Crohn u partnera. Ako je to s otehotnením?

zajama
10. jún 2009

Ahojte 🙂,
Všimla som si, že na českej verzii modrého koníka sa preberá téma tehotenstvo a crohnova choroba. Chcem Vás poprosiť nemáte niektorá skúsenosť keď má Crohna partner ? Ako to bolo s otehotnením, riziká, .... Každé info poteší 🙂

Ďakujem

halienka
10. jún 2009

Ahoj Zajama, môj partner nemá Crohna ale ja. A momentálne som tehotná, čomu sa veľmi teším, ale ľahké to nie je. No myslím, že ty by si s tým nemala mať žiadne problémy, neviem o tom že by bola dokázaná dedičnosť tohto ochorenia, zatiaľ ešte ani lekári nepoznajú príčinu. Možnože môže byť zvýšená možnosť ochorenia aj u potomka, ale isté to nie je. V mojej rodine to napríklad z predkov nemal nikto, dokonca ja som z dvojčiat a moje dvojča túto chorobu nemá. Takže moc neverím, že by tam bolo nejaké zvýšené riziko. Neviem či som ti nejako pomohla, dúfam, že hej. Partner ak nemá momentálne akútne obdobie, ktoré ho môže oberať o sexuálny apetít, tak by nemal mať iné problémy v tejto oblasti splodiť potomka. V telke bol raz príbeh muža, ktorý má Crohna a je na invalidke a práve pre neho to bolo veľké plus, ako sám rozprával, keď sa im narodilo dieťa, veľmi mu to psychicky pomohlo a on dokonca bol akoby na materskej pri ňom a bol šťastný. 🙂

bledulka
10. jún 2009

zajamo ahoj...

jde o to,zda je Tvůj partner léčen a případně jakými léky konkrétně

např. sulfasalazin snad může snižovat počet spermií, masalazin (nebo např. pentáza) to snad tak neovlivnuje...
pokud je tvůj partner léčen,asi bych se zeptala přímo lékaře na vliv jeho léků na plodnost či zdraví počatého dítěte

tady jsou stránky,kde jsou rozepsány nežádoucí účinky léčiv
http://www.crohnovanemoc.cz/nezadouci-ucinky-le...

at se vám podaří a at máte zdravé miminko 🙂 a samozřejmě at jste co nejvíc zdraví i vy dva 🙂 😉

mattonicj
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zajama
autor
11. jún 2009

Ahojte 🙂 ,
ďakujem za odpovede... U nás je to tak, že priateľ je necelý rok po chirurgickom zákroku a teraz čakáme na odsúhlasenie biologickej liečby (v prvom kole neprešiel, poisťovni sa zdá zdravý, aj bez cca 60cm čreva). Podľa vyjadrenia jeho lekárky - splodenie potomka počas a určitú dobu (nevedno akú) po biologickej liečbe nie je možné, teda neodporúča sa. Samotná liečba by vraj mala trvať asi rok až dva. Na otázku či sa môžeme pokúsiť teraz bola znovu jej odpoveď nijaká. Priateľ berie imuran a to je vraj kameň úrazu. Už som toho na nete prečítala viac než dosť, ale myslím že skúsenosti rovnako spriaznených duší sú na nezaplatenie.

A Halienka, určite sa neobávam nejakej dedičnosti choroby, aj priateľ ju má jediný v rodine a nikto, ani lekári netušia prečo. Držím palce, nech tehotenstvo zvládaš čo najlepšie 🙂

Bledulka, myslím že zdravie je najdôležitejšie (fráza, viem), tak ho poprajem aj vám
🙂
Samozrejme aj tebe Halienka.

Pekný deň

kamiska
13. jún 2009

Zdravim, sme na tom stejne - respektive pritel. Taky jsem premyslela do budoucna, jestli maji leky vliv. Bere Pentasu a Budenofalk. Ja beru HA, ale presto kdyby nahodou ... byla bych klidnejsi, kdybych vedela, ze to neovlivnuje. Zkusenosti zatim tedy nemam... 😒

okta
14. jún 2009

Ahojte, môj manžel má tiež túto chorobu, je už po dvoch operáciách, tá druhá bola v r. 2002. Berie Pentasu a Imuran, chodí k lekárovi, ktorý sa špecializuje na túto chorobu. Mal tiež podstúpiť biologickú liečbu, vtedy nám dr. povedal, že počas nej a nejaký čas po by sme sa o dieťatko snažiť nemali. Ale tiež hovoril, že ak stihnem dovtedy otehotnieť, dieťaťu v súvislosti s liekmi, ktoré teraz berie, nič nehrozí, vraj ak má žena túto chorobu, riziká tam sú. Nakoniec sa mu stav zlepšil a biologickú liečbu nepotreboval a pred tromi mesiacmi sa nám narodil už druhý syn 🙂 . Obe deti sú zatiaľ zdravé. Tak držím palce, aby to tak bolo aj u vás.

