Borelióza. Máte skúsenosti s liečbou? Ako vplýva na tehotenstvo?

ritulka
19. nov 2007

Ahojte, som stale v snazilkach, pretoze som v aprili potratila a nejako ani nemoze snazilkovat, lebo mam stale boreliozu ☹ . Dokonca mam este horsie vysledky, ako ked ma zacala infektologicka liecit. Uz mi teraz ani nedala ziadne lieky, ze nie je uz co liecit 😠 . Mate niekto skusenosti s liecbou a ako to vplyva na tehotenstvo. Mne bolo povedane, ze s boreliozou je riziko otehotniet a ze preto som aj potratila. Diky za kazdu Vau odpoved a skusenost 😉 .

poleva
19. nov 2007

a to je čo za choroba ?

ritulka
autor
19. nov 2007

Ahoj, to je infekcny problem a mozes ju dostat od kliestov.

ritulka
autor
21. nov 2007

Ahojte, po dvoch dnoch som sa sem prisla pozriet a vidim, ze asi nema nikto taku skusenost. No co uz ☹

bybi
21. nov 2007

ritulka, moja mamina ju ma uz straaasne dlho a je to hnusna choroba, ale co sa tehotenstva tyka, tak to neviem. Kedze ona ju dostala uz ked nas mala 😅 Tak ti aspon prajem vela stastia pri liecbe a aby sa ti podarilo otehotniet a donosit zdrave babenko 🙂

alysea
21. nov 2007

Ahoj ritulka, ja mám boreliózu už 10 rokov, proste stále protilátky v krvi a brala som atb vnútrožilne ale aj tak to zostalo, len to nie je akútna forma. Ja som síce prišla o bábatko ale kvoli toxoplazmóze, a teraz mám Peťka, synčeka a boreliózu mám stále, takže neviem, ja som sa veru s takýmto tvrdením nestretla.

ritulka
autor
21. nov 2007

Jeeeeejda diky, aspon niekto...
Bybi: to by som aj ja brala, ked by som mala boreliozu a deticky...ale takto to mam horsie...
Alysea: no ja som tiez brala ATB vyse mesiaca a potom mi brali krv a mala som este tie hodnoty vyssie, ako ked ma zacala liecit. Tak som zobrala papiere a isla k jednej infektologicke do Trencina, tu mi doporucila znama. Teraz cakam na vysledky a ona mi povie, co bude so mnou dalej robit. Len ja tie hodnoty mam v IgM a to je ta aktivnejsia forma, preto aj mi nedoporucuju otehotniet, lebo je to omnoho agresivnejsie pre ten maly zarodocik...

luminkasp
21. nov 2007

ahoj ritulka, no moja sestra tiez mala boreliozu a lezala dost dlho na infekcnom, ona sa zatial o babatko ani nesnazi, ale nikdy jej nikto nepovedal, ze by potom mohla mat takyto problem...

alysea
21. nov 2007

no ritulka, tak potom nerozumiem, prečo to neriešia, dúfam, že táto lekárka ti pomôže. Ja mám IgE. Ja som tiež brala atb, najprv normálne ale nezabralo, tak ma 4 roky nechali tak a až keď som už odpadávala na každom kroku ma zobrali do nemocnice a dávali mi vnútrožilne najsilnejšie atb aké mohli. Určite v tejto forme, ktorú máš by nebolo dobré otehotnieť, najprv preliečiť a až potom. Prajem ti aby to bolo vyliečené čo najskôr, hlavne sa nenechaj trápiť tak dlho ako ja.

ritulka
autor
21. nov 2007

Ahoj Luminkasp: no mne povedala aj na infekcnom aj moja gynekologicka, kedze to mam v tych horsich hodnotach, ze to bol zrejme aj dovod potratu... a gynekologicka mi povedala, ze radsej nech to skusime este preliecit, ako si tym zase prejst...

