Amenorhea. Zažila niektorá z vás takúto chorobu?

iwusa
7. mar 2008

ahojte babenky,

potrebovala by som sa trošku posťažovať, porozprávať a zistiť či niekto tiež zažil niečo podobné. Takže, dlhodobo asi 4-5 rokov som brala antikoncepciu, keď sme však začali plánovať svadbu, nejako sme chceli ešte s priateľom aj bábatko. Takže v decembri min. roku som vysadila tabletky, poslednú menštruáciu som mala 12.12.2007, následne som v januári stále nedostávala, už som myslela, že mám v brušku malú fazuľku, robila som si 5 testov, pričom na 3 som mala veľmi slabučku čiarku potvrdzujúcu tehotenstvo. ale keď som bola 1.2. u gynekológa, všetko tehotenstvo vyvrátil, vraj mám suchú sliznicu a k tomu aj nízko položenú maternicu. takže mi nasadil duphaston, brala som ich 10 dní, ďalších 10 som čakala na to, či dostanem alebo nie, keďže nie, tak som opat šla k doktorovi. Robil mi vyšetrenie, nezapamatala som si názov, ale začínalo sa to na poly... potom mi nasadil lieky - provera, tie už pomaly dojedám a ja už strácam nádej, že to dostanem. Poviem vám, psychicky som na tom dost zle, lebo už 3 mesiace som to nemala, neovulujem, nemám chuť na sex, ak aj náhodou, tak sa to ani moc nedá, lebo prežívam neskutočné bolesti... no proste necítim sa ako žena. Doktor mi vravel, že už je to naozaj dlho, bude mi robiť testy na hormóny v krvi...

Zažila niektorá z vás takúto situáciu? ako sa to riešilo, testovalo, liečilo???

Ďakujem vám veľmi pekne!

oriorin
11. apr 2008

Ahoj holky,
pridam Vam svuj pribeh, taky jsem si pekne uzila. Ale snad to bude mit stastny konec.
Ja jsem prala HA 9 let, pak jsem ji v lednu 2007 vysadila, ze chceme miminko. Menstruace nic. Moje gynekolozka mi akorat udelala sono a zkonstatovala, ze sliznice je nizka, vajecnikum se nechce a ze mam jeste cekat. Ze se to proste stava, ze kdyz 9 let nutim vajecniky aby nic nedelali, tak at se nedivim, ze jim to pak trva dyl, nez se zase rozbehnou, ale ze to casem (to dle ni bylo treba 3 mesice) zase rozbehne. Takze jsem zase mesic cekala, stale nic, testy jsem si uz prestala delat a spis me zarazelo, ze to tu moji doktorku nechava klidnou. Po treti navsteve , kdyz zas rekla to samy, ze sliznice je nizka a vajecniky stavkujou a ze at prijdu az na podzim, tak jsem se rozhodla, ze zmenim doktora, at s tim neco udela. A jeste jsem vyuzila zname a sla si nechat udelat rozbor krve, jak to tam mam s tema hormonalnima hladinama. S timhle rozborem jsem navstivila neky na zacatku kvetna jineho doktora, ktery se na hodnoty podival, rekl, ze jsou ok, ale at si pro jistotu necham udelat jeste jednou aby videl, jak se ty hodnoty po mesici zmenili. MS stale nic, novy doktor rekl, at tomu dam jeste mesic a prijdu za nim. No ale ja jsem nelenila a sla jsem zas na tu krev a k dalsimu doktorovi. Ten se zhorzil, kdyz jsem mu rekla ze 5 mesicu nemenstuuju a ze to nikdo neresi, takze mi rekl, ze cim pozdeji se to zasne resit, tim hur a nasadil mi na 10 dni rano a vecer Norethisteron a po nem mela prijit MS a pak Proveru. Takze ja zacala bastit ten Norethisteron, dle pribalovyho letaku, asi pekny svinstvo a tesila se jak prijde MS. Po peti dnech mi prisly ty vysledky jak jsem si sama sla na tu krev na ten hormonalni profil (na nem jsem byla ten den, kdyz jsem zacala uzivat ten Norethisteron) a holky tam bylo HCG 132. Nechapala jse to. Ja jsem byla tehotna a ten doktor si toho nevsiml a dal mi ten Norethosteron!!! Tak jsem tam naklusala, dostala pekne vynadano, ze jsem mu jako nerekla, ze jsem tehotna. Haha, ja jsem to ani netusila, kdyz mi 2 doktori pred nim rekli, ze moje vajecniky se jeste neprobralu z HA, tak asi tezko ovuluju. No tak jsme Norethisteron vysadili a tesili se na mimco. Jenze to nas asi ve 12 tt opustilo, respektive se prestalo vyvijet,takze jsem musela na potrat. No to bylo na zacatku cervence. Pak mi bylo receno, ze se telo treba uklidni a normlane do 6ti az 8mi tydnu po potratu dostanu MS, jenze standartne nic. Dle doktora jsem na to, ze chci normalni menstruaci moc myslela a tim to neslo. No mam dost. Takze jsem uz byla fakt vyrizena a sla jsem zase jinam, ted uz do takovyho centra, kde je jak gynekolog, tak i CAr a laborator a tak. No tam mi to konecne prislo, ze to ma nejaky vyznam. Dali mi Agolutin po nem prisla moje prvni ms po 9ti mesicich a zacala jsem uzivat Clomhexal a Utrogestan. Na druhy mesic uzivani clomhexalu jsem otehotnela a stale jsem tehotna a snad to ted dotahnu az k tomu mimco!!! Takze holky bojujte bojujte, urcite to vyjde.
Omlouvam se za preklepy, pisu to desne na rychlo v praci a nectu to po sobe.