kamiska
14. jún 2009

okta: to nas tesi 😵

zajama
autor
14. jún 2009

Áno a veľmi 🙂

jasumat
14. jún 2009

Aj môj manžel má Crohnovu chorobu- spoznali sme sa v nemocnici- on pacient a ja sestrička 😀 😀 😀 a takto to dopadlo.
Prvé dieťatko sme plánovali, vtedy bral Imuran a Prednison 10mg. Lekárske názory na potomka sa vtedy rôznili, a my sme samozrejme nechceli ísť do žiadneho rizika. Tak sme skúsili zmeniť lekára, ten mu postupne vysadil Imuran a znížil Prednison na 5mg, a vtedy sme začali pracovať- ale trvalo to 6 mesiacov, kým sa nám to podarilo. Vraj to bolo tou liečbou 😒 A teraz sa nevieme zastaviť- momentálne sme na čísle štyri 😀 😀 Ale faktom je, že po druhej operácii pred 8 rokmi je bez akýchkoľvek liekov a má sa super. A čo nechce veriť ani lekár aj všetky výsledky má absolut v norme. Ale drží špeciálnu dietu, a tá ho asi drží v takejto forme. Prešiel na ňu hneď po operácii a je na nej dodne.

halienka
15. jún 2009

Ahojte babky, určite držím palčeky vám všetkým aj manželom, až ste všetci na tom skvele a zdravíčko slúži čo najlepšie 🙂 Jasumat, si nám pekným príkladom že to ide 😉 ja verím, že všetko sa dá zvládnuť a snáď to zvládnem aj ja, aj keď tie tehu nevoľnosti kombinované s hnačkami boli sem-tam fakt zážitok 😝 😀 , ale teraz je už lepšie. Jasumat a môžeš povedať niečo bližšie o tej špeciálnej diete? Možno aj nám by pomohla 😉 🙂

zajama
autor
15. jún 2009

Ahojte ,
ani netušíte ako ma Vaše odozvy potešili 🙂 . My budeme mať chvíľku pravdy vo štvrtok, priateľ ide k lekárovi, tak sa uvidí...

Jasumat tá dieta by zaujímala aj mňa...

halienka
15. jún 2009

Zajama, držím moc palčeky 🙂 verím, že všetko dobre dopadne 😉

zajama
autor
15. jún 2009

Roasha, vďaka, my sme si to prežili už v reály...

jasumat
15. jún 2009

Zajama- tiež držím palčeky🙂
Je to špeciálna dieta robená jednou pani z BA- ale podstatou je vylúčiť akékoľvek mäso, mlieko a vajcia. Mliečne výrobky- syry- okrem plesnivých, tvaroh, bryndza, maslo, nátierkové maslo sa môžu. Mäso vôbec, ani vajcia. Do stravy treba pridať veĺa pšena, pohánky, ovsa (vločiek) znížiť spotrebu bielej múky a skôr prejsť na celozrnné výroby. My používame pohánkovú, kukuričnú....a občas aj pšeničnú.
To je v skratke a tieto veci platia pre všetkých, čo sa takto starvujú. Každý má ešte potom svoje špecifiká- na mieru- tj. zmes byliniek v čaji, ovocie a zelenina, čo dotyčný smie a nesmie...

halienka
15. jún 2009

Jasumat, ani ryby? Ja napríklad pstruha mávam práve v čase zhoršeného stavu ako ľahké dusené jedlo a nikdy mi neuškodil. Inak mlieko, smotana, jogurty absolútne nemôžem, z tých mi je vždy zle. Vajcia málokedy, tiež mi je s nich ťažko. Inak presne to z mliečnych výrobkov čo píšeš aj ja môžem, to mi neškodí. Akurát to mäso, to si robievam, hlavne hydinu a ryby. Ale pšeno. pohánka a ovos som nikdy nerobila, pripravuješ z toho nejaké kaše alebo niečo také? Moc ďakujem za rady, to asi každý tu potvrdí, že v našom prípade každá rada nad zlato, bo aj malá úľava je super. 😉 🙂

kamiska
15. jún 2009

jasumat: tak na to pritele nedostanu 🙂. a je to zvlastni, ze zrovna celozrnne vyrobky maji byt. to jsem cetla, ze jsou prave v pripade zuzeni strev nevhodne. ale tak asi jen kdyz by to cloveku lekar rek, ze tam to zuzeni je. nicmene mleko a lepek je proste docela zlo, spousta lidi kolem me drzi z ruznych duvodu dietu bez nich.