ritulka
autor
21. nov 2007

Alysea: ja tiez nechapem a aj moja gynekologicka bola z toho hotova, preco mi ta moja infektologicka nedala nejake silnejsie ATB...ja som na to brala Amoclen vyse mesiaca a zrejme mi vobec nezabral...uvidim co ta v TN povie na nove vysledky a ako bude ona postupovat pri liecbe...mala som z nej lepsi pocit a snad mi pomoze...a inak bolievali ta aj klby??? lebo mna dost bolia kolena a klby... 😠

alysea
21. nov 2007

no nie že bolievali, stále bolia čím dalej tým viacej a od pôrodu sa to veľmi zhoršilo, permanentne mám zápal bedrových kĺbov. Ale na začiatku to tiež boli hlavne kolená a chrbtica. Preto nech ti to rýchlo vyliečia, kým ti to poškodí viacej, mne lekárka v nemocnici povedala, že ona v jej veku po 4 rokoch neliečenej boreliózy by bola už ochrnutá. Tak si to prosím ťa nezanedbaj.

ritulka
autor
21. nov 2007

Alysea: to ani nemam v plane, preto som skusila ten Trencin, lebo keby nieco, tak idem radsej tam lezat...lebo vseobecne Topolcianska nemocnica je to des 😠
a urcite by som si stala za tym, aby ma jednoznacne niekto liecil...mam aj nejaky kontakt do BA, uvidim a ked tak idem aj tam...mam poinformovane co sa len da, ale liecit sa jendoznacne budem aj kedy co ...

droby
21. nov 2007

ahoj, ja mam jednu skusenost s boreliozou ale ani draheho nestihli liecit a vyliecil sa sam 😉 vo velkom uzival take prirodne antibiotika a lekari len kukali ze nevedia ako je to mozne, pred sebou maju dva testy na jednom ma riadnu boreliu a na druhom zdravy ako rybicka to mu nic nedali na to.
to len musi ado ludi tlacit svinstva a nie nieco co naozaj zabera. tak ze ak mas otazocky kludne mi napis.
ja som boreliozu nemala, kliestov mam kazdy rok niekolko ale uzivam To radsej preventivne, mozno aj to pomaha, ale tazko povedat.

ritulka
autor
21. nov 2007

Ahoj Droby, aspon vidis, ze ty nasi doktory fakt su amatery, cest vynimkam...ja som brala vyse mesiaca ATB a mam ich horsie, co som vobec necakala...a mozes mi poslat do IP nazov tych prirodnych ATB??? a je to dostat aj v lekarni alebo v nejakom specializovanom obchode??? diky moc 😉

marcaradko
12. dec 2007

ahojte,tento problem riesim uz 2roky,tiez som mala boreliu/presnejsie meningoencephalitidu-zapal mozgu a mozgovych blan sucasne/je to to vysie stadium.dr.som pobehala od lucenca,cez kosice az po martin kde momentalne cakam na popolrocne vysledky.50% ludi aj doktorov mi odporuca otehotniet a 50% nie.tento rok som vypila 3fl. aloe vera citim sa lepsie no som zvedava na visledky.ritulka aj droby,za akukolvek radu vam budem velmej vdacna! 😉

mata2
12. dec 2007

Ahojte,
ja som boreliozu chytila cez leto,zobrala som 3 kury antibiotik,a krvne vysledky mam hranicne.Liecim sa v Topolcanoch u dr.Harinekovej.
Ritulka aj ty si sa tam liecila?
Neskutocne ma bolia kolena,a vlastne vsetky klby v tele ale dr.ma poslala na reumatologiu,lebo ze vraj ked mam hranicne vysledky na borelie,tak z boreliozy tie bolesti urcite nemam.Tak neviem,ale pokial som nemala boreliozu,tak ma nic nebolelo 😝

ajduska
12. dec 2007

ahojte, ja som dostala boreliózu, keď som bola v 20. týždni tehotenstva s mojím synom, strašne som sa bála, skoro stále som plakala, len aby bol malý v poriadku...nakoniec sa narodil zdravý, aj keď o 5 týždňov skôr, ale nebol ani v inkubátore, mal cez 3 kg a bol v pohode 😉 .......čo sa týka liečby, tak som vybrala tiež dávku antibiotík, hneď, ako mi ju zistili a potom som chodila každé 3 mesiace na krv a raz mi hodnoty klesali, potom zas stúpali a tak stále dookola...v novembri 2005 som mala prvýkrát negatívny výsledok testov a hneď v decembri som , síce nechtiac, otehotnela...malá sa narodila v poriadku a celé tehotenstvo som v podstate nemala problém, iba ku koncu som mala vysoký tlak a strašne mi puchli nohy 😉 ...

