Amenorhea. Zažila niektorá z vás takúto chorobu?

iwusa
7. mar 2008

ahojte babenky,

potrebovala by som sa trošku posťažovať, porozprávať a zistiť či niekto tiež zažil niečo podobné. Takže, dlhodobo asi 4-5 rokov som brala antikoncepciu, keď sme však začali plánovať svadbu, nejako sme chceli ešte s priateľom aj bábatko. Takže v decembri min. roku som vysadila tabletky, poslednú menštruáciu som mala 12.12.2007, následne som v januári stále nedostávala, už som myslela, že mám v brušku malú fazuľku, robila som si 5 testov, pričom na 3 som mala veľmi slabučku čiarku potvrdzujúcu tehotenstvo. ale keď som bola 1.2. u gynekológa, všetko tehotenstvo vyvrátil, vraj mám suchú sliznicu a k tomu aj nízko položenú maternicu. takže mi nasadil duphaston, brala som ich 10 dní, ďalších 10 som čakala na to, či dostanem alebo nie, keďže nie, tak som opat šla k doktorovi. Robil mi vyšetrenie, nezapamatala som si názov, ale začínalo sa to na poly... potom mi nasadil lieky - provera, tie už pomaly dojedám a ja už strácam nádej, že to dostanem. Poviem vám, psychicky som na tom dost zle, lebo už 3 mesiace som to nemala, neovulujem, nemám chuť na sex, ak aj náhodou, tak sa to ani moc nedá, lebo prežívam neskutočné bolesti... no proste necítim sa ako žena. Doktor mi vravel, že už je to naozaj dlho, bude mi robiť testy na hormóny v krvi...

Zažila niektorá z vás takúto situáciu? ako sa to riešilo, testovalo, liečilo???

Ďakujem vám veľmi pekne!

fim
7. mar 2008

iwusa - neztrácej naději.
Já neměla úplně ten samý problém, ale možná trochu podobný. 😉 Poslední MS jsem měla 5.12. a pak nic. V lednu špinění, jinak nic, tak jsem to chtěla řešit - abych fungovala jako žena a mohli jsme se pokoušet o mimi dál. Dr. mi zjistila lehký zánět vaječníku, tak jsem brala atb. A přitom mi řekla, že jakmile začnou takové problémy, většinou se podaří brzy otěhotnět. Koukala jsem na ni jak zjara, jestli je normální a už přemýšlela, ke komu se přehlásím....No vyléčila jsem si zánět a chvilku na to jsem začala mít děsný boelsti v podbřišku - jak při MS. Nejdřív jsem se radovala, že už je konečně tu, ale ouha - zase nidke. A když jsem šla v nejbližší ordinační den na prohlídku, tak jsem zjistila, že jsem těhotná...... 😀 (Večer před tím byl test ještě negativní. 😉 ) Takže vlastně měla pravdu. 😵

yetti
7. mar 2008

Ahoj Iwusho,

moje zkušenost tě asi nepotěší ☹ . Brala jsem antikoncepci cca 12 let, po jejím vysazení jsem taky nemensturovala. Brala jsem rok Proveru a Estrofem, po nich jsem sice odmenstruovala, ale když jsem je nebrala, tak zase ne. Tak jsem to začla řešit v Centru asistované reprodukce, protože tím dlouholetým braním anikoncepce se mi úplně rozhodily hormony, přirozená menstruace se vůbec nenastartovala. V dubnu jdu na první IVF, protože mi bude 34 a nemám čas čekat další roky, jestli se to náhodou nezlepší! Toť moje (špatná) zkušenost ☹ . Snad ti někdo napíše něco pozitivnějšího 🙂.

fim
7. mar 2008

Já brala HA 10 let. 😉

iwusa
autor
7. mar 2008

Ďakujem vám za odpovede, naozaj!

