Dá sa otehotnieť po plastike kŕčka maternice?

maja5
10. apr 2008

chcela by som sa opýtať či sa dá otehotnieť aj po plastike krčka maternice.doktorka mi hovorila, že by nemali byť problémy ale ja neviem. mal už niekto niečo podobné?

martina2001
19. aug 2010

Neviem doktorka mi povedala, po mesiaci čo je budúci týždeň, neviem koľko máš rokov ale u nás to je aj tým vekom asi už a rizikové mi povedala aj keď som ešte nebola na operačke, ja som mala aj prvé tehotenstvo rizikové a komplikovaný pôrod, ale to už bolo 9rokov dozadu. Potom som mala strach otehotnieť a teraz čakáme len už to není tak jednoduché

petusska2305
19. aug 2010

@miax86
ahoj miax86, no už som ajja objednaná do tej dunaskej stredy na 24. augusta ☹ , ale asi tam nepôjdem, dnes som zas čítala dosť článkov o tom, a fakt neviem čo mám robiť, všade sa píše že u mladých žien ktoré ešte nemajú deti by sa malo čakať, vraj sa to vo viac ako polovici prípadov zlepší, vlastne to ,,zmizne", mám veľkú dilemu z toho či tam ísť alebo neísť, ten doktor z NOU bezváhania navrhol LEEP aj môj gynekológ je zato, ale rozprávala som sa o tom s ďalším onkogynekológom a ten mi povedal že sa s tým zatial nemá nič robiť, vraj by to bolo zbytočné, tak fakt neviem ako sa mám rozhodnúť, na jednej strane nechcem čakať aby sa mi to nezhoršilo na CIN III vtedy vraj musia celý krčok odstrániť, ale na druhej strane sa bojím že ked v budúcnosti otehotniem že nastanú nejaké komplikácie z dôvodu skráteného krčku, ale zas som čítala že to dnes robia veľmi šetrne a odoberú čo najmenej, tak ja fakt neviem, ty si naozaj na 100% rozhodnutá že je to najlepšie riešenie?? a koľko máš ty vlastne rokov?? ja len 21 ☹ .. tak ked pôjdem toho 24. augusta tak budeme natom rovnako časovo 😉 tak držím ajja tebe palce nech ti to všetko čo najlepšie dopadne 😉

petusska2305
19. aug 2010

@miax86
a ešte to očkovanie, vieš ja som bola zaočkovaná minulý rok v lete, to som ešte chodila k bývalej gyn. potom som od nej odišla, a teraz sa môj gyn. k tomu vyjadril tak, že to očkovanie bolo úplne zbytočné, že mi to je nanič, a vraj sa to v takýchto prípadoch ako som ja dokonca nemôže.. ale tiež som počula zas od jedného gynekológa že ženy po konizácii by sa mali dať zaočkovať, lenže ja už som, tak ani neviem či je to dobré alebo zlé že som zaočkovaná.

bamb27
19. aug 2010

@martina2001 mam 31, no napriek vsetkemu je to moje tehotenstvo fakt bezproblemove.. ale musim si zaklopkat klop klop.. lebo predsa je to len stav kde sa zmena moze udiat zo dna na den

miax86
19. aug 2010

@bamb27 ufff, tak to je teda vazne sila... neviem ci by som mala na take este energiu ale asi by som ju nasla, bo vazne, absolvovat to opat, brrrr... ja som sa bala, ze to budem musiet prelozit kvoli MS, bo som vysadila HAK a som nevedela, ci bude v standardnom termine, alebo inom, ale zatial to vyzera, ze MS dosla a zakrok o 6-7 dni bude... Lekar hovoril, ze ma jeden den vezmu a druhy budu operovat, ale ked ma sestricka objednavala, tak jej povedali termin 25teho o 8:00 hod, tak sa moze aj taka haluz stat, ze ma poobede 25teho vezmu, bo ten moj lekar, co ma vysetroval, zvykne operovat cely tyzden s vynimkou stredy doobeda, kedy ambuluje. Tak som zvedava, ze kedy to bude a hlavne uz sa chcem z toho zakroku prebudit prebudiiiiiiiiiiiiiiiit 😲