bielanevesta
11. apr 2008

ja som HA užívala asi tri roky a asi 3 mesiace pred svadbou som sa rozhodla, že ju vysdím a možno sa zadarí. Prvý mesiac nič ani MS ani //. Druhý slabulinké špinenie asi jeden deň...do svadby nič ale to som tak neirešila, lebo už pred braním HA som mala s MS problém a pri velkom strese, čo svadba nepochybne je, mi proste neprišla...no po svadbe už mi to bolo divné...tak som si zavolala na gyndu, oni ma hneď objednali. Lekár skonštatoval, že tehu to nie. Pichli mi vyvolávačku. Ak by som predsa bola tehu tak mimču by to neublížilo a ak nie tak do 10 dní príde MS. Ešte sme sa dohodli, že sa máme snažiť rok a potom by sa to riešilo ďalej. Do týždňa prišla mrcha a ja to oplakala. Tajne som dúfala, že to tehu predsa len bude. Tak fajn, už som videla ako podstupujeme IVF 😀 😀 Blbá no... Snažila som sa na to nemyslie´t ale moc to nešlo. Ke´d mi meškala ďaľšia MS 1 deń letela som testovať ale samozrejme nič. Už ke´d ani na 10 deň nič tak som si povedala v piatok, že skúsim posledný test a ak nič, hneď volám mudr. Test som si robila tým sposobom, že som naň ani nepozerala, si hovorila, ďaĺšie vyhodené peniaze...no holky skoro som vyletela zo záchoda keď tam boli // 😀 A dotiahli sme to vďakabohu do zdárneho konca 🙂

winter
11. apr 2008

Ahoj holky,
taky bych se k Vám ráda přidala. HA jsem vysadila letos v únoru a 19.2. jsem měla poslední MS. Potom asi 25-27 DC slabé špinění, které nepovažuju za MS a pak už nic. Docela mě to překvapilo, protože před braním HA jsem to měla jako hodinky každých 31 dní. HA jsem brala 13 let. Tak jsem šla v úterý k doktorce. Vyšetřila mě, udělala ultrazvuk, zkonstatovala, že těhotná nejsem a píchla mi vyvolávačku. ☹ Teď jsem 3. den po vyvolávačce, tak čekám, jestli MS přijde. Pokud by nepřišla do 14 dní, mám přijít pro silnější. Léky mě zatím nepředepsala. Když jsem u ní byla, byla jsem 50 DC. Ještě mě řekla, že mám nízkou děložní sliznici. Tak jsem opravdu zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet. Teď si hlavně přeju, aby MS dorazila. 🙂

mmmk
11. apr 2008

Winter, to se ti vrati do starych koleji, jen to chvili trva. Ja to nemela pravidelne nikdy. Ale mam pocit, ze MS chodila casteji nez ted 😅