yetti - je mi velmi lúto, čo prežívaš! dúfam, že sa ti bude dariť, normálne s tebou cítim! nikdy by som neverila, že budem niekedy tak silno túžiť po malinkom baby. a zrovna keď už túžim, tak tu máme problémy ☹

fim - tebe gratulujem k bábenku, dávaj si na seba pozor! to muselo byť krásne prekvapenie... človek si myslí, že kde je zasa tá potvora a ty čakáš mimčo 😉

achjaj... celá som taká smutná z toho všetkého čo sa deje ☹

zuzik03
7. mar 2008

holky, sorry, že vám sem lezu, ale zaujalo mě téma, měla jsem dřív podobné problémy - MS jsem dostala až skoro v 16ti letech, tedy dost pozdě a první dva roky jsem musela chodit občas na injekce, abych vůbec menstruovala. Pak se to jakž takž upravilo, začla jsem brát HA a MS byla najednou pravidelně. HA jsem brala asi 8 let, pak jsem se zeptala doktorky, jestli nebudu mít kvůli nepravidelné MS problémy s otěhotněním - řekla mi, že je to pravděpodobné. Protože v mém okolí byly kamarádky, které po vysazení HA měly velký problém, než se jim srovnal cyklus (až rok), předpokládala jsem, že u mě to bude ještě horší a rozhodla jsem se (po dohodě s manželem), že HA vysadím. Samozřejmě to dopadlo dle očekávání - MS první dva měsíce nepřišla, pak zas jo, perioda lítala od 35 do 60 dnů, ale po půl roce se to nějak ustálilo a pak už to bylo relativně OK. No a když jsme se pak začali snažit o dítě, tak to šlo docela rychle.

Záleží to podle mě případ od případu, někomu se tělo po HA čistí pomaleji, ale mám i kamarádky, které vysadily a byly těhotné hned. držím pěsti, ať se to spraví.

sophy
7. mar 2008

iwusa to si na tom dobre, ja som vysadila ant po osmich rokoch, a bolo to presne rok pred tebou - dec 2006, asi nebudes verit, ale pol roka som cakala na cyklus a ten nikde, ziadna ms,nic, podobne so sexom, i s libidom, lekarka stale chcela cakat kym sa to upravi same, ale trvala som aspon na vystreniach, nic mi nenasli, tri mesiace to riesila len vyvolavackami, potom nasadila duphaston na tri cykly, stvrty som skusila bez neho, nepomohlo, znova injekcia a teraz som v druhom kole, kedze sa pokusame o dieta, je to dost na nervy, kvoli castemu nocnemu vstavaniu si nemozem merat bt, takze sa mi tazko overuje pritomnost ovulacie, lekarka zatial odmieta inu vyraznejsiu liecbu, stale tvrdi, ze sa cyklus rozbehne a ze tehotenstvo moze prist kedykolvek... snazim sa jej verit, hadam sa to podari, pri problemoch s cyklom je dobre sa vzdy zamysliet aj nad zivotnym stylom, chce to upravu stravy, trochu cvicenia a hlavne pozitivne naladenu mysel.... verim ze sa to podari kazdej z nas

iwusa
autor
8. mar 2008

Zuzik - gratulujem, dufam, ze aj ja budem mat take stastie!

sophy - a ked ti dal vyvolavacky, tak to fungovalo, ale inak nie? lebo mne vyvolavacky zatial nedaval, stale len lieky... neviem si to predstavit! ja nemam tri mesiace a uz som z toho zufala a ty... chudiatko, rok! ☹

