Amenorhea. Zažila niektorá z vás takúto chorobu?

iwusa
7. mar 2008

ahojte babenky,

potrebovala by som sa trošku posťažovať, porozprávať a zistiť či niekto tiež zažil niečo podobné. Takže, dlhodobo asi 4-5 rokov som brala antikoncepciu, keď sme však začali plánovať svadbu, nejako sme chceli ešte s priateľom aj bábatko. Takže v decembri min. roku som vysadila tabletky, poslednú menštruáciu som mala 12.12.2007, následne som v januári stále nedostávala, už som myslela, že mám v brušku malú fazuľku, robila som si 5 testov, pričom na 3 som mala veľmi slabučku čiarku potvrdzujúcu tehotenstvo. ale keď som bola 1.2. u gynekológa, všetko tehotenstvo vyvrátil, vraj mám suchú sliznicu a k tomu aj nízko položenú maternicu. takže mi nasadil duphaston, brala som ich 10 dní, ďalších 10 som čakala na to, či dostanem alebo nie, keďže nie, tak som opat šla k doktorovi. Robil mi vyšetrenie, nezapamatala som si názov, ale začínalo sa to na poly... potom mi nasadil lieky - provera, tie už pomaly dojedám a ja už strácam nádej, že to dostanem. Poviem vám, psychicky som na tom dost zle, lebo už 3 mesiace som to nemala, neovulujem, nemám chuť na sex, ak aj náhodou, tak sa to ani moc nedá, lebo prežívam neskutočné bolesti... no proste necítim sa ako žena. Doktor mi vravel, že už je to naozaj dlho, bude mi robiť testy na hormóny v krvi...

Zažila niektorá z vás takúto situáciu? ako sa to riešilo, testovalo, liečilo???

Ďakujem vám veľmi pekne!

mmmk
1. sep 2008

Bodzlomu, tak ten prvni doktor, co jsem k nemu chodila od 17 (vlastne jsem k nemu prisla v dobe, kdy jsem nikoho nemela a vadilo mi, ze je mi tolik a porad nemam pravidelnou ms), porad vsem nutil predepisovat HA od firmy Schering. A jeho blba zena se pak vsude chlubila, ze jim Schering zaplatil dovolenou ma Mauriciu pro celou rodinu 😠 Takze takhle to funguje ☹
Ja osobne, pokud se nesnazime zrovna o mimi, HA brat musim jako terapii na polycystycke vajecniky. Ale jen nektere znacky.
Ze ti ten duphaston dava na upravu cyklu je sice pekne, ale ucinkuje to pak jen kratce - jako dobihajici ucinek. Pak to tak 2x, mozna 3x dostanes spontanne a pak uz zase ne! Pokud se ti nepodari otehotnet, zkus si vyzadat hormonalni profil, ultrazvuk a mozna zadanku do CARu. Nebo se tam objednej sama. Rekni, ze nemenstruujes spontanne a to nemusis cekat rok. 😉
Taky ti preju, at se brzo dockas drobca 😵

petkula
1. sep 2008

ahoj mmmk,
dik za radu, asi to s tim CARem bude fakt lepsi, protoze miminko bychom taky chteli.
O clomhexalu dr. minule mluvil ale rikal, ze to je moje vec, jestli ho chci, ze pry to jsou me penize atd. Jenze jak mam vedet, jestli ho mam brat nebo ne, kdyz mi neudela ultrazvuk a nezjisti, jestli se mi tvori vajicka?? Nebudu prece brat dalsi prasky, kdyz si nejsem jista jestli je potrebuju (beru uz Utrog., a Divinu).

mmmk
1. sep 2008

Petkula, utikej do CARu a hlavne pryc od toho zlatokopa! Ten clovek ti nepomuze a v CARu jsou odbornici. Ale taky se tam nenech cpat hned do IVF, pekne at te nastimuluji aspon 6 mesicu clomhexalem a utrosem a pak muzou delat zavery. Bacha na soukrome CARy, velice radi reknou, ze neni nadeje na prirozene poceti, abyste vyplazli tezke prachy za IVF, i kdyz by stacila stimulace (ani by nemusela byt inseminace).