ted me prijde, ze je docela v klidu s lekama - jen ho obcas zaboli bricho. nicmene na kontrole ted pry zlepseni nebylo, spis naopak. ale prisuzujem to stresu ze statnic. tak doufam, ze jakmile bude volnej, bude zase ok.

mate zkusenost s tim, ze ve stresu se to skutecne zhorsuje? dgn ma asi rok a pul, tak az tak extra zkusenosti nemame.

kamiska
15. jún 2009

roasha: dekujem za pozitivni clanek - je super cist, jak je nemoc desivaaaa 😒 . nicmene, tez uz jsme si to vyzkouseli - na horach 🙂 .

okta
15. jún 2009

Kamiska, Zaama - ďakujem 🙂 . Halienka, držím palce, nech to celé dobre dopadne. Lekár hovoril manželovi, že s tou diétou je to veľmi individuálne, každému vadí niečo iné. Napr. tú pohánku mu odporúčala jesť jedna bylinkárka, ku ktorej som ho "dohnala" a po jednom tanieri pohánky takmer skončil v nemocnici 😒 ,takže už sme s novými jedlami opatrnejší.

okta
15. jún 2009

celozrnné výrobky mu vadia, sú tam tie nestráviteľné zvyšky, ktoré môžu zapálené črevo poškodiť. Kamiska, stres veľmi zhoršuje tento stav a myslím, že aj vďaka tomu, že môj manžel je celkom pohoďák, trochu tú chorobu zvláda tak ako zvláda a je to momentálne v dobrom stave - aspoň si myslíme - v piatok ide na kolonoskopiu, takže uvidíme. Štátnice zvládne a potom to bude už len lepšie, uvidíš.

jasumat
15. jún 2009

Veľmi sa ospravedlňujem za omy- ☹ Jasné že nie celozrnné, ale pečivo s vyšším obsahom inej múky ako bielej, príp. pšeničnej. Lepok túto chorobu môže zhoršiť.
Manžel od začiatku pije čaje z vŕbových listov, šalvie a túžobníka- tieto bylinky majú protizápalový účinok.

halienka
15. jún 2009

Kamiska, mne sa stav zhoršuje v strese, ale aj z fyzickej vyčerpanosti. Viackrát sa mi už stalo, holt nevládzem už tolko športu ako moji blízky a priatelia, a keď sa vyberiem na dlhú byciklovačku, alebo to preženiem s lyžovaním, alebo s túrou, tak si to vždy potom odtrpím. Takže teraz už zámerne si dávam len poldňové lyžovačky, alebo kratšie túry, nestojí to za to sa tak dorichtovať, že ma potom týždeň v kuse bolí brucho. Tiež prácu som vystriedala za menej náročnú fyzicky aj psychicky, a vážne sa mi potom uľavilo. Ono je to ťažko zo začiatku si uvedomiť, že už nie všetko môžme robiť tak ako kedysi, človek si to ani nechce pripustiť najskôr, ale časom ho k tomu dokope vlastný organizmus. Takže treba radšej predchádzať aspoň takýmito opatreniami, aj keď všetko neovplyvníme, lebo niekedy sa črevo zhorší akoby bez príčiny, fakt úplne nelogicky. Ale aspoň čosi sa možno dá ovplyvniť a nedráždiť zbytočne, či už stravou alebo prehnaným fyzickým či psychickým vypätím.
Inak v najhorších stavoch sa mne vyplatilo aspoń na pol dňa vysadiť jedlo a piť len slabý čierny čaj s troškou cukru. Potom je najlepší kurací alebo slepačí vývar, s trochou varenej alebo dusenej polievkovej zeleninky. ďalej pridávam starší chlieb s maslom. V deň keď už cítim že je trošku lepšie, tak si urobím dusené kuracie prsia na troške olivového oleja a len solené, maximálne trošku provensálskych byliniek, tie uľahčujú trávenie, iné koreniny dráždia. Ako ovocie si doprajem len banán, skôr trošku prezretý. Ako ďalšie dietne jedlo robím toho pstruha, tak isto len na troške oliv. oleja a podliateho troškou vody, osoleného a varené zemiaky. Toto jem aj týždeň, pokým sa mi nezačne zlepšovať potom už pridávam aj ďalšie jedlá. No stále si dávam pozor na korenené, paprikové jedlá, zeleninu väčšinou opatrne, hlavne tú čo nafukuje - papriku, kel, karfiol. Fazuľu a iné strukoviny vôbec nejem, kapustu len opatrne. Tak to je asi tak to čo na mňa zaberá. Ale je samozrejme pravda, že je to individúálne a každému môže pomôcť niečo iné. Nedávno mi jedna známa vravela, že jej pomohli ovocné a zeleninové šťavy. Mne osobne po nich bolo ťažko, jedine ak som ich mala veľmi zriedené.

