Crohn u partnera. Ako je to s otehotnením?

zajama
10. jún 2009

Ahojte 🙂,
Všimla som si, že na českej verzii modrého koníka sa preberá téma tehotenstvo a crohnova choroba. Chcem Vás poprosiť nemáte niektorá skúsenosť keď má Crohna partner ? Ako to bolo s otehotnením, riziká, .... Každé info poteší 🙂

Ďakujem

halienka
20. jún 2009

Fialinka, prepáč, až teraz som si všimla tvojho predošlého príspevku, kde si sa ma pýtala na moje prvé tehotenstvo. Mne lekár prišiel na tú VVCH až v 23tt a mala som pár dní na rozhodnutie čo s tým. Pravdu ti poviem skoro som sa zbláznila, bolo to prvé vytúžené po 10 rokoch snaženia...doteraz som to úplne nespracovala a asi ani nikdy nespracujem, príde mi to príliš kruté. Tak veľmi som ho chcela, no po upresnení diagnózy a vysvetlení, že bábatko nemá žiadnu šancu s touto poruchou žiť, proste hneď po pôrode umrie, možno ani do pôrodu nevydrží, nemalo zmysel to utrpenie predlžovať. Aj keď ja sa preto budem trápiť už vždy. ☹ Pre mňa to bol horor, proste som musela urobiť niečo čo som si myslela, že nikdy neurobím, ale okolnosti ma donútili.
Ja užívam tiež Pentasu, zatiaľ to stačí, aj keď niekedy si vravím, keď mi je zle, že by som potrebovala aj niečo silnejšie, ale zatiaľ to vždy nejako prešlo a tak som rada, že nemusím kortikoidy alebo imunosupresíva. 🙂
Eveen, dúfam, že ti liečba zaberie, a teraz máš aké príznaky? Mávaš aj hnačky?

halienka
20. jún 2009

Okta, mňa zas napadlo, či to nemá súvis s očkovaním. Jasné že nemám žiadne dôkazy, ale všetci vieme ako veľmi sú na vzostupe práve posledné desaťročia autoimunitné ochorenia. A tie vakcíny čo do nás už v rannom detstve natlačia, keď ešte nie je ani imunita dostatočne vytvorená...stačí možno že niekto máme nejakú háklivejšiu imunitu a tie vakcíny ju narušia a potom je už otázkou nejakého spúšťača (veľký stres, prechodená chrípka...) a je to. To je ale len taká myšlienka, že ktovie či na tom niečo nebude. 😝

okta
20. jún 2009

Fiallinka-no máš toho za sebou dosť 😔 a vlastne všetky s touto chorobou....ja neviem, ja si stále myslím, že spúšťačom je nejaká stresová udalosť, nie tie bežné problémy, čo máme všetci, ale silný negatívny emočný zážitok. A súvis s očkovaním to môže mať tiež. Ja som zažila, čo spravila Hexa vakcína s naším starším synom 😒

fiallinka
20. jún 2009

halienka, po deseti letech, to je fakt hrozné, u nás to do ivf trvalo asi jen dva a čtvrt roku a vím, jak to byly vytoužené děcka......chápu naprosto, že se z toho nejde úplně vzpamatovat - nevím ale, jak je to dlouho, já mám zatím od porodu "jen" osm měsíců a stejně o tom pořád přemýšlím, i když už jinak...ale myslím, že až budeš mít u sebe mimčo, tak to bude mnohem lepší..... a jinak řeknu ti, já jsem se hrozně bála, že nebudu moct mít dítě kvůli té nemoci já, ani jsem radši nic nezjišťovala, jaký jsem z toho měla strach..a nakonec se ukázalo, že problém je u partnera...to mne fakt nenapadlo...

okta: víš, já si taky v podstatě myslím, že určitým spouštěčem problémů byla krize vztahu s přítelem, ono to nebylo asi nic neobvyklého, ale já jsem to brala jako konec světa a probrečela jsem pár měsíců...a asi půl roku po tom začaly nenápadně bolesti žaludku...nicméně přítel je už manželem a máme Juráška a je nám spolu dobře, tak to asi stálo za to..