ivomal
8. mar 2008

Ahojky Iwuso, mám úúúúpně stejný problém jako ty. Poslední menzes jsem měla začátkem ledna a od té doby nic. Před třemi týdny jsem si došla k doktorovi na injekci, stím že když to do 10 dnů nedostanu, tak mám přijít na ultrazvuk. Tak jsem počkala 12 dní a šla. Mezitím jsem si dělala testy a nic. Na ultrazvuku taky nic, prý jsou tam nějaké stíny, ale těhotná nejsem. Dostala jsem Proveru na 10 dní a zobu 5 mg denně. Furt nic. Sice mě už bolí bříško, jako bych to měla dostat, ale nic se neděje. Připadám si oteklá a celá divná a ospalá. Doktor říkal, že pokud to dostanu během užívání prášků, tak mám po skončení přijít, jinak až kontrola za tři týdny. S Proverou má jinak dobrou zkušenost, protože jsem ji na upravení cyklu brala už před dvěmi lety a fakt mi to potom až do nedávna mi to chodilo skoro jako hodinky. původně jsme s mimčem chtěli mainko počkat, začínáme totiž stavět a manžel je zodpovědný ekonomicky myslící tvor, ale vzhledem k situaci, která vznikla a mému věku (33) jsme to rychle přehodnotili a začínáme se tedy snažit už teď. Respektivě jsem mu důrazně vysvětlila priority a tak mé argumenty uznal a mimčo taky moc chce. Ekonomické parametry proti hormonami zmítané ženské jsou prostě nedůležité, však bydlet máme zatím kde a domeček se může stavět i pomaleji.

sophy
9. mar 2008

iwusa, hej, ms som dostala len po vyvolavacke - teda v cykloch, ked som nebrala duphaston, po ultrazvuku hovorila lekarka cosi o nizkej sliznici, takze na to mam duphaston, tiez naposledy spominala ze mam akusi malu maternicu - z coho sa neviem vysomarit, lebo takyto pojem som fakt nikde nepocula... zatial to beriem tak, ze hadam fakt vie co robi, ja osobne som si toho nastudovala mnoho, ci uz o cykloch, ovulacii atd. i neplodnosti, vydrzim rok liecby - ak sa to teda da nazvat liecbou, lebo ona stale tvrdi, ze sa mi snazi nastartovat prirodzeny cyklus - a ked to nezaberie a doktorka nepride s nejakymi konstruktivnymi navrhmi, tak ju vymenim

mmmk
9. mar 2008

Ahoj Iwusa, tak ja to mela hodne podobne jako ty. v zari 2006 jsem vysadila 6 letech HA. Nechala jsem si lhutu na ocisteni. MS chodila po 30 dnech (pred nasazenim HA byla tak 3x do rokua 😅), v prosinci 2006 jsem zacala spinit a prisly velike bolesti v podbrisku. Testla jsem a //. Naklusala jsem k Dr. Ten mi ani nechtel udelat uzt, pry je to brzo a nepujde nic videt. Jenze me znepokojovalo to spineni a ty silene bolesti na prave strane. Donutila jsem ho k utz, kde zjistil, ze to neni tehotenstvi ale "asi zanet." I ocekavala jsem nejakou lecbu, nicmene on mi nechal pichnout Agolutin a nazdar. Divila jsem se, ze nezjisti pricinu a neda mi aspon antibiotika. Pry to menstruaci prejde samo.
Hm, rozhazel mi cykly. Od te ms po vyvolavacce jsem to nedostala, jen mi pak v lednu 2007 ten zanet zpusobil takove bolesti, ze jsem zmenila doktorku, ta mi dala antibiotika a antimykotika (zanety zpusobila vlekla nelecena kvasinkova infekce). Od te doby pokoj. Jak od kvasinek, tak od menstruace. Dostala jsem to az po vyvolani po 113 dnech 😒 Pak me doktorka taky mela tendenci lecit cekanim. Od toho prvniho pozitivniho testu (jeho pozitivitu zpusobil zanet) jsme se zacli snazit. MS nechodila, ovulka taky ne. Dr. mi napsala clomik na jeden cyklus, ale ja nezareagovala a trvala na dalsi lecbe a ona mi napsala HA. Pry jak telo bude po jejim vysazeni zblble, prijdu do toho hned. V tu chvili jsem souhlasila, vysadila jsem to svinstvo po 6 cyklech v rijnu 2007. Od te doby jsem to nedostala, merila jsem teploty a ovulace nesla a nesla. Tak od listopadu jsem mela permanentni PMS, uz jsem myslela, ze se zblaznim. Na Novy rok prisla ovulka a pak jsem nasla // na testu. Jenze radost trvala asi 5 dni, nez jsem zacala krvacet ☹
Opet jsem zmenila doktorku. Tato nova mi hned zacala delat hormonalni profil, pruchodnost vejcovodu, manza na spermio atd. A rikala, ze urcite aspon 4-6 cyklu zkusime clomifen. 😉

