Bojím sa byť tehotná kvôli váhe. Ako ste to zvládali?

majkajahoda
7. mar 2009

Ahojte dievčata a všetky zlaté žienky čo tu prispievate, pomáhate, ale aj tie, ktoré len čítate.

Založila som túto tému na základe ankety, vaha pred/po/ rok po porode.

Len tak som si to čitala a dostala som mierny strach byť tehu. Hneď na začiatku musím upozorniť, že mi teraz nejde o môj výzor s dvadsiatimi kilami na vyše. Ide o to, že mam zdravotné problémy a hlavne problém s pohybom - chôdzou. Ešte som tehu nebola no už mam na to aj vek a odkladám to aj preto, že sa bojím, že priberiem 20 kil a pri vyške 161 cm sa vydím na posteli.

Nebudem chcieť totiž ohroziť ani seba ani bábo. Ako ste to prosím vás zvladali žienky s tou váhou v posledný trimester napriklad.

katka1981
7. mar 2009

Musis sa rozhodnut co ti je prednejsie asi. Ja som to tiez odkladala, lebo sa bojim aj ihly a teraz mi to je aj jedno obrazne povedane, jasne kazde kilo ma stve a ked budu strie budem plakat, ale krajsia ani mladsia uz nebudem, a kopa zien po porode ma lepsiu postavu ako za slobodna, tak ja slepo dufam, ze prave ja budem krajsia a chudsia ako kedysi 😀 V niecom musim byt optimista. A ked budem mat krasnu zdravu dceru, kazdy sa otoci heheh

moncicii2000
7. mar 2009

majka .. preco si myslis ze priberies 20 kil ja mam o par centrimetrov viac od teba a som do teraz pribrala 8 kg .. uz velmi davno neplati pravidlo ze zena musi jest za dvoch .. tak malemu sa len skodilo ... ja jedavam vela ovocia a zeleniny ... a to pomaha ... a este s tym pohybom no prvy a druhy trimester som presedela kvoli paleniu zahy pri zachod. mise takze som tiez toho pohybu moc nemala ... ale ted furt niekam chodim .. na prechadzky .. alebo raz zacas si zacvicim ... takze sa hybem .. ja niesom moc taky typ ze len lezat a lezat ... a spina nech sa okolo mna hromadi .. uz musim brat ohlad na to ze pride do domacnosti novy clovek a nechcem aby si myslel ze je nejakom chlieviku .. takze si myslim ze ani ty nebudes taka ze len na gauci a nic viac ... 😎 😎

kili
7. mar 2009

majka, priberanie je väčšinou dedičné, tak sa spýtaj tvojej mami, či pri tehotenstve pribrala a koľko 😉

katka1981
7. mar 2009

radsej nech dedicne nie je 😀 ja si myslim ze priberiem tolko kolko pribrat mam, nech budem hldovat alebo sa prejedat. Muz ma bude milovat ajtak rovnako. A casom ked sa zotavim po porode budem ficat na prechadzky s kocikom, na to sa tesim cely zivot.

sssimi
7. mar 2009

Majkajahoda toto nerieš keď túžiš po bábätku... Moja teta má od malička problémy s kĺbami a preto má za sebou aj 2 cisárske rezy, no a pri každom tehu pribrala 20kg a teraz je ako nitka... Ani ju nevidno.... A taktiež je na invalidnom, takže cvičenie nepripadá do úvahy a veľmi ľubi sladké....

Naozaj sa toho neboj, prípadne sa poraď so svojím gynekológom.... No a niektoré ženy taktiež musia preležať tehotenstvo, lebo sa im skracuje krčok a pod.... Fakt sa toho neboj. Tehotenstvo je krásna vec a ani si neviem predstaviť aké to bude krásne keď už budem mať dcérku na rukách....

Kili u nás v rodine všetky ženy pribrali 20kg a ja mám na začiatku 8mesiaca + 11kg, tak dúfam, že 9kg sa mi už nepodarí pribrať.... dúfam 😀

sashka.mst
7. mar 2009

maji, ja som mala od puberty problemy s vahou.jojo efekt jak bic..no a ked som otehotnela, zaviazala som sa, ze nebudem riesit vahu a budem papat pravidelne a co najzdravsie podla dostupnych informacii ale nie z netu🙂;)
vies co sa stalo?vdaka zdravej strave som ako tehulka schudla. celkovo som bola tazsia o sest kil, ktore hned po porode boli prec. tak ked to nebudes prehanat s papanim a das si pozor na bielu muku a cukor, urcite sa nemusis bat. nemyslim si, ze vaha je dedicna, skor, ze su navykove stravovacie navyky ktore vedu k rovnakej vahe.

sissik
8. mar 2009

majkajahoda ja mam navyse este viac kil ako ty. problemy s pohybom som ale nemala. na zaciatku som schudla koli nevolnostiam 7kg a rodila som s vahou vyssiou o 1,5kg ako pred tehu. mala mala takmer 4kg, zvysok boli naozaj len tie nevyhnutne kilecka - maternica, voda, zvacsne prsia. takze som pribrala 8,5kg😉
ak mas zdravotne problemy neznamena to, ze nemozes mat dieta. je vela zien, ktore donosi dietatko so zdravotnymi problemami. nicoho sa neobavaj, su aj stihle zeny, ktore musia prelezat takmer cele tehu. ty mozno take problemy mat nebudes.