holky, a asacol některá neberete?

kamiska
20. jún 2009

okta: souhlasim, ze spoustecem je stresova udalost. domnivam se, ze i u pritele to takto bylo. i kdyz treba castecne podvedoma. rozebirat to nebudu, pac to neni moc hezky.

zpetne si uvedomuju, ze u nej probehlo par nevolnosti, ktery uz tehdy treba neco naznacovaly (sme spolu od 16), ale taky to nemuselo bejt ono.

lec stres je sfina. dle meho je nejvetsi pricinou vsech nemoci.

halienka: ted uz to urco bude v pohode 🤐

kamiska
20. jún 2009

jasumat: nevim, jestlis prehlidla dotazek - rada bych vedela, jestli ten caj je primo ke koupeni nebo je to domaci vyroba. diiik 😉

fiallinka
20. jún 2009

halienka: ono to bude mít možná souvislost i s tím očkováním, ale to všechno je podle mne dohromady daň za naši "civilizaci", všechny ty škodliviny, životní styl, rezistence na léky, stresy...ano, dožíváme se mnohem vyššího věku, ale holt s těmahle nemocema ☹. Nicméně jsem třeba i četla v Reflexu nedávno zajímavý článek o různých parazitech a byla tam zajímavá domněnka, že třeba i fakt, že dříve různí paraziti byli běžně součástí lidského těla - i střev - a teď jsou absolutně potlačeni, přispívá k rozvoji konkrétně Cr. choroby - prý jsme s nima byli v nějaké symbióze...no zajímavé...🙂

halienka
21. jún 2009

Dobré ránko babky 🙂 Áno, určite to bude súvisieť s dnešnou vyspelou civilizáciou, lebo aj doktor ke´d som sa ho na to pýtala povedal, že oni tejto chorobe vravia choroba "čistých" rúk (na žltačku sa hovorí choroba špinavých rúk). Čistých rúk sa myslí, že zrejme sme až moc držaní od narodenia v super hygiene, detské choroby ktoré boli kedysi bežné aby sa zocelil imunitný systém sú teraz potlačené, takže naša imunita sa nemôže dobre vyvinúť a potom blbne. Jasné, že stres k tomu patrí, tiež si myslím, že je spúšťačom mnohých chorôb. Stačí že máme niekde niečo v tele oslabené, do toho stres a je to tu. 😝

zajama
autor
21. jún 2009

Ahojte 🙂 ,
podľa mňa, si každý človek vo svojom vnútri nesie najakú predispozícu, ale čo ovplyvní to že sa prejaví... hmmmm to keby sme tak vedeli. Takžo povedať, či je príčina doba v ktorej žijeme, alebo nevedomosť dôb minulých. Ale je smutné, že v terajšej dobe rozhodujú peniaze o tom či niekto liečbu ktorú potrebuje dostane, tým narážam na biologickú, ktorá by pomohla oveľa skôr, nielen vtedy keď už nie je iné východisko.
U nás doma to nevyzerá veľmi dobre, priateľovi sa začína aktivovať crohn 😠 . V stredu ide na kontrolu, tak uvidíme čo bude ďalej.

Písali ste o ryžovom vývare na hnačku, priateľovi celkom pomáha čierny čaj a čučoriedkova šťava (z kompótu).

Na posilnenie organizmu (na krvotvorbu) mu lekárka predpísala B12, aj včera sme jednu pichali.