ivomal
11. mar 2008

Ahojky holky, držím všem palce. Vypadá to, že Provera zabírá..sice pomalu, ale jistě...včera jsem dostala MS, sice slabá, ale je tu. Měřím ji BT a po skončení MS mám jít na kontolu k doktorovi, tak jsem zvědavá, co mi poví a co navrhne dál (i když to tuším).

iwusa
autor
12. mar 2008

Baby, ja som v pondelok dojedla balenie provery a teraz tyzden cakam a bojim bojim, ze zasa nic ☹ uz som z toho smutna a to su zhruba 3 mesiace, co riesim tento problem, neviem ci by som to zvladla rok ako niektore z vas! vazne!!!

amelie001
14. mar 2008

Ahojky,já se dověděla,že až po 5-ti měsících od vysazení HA,mám šanci otěhotnět.Užívala jsem 13 let HA,a až ted moje tělo normálně ovuluje.Takže hlavně klid a nestresovat,nemá to cenu.... 🙂

vrn
14. mar 2008

Ahojte,
nemala som sice take vyrazne problemy ako vy, ale MS som zvykla mavat nepravidelne v 5-8 tyzdnovych cykloch. Pomohol MenstriCare od Himalaya (v lekarni), odvtedy sa snazim telu vzdy pomoct najskor menej drastickymi metodami ako hormonmi ktore normalny cyklus este viac rozhodia. Na upravenie hormonov a rast sliznice dobre posobi aj Femigard alebo Gynex, urcite najdete odporucania a skusenosti v inych temach....

martiska
14. mar 2008

Ahoj Amel!!! Kam jsi se ztratila? Nějak nám usnulo původní téma? Jak je??? Koukám, že jsi pořád snažilka? S miminkem to nedopadlo?

iwusa
autor
9. apr 2008

baby, tak píšem ako pokračujem ďalej. Keď som doužívala proveru, presne ako som čakala, mrcha neprišla. Následne som sa objednala k doktorovi (sestrička mala voľný termín až o 2 týždne, tak som si pekne počkala). Opat sme robili sono a doktor sa mi to snažil trošku vysvetliť: duphaston a provera reaguju s estrogenom v tele, čím vyvolávajú menštruáciu. Lenže moje telo produkuje pravdepodobne velmi malé množstvo estrogénu, dal mi lieky, po kt. určite dostanem (sú založené na inej báze - norethisteron). Mám ich brať 10 dní (vačšiu polovicu už mám za sebou), do 3 dní určite dostanem a potom na 3. den mojej menštruácie mám prísť na odbery krvi. Takže presne zistíme, kt. žľazy nie sú v poriadku a ako je to s presnou hladinou hormónov v tele. No celkom sa teším, že sa to pohlo trošku dopredu, ale na druhej strane... bojím sa hormonálnej liečby, hlavne aké vedľajšie účinky to bude mať. No ak niektorá z vás niečo podobné prežila, ďakujem, ďakujem za príspevky 🙂