dgm
15. jún 2009

holky, ctu si to zde uz od zacatku diskuze, tak pripisu svuj nazor, nevim, jestli jste cetly diskuzi, ktera zde byla uz driv, odkaz https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
tam jsem davala odkaz na dobrou knizku Zazracna detoxikace od R. S. Morseho. Tento odkaz sem davam jenom pro ty, ktere jsou ochotne se na moje tehdejsi prispevky podivat, nechci zde zbytecne prudit, ale ani jedna jste zde zatim tuto moznost nevzpomnely, tak si rikam, ze koho by to solovilo, tak si knizku treba poridi a vyzkousi...
Cerstve zeleninove a ovocne stavy a hodne receptu... operace je opravdu az posledni moznost ...
Kdo by bral tento prispevek jako prudeni, tak se omlouvam a preju vsem nemocnym hodne stesti v uzdravovani...

dgm
15. jún 2009

Je, ted se divam, ze halienka uz byla i v te minule diskuzi... takze nic noveho pro ni ... 🙂 😎

halienka
16. jún 2009

Ahojte 🙂 len chcem upozorniť, že dnes večer 20:55 dávajú na STV 2 program Diagnóza - Liečba Crohnovej choroby 😉 ak by ste si chceli pozrieť, sama som zvedavá čo tam budú hovoriť 🙂

zajama
autor
16. jún 2009

Ach jaj... a ja som stále v práci ☹ ... takže smola

erni
17. jún 2009

ahojte...ja mam znamu ktorej muz ma Crohna,teraz cakaju uz druhe babatko,prve je absolutne v poriadku, on je teraz v remisii takze bez kliniky a strasne tam vplyva psychika-ako sa ozenil,maju babo...tak je v pohode,dovtedy mu stale nieco bolo...drzim palce vsetkym ..a genetika sa nepotvrdila ide o autoimunitne ochorenie

halienka
18. jún 2009

Ahojte babky, nemohla som sa skôr ozvať, bola som na amnio. 🙂 Ale ja som to pozerala, bolo to ale dosť stručné a dali tam dva prípady, dvoch žien. Jedna mala veľmi agresívnu formu, nehrozilo u nej ani mať vlastné dieťatko, za 10 rokov prekonala už 5 operácií. Veľmi jej pomohla biologická liečba a onej sa tam dosť hovorilo, že mnohým, ktorým iná liečba nezaberala, pomohla. Aj ja mám kamaráta, ktorý na ňu chodí, takisto doteraz nič nezaberalo, a ako mu odsúhlasili tú biologickú, tak vraví že to je super, mal postihnuté skoro celé hrubé črevo a krásne sa mu to vyčistilo. Len tá liečba je veľmi drahá zatiaľ a nedávajú ju hocikomu, zrejme ozaj len tým, čo im iné lieky nezaberajú. ☹

zajama
autor
18. jún 2009

Ahojte 🙂 , takže nemusím ľutovať, že som ten program nevidela. Biologická liečba vraj stojí okolo pol milióna, ako som už písala aj priateľ ňu čaká a čaká a čaká... ☹.
Halienka a môžem sa opýtať ako dopadli vyšetrenia ?

halienka
18. jún 2009

Zajama, výsledky budem mať až o 2-3 týždne tak uvidím 🙂 Zajama a odkiaľ si? Môj kamarát je tiež z Považskej, ale tu sa k nemu stavali akože oni s tým nevedia čo, tak raz sám od seba zavolal jednej gastroenterologičke do Blavy (ak by si chcela zistím ti meno) a nahlásil sa ku nej a k nej začal chodiť, ešte na ňom skúsila nejaké imunosupresíva, ale keď nezaberalo, tak mu dala tú biologickú. Možno by priateľ mohol skúsiť ju 😉 Popýtam sa na podrobnosti kamaráta. Dokonca pokiaľ viem, tak jemu robili už dvakrát vyšetrenie čreva tou kamerkou va mpulke, že len to prehltne a po 24 hodinách s prepáčením vykaká a taký prístroj má pripevnený na páse a ten zaznamenáva to video. Keďže mám hrozný des z kolonoskopie, som sa mu kázala spýtať či by som si to tam mnemohla aj ja dať tak spraviť miesto kolono, tak mi zistil, že poisťovňa to prepláca len tým čo majú biologickú, ja by som si to musela zaplatiť a stojí to 30 tisíc. 😝 😒