Halienka: Ako vidím poznáš v Hrádku správne miesta 🙂 , my práve hneď za Svieženkou bývame.

halienka
21. jún 2009

Zajamka, držím palce priateľovi, aby mu to čím skôr prešlo. Nepomohlo by keby sprísnil teraz dietu?
Mne bude treba zas železo, s posledných výsledkov mám zase trochu silnejšiu anémiu.
No do Svieženky sme ako deti chodili pravidelne na nanuky, neskôr do Haligandy na malinovku, a keď začala puberta, tak na Borovú Sihoť na diskotéky 😀 ku Belej sa opalovať a do parku na jahody 😀 proste krásne spomienky 😉

kamiska
21. jún 2009

bre dopolodne 🙂 ,
souhlasim s tim, ze je to civilizacni choroba. vsechny ty zareni, umele veci a ja nevim co... tezko rict, jak uzkostlive nas matky v nizkem veku chranili. ja bych rekla, ze me dost. myslim co se tyce hygieny. ja ted mam neter a ta kdyz chce obcas obliznout ruku od pisku, snist bombon spadeny na zem - proc ne. a budu to praktikovat aji u svych deti. samozrejme do urcite miry. neco uz je zkratka moc 😀 .

zajma: at je pritel zase co nejdriv ok - na leto a dovce 😉

okta
21. jún 2009

Ahojte, tak Zajama, držím tiež palce, nech sa to zlepší. Manželovi pomohlo, keď sa cítil zle dva dni nič nejesť iba piť, tak nech skúsi ako píše Halienka, trochu zmeniť stravu. Má bolesti?

zajama
autor
21. jún 2009

Ahojte, priateľ má odsledované potraviny po ktorým mu býva zle (ako určite aj Vy) a postupne stále vyraďujeme ďalšie po ktorých mu ešte nedávno nič nebolo ☹, ale aj tak po každom jedle behá na toaletu, čo sa odzrkadlilo aj na jeho váhe, išiel nejakých 5 kg dolu, ale aj tak to nie je také hrozné ako keď mal ledva 50. Sú aj bolesti, ale nie nejaké extrémne (vraj), ale skôr tlmené a posledné 2-3 dni skoro vkuse. Aj jemu pomáha keď celý deň nič neje, prípadne len staršie rožky, ale na tom človek veľmi dloho nevydrží... Veď uvidíme čo mu povie lekárka v stredu...

eveen
21. jún 2009

halienka......momentalne nemam ziadne problemy, ani len hnacku.....jedinym priznakom boli u mna hnacky uz pocas tehotenstva.....ale teraz nic....len v marci som mala fistulku na konci hrubeho creva,no viete kde teda....myslela som ze je to zlata zila, a ono to bola tato choroba, tak som sla pod noz, uz to bolo akutne ☹
a teraz dufam aj ja ze liecba imuranom zaberie, lebo ak nie, pojdem zrejme na biologicku liecbu, to su tie infuzie, neviete niekto viac o tom, ma to niektora z vas?
Stale som si vas nedocitala, som ja lenivka leniva......musim sa prekonat, lebo keby som viac citala o tej nasej chorobe, mozno som tomu mohla aj predist (tomu rezaniu) a liecilo by sa to antibiotikami, ci sa mylim?

halienka
22. jún 2009

Eveen, to je fajn že je ti teraz dobre, zrejme si v kľudovej fáze. Lieky treba užívať, aby si sa v tej fáze udržala čo najdlhšie. A antibiotika sa myslím moc často na túto chorobu nepoužívajú, je síce pár špeciálnych druhov, ale tie bežné vôbec na toto nezaberajú, pretože to nie je zápal spôsobený baktériami alebo vírusmi, ale je to prehnaná reakcia imunity aj keď tam nie sú žiadne choroboplodné bacily. Bežné antibiotiká fungujú vlastne tak že zabíjajú tie choroboplodné bacily, lenže pri Crohne nie je čo zabíjať. Preto sa to lieči skôr tými kortikoidmi, imunosupresívami, v horšom prípade biologickou liečbou. Tam ide o to, že by si každé dva mesiace musela ísť na takú infúziu, inak to má vraj výborné výsledky. Myslím, že sa toho nemusíš báť 😉

zajama
autor
22. jún 2009

Ahojte 🙂 ,
Halienka priateľovi posledne lekárka potom ako mu zistila zápal nasadila antibiotiká (neviem ako sa presne volajú, ale máš pravdu, sú nejaké špeciálne), ale má ich dá sa povedať len ako podporu pri všetkých tých liekoch čo berie.