ivomal
9. apr 2008

Iwusa, já mám momentálně taky nasazený norethisteron, z podobných důvodů jako ty. Jen moje poslední krevní testy na hormony byli podle doktora dobré (kupodivu, protože před několika lety jsem na tom byla dost podobně jako ty), ale prý jen potřebuji srovnat cyklus. Norethisteron mám brát 20 dní. Dneska jsem na 13..takže ještě týden. Pak má přijít MS a pak mám odpočítat CD 18 a začít brát Proveru po dobu 5 dnů. Nejsem zrovna z Norethisteronu nadšená, hlavně ohledně jejo vedlejších účinků, zatím na sobě nic výrazného nepozoruju, ale prý jsem poslední dobou trochu protivná...a tloustnu...tak uvidíme 😉

iwusa
autor
9. apr 2008

Protivna??? no tak ja uz som dostala titul, ze mrcha... hocico ma vytoci, nevedela som, ze to mozu sposobit tieto lieky! a priberanie mi tiez robi problem, vlastne od vtedy, ako nemenstruujem. jedna moja znama je sestra u nas v nemocnici a vybavila mi vysetrenie na stitnu zlazu, lebo podla nej mam vsetky priznaky poruchy stitnej zlazy. a vraj to moze ovplyvnit aj vela babskych veci. no ved uvidim. od buduceho tyzdna budem chodit po doktoroch asi kazdy druhy den, nemam to rada, ale dufam, ze na nieco prideme 🙂

mmmk
9. apr 2008

Ahoj Iwusa, tak ja beru cosi jako proveru (chlormadinon) a cekaji me jeste nejaka vysetreni (pruchodnost vejcovodu a bakteriologie) a pak mi pry nasadi clomifen (clomhexal). A ten chlormadinon beru 14. - 26. DC a silene to se mnou cvici - porad bych plakala, jsem podrazdena, vztekla, unavena a pesimisticka 😢

ivomal
9. apr 2008

mě, co začali zlobit MS, což je cca. 5 měsíců, tak mám cca 10 kg nahoře......fakt je mi ze sebe zle....pitný režim mám, jím malé porce, když to jde i často tzn. 5x denně a po měsíčním intenzivním cvičení na orbitreku váha nic....docela mě to štve, protože jsem o dvě konfekční čísla narostla a do ničeho se nevejdu..... ☹

iwusa
autor
10. apr 2008

ani mi nehovor. to priberanie mi lezie na nervy, vzdy som bola ako haluzka a teraz? take okruhle brusko som este nikdy nemala, obcas si pripadam ako tehotna. citim sa trapne ak niekam ideme a znami po mne pozeraju a nevedia, ci som v tom, alebo som "len" pribrala... dufam, ze ked konecne dostanem, tak sa mi to vsetko vyrovna! dufam!!!

tika1
10. apr 2008

Ahojte, chcela by som prispieť do diskusie, aj keď možno trochu pomimo. Ja som mala meškajúcu menštruáciu, ale tak v rozpätí 20 - 40 dní pár mesiacov. Doktor mi predpísal Proveru 5 mg na tri mesiace. Už od začiatku užívania sa mi menzes upravil, po troch mesiacoch som ho vysadila, mysliac si, že tak mi to odporučil doktor. Ďalšie 2,3 cykly presne na 28 deň, posledné dva na 24. Keď som teraz bola u doktora, povedal, že mám Proveru užívať nepretržite až do otehotnenie (a značne ma zdrbkal, že nerešpektujem jeho nariadenia). Nakoľko sa o mimčo pokúšame 4 a pol roka a nič, tak skoro to asi nebude a ja mám strach tak dlho sa dopovať hormónmi, keď si myslím, že mi to až tak netreba. A neviem ešte jednu vec, Provera napomáha otehotneniu alebo len upravuje cyklus? Okrem toho sa podľa letáku nemá brať v tehotenstve. No som z toho celá zblbnutá. Nemáte s tým nejakú skúsenosť?

