Amenorhea. Zažila niektorá z vás takúto chorobu?

iwusa
7. mar 2008

ahojte babenky,

potrebovala by som sa trošku posťažovať, porozprávať a zistiť či niekto tiež zažil niečo podobné. Takže, dlhodobo asi 4-5 rokov som brala antikoncepciu, keď sme však začali plánovať svadbu, nejako sme chceli ešte s priateľom aj bábatko. Takže v decembri min. roku som vysadila tabletky, poslednú menštruáciu som mala 12.12.2007, následne som v januári stále nedostávala, už som myslela, že mám v brušku malú fazuľku, robila som si 5 testov, pričom na 3 som mala veľmi slabučku čiarku potvrdzujúcu tehotenstvo. ale keď som bola 1.2. u gynekológa, všetko tehotenstvo vyvrátil, vraj mám suchú sliznicu a k tomu aj nízko položenú maternicu. takže mi nasadil duphaston, brala som ich 10 dní, ďalších 10 som čakala na to, či dostanem alebo nie, keďže nie, tak som opat šla k doktorovi. Robil mi vyšetrenie, nezapamatala som si názov, ale začínalo sa to na poly... potom mi nasadil lieky - provera, tie už pomaly dojedám a ja už strácam nádej, že to dostanem. Poviem vám, psychicky som na tom dost zle, lebo už 3 mesiace som to nemala, neovulujem, nemám chuť na sex, ak aj náhodou, tak sa to ani moc nedá, lebo prežívam neskutočné bolesti... no proste necítim sa ako žena. Doktor mi vravel, že už je to naozaj dlho, bude mi robiť testy na hormóny v krvi...

Zažila niektorá z vás takúto situáciu? ako sa to riešilo, testovalo, liečilo???

Ďakujem vám veľmi pekne!

bodzlomu
25. aug 2008

donnald...myslim,ze ked je anovulacny,tak asi fakt nerastie sliznica,lebo vlastne cyklus ani nemas rozdeleny na dve fazy,ale mas tkp. jednu 😒 takze nemas progesteron a teda sliznica nerastie, nema na co....kedze ziadne vajicko nedozrie..............hm myslim,ze je to tak
no ak mas peknu sliznicu,tak ovulka asi bola...inak nehovoril,ake velke mas folikuly? meraj si Bazalnu teplotu a budes vediet,ci ovulku mas alebo ako...ale jeden dva anovulaky su do roka este v pohode neboj 😉

mmmk
25. aug 2008

Donnald, amenorhea je chybejici menstruace, ne dlouhe cykly. Treba u me byla anovulace a sliznice rostla velice velice pomalu. 8mm neni nic moc, ale zalezi na tom, kolikaty den cyklu jsi. Mela bys taky merit bazalni teplotu, at vis, jestli vubec ovulace byla nebo ne 😉

donnald
25. aug 2008

Děvčata díky za info.
Mám už toho s amnžou za sebou více ...zamlklé těhu a pod. takže už zjišťuju a domýšlím vše možné. Na měření BT se teď chystám po menstruaci a uvidím.
Můžu se ještě zeptat, zda jste některá dostávala injekce Agolutinu a zda vám to pomohlo???

mmmk
25. aug 2008

Donnald, agolutin je "kosmeticka" uprava cyklu. Spusti to krvaceni ze spadu, stejne jako HA. Neresi to pravidelnosti cyklu nebo neco podobnyho. Ja mela agolutin mockrat, bez toho to ani nedostanu 😅 Jednou jsem byla na agolutinu 3x za sebou s tritydennim odestupem a mrcha nikde. A mesic po te posledni prisla. A to doktor rikal, ze jestli me tahle davka nezabije, tak to urcite dostanu 😀

bodzlomu
26. aug 2008

mmmk....fakt ta obdivujem,ako to vsetko zvladas!!!! si velmi statocna...a naozaj ti z celeho srdiecka zelam,aby si bola tehu a hlavne aby bolo vsetko v poriadku a ta hnusna mrcha zacala konecne posluchat "hlavu" 😠 😠 😠
takze do boja 😉

mmmk
26. aug 2008

Bodzlomu, ne vzdycky jsem se tomu umela postavit. Byla jsem tak rok v pr... po tom, co mi ta doktorka rekla, ze si mame "nekde v CR sehnat vajicko" a ze se "vlastnich deti nedockam," premyslela jsem, jestli ma muj zivot smysl a byla jsem vlastne v permanentni depresi 😠 Je to uz dva roky, co se snazime a za celou tu dobu jsem mela ovulaci dvakrat 😅