petkula
1. sep 2008

mmmk, a myslis, ze tam muzu jit nejdriv jenom ja nebo musim jit hned s pritelem? Vim, ze jsou nutne i vysetreni partnera ale to bych resila treba az pozdeji. Nechci na to tehotenstvi zas tak tlacit, spis bych chtela vylecit ty sve potize a pokud by se mi podarilo zaroven otehotnet, tak by to bylo jeste lepsi.
Chtela bych jit do FN Olomouc, bliz by pro me byla Ostrava ale slysela jsem na ni jen same nehezke veci a v Olmiku jsou dve, z toho jedna je soukroma. Z diskuzi, ktere jsem si tady procitala, mi prislo, ze lepsi bude, kdyz zkusim tu co je u FN.
A ty se lecis na co, jestli se muzu zeptat?

mmmk
1. sep 2008

Muzes tam jit sama a oni stejne budou pri dalsi navsteve chtit vysetrit partnera (jen spermio - to nic neni, udela si dobre a jde domu 😀), aby do tebe necpali hormony zbytecne, kdyz by byl problem i u partnera. CAR pri FN je pry dobry, tak se tam objednej a je to. Reni, ze neovulujes a nemenstruujes, to by melo stacit, aby te vzali bez te rocni cekaci doby.
Ja se lecim s PCO, ktery jsem si prvne sama diagnostikovala a Dr. mi neverila 😅 Az ten Dr., co me poslal na laparku, mi to diagnostikoval. Tady v CARu mi rikali, ze je 5 zakladnich znaku PCO - zvyseny testosteron, amenorhea, akne, cysty na vajecnikach a obezita. Kdyz mas aspon 3 z techto 5 znaku, mas PCO. Pochopitelne, kdyz ti nedelal UTZ, nemuzes vedet, jestli mas ty cysty. Zvyseny testosteron se projevuje nadmernym ochlupenim (oblicej, od pupku dolu atd.).

petkula
2. sep 2008

Prave ze predchozi doktor, ke kteremu jsem chodila, rikal, ze ma u mne podezreni taky na PCO, mam zvyseny testosteron, amenorheu, rychle mastici se vlasy, akne, no ochlupeni zatim v obliceji nastesti ne ale jinak dost.
Pak jsem se prestehovala, takze jsem musela zmenit doktora a ten mi rikal, ze to PCO neni. Jsem totiz hodne stihla a oni maji PCO spojeny hlavne s obezitou. Cysty jsem mivala, jenomze ted nevim, protoze on s tim ultrazvukem nadela...Pritom ho tam ma ale kdyz chces, aby te vysetril, tak se musis objednat specialne na UTZ 😖 Ach jo, ten me tak stve. Naposledy jsem teda byla na UTZ nekdy v lednu. A ten predchozi dr., ke kteremu jsem chodila, tak me UTZ vysetroval pokazde, takze mi delal i folikumetrii. Bohuzel jsem ho musela zmenit za tohodle hnupa.
A co na to beres, asi nejake hormony, ze?

mmmk
2. sep 2008

Petko, ja ted brala jen clomhexal a utrogestan a pripadne pregnyl (injekce na prasknuti folikulu). Mne delaji v CARu ultrazvuk uplne pokazde, na folikulometrii se nemusim ani objednavat, staci, kdyz prijdu do 9:30 🙂
Mne taky ta prvni doktorka tvrdila, ze PCO nemam, protoze bych musela byt tlusta a vousata, ale mrkni do tema PCO, kolik je tam stihlych holek. Taky mam k obezite na mile daleko 😉 Podle mne PCO mas - mas 3 priznaky z 5. Tak zmen doktora, sup a at je z tebe brzo tehule 😉

petkula
2. sep 2008

Tak diky za rady. Zkusim se objednat do toho CARu a uvidim, co mi reknou. Tak ti pak dam vedet, jak jsem dopadla 😉 Mej se.

runa
2. sep 2008

Ahojte, tak som dnes na 63DC dostala druhu vyvolavacku, dvojnasobnu davku.
Pekne to so mnou vozilo a lietalo cele dopoludnie 😀. V nasledujucich strnastich dnoch cakam krv ako spasenie!

mmmk, a tebe sa momentalne drzi vdaka utrogestanu cyklus pravidelny? Prepac, nevladzem sa hrabat v predoslych spravach a najst to tam. Myslis, ze pre pripady ako sme my je vhodne porucat sa do CARu okamzite od zaciatku snazenia o babatko?