ivomal
10. apr 2008

Mě doktor říkal, že Proveru budu brát tak 3 až 6 měsíců a otěhotnět při ní můžu taky. Prý to nevadí, když při ní otěhotním, pak už by se měla vysadit. To u toho Noresthisteronu je to větší problém, protože ten může negativně ovlivnit i plod v těle matky - má vliv na pohlavní vývoj dítěte, takže se nesmí v těhotenství užívat. Stejně tento lék blokuje ovulaci. No pro všechny případy jsme snažilkování na nezbytně nutnou dobu přerušili a po ms na to opět vlítnem...zatím tzv. pouze trénujeme 😉

ivomal
10. apr 2008

Iwusa...taky se mi stalo,že jedna " vtipná" kolegyně přišla po nemoci do práce a hned ve dveřích se mě zeptala, jestli jsem jako v tom, že mi narostlo břicho, a že slyšela něco o 4 měsíci....no málem mě trefilo...sice jsem se zasmála, že je to blbost, že těhotná určitě nejsem, že je to jenom projev toho, jak mě můj manžel hýčká a rozmazluje.... , ale dobře mi z toho nebylo..... (manža ale fakt umí dobře vařit...když chce... 😀 )

iwusa
autor
10. apr 2008

V poslednej dobe, moje zlate kolegyne musia vela trpiet, hlavne pre to, ze hocico ma dokaze totalne rozzurit... napr. aj ked mi povie, ze chce si odskocit na toaletu, mne je potom hrozne, ze aka som na ne zla, ale su zlate, pretoze so mnou strasne sucitia a drzia paste aby som uz konecne dostala! a vraj toto su jasne priznaky predmenstruacneho syndromu, len aby to tak bolo 😉 a dúfam, že ked buduci tyzden pojdem na krvicku, tak budeme mat trosku jasnejsi obraz s mojim doktorom, ze co mi vlastne je a mozme stanovit liecbu. ozaj a este ma doktor upozornil, ze ked douzivam tieto tablety, tak dostanem na 100% menstruaciu ale bude aj velmi silna, tak aby som sa na to pripravila... no som zvedava, aka silna! lebo aj pri uzivani tabletiek som mavala neprijemne krce vzdy v 1. den... no uvidime 😉

mmmk
10. apr 2008

Holky, ja jsem myslela, ze se pri provere nedoporucuje otehotnet? 😕 Osobne si myslim, ze je to takova ta kosmeticka uprava jako HA - jen to spusti krvaceni ze spadu, ale ovulaci to nevyvola 😢

malaika
10. apr 2008

Ivomal tvoje kolegyně je pěkná káča 😠 Jak se někdo může takto neomaleně zeptat? Je fajn, že jsi to aspoň dokázala vzít s humorem.
Já uznávám, že se moc nehýbu a nejím zdravě, ale na mé nadváze asi 25kg+ se podílí i dlouholeté braní hormonů (nejdříve Provera, pak střídavě vyvolávačky a Utrogestnan)

Iwuso, poslala jsem ti Soukromou zprávu 🙂 ale jak vidím, o Norethisteronu už tady byla řeč...
Když jsem ho dobrala, počítala jsem dny po něm, už abych to dostala a představovala si,jak už se mi to vyplavuje z těla, to s prominutím svinstvo.

Provera primo tehotenstvi nepodporuje (tj. ovulaci..), ale je na upravu cyklu a da se pri ni otehotnet, to neni problem, jen pri to Norethisteronu se nesmi....

ivomal
10. apr 2008

Mě taky doktor říkal, že se nemám leknout MS, že bude doooost výživná....a to jsem tak počítala, tak v tom týdnu, co bych jí měla dostat, tak mám dost důležité jednání a schůzky v Práci a většinu strávím v autě na cestách, po hotelech a po rautech....budu úúúúžasně společenská....úplně se vidím..... 😎

malaika
10. apr 2008

Ivomal ono zase záleží na co je kdo zvyklý, pro mě je silný to, co čtu je pro většinu žen "normální menstruace".... 🙂)

ivomal
10. apr 2008

já mám oproti normálu poměrně slabou a krátkou, většinou do 4 dnů není co řešit.