keď som otehotnela s malou, tak som sa strašne bála, aby mi znova nevyskočili hodnoty na boréliu, aj som chcela, aby mi hneď spravili testy, ale dr. mi povedala, že keby som ju mala, tak s najväčšou pravdepodobnosťou potratím, čo sa chválabohu nestalo a dnes máme naše milované slniečko... 🙂

baby, úplne vás chápem, aj ja som sa strašne bála a informácii v tomto smere je strašne málo, ale všetko dobre dopadlo a to isté prajem zo srdca aj vám - zdravé a krásne detičky 🙂 😉

ešte pridám jednu skúsenosť - moja kamarátka mala tiež boreliózu v tehotenstve, narodil sa jej zdravý chlapček, ale čítala som niekde, že treba aj deťom dať spraviť testy (Tomáš ich mal našťastie negatívne), tak som jej o tom povedala, dala teda malému spraviť testy a predstavte si, ten malý to mal...doktorka ju síce presviedčala, že musel mať kliešťa, ale ona si bola istá, že nie (malý mal v tom čase 5 mesiacov), tak ho preliečili antibiotikami a teraz je z neho riadny čert 😀

marcaradko
13. dec 2007

dakujem velmej pekne ajduska za pozitivnu odpoved velmi ma potesila aj ked som sa dnes dozvedela ze vysledky mam stale poz. zaujima ma tvoj priebeh liecby detailnejsie:ci si brala antib. pocas tehotenstva,ake antib.,ake si mala priznaky,ci si bola hospitalizovana,...ak to tu nechces pisat mozes mi aj do IP.bo ja som lezala 2tyzdne nonstop na infuziach,nezvracala som,horucky len do 38,ale bolela ma hlava a mala som dvojite videnie,lumbalku mi robili 2x.z odstupom casu nemam ziadne trv. nasledky akurat by som spavala aspom 12h.denne,a mavam casto chripky a anginy,ale tie som mavala aj pred tym a myslim si ze prave ich nedoliecenim som dostala boreliu(nebola som si vedoma toho ze to bolo od kliesta a dr. mi doterez nevedia povedat ze z coho).tak este raz dakujem...aj podobnym skusenostiam a radam!!! 😉

marcaradko
13. dec 2007

...ajduska,dufam ze budeme mat aspom take zlate teticky ako mas ty...mi sme uz spolu skoro 9r.,teraz v lete sme sa brali aj domcek mame,len tie deturence nam chýbaju.a chcem si byt ista ze som spravila vsetko preto,aby boli zdrave.

majuska81
13. dec 2007

Ahojte. Ja som mala tiez boreliózu, napriek tomu, ze v zivote kliesta som ani nevidela. Siria to totiz aj komáre, lebo mozu postipat kliestom infikované zviera a potom cloveka.....takze som mala vysokopozitivnu boreliózu.....boleli ma velmi klby a tak......Brala som antibiotiká.....Ale aj ked si uz vyliecená, pozitivita zostáva v krvi.....

ritulka
autor
14. dec 2007

Ahojte, ja som skusila vymenit doktorku a odisla som do Trencina a v utorok som si bola pre vysledky a mam ich negativne a bolo mi povedane, ze kazde laboratorium ma inak nastavene tie normy...a uz mam povolene aj od gynekologicky, ze mozeme zacat zarabat 😀 😀 😀 ..ak mate moznost skuste si ist dat odobrat krv niekde inde...lebo kazde to laboratorium si robi co chce...drzte sa... 😉 😉 😉

marcaradko
14. dec 2007

ritulka,ginekologicka ti povedala,ze o babo by si sa mala snazit az ked budes mat neg. vysledky?bo mne sa stalo ze som mala neg. a o pol roka tie iste dost vysoke.a co sa týka tej krvi brali mi ju uz vo viacerych mestach.

