 4 skarede dni na infuzkach v nemocnici, pretoze cystu mi aj tak praskli manualne.. Uvidis ako sa budes citit v pondelok. Otazne je, ci je cysta naplnena vodou (ako moja), alebo hnisom (ako mixkina)

adkag
14. júl 2006

ja sa citim stale rovnako, od zaciatku cyklu, akurat tie tlaky,ale su len minimalne a len obcas, skoro to ani necitim, mozno to je tym,ze sa pozorujem teraz dost vela. ale lavy vajecnik,kde by tie cysty udajne mali byt ma vobec neboli,ani nebolel.no uz mame tu dovcu zaplatenu,tak snad nebude problem a pojdeme,uz sa na nu moc tesim.

adkag
14. júl 2006

este sa chcem spytat,ak je to cysta,bola by zrejme len prvy mesiac,lebo lekar ju tam predtym nikdy nevidel a to chodim kazdy mesiac na UZV, mohlo by to byt uz teraz nebezpecne?

lenny
18. júl 2006

pred dvoma rokmi som zacala mat obcas divne pocity, presne v juni mi tak trosku stvrdlo podbrusko, tak som isla ku svojej lekarke, ktora nic nezistila. No a v oktobri, v noci mi prislo strasne zle, mala som neskutocne bolesti, dve hodiny som skucala na wc. Rano som isla k lekarke, ta ma poslala na chirurgiu, a tam nejaka stara lekarka mi postiskala brucho a poslala ma na centralny prijem do nemocnice. Tam som prisla, o dvanastej, a o pol tretej ma uz aj operovali. Mysleli si ze to bude slepak. Pred operaciou som bola na ultrazvuku, prezrel ma aj ich gynekolog, furt si mysleli ze to bude iba slepak, ale akutny. Tak az ked ma zacali operovat, zistili, ze som mala 10cm prasknutu cystu, a pol litra krvi v brusnej dutine. No a samozrejme aj slepak bol v zlom stave.

Ked som uz vedela chodit, asi po troch tyzdnoch som isla ku svojej lekarke, a spytala som sa jej, jak je mozne, ze v juni tam nic nevidela, a v oktobri som tam uz mala 10cm cystu. Vravela, ze to narastie aj za mesiac, dva.

Chodim ku nej pravidelne, je to vraj velmi uznavana lekarka, ale furt si myslim, ze by som mla ist este aspon ku jednemu lekarovi na vysetrenie.

lia
31. júl 2006

ja som bola minuly tyzden u gynekologa a podla ultrazvuku zistil,ze mam cystu
3,5 cm,co ma dost zarazilo.
povedal mi ale,ze moze sama prasknut,ze ju budeme sledovat a ze mam prist po menzesy na kotrolu,lebo sa zvykne vyplavit prave vtedy.
povedal,ze ak sa nevyplavi,tak budem musiet ist na laparoskopiu,na ktoru sa mi teda vobec nechce ist,bola som na nej uz pred dvoma rokmi a predsa,je to zakrok do tela,bola vyse mesiaca na PN-ke.

alexandra
31. júl 2006

lenny tvoja lekarka ma pravdu, moja mala 5,5cm v piatok a v pondelok uz 7cm.. Takze naozaj mohla narast za mesiac, dva 😒

lenny
31. júl 2006

alexandra - to teda zasnem........ aj ty si mala operaciu?

euridika
1. aug 2006

Caute baby, takze ja iba kratko, po polrocnom sledovani cysty som dnes absolvovala posledne preodperacne vysetrenia- drzte mi palce, poviem Vam potom, co su to za pocity po laparoskopickej operacii ☹

kubko
1. aug 2006

Mne dnes zistili 6mm cystu na prsniku, ale je to uplna malickost oproti vasim cystam, drzim palceky, aby vam vsetko dobre dopadlo. Drzte sa....

lia
1. aug 2006

neboj euridika,ja som uz bola na laparoskopii a mozno este pojdem 😒 .
mysli len pozitivne,neboj vsetko dobre dopadne.
potom sa ozvi ako ti to dopadlo.
drzim palce

zuziq
4. aug 2006

chcem sa opytat bab, ktore cystu mali pri. maju. Je mozne, ze mi je permanetne na zvracanie z cysty?