mmmk
2. sep 2008

Runa, dostanu to vzdycky 2 dny po vysazeni utrogestanu. O pravidelnost ani tak nejde, ta u me stejne nebude 🙄 Doktorka mi vysvetlila, ze mam 16 DPO otestovat a pokud nebude ani naznak carky, tak vysadit. Teda pokud nejaka ovulace je, ze jo? 😀

mmmk
2. sep 2008

Jo, jeste jsem zapomnela - do CARu zajdi. V opravdu dobrem CARu te pochopi a vemou hned. Tu v Nemecku to neni problem. Ani na me nekoukaji, ze jsem mlada. Rikaji, ze PCO je celozivotni boj 🙄

runa
4. sep 2008

mmmk, dik za rady.
Musim sa rozhliadnut, ake CARy sa v mojom okoli vyskytuju a skusit ist hned do toho..

mmmk
7. sep 2008

Tak co, kde jste? 🙂

mirusch
7. sep 2008

Ahoj Mmmk, tu sme 😀 Som ta tu nasla...a ku nam do zahranicia neprides? Chybas. Hm, vidim, ze si na liekoch, prinasa to nieco? 😕

anetak
8. sep 2008

Viac ako osem rokov som nemohla otehotneť. Podstúpila som všelijaké vyšetrenia a užívala som hormonálne lieky, ktoré mi lekári predpisovali, ale mi nevedeli pomôcť. Po liečení u p.Pačana do troch mesiacov som otehotnela a porodila zdravú dcéru, za čo som mu veľmi vďačná . O p.Pačanovi sa viac dozviete na www.tiborpacan.cz

runa
9. sep 2008

Nemozem tomu zatial uverit, ale zda sa, ze menstruujem 😵.

anetak, velmi ti dcerku prajem a za osem rokov boja ta obdivujem. Pan Pacan je rozhodne zaujimavy fenomen.

mirti
29. okt 2008

Ahojte!Na tejto stranke som po prvy krat a tema o ktorej tu pisete ma naozaj zaujala....lebo bojim sa ze budem mat podobny problem...Mam 20 rokov. Prvu MS som dostala az v 17 rokoch ale po 3 mesiacoch sa zase stratila, samozrejme som s tym bola aj u gynekologicky, najskor mi dala vyvolavacku, ta zabrala.....ale potom zase nic....v 19 mi predpisala na vyziadanie antikoncepciu, odvtedy mam MS uplne pravidelnu, aj ked mam pocas nej mierne bolesti....Velmi sa ale bojim ze ked budem chciet mam babo a vysadim antikoncepciu tak menstruacia bude tak ako predtym ziadna......mate niekto skusenosti s podobnym problemom? 😒

buba22
3. mar 2009

baby prosim vas pomozte, od vianoc mi este neprisla menstruacia, a ja neviem co mam robit zijem v zahranici a domov idem o mesiac na kontrolu som tu bola ale nic mi nedali tak cakam dalej a bojim sa aby som nemala nieco vazne

bb666
19. feb 2010

Ahoj Iwusa,

vidim, ze pisem uz asi 2 roky po aktualnosti tejto diskusie, ale chcela som sa spytat na vysledok... Ja som tiez brala HA 7 rokov...po vysadeni mi nenabehla menstruacia pol roka...potom vyvolavacky nepomahali, az znova HA mi vyvolala menstruaciu, potom zase nic...potom Provera, Estrofem menstruacia a potom zase nic... a zase a zase...ale samo od seba nic neprichadza, iba po tabletkach.

...a v juni minuleho roku som to vzdala a povedala si, ze uz do seba nebudem pchat nijake chemikalie a ze uvidim, ci nepride samo, ale teda neprichadza... Tak som chcela vediet, ze co to tebe nakoniec rozhybalo?