bodzlomu
26. aug 2008

mmk ale mala si ju!!! a to je tiez pozitivne...hlavne sa nenechaj odstrasit.... 😉
ja meriam prvy mesiac BT a len teraz vlastne viem,ze ovulka bola... inak ani neviem,ci som vobec mala...vidis aky su ti nasi doktori...
ale my tento boj vyhrame 😵 😵 😵

mmmk
26. aug 2008

Jo, ono nezbyva nez verit 😵

bodzlomu
27. aug 2008

mmmk ...... veris v budhizmus? poznas spisovatela Hermanna Hesseho?

mmmk
27. aug 2008

Neverim v nic nez sebe 😀 Ale buddhismus je mi sympaticky, mrkni na moje motto 😉

runa
27. aug 2008

Ahojte dievcata, snad sa k vam mozem pridat..
Ani nepotrebujem radu, len akysi pocit spolupatricnosti. Ako citam, kazda z vas si preskakala svoje, je to obdivuhodne. My sme zacali na dietatku slobodne pracovat ( 😉 ) od juna tohto roku. Kedze ja som problemovy typ (tri roky boj s amenorheou), sme pripraveni na dlhu cestu. Podla ocakavani je od zaciatku problem na problem. Od 2. jula nemenstruujem a to bohuzial nie kvoli tehotenstvu. Bez cyklu sa na babatku pracuje tazko, vsakze.. Momentalne som dvanasty den po "vyvolavacke", po menstruacii mam na 14DC nastupit na Duphaston. Zatial vsak menzes neprisiel, i ked predmenstruacne priznaky prichadzaju a zase lubovolne odchadzaju snad kazdy druhy den. Snazim sa v svojich telesnych prejavoch nachadzat akykolvek cyklus ci zakonitosti, zacala som si merat BT, no zatial je vsetko rozhadzane, nepravidelne a nahodne. Ale sme na zaciatku, musime byt trpezlivi. Ked citam vase pribehy o niekolkomesacnych a niekolkorocnych torturach, radsej sklapam hlavu a nestazujem sa.
Drzim vam vsetkym palce, nech nam to funguje a nech rychlo zvysime mieru populacneho rastu 🙂.

mmmk
27. aug 2008

Runa, jasan, pojd k nam 😉 To, co popisujes po te vyvolavacce bylo vzdycky u me stejne 😅 Muj nejdelsi cyklus byl 113 dni, ale pri 100. dni jsem vymekla a sla na vyvolavacku, mela jsem pocit, ze exploduju! 😠 Jak jsem psala uz vys, jednou jsem byla na vyvolavacce 3x za sebou, nez to doslo, takze si z toho nic nedelej. Hlavne donut doktora, at ti napise clomhexal a utrogestan, ne jen duphaston. Ty progesterony samy o sobe nic neresi, vyvolaji krvaceni ze spadu jako HA. Podstatna je ovulace. 😉 Drzim pesti, at to klapne 😵

runa
28. aug 2008

mmmk, dik za uvitanie 🙂
Ano, tvoj pribeh som si citala a uprimne ta obdivujem za silu a huzevnatost vo zvladani tychto zatazovych stavov! Je to pre mna povzbudenim, tiez mam za sebou viac ako 120 dnove krvave odmlky.
U mna po vyvolavacke ani na trinasty den krvacanie stale nedorazilo, k bolestiam krizov a podbrusku sa dnes pridala nevolnost, je mi z toho proste zle 😀 . Velmi tuzim, nech sa to spusti, minimalne psychicky by sa mi ulavilo..
Je to skutocne paradox, ze zeny tuziace po otehotneni tak tuzobne ocakavaju M, nie?

paraple98
28. aug 2008

Ahoj holky, já měla podobné problémy, měsíčky chodily jednou za 2-3 měsíce. Asi rok a půl jsem brala clomhexal a utrogestan a teď už s nimi problém nemám, vaječníky se mi probudily a chystáme se na 1. IVF. To paradoxně není díky mým problémů, ale kvůli manžovu špatnému SPG, které vylučuje přitozené otěhotnění. Tak se držte a donuťte doktory ať s vámi něco dělají 😉

mmmk
28. aug 2008

Runa, neco mi o tom povidej 😀 Znam ten pocit jak svy boty 😀

Paraple, jak moc spatny spermiogram manzel ma? 😅

bodzlomu
29. aug 2008

mmmk a na akej baze vlastne funguje ten utrogestan? uz som ten nazov lieku citala viac krat? 😒