lenny
8. aug 2006

zuziq, slepak este mas? ja som mala cystu, ale zaroven som mala slepak v hroznom stave, takze som zvracala.

monika1
8. aug 2006

Ahojte a ake ste mali priznaky pri cyste?Bolesti v podbrusku?

ladybird1l
8. aug 2006

Cawte kocky, tak prispievam aj ja....ja som bola na prvom ultrazvuku v 8. tyzdni tehotenstva, a lekar mi pri nom len tak sucho oznamil ze okrem babetka v brusku mam aj cystu. A pritom je to super doktor, ktory vsetko preziva so zenou. Tak ma hned oblial pot, a vyplestila som na neho oci, ze jak mi to moze len tak oznamit, a pritom vraj mala asi 4 cm! On mi hned s usmevom hovoril, ze sa vobec nemam plasit, ze tym ze zena tehotnie, tak sa v nej robia hormonalne zmeny a skoro kazdej druhej zene sa na vajicku spravi cysta. Aj ked sa ma snazil upokojit, nevedela som sa ani tesit ze cakam babetko, lebo ma strasila ta cysta. O dva tyzdne, v 10.tt som sla znova, a cysta bola fuc, a vsetko bolo uplne ok, to som si vtedy riadne vydychla, keby mi narobila tym ze praskla nejaku sarapatu, on by to videl, ale hovoril, ze je vsetko v poriadku.
Drzim Vam palce, nech to aj vam dopadne len najlepsie

ladybird1l
8. aug 2006

Ale mam este jeden smutny pribeh, ktory som zazila. Pred piatimi rokmi som mala bolesti v podbrusku, aj bolo mierne nafuknute, tak som si myslela ze som tehotna. Testy som si vtedy nerobila, a na pocudovanie ani doktor mi nekazal si ich spravit. Urobil mi nejaky amatersky ultrazvuk, a videl tam bodku, zahlasil, ze sa mam tvarit ze som tehotna, ale ze ma objedna na Partizanske, ze tam maju vyspelejsiu techniku, lenze to bolo az o dva tyzdne. Dva tyzdne som netusila, co v sebe mam, len som sa vytesovala ze cakam babetko. No a tam mi po ultrazvuku zahlasili ze mam cystu, dokonca obojstrannu. No v tom momente zacal pre mna stracat vyznam tento zivot. Hned si ma tam nechali, ja jeden den vytesena, teraz uplne zmenena a vyplasena, som absolvovala predoperacne vysetrenia. Mala som sa rozhodnut ako to chcem vybrat, laparoskopicky alebo rozrezat zvrchu. A pritom sa to vraj da liecit aj liekmi, alebo cajmi, mna ale brali ako vazny pripad hned pod noz. Lenze dva dni pred operaciou som dostala menstruaciu. Poslali ma domov, ze nech odmenstruujem, a potom nech sa vratim. Chvalabohu mi ale menstruacia vyplavila obe cysty von, a vsetko bolo uplne ciste a ok. Takze tolko moj pribeh, mojho lekara som ihned zmenila, neznasala som ho a doteraz vo mne kypi zlost, ked si na neho spomeniem, a personal v nemocnici sa mi tiez nezdal dvakrat privetivy...
Tymto vas nechcem vystrasit, ale skor dat nadej, ze sa deju aj zazraky 🙂