luciaakubko
8. mar 2009

ja som pocas tehu pribrala nejakych 17 kil, ked som si sla vyzdvihnut TK mala som 52. Teraz mam opat tolko. Este chcem podotknut, ze som si v tehu davala pozor, aby som neprijimala zbytocne kalorie - stravovala som sa fakt zdravo a jedavala tak 4krat za den. Ono je to o tele kazdej z nas- bude si robit co ono uzna za vhodne, takzko davat nejake univerzalne rady...skus sa poradit s odbornikom, no ak nemas nejake zavazne zdravotne problemy, nemusis sa bat 🙂

caruzo19
8. mar 2009

majka,to je individualne,kolko priberies,ja som v 1.pribrala 15 a v druhom len 6kg(5ostalo v porodnici).to som si vobec nedavala pozor,pri tvojich zdravotnych problemoch,keby si si davala pozor co jes(ale samouzrejme pod dohladom lekara!!!!!!!!).tak nevidim problem

majkajahoda
autor
8. mar 2009

Jej zienky, dakujem za podporu,

dostala som prave preto strach, ze som sa pytala u nas v rodine, ako to bolo. A konkretne u mojej maminy, ktora sa pri mne velmi zavodnila a bola ako balon s 30 kilovou nadvahou.

A potom je tu este moj priatel, ktory ma uz teraz upozornuje, ze bude vsetko za mna robit a ja budem davat na seba len pozor.
Hocikedy sa mi moze stat, ze sa podknem aj na rovnom chodniku a rozplestim sa ako zaba. Nic sa mi pri tom nestane, len padam dopredu vacsinou. Tak preto som dostala strach.

Ale vy ste ma vacsina presvedcili, ze je to individualne s tou vahou.
Mam teraz 27 a stale si tehu tak sama v sebe posuvam, ze v 30 - tke. Ale nevadilo by mi to aj hned. Tak som zvedava 🙂

megi93
9. mar 2009

Ahoj majkajahoda. Ja som v tehotenstve v prvých troch mesiacoch schudla asi 6kg. A to som nevracala, len mi bolo zle. Potom som pribrala asi 4kg a potom ku koncu som zase schudla. Ale to už neviem kolko presne. Malá bola tá z väčších detí a ja som pôrodom schudla 10kg oproti tomu, keď som bola tesne pred otehotnením. Takže sa vôbec neboj, bude to v pohode. Pokial budeš jesť tolko, kolko budeš ty potrebovať a nie sa prejedať. Ja som sa teda v tehotenstve nebrzdila v ničom. Okrem kávy a všetkého čo obsahuje kofein som jedla a pila na čo som mala chuť a kolko som mala chuť. A pribrala som len 4 kg. Takže hlavne nech si v pohode. Ostatné sa spraví samo 😉

tasha8
11. mar 2009

chapem tvoje obavy majkajahoda ja som si stale vravela ze ked raz otehotniem tak chcem mat vahu aspon o desat kg menej ako som mala a tehotenstvo prislo rychlo takze uz som nic neschudla...bolo to celkom fajn az na posledne dva mesiace, to uz bolo narocne ale nechcem Ta odradzat a neni sa preco stresovat 🙂

luciauk
11. mar 2009

majka, nie každá žena priberie 20 kíl, útlejšie ako ty zvyčajne menej. popýtaj sa v rodine, ako to bolo u mamy, babky, tety, lebo zväčša je to dané aj geneticky. možno ťa poteší, keď ti napíšem, že mám dve kamarátky, ktoré majú veľké problémy s bedrovými kĺbami a obe mali deti po tridsiatke. obe to zvládli. veľa robí aj psychika.

zuzana581
11. mar 2009

Ahoj. Neboj bude to dobré a pod dohladom lekárov zvládneš určite aj tvoje zdravotné problémy. Ja som teraz otehotnela nečakane a to som mala 72 kg. Som malá, takže to bolo namne velmi vidieť, ale nevedela som dať tie kilá dolu po pôrode. Ale na vine mne osobne nebolo tehotenstvo, ale moje prejedanie. Ja keď som v strese atď, tak jem. Takže preto. Na začiatku tohoto tehu som schudla 2 kg, lebo mi bývalo zle, tak som málo jedla a stiahol sa mi žalúdok a už keď prestali nevolnosti, tak som jedla menej ako pred otehotnením. Potom som sa už trošku aj kontrolovala, keď prišli chute na sladké a tak, ale iba jemne, a doteraz som pribrala 7 kg, čo je myslím dobré, tak sa neboj a schuťou do toho 🙂