Oriorin, drzim pesti, at je vsechno v poradku.

winter
11. apr 2008

mmmk: díky za podporu 🙂 , jsem teprve na začátku snažilkování,tak jsem ještě docela klidná a říkám si, že se to upraví buď samo nebo v krajním případě pomocí léků, ale je mě už 33, tak to je spíš ten důvod, proč jsem trochu vyplašená. 😒

mmmk
11. apr 2008

Winter, je to sice hodne dlouho, ale pokud jsi to mela predtim pravidelne, tak se to jiste zase vrati. Jen se telo musi rozpomenout, jak ma vlastne spravne fungovat. Zkus pit ten kontryhel, to pomuze narustani sliznice.

winter
14. apr 2008

Ahoj holky, dnes jsem 6. den po vyvolávačce a dnes ráno přišla MS 😀 Zatím slabá, ale je tu.

Nevíte, jestli můžu i při MS pít kontryhelový čaj, když ho piju hlavně pro narůstání děložní sliznice? Aby to nemělo nějaký vliv na délku MS.

iwusa
autor
14. apr 2008

ahojte baby,

mala som voľný víkend, tak nebolo kedy písať. Takže v piatok som dojedla balenie toho Norethisteronu a čakám a čakám... dnes je 3. deň, doktor mi povedal, že do troch dní to príde, zatiaľ neprišlo ale mne by to aj tak viac vyhovovalo ak by som to dostala zajtra, lebo zajtra som doma, pekne v kľude... nie ako tu v práci, 12 hodín na nohách a ešte sa musím tváriť milo 😖 tak dúfam, že zajtra prídu...

inak, dnes som bola na odberoch krvi kvoli tej štítnej, ale poviem vám, sestrička ma tak strašne pichla, že od rána doteraz som nemohla vystrieť ruku od bolesti a už sa mi tam aj farbí krásna modrinka! A pritom ja som neni fajnovka, takéto veci zvládam bez problémov! som si robila srandu zo snúbenca, tak sa mi to dnes vrátilo ☹

trpiteľky a snažilky moje zároveň - malaika, ivomal, oriorin, ďakujem vám za prospešné informácie, za vaše príbehy. Držím vás paste, aby ste boli zdravšie a aby to šlo proste bez problémov! inak, ak by ste sem nepísali, tak absolútne neviem, že nejaký ten blbý norethisteron je fakt také svinstvo! človek sa aj bojí stále do seba niečo pchať, beriem to aj z tej strany, že pečienku mám predsa len jednu, no nie? ale na druhej strane, keď chceme bábo.. je to ako začarovaný kruh!

teším sa na ďalšie príspevky 🙂 prajem vám pekný deň a nemyslime na to stále!!! samozrejme toto platí pre úplne všetky kočky, kt. sem píšu a kt. majú podobné problémy 😉

lauritka
14. apr 2008

babulky skuste tieto kvapky... http://www.herboplanetsk.eu/product/climasol-37/ ja som nemala MS od kyretu od decembra..len slabe dvojnove spinenie. nepomohol ani duphaston ani alchemylka, sliznica nerastla a preto som tri mesiace nekrvacala... teraz pijem tyzden tieto kvapky a beriem aj estrogenove hormony a sliznicu mam 7mm na 9 DC... a buduci tyzdne idem na KET 😉
su hnusne ale vrele odporucam.