Eveen o biologickej liečbe sa viac dočítaš tu - http://www.crohnovachoroba.sk/biologicka-liecba/, vraj dokáže zázraky 🙂

halienka
24. jún 2009

Ahojte babky, čo nové? 🙂 Zajamka, ako dopadol priateľ u lekára?

zajama
autor
24. jún 2009

Ahoj Halienka 🙂 , kontrola dopadla dobre, teda v rámci normy, dobrá správa je, že to s tou biologickou vyzerá veľmi nádejne, teda aspoň tak mu bolo povedané od lekárky, no a tá horšia, že s bábom musíme počkať ☹, nuž aspoň budeme trénovať 😀.
A čo ty, ako sa máte ? Ako s má malé v brušku ?

halienka
25. jún 2009

Zajamka, no hlavne že mu dajú tú biologickú, neboj, potom sa dá do tak dobrého stavu, že bábatko bude raz-dva na ceste 😉 ale skúša ten tam hore našu trpezlivosť, čo? 😝 😀
Ja sa držím, zatiaľ je mi vcelku dobre, nechcem to zakríknuť, keby to takto zostalo do konca tak som spokojná. Už som zacítila trošku akési šimranie v brušku, ale ešte to neviem posúdiť, či to bol pohyb čreva alebo už cítim nožičky malého 😀 3.7. by som si mala volať o výsledky z amniocentézy, tak snáď bude všetko v poriadku. 🙂

zajama
autor
25. jún 2009

Ahoj Halienka a ahojte ak sem potrafí ešte ktosi ďalší 🙂

Dúfam, že biologická bude, ale uverím tomu, až keď bude mať priateľ jednu dávku v sebe.

Veru nás skúša, nevadí ešte chvíľu vydržíme, aj keď biologické hodiny bijú ako o život.

Zaklopala som to 3-krát na drevo že ste obaja ok 🙂 a pre istotu to aj popľujem 😀 , držím prsty.

Takže asi toľko a hurá späť do práce 😝

okta
26. jún 2009

Ahojte 🙂 , Zajama, tak som rada, že to vyzerá nádejne. Robili mu už aj tie testy na skryté choroby? Chce to naozaj trpezlivosť - aj na to bábätko, ale potom, keď mu tá liečba pomôže, tak si aspoň to maličké vychutnáte obaja v úplnej pohode, bez stresu. Ufff... a ty robiš nočné? Tak to ja by som nezvládla 😎 .
Halienka, jeeej, takže už pohyby? 😉 A tú amniocentézu ti robili kvôli Crohnovi?

strana
26. jún 2009

Ahojte baby, ked mozem tak sa pridam, mne zistila Crohna v 18, teraz mam 25 a momentalne nemam ziadne tazkosti, beriem Pentasu, ale normlane ste ma nastrasili s tymi krvnymi vysledkami, ze nic a zrazu problemy, ja som uz na kolonoskopii nebola vyse 2 rokov, davam si len pravidelne robit odbery a spolieham sa na vysledky z nich , ale ako vidim , tak to asi nie je 100% ale kolonoskopie sa bojim ako cert kriza. Pomalicky zacinam uvazovat aj na rodinkou, tak som rada, ze ste tu 🙂, pekny den