vejinka
15. dec 2007

uff..baby ako vas tak citam beha mi mraz po chrbte ..ja som si xcela dat urobit testy na boreliu ale neurobili mi ich vebo vraj v ten den bolo vela zien neobjednanych a ze mam prist az po vianociach ale my s muzom skusame a skusame..a dost mam starch keby sa to nahodou podarilo a zrazu by mi zistili pozit.testy na boreliu co by som robila..mam z toho velky strach ☹

ajduska
22. dec 2007

vejinka, a máš nejaký dôvod, že sa bojíš boreliózy? Mala si kliešťa, alebo máš nejaké iné príznaky?
😒

didanka001
7. jan 2008

Ahojte. Strašne vám závidím, že už máte...iba takéto problémy. Ja by som sa chcela v prvom rade vyliečiť, nemať bolesti klbov, chrbtice, môcť bezbolestne otáčať hlavou, nemať migrény.........keby máte také bolesti....ani na bábo nepomyslíte! Ale držím všetkým palce. Aj ja mám iba jedno dieťa a.....ale najskôr sa musím vyzdravieť. A ak by mi vedel ktokoľvek pomôcť.........odporučiť lekára, liečbu, lieky....alebo napríklad vysvetliť načo vám robili lumbálku..........alebo čo treba ...aby som dostala antib. do žili??? Ďakujem za každú pomoc

marcaradko
8. jan 2008

didanka,lumbalka je ked sa odobera vzorka z miechy,velkou inekciou ti pichnu v driekovej oblasti medzi stavce,nesmies sa miknut lebo mozes ochrnut aj sa to podpisuje ze suhlasis s rizikom a potom musis 24 hod. lezat v jednej polohe,je to najvacsia bolest aku poznam a to som uz mala zlomenu chrbticu,operovali mi nos bez uspatia,...robí sa to pretoze to tak vedia najskor zistit(zapal mozgu,...)krvne vysledky trvaju min. mesiac,a vo vacsine pripadov ide o hodiny az minuty,mne doktory povedali ze mozno zajtra by uz nemuselo byt pre mna zajtra,tie hodnoty nejdem rozpisovat iba ak to bude niekoho zaujimat mna to zaujima tak mi kludne napis 😅 .v ten den som do pol hod. mala CT-hlavy,lumbalku,vysledky a nasledovalo 14 dnove nonstop pripojenie na infuzie,ktore bolo predcasne ukoncene z alergickych dovodov,cize ak by sa mi to teraz zvýšilo co je realne nemaju pre mna liek,zatial beriem preventivne SUMAMED cca kazdych 10 mesiacov 5baleni ale naposledy to nebola vyhra lebo moje zazivacie organy to 2x nezvladali,zajtra idem zase na infekcne bo nemam dobre vysledky tak som zvedava co pani dr. vymysli,ja som tych dr. pobehala viac a zatial v Martine sa mi to pozdava najviac,vyliecili tam aj Slotovho syna z malarii tak dufam ,... 😅 este som pila aloe vera a mam pocit ze aj to trochu pomaha,ale vraj ak sa budeme pokusat otehulkovat tak treba vysadit! este k tej lumbalke ked je číra čista to je o.k.,biela zapal...aký.zistia rozborom,ked je tam krv to je uz velmej zle!tak tak,viem teoreticky o tom vsetkom viac no predsa vlastne skusenosti su vlastne a preto kazda jedna skusenost,príbeh,uspesne vyliecenie 😀 ,...ma zaujima

didanka001
8. jan 2008

🙂 ďakujem ti za rýchlu odpoveď....mňa teraz čaká už tretí odber krvy........tak som zvedavá. Liečbu rôznymi antibiotikami s ktorých mi teda bývalo riadne zle mám už za sebou a...vlastne ani neviem či chcem ísť na lumbálku a vedieť to...CT hlavy a chrbtice mám za sebou, najviac som sa bála, že mám rakovinu ale ,,,,aspoň to nemám. na vyšetrenia sa pýtam vlastne iba ja sama....hovorím lekárko čo by sa malo sledovať a prečo. O borelióze nikto nič nevie. Na infekčnom majú iba tabulku aké antibiot, predpísať a to je všetko. Keď som sa spýtala, že čo by sa stalo keby otehotniem, lekárka mi povedal, že nevie, že u nás sa také štúdie nerobili...že možno v amerike. A chcela ma akoby potešiť a povedala, že v niektorých štátoch sa borelioza vôbec nelieči a lekári ju nechajú bojovať s imun. systémom....a tý ľudia s ňou žijú ďalej, iba malé percento sa príde liečiť...napr. aj na Slovensko. Ale podľa mňa..kedže máš borel. v krvy tak sa musí automaticky dostať aj do bábätka....a tie bolesti by som veru môjmu dieťaťu nepriala.....to by som mu nemohla urobiť. Teraz mám na pláne ukecať lekárov...ak teda dopadnú výsledky zle......aby mi dávali antib. do žili.................alebo jednoducho vymením lekára a pôjdem do BA. ...predsa tam asi majú väčšiu skúsenosť. 😉