iwusa
autor
14. apr 2008

vďka, pozriem sa na to 😉

ivomal
14. apr 2008

Ahojky, mě zbývají ještě dva dny Norethisteronu. Mám objednaný Femigard a na čištění těla Yuccu. Už aby byl teto cyklus za mnou. Ten Femigard jsou taky bylinky a holky si ho tady na koníkovi dost chválili a tak jsem se rozhodla ho zkusit. Manža je taky raději za bylinky, než chemiii🙂)))

malaika
14. apr 2008

Iwusko, já MS dostala 3. den po dobrání, ale myslím že je to hodně různé. Např. po vyvolávačce udávají až 14 dnů, to je jen aby jsi nebyla nervozní. Mě ten poslední den chytla bolest do nohy, už jsem viděla, jak se mi ucpávají ty cévy a jsem ráda, že jsem trochu "podváděla" a brala to 7 dní, ne 9 a stejně byla MS docela silná, resp. "normální" bráno z pohledu ostatních 🙂

Hlavně že to máš za sebou - já myslím, že jednorázově to neuškodí a játra to přežijí, hlavně bych si ten "lék" nenechala předepsat dlouhodobě a už vůbec ne k oddálení MS z pohodlnosti, dovolená atd.

malaika
14. apr 2008

Winter, já jsem o kontryhelu přečetla asi 10 diskuzí, většina se shoduje (dle názorů dr. a "bylinkářů), že se má být do ovulace, jenže teď naposledy jsem četla názor, že až asi od 5 DC a říkám si, jestli to není logické. Přijde mi divné podporovat sliznici při MS, kdy se má odlučovat.

mmmk
15. apr 2008

Ja teda nevim, zjistili mi vysoky testosteron a nepomohl ani gynex, ani femigard, ani kontryhel, ani sarapis, ani aloe. Tim chci rict, ze tyhle "zazraky" mohou pomoci jen holkam bez zjevnejsiho problemu 😎

Znate vy ostatni pricinu amenorey?

winter
15. apr 2008

malaika, děkuji za informaci, budu ho tedy pít od 5DC do ovulace, pokud tedy ovulace bude, protože zatím nebyla. 😠

Jinak užívám 6 týdnů i Femigard, MS mě tedy vůbec neupravil, ale pomohl mě na PMS. Mám ještě jedno balení, tak ho budu užívat dál a uvidím po 3 měsících.

iwusa, dej prosím vědět, zda MS dorazila

iwusa
autor
16. apr 2008

Babyyyyyy, mna z toho d...e (nechcem tu nadavat), ale dnes je 5. den od dobrania norethisteronu a stale NIC!!!! a on povedal, ze to do 3 dni pride ☹ ☹ ☹

zacinam byt hystericka! myslite, ze by som mu mala zajtra volat? inak, poviem vam, ze to obdobie, kolko ja nemam kramy, tak moja veduca je tehotna... to je fakt strasna situacia, jednej rastie brusko, nema kramy a je stastna, druhej rastie tucne brusko z nicoho, nema kramy a je nestastna 😖

V poslednej dobe neriesim nic ine len kramy a svadbu a uz ma to prestava bavit! nikdy som si nepriala kramy tak moc ako teraz!

ja maly nestastnik ☹

verite na prirodnych liecitelov? ja som dostala ponuku od jednej liecitelky, ale... no neviem...

iwusa
autor
17. apr 2008

dnes som bola u endokrinologa, stitna zlaza je v poriadku, takze tam problem nebude. Ale doktorovi sa nepacilo, preco tak dlho nedostavam po uzivani viacerych liekov, tak mi opat brali krv a robia testy na hormoni. len skoda, ze si pockam dalsi mesiac... az do 12.5.

No a dnes mam 6. den od dobratia norethisteronu a stale nic... kolko myslite, ze to bude este trvat?

winter
17. apr 2008

iwusa: znamená to snad, že pokud nedostaneš MS do 12.5., tak s Tebou nebude doktor nic dělat? Ani Ti nezkusí dát vyvolávací injekci? S norethisteronem nemám žádné zkušenosti, ale po vyvolávačce přišla MS za 6 dní. Ale předpokládám, že norethisteron je silnější a účinější než vyvolávačka. Než jsi brala HA, tak jsi měla MS pravidelně?