runa...vitaj!!!! s nami mozes prebrat cokolvek a ked bude chut,kludne sa vystazuj...ulavi sa ti a ked je psychika v pohode, vsetko ide lahsie 😉

krasny vikend vsetkym babulkam 😵

mmmk
29. aug 2008

Bodzlomu, to je progesteron - hormon, co se zvysuje po ovulaci. Roste po nem sliznice a pomaha udrzet pripadne miminko 😵

runa
29. aug 2008

bodzlomu - dakujem.
dnes som strnasty den po vyvolavacke, menzes neprisiel. bolo mi povedane, ze za normalnych okolnosti je strnast dni hranica, dokedy sa ma krvacanie po injekcii dostavit. je mi z toho nanic. ked uz ani s podporou nedokaze telo fungovat, nieco je naozaj v peknom bordeli... 😖

a inak pekny vikend aj tebe 🙂

bodzlomu
30. aug 2008

mmmk no vsak taky isty ucinok ma vlastne aj Duphaston, takze je vlastne jedno,ktory liek beriem 😒
a tvoj muzicek,alebo priatel uziva nejake vitaminiky?

runa....nemas za co dakovat.... musime si navzajom pomahat 😉 😵
hmhmhm na tieto injekcie je odbornicka mmmk....tak snad poradi....
ale nic si z toho nerob, kamoska bola na vyvolavacke na porod a museli jej dat dve 😀 a nakoniec to nezabralo,iba co sa z nich povracala 😅 viem,nie je to smiesne, ale vidis.....prosto tvoj cas pride!!!!! a dockas sa aj miminka, hlavne v to musis verit !!!! 😎 😵 🙂 😉

paraple98
30. aug 2008

mmmk - manža má málo spermií, jsou málo pohyblivé a některé mají i špatný tvar a diagnóza je oligoasthenozoospermie 😖

mmmk
30. aug 2008

Paraple, my mame hranicni terazoospermii, ale pry to neni tak zly 😅

Bodzlomu, manzilek bere selen, zinek, vit. E a kotvicnik. Rozdil mezi Duphastonem a Utrogestanem je dost podstatny. Zatimco Duph. ma 10mg progesteronu, Utro ho ma 100mg, coz je teda rozdil poradny. A pro nas nemenstruujici je jedinym resenim prave ten utrogestan, duphaston je slabotka.

Runa, utikej na dalsi vyvolavacku 😉

misule82
30. aug 2008

mmmk: fíha, to jsi mě překvapila s tím rozdílem mezi utrogestanem a duphastonem 😅 byla jsem přesvědčená, že to je to samé. To koukám, že si aspoň v tomhle asi můžu gratulovat, že když beru duphaston, tak po něm MS dostávám. Sice ji mám jen jeden den a pak jen špiním, ale aspoň něco.... 😉

mmmk
30. aug 2008

Misule, to mi prijde divne, zkus doktora ukecat na ten utros, po tom ta sliznice naroste poradne 🙂

misule82
30. aug 2008

mmmk: a je to nutný? Doufám, že až budu mít ovu, tělo si progesteron vyrobí samo a dopojistím to duphastonem. Jak dlouhou máš MS po utroši?

mmmk
30. aug 2008

Ja mivam MS vzdycky pekelne dlouhou - tak 5-6 dni, ale to mam i bez utrose (jako pri HA nebo po vyvolavacce). Nekdy je potreba to podporit hodne. Kdyz mas pri PCO ty hormony rozhazene, je potreba tim progesteronem narust sliznici, aby tam bylo mimco jako v pokojicku 🙂

runa
1. sep 2008

Dievcata, dnes som vo sne nosila brusko velke ako lavor. Odhadujem tak na siedmy mesiac 😉 , bolo to celkom prirodzene a ani mi nenapadlo sa nad tym pozastavit.