Dakujem velmi pekne za radu. Som velmi rada, ze si sem pisala, lebo aspon viem, ze taketo veci su "normalne". Dost mi to psychicky pomaha 🙂

a1211
22. feb 2010

Ahoj bb666, jsem na to stejně ja¨ko ty, možná hůř🙂, ms mám od cca 13 let od té doby jsem ji měla jednou za 5 měsíců, takže dr.mi napsal HA, kterou jsem brala asi 10 let, jsou to už dva roky co jsem ji vysadila a bohužel ms pořád nemám. Změnila jsem dr., ta mě léčila vždy jen injekcí, po které jsem to dostala, pak jsem měla na chvíli duphaston a clostilbegyt. Bohužel po jejich vysazení jsem čekala půl roku na další ms. Šla jsem tedy k dr. ať mi zase něco napíše, že jsem si dala pauzu od léků, ale že to zkusím teď zase znova, nechápu jak to je možné, ale nechtěla mi nic napsat. Řekla mi, že na mě vidí, že mi kolísají hormony, tím že jednou k ní dojdu hubenější podruhé silnější, a že mi nic nedá, aby to nebylo ještě horší:(a že mám brát vitamíny a dojít v květnu...hormonální profil mi ale vyšel v pořádku, takže nevím jak je to možné

paraple98
21. mar 2010

Iwus - já měla podobný problém, doktor mi nasadil antikoncepci abych měla každý měsíc pseudomenses, protože bez něj jsem neměla, a když jsem to náhodou dostala, tak jsem krvácela třeba 3 týdny v kuse. Po vysazení, když jsme se měli začít snažit o mimi jsem ji měla tak co 3 měsíce, Začala jsem brát utrogestan, tak začala chodit, ale cyklus bez ovulace...tak mi nasadil doktor s přestávkami asi na rok a půl clostil a utrogestan a ovu i MS probíhala v pohodě. Sice jsem přibrala, ale od té doby ovuluji každý měsíc a MS mám pravidelně co 30 dní. To že máme za sebou 2 neúspěšné IVF v CARu už ale není otázka mé ovulace a MS? ale manžova špatného SPG. 😉

lenca78
21. mar 2010

Ahoj holky,
mam obdobne problemy. Gynekolog mi v 16 predepsal Proveru, protoze jsem nedostala MS. Po dvou letech jsem presla na HA a ted ti po 12 letech vysadila. Po dvou letech brani clostylbegitu, Estrofemu, injekci Agolutinu a Agofolinu prisli na to, ze jsem v menopauze a me vajecniky asi nikdy nefungovaly. Zaroven mi prisli na snizenou funkci stitne zlazy. Nikdy nebudu mit vlastni deti!! Nechapu, jaktoze mi nikdo neudelal hormonalni vysetreni uz v tech 16 a spokojili se s jakousi pseudomenstruaci po HA.
Ted se snazim o mimco formou darovanych vajicek, ale bohuzel se zatim nedari - moje deloha nezvlada ani vytvorit dostatecne vysokou sliznici pro uhnizdeni embrya :(

mmmk
22. mar 2010

Kdysi jsem do tohoto tematu chodila taky. Taky jsem mivala ms jen sem tam, asi tak 3x do roka 😅 A doktor to taky "prelecil" napsanim HA 😔 Po vysazeni ms opet nikde, cykly tak kolem 100 dni, hormonalni profil dost rozhazeny, hodne vysoky testosteron atd. Diagnostikovala jsem si sama PCO a pul roku nutila lekarku, aby na to pristoupila. Napsala mi sice clostil, ale po jednom cyklu s mini davkou, kdy mi nenarostl zadny folikul. Pote konstatovala, ze moje vajecniky nejsou schopny produkovat vajicko a mam uvazovat o IVF s darkyni. Trvalo dalsiho pul roku, nez jsem si nasla jineho doktora, co me poslal na laparoskopii, kde PCO potvrdili, napsal dalsi clostil, ktery nefungoval, protoze moje hypofyza nereaguje na tuto stimulaci. Posleze mi v CARu opet nutili IVF, zmenila jsem CAR, dostala stimulaci injekcne puregonem + pregnyl a utrogestan... Bez IVF, bez IUI - doktor k tomu nevidel duvod. Povedlo se pri 5. stimulovanem cyklu.