petrahy
11. mar 2009

ahoj ja som pisal do tej ankety 😀
ale odradit som ta urcite nechcela ja som rada ze som rodila ako mladsia neviem si predstavit porod okolo 30tky nie kazdemu sa to podari v takom veku potom otehotniet. A hovori sa ze aj kila idu lepsie dole ked je clovek mladsi cim starsi tym horsie. s tou dedicnostou asi na tom nieco pravdy je ja som v prvom tehotenstve pribrala najviac a to som chodila do roboty najprv na 12ky a potom na 8ky. Takze mi pohyb nechybal nemala som sedave zamestnanie a kila isli aj tak hore. Ak chces mat babenko nevahaj a chod do toho na postave nezalezi a mozes byt prave opakom mna 😀 tak sup do snazilkovania a nech si coskoro tehu a potom sa ozvi a posli IP

majkajahoda
autor
11. mar 2009

Ahoj zuzana581,

co sa tyka mna som presne taka ista s tym prejedanim, ked som v strese tak papam a dost, niekedy si myslim, ze viac ako moj priatel. To je super, ze si tolko nepribrala, teda samozrejme narazam teraz na teba, pretoze tam mas uvedeny uz 30tt a to je super, ze sa tak drzis.
Ale na strane druhej si myslim, ze uz ani nepriberies, pretoze babenko si zoberie s tvojich zasob a nakoniec to dopadne tak, ze budes chuda, ked budes odchadzat z porodnice 😉

Ahoj petrahy,

neboj az tak si ma nevyplasila, ono je to v podstate tak, ze vacsina asi tolko priberie ci chce ci nie, pretoze pred tehu nemame podla mna az take zasoby, aby si to babenko bralo a mi sme nepriberali.
Ostala som len prekvapena, ked som si tu temu pozrela celu, ze je tolko mamiciek az z takou porodnou vahou a to si podla mna dava vacsina z vas pozor alebo si davala.

A ano mas podla mna pravdu, ze s pribudajucim vekom je to horsie. Ale stale som si hovorila, ze sa musim zacvicit najskor na sestrinych deturencoch, ze ako to budem zvladat a tak. Ze budem taka obratnejsia, kedze mam tie problemy s pohybom.
Mam len poskracovane slachy pod kolenami, takze si to vyzaduje kazdodenny pohyb, lenze ako som tu uz uvadzala budem si najme ten posledny trimester davat obrovsky pozor a najbezpecsie je to asi lezat a ked sa pohybovat tak nie sama po meste a tak. Lenze si zober, ze tie kilecka sa prave zacnu prejavovat v tych poslednych mesiacoch budem, ako hroch.
Velmi tuzim po mimi, len este si musim dokonci dva semester na VS a najst si aspon nejaku tu pracu a dohodnut sa s polovickou, ze ideme na snazilkovanie.
Vidis, teraz sa ti to moze zdat, ze to stale odkladam, ale ono to tak nejak v tej 30 - tke vychadza. Tohto roku budem mat 27 😅

Mozem sa ta opytat, kedy si sa ty odhodlala na prve mimi, teda kolko si mala vtedy rokov? 🙂

majkajahoda
autor
11. mar 2009

Ahoj luciak,

tie tvoje kamosky co maju problemy s bedrovymi klbami asi nerodili prirodzene, ale cisarskym, ze?

Co sa tyka tej psychiky, je to asi pravda, len sa stale pytam sama seba, ze ci som uz dostatocne pripravena na mimi, ale tuzim po nom v niektorych momentoch velmi - som asi sibnuta.

A ak by som sa mala drzat toho, ako to je v nasej rodine, tak hruza. Konkretne moja mama bola ako veleriba zavodnena brutalne a so mnou 20 kil nadvahy a to som sa narodila aj skor.
Teta napriklad ta tolko nepribrala, lenze ta je pevna od prirody, tak si asi mimi bralo zo zasob.

Ale musim povedat, ze mi vsetky velmi pomahate, pretoze sa postupne odhodlavam a uz sa tolko nebojim 😵

petrahy
12. mar 2009

majkajahoda ja som mala 20rokov v septembri som nastupila do roboty, v oktobri som mala svadbu a v decembri som otehotnela nastastie uz som mala zmluvu na dobu neurcitu, ale ako som pisala robila som pokial mi bolo dovolene. Este som dieta nechcela ale ked som si nedavala pozor moj problem. Otehotnela som znovu velmi skoro. Tiez neplanovane mala je v septembri 2001 maly je potom vo februari 2003. Je to skoro preto lebo som mala cisarak. A ako na potvoru aj druhy mi robili cisarak. Teraz mam tretie a posledne babo januar 2008 cisarak.
proste keby som mala mat taketo porody vo vysom veku neviem ako by som to zvladala. Pises o skole byvala som v Blave na VSinternatoch a vydela som ze sa da zvladnut aj skola a dieta. Poznam viacej takych bab dali si individualne studium obcas im niekdo pohlidal dieta a skoly spravili a aj deticky a po skonceni uz vlastne mohli ist do roboty lebo deti uz mali tri roky. Je to mozno trosku extremne ja by som to tak nedokazala ale na vlastne oci som videla ze sa to da. Tento rok mam 29