halienka
26. jún 2009

Ahojte babky 🙂 Zajamka, ďakujem, verím že aj u vás sa to rýchlo všetko porieši 😉
Okta, amnio mi robili kvôli veku, som už stará kefa 😀 tohto roku budem mať 36 rokov, takže ma radšej rovno na ňu poslali. A môj gyn. dr. je teraz aj taký až prehnane opatrný, keďže pri tom prvom tehu som mala bábatko s ťažkými vadami. Tak asi aj preto. 🙂
Ahoj Strana 🙂 a ty keď ti na to prišli si mala aké príznaky? Ja teda síce mám krv vždy v poriadku, ale to že mám zhoršené črevo sa mi nedá nevšimnúť, pretože mám hneď bolesti a hnačky. To má asi málokto tak, že nemá žiadne príznaky a pritom akútny zápal v tele. A ja odmietam kolono už hádam 5 rokov, tiež sa tak toho bojím, tak sem-tam dr. dokopem aby ma pozrel len sonom 😝 😀 Si stále vravím, že to už bude musieť byť zle aby som sa dala nahovoriť na kolono 😀

zajama
autor
26. jún 2009

Ahojte 🙂 ,
okta, myslím, že vyšetrenia už absolvoval všetky, len človek nikdy nevie čo ešte vymyslia 😠 . Téma bábätko sa odkladá na neurčito, počkáme ak to všetko dopadne. Normálne nočné nerobím, ale mám odovzdať jeden veľký projekt, tak robím koľko vládzem, domov sa chodím len vyspať a to doslova.

Ahoj strana, každý člen 🙂 je vítaný.

strana
26. jún 2009

Takže u mňa to bolo komplikované, spúšťačo choroby pol pravdepodobne stres a príznaky také bežné u Crohna a hlavne dlho ignorované 🙂 mala som maturitu, tak som si myslela, že hnačky a bolesti brucha sú zo stresu, tak som si to dlho nevšímala, ale keďže mamina je zdravotná sestra, tak mi dlho nevydržalo, celé leto som sa tvárila, že som o.k, ale bolesti brucha boli skoro stále, keď som niečo zjedla, potom sa pridružili vysoké teploty a už to išlo- najprv infekčné, kde som bola skoro mesiac ako pokusný králik, že skúsime, ktoré lieky zaberú a každý deň so mala novú diagnózu......no strašné a na psychiku nápor obrovský,lekári neochotní, kľud na lôžku= žiadne návštevy (infekčné) až nakoniec mi tými všetkými liekmi rozdráždili črevo tak, že som začala krvácať, no hrozné skoro som im tam vykrvácala, začalo sa to v noci a ráno ma už viezli na JIS, transfúzie atď... (prednostka na infekčnom sa tak bála, že to budeme niekam ťahať, že každý deň ma chodila na JIS pozerať , či žijem 🙂) až kým sa im to konečne nepodarilo zastaviť no a potom konečne prišla dignóza 😉 Ešte asi dva roky potom, keď som to niekomu rozprávala, sa mi vždy chcelo plakať, som si myslela, že skončím v balázninci....

halienka
26. jún 2009

No Strana, teda strašný začiatok 😕 toto je ale typické pri Crohne, tým doktorom to vždy tak dlho trvá, kým zistia že je to Crohn, že častokrát človeku ešte viac ublížia ako pomôžu. Veď na infekčnom mali už po prvých steroch a vyšetreniach krvi vedieť, že to nie je nič infekčné, nechápem aké diagnózy mohli mesiac vymýšľať. No ja som s vďaka známemu doktorovi dostala rýchlo ku dobrému gastroenterológovi, len problém bol v tom, že to črevo ešte nemalo plne rozvinutý zápal, tak sa to nedalo diagnostikovať, až po troch mesiacoch, ale tiež boli najskôr iné diagnózy (malabsorbčný syndróm, syndróm dráždivého čreva...) No potom keď už našiel kolonoskopicky ten zápal a zobral vzorku na rozbor, tak už to bolo jasné. Ale jednému kámošovi to začalo na pľúcach, no nechci vedieť tiež čím prešiel, pritom im stále vravel že aj hnačkuje, no nikoho to ani nenapadlo, ležal mesiac na pľúcnom v kuse antibiotiká, potom ho poslali do Vyšných Hágov, lebo mu ten zápal na pľúcach neprechádzal (samozrejme lebo bolo treba vyliečiť črevo), tam chytil TBC dokonca, pol roka ťažké lieky na TBC musel brať potom, tie mu už to črevo dorazili tak že hrúza, nakoniec ho poslali do Martina, kde akúsi doktorku konečne napadlo, že by to mohol byť Crohn. Tak sa to potvrdilo a konečne ho začali liečiť, no je už na tom tak, že musel ísť na tú biologickú liečbu, lebo nič iné mu nezaberalo. Čo k tomu dodať, naši doktori... 😖