awalancha3
8. apr 2010

som tak rada, že nie som jediná, ktorá mala takéto problémy..........
Napíšem Vám svoj príbeh:
1.časť
.. MS som mala od 13 rokov, ale hned od začiatku len tak raz za 5 mesiacov, či pol roka........potom raz som dostala po 2 mesiacoch, čo sa mi ani verit nechcelo, potom 3/4 roka nič, a potom 3 tyzdne som krvacala v kuse, nastastie len slabo- bola som mlada a hanbila som sa niekomu o tom hovoriť, bola iná doba (to som mala takých 30 rokov-teraz 40), proste nikdy som nevedela po kolkych mesiacoch MS dostanem, ale max bola tak 2-3 x do roka........Zaujímavé bolo, že som mala vždy trochu nadváhu a ked som mala 20 rokov a zamilovala som sa do prvého manžela tak som začala chudnúť a práve vtedy došla MS po tých zázračných 2 mesiacoch- a vtedy sa mi exmanžel priznal, že si jediný raz nedal pozor- a bol z toho krásny syn, dnes už 17 ročný... To bola ale náhoda, priam zázrak!!!... a potom bežali roky..zase som pribrala (a dosť), MS v starých koľajách, tak raz za pol roka........ manželstvo išlo dole vodou a asi tak pred 6 rokmi som si našla priateľa a išla som k doki, aby mi predpísala HA, tá na mna tak divne pozrela, lebo už mala moje výsledky a povedala, že milá pani, my by sme mali skor problém otehotnieť ako dávať HA, tá je takmer zbytočná, ale nasadila mi ju- teda že si ju mám dať po MS (cakala som 4 mesiace, kým som si ju mohla nasadiť a dovtedy som sa s priateľom rozišla). Tak ale nasadila mi Diane a potom Jeanine, fičala som na teda na HA a vždy prišla slaba MS "z vysadenia"..... ked som sa pred 3 rokmi prestala definitívne milovať s exmanželom, zdala sa mi HA zbytočná a tak som ju vysadila...a jasné, že mrchy nikde...... proste tak ako to bolo, 5 mesiacov nič........Teraz pred 6 mesiacmi som sa v oktobri 2009 zoznamila s mojou velkou láskou (to už som mala 39 rokov a bola som rok rozvedená), on má 35. Z lásky k nemu som išla k doki, aby zistila či nemám nejaké pliagy, nemyslím zrovna pohlavné choroby, ale aby som bola pre neho "čistá"..... a súčasne som jej povedala strašne trúfalú vec- že by som chcela bábatko. Pozrela do mojej zložky a zase tak smutno-divne na mna kukla, vzdychla si, že teda dobre, ved čo už so mnou mala robiť, dala mi kompletne zobrať krv na všetko, urobila stery a kultivácie. V novembri sme sa po mesačnej známosti dohodli s priateľom, že sa v júli vezmeme a nebudeme si vobec dávať pozor. Súčasne v novembri som si išla pre výsledky k dokyni. Hmkala, ale nakoniec z nej vyliezlo, že mám cyklus úplne rozhádzaný (čo som ja vedela už 23 rokov), že žlté teliesko je skoro nefunkčné, že vaječníky nefunkčné, že hladina niečoho čo má byť 80 mám len 3 a k tomu mojich 40 rokov a veľká nadváha rovná sa- nemožnosť prirodzeného otehotnenia, čo som aj čakala. Potom mi hovorila niečo o pokrokoch medicíny a o CAR a také veci, no ale zistila mi nejaku ureoplazmu a dala antibiotiká a tiež duphaston na 3 mesiace (na 16 den po vyvolanej MS po 10 dni). Celý december sme sa teda nesnažili kvoli tým antibiotikám.
Pozrela som sa pravde do očí---- akú mám ja šancu otehotnieť, ked mám 40 rokov a mám také diagnózy a 23 rokov som kašlala na upravu cyklu. V januári 2010 som brala druhé balenie duphastonu, lebo pri prvom balení MS došla po 6 dnoch od vysadenia na 31 den cyklu. A zacala som si merať bazálnu teplotu aby som zistila či mám ovuláciu, MS dosla zase na 31 DC a teplota ukázala že hádam aj ovu bola. Tak isto to bolo aj další cyklus-MS po poklese teploty na 31 DC, nastal 3 mesiac snazenia a minul sa mi duphaston a mne sa nechcelo ist k doki pre další, kupila som si sama za 10Euro a 18. februára 2010 som začala 4 cyklus s duphastonom- 3 cyklus snaženia, všetko ako obvykle, ovu asi bola lebo už som si kupila aj tie prúžky testovacie a teplota to potvrdila, no a 7 den po ovu mi bolo divne urobila som si test a nič, 10 den po ovu zase divne a na teste slabý duch, ale silnel. proste ked viete, že nemôžete otehu a vidíte slabunkú druhú čiarku tak na to kukáte a nechápete, neviete sa tešiť, lebo tomu neveríte.