miax86
19. aug 2010

@petusska2305 Peti, toto presne strasilo aj mna, ale myslim, ze netreba vahat. Ja som cakala velmi dlho. Mne cca pred 6 rokmi zistili HPV a vysledky som mavala tak 2-3, nerobili nic, prvy lekar mi len hovoril, ze treba cakat, ze to vraj moze vymiznut aj samo, ze si s tym imunita poradi... to som mala vtedy tusim 22-23 rokov, tak som cakala, lebo predstava operacie ma priserne desila. Cakala, citala, skusala vsetko mozne aj nemozne, ale vysledky sa nezlepsovali, stale boli raz 2, raz 3, potom zas 2 atd., atd. Virus HPV 16 potvrdeny... Sestricka u lekara ma pri kazdej navsteve strasila operaciou, tak som od neho odisla k znamemu mojmu a ten po 3 odberoch v priebehu dalsich 2 rokov mi tiez odporucil operaciu. Pri poslednom odbere sa on vydesil vysledkom (PAP IIIb, HG SIL) a ze vraj bude sa modlit, aby to uz nebola carcinoma in situ... Odisla som do NOU, spravili mi kolpo, vysledky CIN II a odporucena LEEP metoda. Lekar bol uplne super, som sa ho pytala na tehu a on mi nakreslil krcok, ze nebojte sa, zoberie sa vam velmi maly kusok a krcok je dost velky na to, aby to nejako negativne ovplyvnilo tehotenstvo... Inak zakrok sa da najst aj na nete, pre zaujimavost -

https://www.youtube.com/watch?v=rxs5Rg4hn9U

- nevyzera narocne, mne to pripomina supanie zemiaku 😀 Ak chces kukni, mna to utvrdilo v tom, ze urcite to bude OK ked sa to spravi, teraz ma vsak viac trapi narkoza ako samotny zakrok... ale hadam sa nejako presvedcim aj o tom, ze to bude OK.
No a urcite, cim horsi vysledok, tym viac zoberu z krcka. Tebe nerobili kolposkopiu??? Bo mne lekar ukazal moj krcok na obrazovke a vravel, ze vyzera skor na lahku dysplaziu, nebolo tam toho vela, takze myslim, ze to bude urcite setrnejsie, ako ked mas tie bunky roztahane viac po krcku. Inak som sa ho pytala tiez, ze ci este teda nepockame, ked je to len ze CIN II a on, ze naco, tie bunky aj tak nezmiznu... a asi ma pravdu, myslim, ze mne sa to vlieklo dost dlho a uz by som rada aj dakeho potomka... ale najskor toto treba zvladnut, nech konecne pocujem pri kontrolach aj lepsie vysledky...
24teho to budes mat za sebou, to je super, ja 25teho o 8mej nastupujem a neviem, ci ma budu operovat hned v ten den poobede, alebo az na druhy den... V kazdom pripade, v sobotu by som uz mohla byt doma. Predoperacne Ti budu robit tam? Ja som uz v utorok vsetko pobehala, dufam, ze narkoza bude OK a ziadne komplikacie nenastanu. Drzim palce vzajomne aj ja Tebe a urcite sa ozyvajme. Som rada, ze sa da takto aspon podporit, bo ja som bola pred zrutenim z toho zakroku... ale zatial som v poho, uvidim ako bude buduci utorok vecer 🙂

miax86
19. aug 2010

@petusska2305 no tak toto je fakt sila a to Ta ockovali, ked Ti uz zistili HPV alebo si ho este nemala? Inak ja som tiez pocula vselico o tom ockovani... aj take dokonca, ze sa len predpoklada, ze ziskas silnejsiu imunitu ako po samotnom prekonani HPV, ale je to len predpoklad... tak tiez neviem ☹ Ja som moc neni zastanca ockovania, ale tak zas nikdy nehovor nikdy... 😉

miax86
19. aug 2010

@petusska2305 Peti, to sukromne v DS je Sagax??? Kukam na nete toho mojho vysetrujuceho lekara z NOU a nasla som ho prave v tomto Sagaxe, ale mne neponukol moznost vykonu zakroku tam... a pritom som sa ho pytala, ze kto ma bude operovat a on, ze ked som s tym vysetrovanim zacal ja, tak by som to rad aj dokoncil...

martina2001
19. aug 2010

@bamb27 no bezproblemove som mala aj ja do 5teho mesiaca a potom už nie, ale sak zvladli to ine zvladnem aj ja

aaddeell
20. aug 2010

no baby poviem vam keby som videla to video pred operaciou asi by ma na to nedostali na mna to je dost silne cafe
este teraz mi je zle z toho videa 😀
ale tak ja to uz mam za sebou co som rada

@miax86 myslis Dr. Slezaka aj mna operoval ale v Sagaxe

jahodka11
20. aug 2010

ahojte,

nechcem vas tu strasit, len pridam moj pribeh....teda..nie celkom moj...
mamina mi zomrela na rakovinu krcka maternice....nemala ani 48 rokov, doteraz s tym nie som zmierena a to len preto, lebo nechodila na pravidelne gynekologicke prehliadky... ☹ keby chodila, pojde "len" na operaciu a domov.....cize.....