Chcem sa vas spytat, ci mavate pocas vypadkov menstruacie zmenene psychicke stavy. Je to pri nedostatku urcitych hormonov i pravdepodobne. Ja dlhodobo bojujem s vtiahnutim do seba, mrzutostou a silnou nechutou stretavat ludi. Uplne mi chyba radostna spokojna iskra. Poznate nieco podobne? Alebo je tento moj stav sposobeny z celkom iinych pricin?

mmmk
1. sep 2008

Runa, tak ja kdyz to dlouho nedostanu, tak pak jsem fakt nesnesitelna! 😠 To je asi normalni, takova podvedoma nervozita z toho, ze to neklape, jak ma.

petkula
1. sep 2008

ahojte,
loni v kvetnu jsem taky vysadila HA a na menstruaci jsem cekala az do rijna. Pak mi doktor dal vyvolavacku (Agolutin) a po nem menstr. prisla, pak uz zase ne. Porad se mi snazil nabizet HA ale to jsem odmitla, protoze si myslim, ze zrovna ta mi cyklus rozhodila. I kdyz tohle doktori nepriznaji, nedaji na HA dopustit. Takze jsem si vyzadala vysetreni na endokrinologii, jestli mam v poradku hormony a moc teda nebyly. Mela jsem zvyseny testosteron. Domluvili jsme se, ze budu brat leky Divina (berou to i zeny v prechodu) ale ja beru jen bile tablety a pak Utrogestan, ktery mi ma upravit cyklus. Zda se, ze to zabira, i kdyz menstruace je trochu slabsi a kratsi (4 dny) a cyklus se mi dost zkratil (ze 35 dnu na 22 dnu). Mozna ale jeste zacnu brat i Clomhexal, pokud nebudu mit ovulaci. Zatim to vypada, ze nemam. Ale delala jsem si jen par OVU testu.
Zkusim doktora premluvit, at mi ultrazvukem premeri folikuly, jednou jsem se mu o tom zminila a on ze na to nema cas. Myslite, ze to stoji za zmenu lekare, kdyz mi tohle odmitne? Nebo je to fakt nejaky nadstandartni vykon?

mmmk
1. sep 2008

Petkula, tohle presne byl prvni doktor, ke kteremu jsem chodila. Dokud jsem brala HA, byl to kamos nejvetsi, jak jsem chtela resit, stal se z nej uplny magor! Naprosto jsem ho prestala zajimat a napr. zanet zpusobeny kvasinkovou infekci mi lecil agolutinem tez! To byla posledni kapka. Pak jsem zmenila doktorku, ktera mi krom kvasinek nepomohla s nicim. Pak jsme sla k jine, ktera se zdala lepsi a ta uz planovala vystreni, ale trvalo to moc dlouho, tak jsem sla za obycejnym gynekologem a ten mi pomohl. Prestehovali jsme se a ja zacala chodit do CARu, pac to uz jinak neslo. A tam se se mnou konecne neco dela.
Rada z meho pohledu: Nepises, jestli se snazite o miminko, ale pokud mas amenorheu (chybejici menstruaci), zajdi si do CARu rovnou a neztracej cas hledanim doktora, co ti pomuze. Utros ti vyvola tak leda krvaceni ze spadu jako pri HA. Pokud k tomu nemas clomhexal, nema to vlastne zadny smysl (clomhexal vyvolava ovulaci). Nejlevnejsi ovutest je mereni bazalni teploty. Nastuduj si to tady - http://merenibt.xf.cz/index2.html 😉

bodzlomu
1. sep 2008

babenky...ono je to tak,ze HA si dievcence a zeny hradia same....a on ma samozrejme od vyrobcov najvyssie provizie,okrem toho kazde 2-3 roky mu musime platit za to,ze nam HA predpisuje,co vsak pri inych liekov od neho nie je...tak to preto ta snaha ukeciavat na to....
mi mame v meste aj lekara,ktory odmieta predpisovat HA a ak dievca-hlavne mlade, velmi chce, povie jej,nech si najde ineho lekara...a teraz beha u nas po meste vela mladych tehuliek a ked sa opytate ku ktoremu dokimu chodi, povie,ze k XY 😒

mmmk...pises ze ten utrogestan je pre baby,co nemaju ms, lenze ja ani neviem kam patrim...ked som 2 mesiace nedostala, doki mi po vysetreni utz. dal rovno D... a tak mam 28dnovy cyklus.... a po 6mesacnom brani duphiku povedal,ze to nechame na prirodu... samozrejme statnice, stres a mrcha neprisla 2 mesiace,zase mi dal D...tak ja neviem...ale chcem aby mi urobil nejake vysetrenia, ked sa mi do decembra nepodari otehotniet...ale neviem ake vysetrenie si mam pytat 😖 hm?
drzim ti palceky,aby to v tom centre vyslo a konecne si sa mohla radovat s mimi...
inak aj v nasom meste pred vyse pol rokom otvorili CAR 😅