Ještě mám jeden dotaz, který do téhle diskuze moc nepatří, ale zeptám se. Po vysazení HA mám pocit, jako by se mě zbláznily hormony. Přepadají mě stavy naprosté euforie nebo upadám do pěkné depky. Kamarádka říkala, že je to normální, jak se mě změnila hladina hormonů v krvi. Tak se chci zeptat, zda s tím máte někdo nějakou zkušenost.

malaika
17. apr 2008

Iwuso, tak to je fakt divný. Ale ještě počkej těch 7 dní...Test jsi si dělala???

Hele, chápu tě, já jsem se chtěla tento rok hodně věnovat tomu početí, což by obnášelo i chybění v práci, návštěvy Dr., zákroky atd. Bohužel mi značně nevyšly plány, jsem tu od nevidím do nevidím, absolutně si při tom stresu neumím představit, jak to budu spojovat dohromady s doktory. Důvod? Jsem tu na vše skoro sama, mám novou kolegyni, protože ta původní, zkušená, si "dovolila", pět let mladší než já, otěhotnět na první pokus 🙄 Prostě to jen tak zkusili....

malaika
17. apr 2008

Iwus, proc musis cekat na vysledky az do kvetna?

iwusa
autor
17. apr 2008

baby, mna z toho slahne, ja kym napisem moj prispevok, tak ma to vzdy odhlasi a potom to musim pisat znova. takze:

winter: tento moj problem riesim s 2 doktormi. s gynekologom uz od januara, uzivala som duphaston, proveru a teraz norethisteron, menstruaciu som stale nedostala... dnes ked som volala so sestrou tak mi povedala, ze nech este pockam do pondelka a ked potom nie, tak si mam zavolat. uprimne, nechapem preco za toto dlhe obdobie mi ani raz nezobral krv alebo nepichol vyvolavacku! ten druhy je endokrinolog, robil mi vysetrenie stitnej zlazy, ta je v poriadku. ale nepacila sa mu moja post-pill amenorea, tak mi dnes opat bral krv a posiela na rozbor kvoli zenskym hormonom! vysledky sa vsak dozviem az 12.5. ked pojdem na sono ulrtazvuku, je to dlho, ale co uz! a aby som vas uz uplne usmernila, gynekologa mam na poliklinike a endokrinolog je v nemocnici, takze spolu nijako nespolupracuju. no a co sa tyka tych stavov po douzivani HA, tak ja mam skor depresie, som uplakana, pribrala som (to ma stve lebo ani moc nejem a nemam pocit hladu a bojim sa, ze sa uz nevratim do mojej povodnej velkosti) a najvacsi problem je, ze nemam chut na sex a ak by som sa aj o nieco snazila s partnerom, tak ma to nehorazne bola, horsie ako ked som to robila 1.krat, fakt sa to neda robit, takze teraz mame abstinencne obdobie... nebavi ma to takto, bez nicoho 😒

malaika: vies, ze mna teraz stvu asi vsetky tehotne zeny na svete! kolegyne sa ma snazia rozveselit, ale kolkokrat ked ide okolo pekna tehulka a oni, ze "jeeeeeeej, ake pekne brusko", tak ja radsej otocim hlavou lebo jej zavidim... som taky maly zavistlivec. vsetci z priatelov a rodiny mi hovoria, ze to bude dobre, ze mam estelen 22 rokov a ono to pride, lenze ja uz teraz tuzim po babetko a vo mne je velmi silny materinsky cit a chcela by som aj 3 deticky ak by sa dalo, milujem velke rodiny, lenze kedy, ked teraz v mladosti sa mi neda... a citala som v jednom casopise, ze jedna pani cakala na babetko 7 rokov... tak uprimne, mna by porazilo, ze 7 rokov!to si neviem predstavit!!!