awalancha3
8. apr 2010

2.časť

Teploty neklesali a čiarka silnela aj nainých testoch, tak som naklusala k doki že to a to, že mám pozitívne testy a dokyňa, že testy sú talafatky a sú nevieryhodné, že sa robia až ked vynechá MS a nie pred nou, a že je vela príčin prečo tam bol duch, a že síce treba dúfať, ale treba byť aj rozumne uvažujúci a ked raz mám problémy aké mám, tak si netreba robiť ilúzie. A zase pospomínala CAR. Potom mi povedala, že duphaston terba v mojom prípade brať aspon rok až dva aby sa cyklus a hormony uplne upravili a treba asi 20 kg schudnuť a dať si vyšetriť štítnu žlazu, že v mojom veku aj zdravé ženy majú len 5% šancu otehu v jednom cykle a proste- ja som tam prišla plná nádejí s 5timi pozitivnymi tehu testami a ona ma uplne zrušila, a ked sa mi slza skotulala tak sa jej asi ulutostilo a a že teda nech prídem na druhý den na odber krvi. Ze proste mam ist domov a cakat na MS, ktorá ako nezabudla povedať z duphastonu nie je naozajstná MS ale len nejaká neviem čo......Na druhý den mi vzali krv a az v pondelok som mala ist pre výsledky. Spravila som si za vikend asi 5 dalsich testov roznych znaciek a všetky pozitivne. Už som sa bála že mám cystu alebo čo, lebo mi zistila aj cystické vajecníky. No a juchú!!! na 13 den po ovu hcg 110. Lekárka na to povedala, že "je dobrá odborníčka" že ako dobre mi nasadila liečbu......
teraz som v 7tt, a už bola vidieť v maternici dutinka 1 cm dlhá.
Pointa: doktori nie sú všemocní, príroda je mocná čarodejka- ale treba jej napomôcť, a ked máte 25-30 rokov stále máte roky a roky času k dispozícii, v mojom prípade ako 40 ročná som zastihla posledné tik tak biologhodín.........
poznamka: nie je ale vyhrané, stále sa bojím čohosi, či bude srdiečko, či nepotratím, či nebude mať downa, či bude všetko ok.......Vsetky sa dočkáte bábetka, lebo veľmi chcete, skor či neskor sa to stane.......

veron2903
4. jún 2016

Ahojte tiež mi pred mesiacom zistili predčasnú menupauzu ☹ mám 29 a ziadne dieta.V utorok mám ísť na odbery "Protilatky proti ovariu" netuším co to je a ani sestrička u gynekológa 🙂 prečo sa nám to deje baby? ☹

zdravotnica
8. jún 2016

pre veron2903

v 25 rokoch prestáva rásť detská žľaza...
to znamená, že je potrebné znížiť objem jedla...
ak sa to neuskutoťní, je pretlak hormonálny, výkyvy neuro..., ako aj disharmónia na báze rovnováh v organizme...
Je to prechodný stav, ktorý sa dá zvrátiť len použitím správneho spôsobu
v prípade potreby je možné osobne si túto vec prekonzultovať, ale je potrebné výsledky z odberu krvi
len sa potom nenapĺňať chémiou, ale pracovať na sebe , môžeme spolu prekomunikovať ...

veron2903
8. jún 2016

@zdravotnica Ahoj mám predcasne ovarialne zlyhanie :-\ dnes som dostala vyvolávaciu inj tak musím čakať najmenej 10 dní.potom mi dajú estrogen a dr mi povedal že ma potom pošle do BA na špeciálnu kliniku.A s tym jedlom... som štíhla pár rokov som mala 47kg no a dnes v 29 konecne aspoň 53.Zjem vsetko co nezje mna a vo veľkom mnozstve lebo som stale hladná 🙂 som rada ze si mi napísala,mám velmi malo info o týchto veciach a spravím vsetko preto aby som mohla mat babo.Dakujem 🙂

zdravotnica
16. jún 2016

@veron2903 napis mi na zdravotnica@centrum.sk
tam sa daju este osobnejsie informacie vykomunikovat...

veron2903
26. sep 2016

Stalo sa 🙂 dakujem