marcaradko
10. jan 2008

a odkial si didanka?ja som bola v tom martine na tu kontrolu vysledky mam mierne zhorsene,ale vzhladom k tomu ze som brala ATB Sumamed pred 2 mesiacmi jedno balenie a neznasala som ich 2x dobre tak mi nedala ziadne,o pol roka kontrola a ak sa stav zhorsi znovu preliecenie.a co sa týka otehulkovania povedala ze tam nevidi ziadny problem,ak by sa to zhorsilo pocas tehotenstva tak tych 9mes. sa s liecbou moze pockat.babatko to vraj neovplivni!tak teraz neviem ci to risknut ved teoreticky sa citim celkom o.k.,alebo cakat na dobu neurcitu.len kto mi zaruci ze v tom prvom pripade bude babo zdrave a v tom druhom ci to nebude este horsie?fakt tí lekári maju o tom vsetkom strasne malo vedomosti.co sa týka tvojich zdrav. problemov cudujem sa ze to neriesia...z tvojho pisania stale neviem ci ti robili aspom krvne testy na boreliu?!lebo aj mne brali tyzden pred hospitalizaciou krv na borel.,a povedali mi ze mam prist o mesiac,no mne sa to sirilo takou rychlostou ze o mesiac by mi mohli akurat tak... 😕 a este aku dlhu dobu mas tieto problemi?

didanka001
11. jan 2008

Ahoj. Som z TT. BOREL. Mám ju asi 2 ROKY...TEDA VTEDY som si našla kliešťa. dokonca keď to stále svrbelo ukázala som to lekárke, potom na infekcnom...a povedali, že ked nemam flak nic to nie je. Kliešťa som mala v máji. v sept. som dostala 40 horúčky, boleli ma klby, hlava.....ale este som to tomu nepripisovala. tie bedrové klby neprestavali boliet/išla som ortopedovi/, začalo mi v nich pri chôdzy pukať, potom ma boleli zápestia/isla som ortopedovi/, myslela so že z lyžovačky a ked uz som jedno rano nemohla hybat hlavou do prava /ortoped kazal dat urobit testy/ uz mam za sebou 2 liecby 1 mesiac antib. 3 mesiace voľno zase testy zase čakanie, dalšie antib.s ktorych mi byvylo viac zla ako z prvych......a teraz vo febr, mám ísť na 3-tie testy a som zvedava ako dopadnu. asi nic moc pretoze chrbtica ma stále bolí a pri každom pohybe hlavou mi tam puká...najviac by som si priala zbavit sa migreny...na ostatne som si už hadam aj zvykla, už sa ani nesťažujem...hoci....
Ked sa citis v pohode tak...skus. ja si neviem predstavit, že by som mala behať okolo toho maleho pokladiku vo dne v noci a pritom mat tie bolesti, ved by som ho ani nemohla nosit na rukach!!!
ale pre istotu si to este prever ...vies si predstavit takeho drobceka...s bolestami????
Držím ti palce. Vidieť po prvý krát svoje dieťatko, je ten nejkrajší pocit. Môj syn už má 9 rokov ale stále bude mojim malym anjelikom.

marcaradko
12. jan 2008

takze boreliu mame zhruba rovnako od jesene 2005,len ja som si nie ista ci to je od kliesta a nevedia to ani doktori .no v hore som bola naposledy tiez ako ty,na jar toho roku.a vcera som zistila ze zhruba pred 2-oma rokmi bola borelioza velmi rozsirena v madarsku a vela ludi aj zomrelo,hovorilo sa vraj o epidemii/skoda ze neviem po madarsky isto sa da o tom kadeco dozvediet aj na internete/