fiallinka
26. jún 2009

Holky, nezaložíme téma Crohnova choroba (ne u partnera, ale obecně 🙂?

Strana: šílené, to sis užila ☹

Holky, tak já jsem to fakt asi měla jednoduché - nejdřív mne pořád pobolívalo břicho, takový ten neurčitý divný bolavý pocit jako by mi bylo trochu zle, bolel spíš žaludek - žádná hrůza, poslali mne ke gastrologovi na gastroskopii, ten diagnostikoval zánět žaludku, dostala jsem léky a na pár měsíců to bylo v klidu, ale za půl roku se to opakovalo - zase se to vyléčilo, ale doktorovi se to nezdálo a ptal se, jestli nemám průjmy...no a já je už pár měsíců měla, ale nebylo to nijak šílené, ale zrovna v té době, kdy se ptal, se to začalo horšit..no a tak mi udělal i kolonoskopii a diagnostikovali Crohna a za dva roky se mi začalo špatně polykat, nemohla jsem vlastně spolknout už nic a pak mi ho našli i ve dvanácterníku. Nejdřív jsem měla pentasu, pak asacol a helicid a na tom jsem doteď - na vyšetření jsem nebyla 4 roky a na krev nechodím - je mi vlastně dobře, občas průjmy, někdy mne to prohání, n azáchod chodím častěji než je běžné, ale cítím se vlastně jakže takž dobře...

okta
29. jún 2009

Ahojte dievčatá, tak ako sa máte? U nás je dosť "dusno", manžel ide v piatok na tie testy na skryté choroby a má mu dr. pripraviť materiál o možnostiach, ktorý liek na tú biologickú liečbu majú použiť - môže si vybrať z troch. A keďže sme túto situáciu vôbec nečakali, tak sa tá nervozita prejavuje takmer vo všetkom. Ach joj, nech už je to za nami 😒 .

strana
30. jún 2009

Okta, držím palce, určite to dobre dopadne, potom daj vedieť, ako ste to zvládli 😉

halienka
30. jún 2009

Ahojte babky 🙂
Fialinka, tak ty si ten začiatok tiež mala zaujímavý. A vlastne čo to bolo keď sa ti zle prehĺtalo? Žeby si mala chytený aj pažerák? Crohnová je v tomto blbá, že môže byť od úst až po konečník všade, aj keď najčastejšie je na čreve. 😝 Ja som už tiež 2x dlhodobo užívala Helicid, vlastne vždy som musela prestať preto, lebo som otehotnela, a vieš si predstaviť ten teror, tá kyselina ma potom išla zožrať. 😝 No som rada, že sa akotak držíš, ja momentálne tiež. Práve sa MM liečil teraz cez víkend z nejakej brušnej chrípky, dostal teploty a pár hodín nato začal hnačkovať, tak som mu hneď nasadila Endiex a dietu a našťastie po dvoch dňoch ho to prešlo. Len som sa bála aby som to nechytila aj ja, tehotná s Crohnom a ešte do toho aj brušná chrípka, tak to by bol isto zážitok. 😝
Okta, držím palce tvojmu mužovi, verím, že všetko dobre dopadne, a mužovi povedz, nech sa nestresuje, to je to najhoršie čo môže urobiť, to mu isto len uškodiť môže. Nech to skúsi brať z tej pozitívnej stránky, že je to cesta k tomu aby sa mu polepšilo. 😉 🙂