danculik
autor
21. sep 2006

No ahojte zienky.Tak ja vam znova po mesiaci aj nieco pisem ako to dopadlo somnou a mojou cystou.Vlastne tuto temu som zacala ja 😎 Takze asi zhruba v juli mi objavil doktor cystu a to takym sposobom ze som mala strasne bolesti v bruchu tak som sla na pohotovost vecer a mi to zistili.Chceli ma nechat v nemocnici na pozorovani atd,ale odmietla som.Zasla som k svojmu lekarovi a on mi povedal ze tam nic nezistil,ze mam prist o mesiac po menstruacii.Tak som teda isla koncom Jula znova!Povedal mi,ze su tam cysty dokonca asi 3 na oboch stranach v dlžke 3cm.Ale mi povedal ze ma neposle na ziadnu operaciu lebo sa domnieva ze to praskne samo.A tak aj bolo o par tyzdnov po tom,som sla znova k lekarovi a povedal mi,ze mi to na jednej strane prasklo a na druhej tiez.Musim povedat,ze pokial sa mi tam tie cysty vyvyjali tak som mala take pichanie v brusku aj na vajecnikoch.A odvtedy ako mi praskli tak bolesti ustupili.Az teraz v Septembri sa objavili trosku bolesti sem-tam,pichanie v brusku,ale zas musim podotknut ze mi meska menstruacia uz asi týžden a teraz neviem co si mam mysliet,ci je to koli cyste alebo koli babu.S panom doktorom som rozpravala ale mam pockat este tyzden.Tak co mi na to poviete asi vy?A vlastne chcela by som odkazat vsetkym zienkam ktorych trapi cysta ako mna,ze nemusia verit vsetkym lekarom a ani sa nemusia podrobovat nejakym operaciam.Ja som sa liecila bilinkovymi cajmi(roznymi)a tym sa mi precistovalo vnutro tela.A myslim ze to pomohlo.Uvidime ako sa to vyvinie buduci tyzden.
Drzim vsetkym palce aby vam to dopadlo co najlepsie.

glorita
21. sep 2006

ahojte 🙂
aj mne zistili cystu- /do 3 cm/ pred tyzdnom a lekar mi odporucil ako vo vacsine vasich pripadov pockat za mz ,ci praskne sama. Zajtra idem na uzv ,takze uvidime ci cysta odisla sama,alebo pojde az punkciou.
Drzte palce. 😉
napisem. 😉

adkag
22. sep 2006

Ahojte,aj mne zistil doktor cystu,brala som lieky na stimulaciu ovulacie,ktore stimulovali folikuly az tak,ze som mala tri / pricom dve boli cysty,kedze merali viac ako 3 cm. lekar mi spravil po MS ultrazvuk a zistil,ze jeden folikul (teda cuysta) sa zvacsila na vyse 6 cm. tiez chce,aby som pockala na dalsiu mrchu a ze potom uvidime,ak by praskla sama alebo sa vstrebala,tak nic a ked nie,zrejme laparoskopia. takze uvidim,ale dufam,ze zmizne sama,laparoskopie sa trosku bojim.inak ale nemam vobec ziadne bolesti,ani priznaky,dokonca aj mrcha prisla nacas, co som bola prekvapena,lebo vraj pri cyste zvykne meskat. akurat bola dlhsia a bolestivejsia,ale nie nejako vyrazne.

bibula
23. sep 2006

aj ja mam cystu,ktoru my sleduju uz cca 5rokov.teraz ma do 3cm,dr.ju chcela este skontrolovat,ale uz ju nevidela,vraj ju zakryva babatko.iny gynekolog povedal,ze cysta pravdepodobne pri porode praskne a sama zmizne,kedze sa zachadza do krcka.
uvidime.uz som sa totiz informovala,ci by sa nedala vybrat hned po porode-tak jednym vrzom.
snad zmizne sama,tak ako sa zjavila.
pekny den babulky.

glorita
23. sep 2006

ahojte,
odpisujem ako som slubila v mojom prispevku spred 2 dni.
Na kontrole mi lekar zistil, ze moja cysta praskla 🙂
Takze hlavu hore baby,ja drzim palceky vsetkym aby tomu tak bolo aj vo vasom pripade... 😉

yasmin
23. sep 2006

bibula,za tých 5 rokov,čo máš cystu ťa ako liečili?Ja mám totiž s cystami strašne veľa skúsenosti.Spolu som ich postupne mala 9.Brala som injekcie a vit.Thiamin a Pyridoxin a stále mi cysty do 3 mesiacov praskli,okrem tej prvej,ktorú mi museli vyoperovať.

bibula
24. sep 2006

neliecili ma nijak,len my sledovali a robili cytologiu.ta bola vzdy v norme.mam pocit,ze aj mne cysta obcas praskne,vtedy zo mna vytecie nieco nie moc vonave 😖 ,ale vzdy sa mi tam objavi znova,alebo sa znova naplni, no ktovie ako to je naozaj.hlavne,ze teraz mi problemy nerobi.
aj ked sa obavam co pri porode...aj tak som dost uzka a ked mi tam este zavadzia nieco 3cm...no fakt neviem.