zasa som vam napisala len taku smutna spravicku, ale nemam moc vela dovodov na radost... ked som si v januari myslela, ze som tehotna, baby, ja som bola taaaaaaak strasne stastna, ako nikdy doteraz! a teraz? nic... ☹

ivomal
19. apr 2008

Ahojky,tak já hlásím třetí den po dobrání Norethisteronu a zatím taky MS nikde. Jen za těch 20 dní mám tři kila nahoře....fakt mě to nebaví...... 😠

lauritka
19. apr 2008

ivo skus nejaky pripravok na menopauzu. to by mohlo nastartovat spravnu cinnost hormonov. zistili ti pricinu ?

janeso
19. apr 2008

ahoj iwuso, tak tady pročítám tvé trápení a úplně tě chápu...mě ted potkalo neco podobného...vždycky mi pomáhal utrogestan, který mi spustil menstruaci ze spádu (teda ono to bylo jen špinění a spontánně bez pomoci hormonů jsem nikdy nekrvácela), a ten ted poslední měsíc nezabral. Lékaři to řešili injekcí agolutinu a co vím, tak je to úplně normální postup.(Mě se teda sitace ještě víc zkomplikovala tím, že jsem měla jít na Ket a i když jsem brala Estrimax, který měl růst děl. sliznice podpořit, tak to nepomohlo a sliznice narostla málo, takže Ket se nekonal).
Celý problém je v tom, že máme málo estrogenu, protože nám chybí ovulace a nenarůstá nám díky tomu děložní sliznice a pak ani nemenstruujeme. Nechápu, proč ti předepsali Norethisteron a ne radeji estrogeny a pak od určitého dne cyklu progesterony, které by krvácení způsobily.
Vyčkej na hormonální profil, ten ukáže, kde může být problém...uvidíš, jak pak bude lékař postupovat,ale možná by nebylo od věci jej změnit, když do tebe cpe takoý hnus. Držím pěsti, at se vse pohne kupredu, vím, že to čekání na výsledky je nejhorší.

lauritka
19. apr 2008

janeso suhlasim s tebou.. mne pomohli teraz na sliznicu estoregny divina a kvapky climasol..takze mozem ist na KET. ja som tiez nerkvacala od kyretu tri mesiace. ani duphastom nezabral. pa

janeso
19. apr 2008

Lauritko a měla jsi problémy s menstruací i před tou kyretáží? A ještě jeden dotaz co je to climasol? 🙂

ivomal
19. apr 2008

Těsně před Norehisteronem mi dělali hormonální obraz z krve vše bylo prý v normě. Počkám týden a když nic, tak naběhnu k doktorovi. Před lety jsem chodila k endokrinologovi a nebylo to v pořádku, jen si už přesně nepamatuji co, jestli vysoká hladina testosteronu a nízká hladina progesteronu nebo estrogenu. Od té doby jsem se odstěhovala na opačný konec republiky, dost zhubla a ms začala chodit poslední dva roky bez ha docela v pohodě. Až teď, když jsme se začali uvažovat o miminku. Je fakt, že mám v práci dost fofr a hodně stresu, 10 kg nahoře, ale příští týden by měl být konec, projekt se chýlí ke konci a třeba to souvisí.

lauritka
20. apr 2008

janeso predtym som problemy s cyklom nemala a aj napriek tomu bol problem otehotniet. 😖 IVF to sice vyriesilo, ale akoncilo tym MA. teraz sa chystam na KET, hoci som este poriadnu MS nemala. ale zrejme lekari vedia co robia 🙂
tu som nasla jeden clanocek o pricinach amenorei :

http://www.zdravotnictvo.sk/buxus/generate_page...

lauritka
20. apr 2008

aha a zabudla som na tie kvapky ..tu su 🙂 http://www.herboplanetsk.eu/product/climasol-37/

ivomal
20. apr 2008

Ahojky, asi je nejlepší fakt být v klidu a neřešit to a věřit lékařům....dneska je mi od rána blbě, příčina je jediná, přišli MS 🙂 ....4. den po Norethisteronu. Malinko tomu nasvědčovala i teplota, předvčerejška začala malinko klesat a při dnešním raním měření mi to bylo jasné, že dnes, nebo nejpozději zítra a o tři hodiny později to bylo jasné úúplně...je to tady 😀 Je mi tedy pekelně zle, ale mám opravdu radost..... 😉