naozaj vas nechcem strasit, skor podporit, nebojte sa, urcite to nie je nic prijemne, ale zachrani to zivot...a mozete dalej plnohodnotne zit.... 🙂

bamb27
20. aug 2010

@miax86 nebojkaj sa... v narkoze budes tak 20-25 minut, nedostanes ziadnu silnu davku, je to kratucky zakrok.. a inak moj pribeh bol zhruba podobny ako tvoj, len sa netahal 5-6 rokov ale 2 a aj tak som toho mala uz plne zuby, neustale cytologie a furt nanic, no mala som toho uz plne zuby... zmenila som Dr., povedal ze operovat... ze nikdy nevies a moze sa to rychlo zvrhnut aj u mladych dievcat, zvazoval aj LEEP ale rozhodol sa pre skalpel, nakolko mi to chcel urobit setrne ale aj napriek tomu odstranit uplne vsetko ..LEEP metodou nevie skontrolovat to odrezane tkanivo ci je ciste, lebo je take specene..
..drzim vam palceky baby a fakt sa dop toho nebojte ist, usetrite si kopec nervov ked budete vediet ze to tam je uz v poriadku 😉 ..a o donosenie potomka sa nebojte 😉

martina2001
20. aug 2010

mne robili konizáciu hneď po zlých výsledkoch, povedali že nie je čo čakať a naťahovať čas, keďže chceme bábo a klasicky skalpelom mi to robili aby odstranili všetko a hojenie je tam doba skoro ta istá, síce podľa organizmu pacientky

aaddeell
20. aug 2010

aj u mna sa ta natahovalo roky
nemala som ziadne problemy
len raz to bolo 2 tak 2a tak 2b a tak 3 a vtedy moj dr. povedal ze nie je na co cakat
aj v NOU mi povedali ze radsej to dat prec skor ako cakat a bude neskoro

miax86
20. aug 2010

@aaddeell ano jeho som myslela ;) Zvlastne, mne nehovoril, ze mam ist tam, ale tak hadam to je jedno kde to je. Hlavne, ze potom uz bude klud. Dufam 🙂

miax86
20. aug 2010

@jahodka11 dakujeme pekne Jahodka, je mi velmi luto Tvojej mamicky, ani ja by som sa s tym nevedela zmierit, je to obrovska strata :( Velka skoda. Ale urcite mas pravdu, treba chodit na prehliadky a radsej si dat odstranit par buniek ako potom celit horsim stavom. Dakujeme za podporu Jahodka, drz sa!!!

miax86
20. aug 2010

@bamb27 dakujeme Bamb, dufam a pevne verim, ze to bude OK. Budem sa velmi tesit, ked uz len dobre vysledky budem pocuvat, len dufam, ze sa mi to potom nevrati... Teba po konizacii tiez ockovali? Alebo sa manzel nejako preliecoval? Mne lekar povedal, ze netreba, aby partner nieco robil, ze uz to nemozem od neho znova dostat, ale zas mi dal aj na zvazenie, ze ockovanie... ale, ma to cas, najskor zakrok a potom sa uvidi. Dakujem moc Bamb, velmi mi pomaha, ked si citam pozitivne spravy od vas vsetkych, ktore ste si tym uz presli. Chcem to mat uz aj ja za sebou. Ze takto o tyzden uz aj doma z nemo budem... Vdaka velka moc este raz!!!

petusska2305
20. aug 2010

@miax86
ahoj miax86, jeee 🙂 dakujem, koľko si mi tu toho popísala 🙂 teším sa, bo od toho včerajška ked som čítala na nete nejaké články a diskusie s lekárom som dosť začala pochybovať, či som spravila dobre, že som sa objednala na ten zákrok, ale po tvojich slovách som sa už trošku ukludnila, a asi to bude predsa len lepšie ked tam pôjdem ako keby som to mala naťahovať, náhodou by sa mi to zhoršilo a čo potom 😢 😀 ..no dakujem za link ale to si asi fakt nepozriem 😀 ja na také veci nemám žalúdok, odpadávam len ked mi berú krv nieto sa ešte na také veci pozerať 😀 .. heh no mňa narkóza moc ani tak zatial netrápi, ako mám z toho haluz 😀 trošku sa aj bojím, ale viac sa bojím toho ako to všetko dopadne, čo ked mi to náhodou celé odrežú 😢 ale niečo také vieš podobné.. ale ano robili mi kolposkopiu v NOU a následne hned aj biopsiu, ale to keby som vedela aké to je, tak si to nedám spraviť ani bohovi, nechápem ako to môžu v súčasnosti na ľudoch ešte normálne vykonávať, na nete som čítala že krčok sa znecitlivie lokálnymi anestetikami, a tam doktorko šup ani mi nič dokopy nepovedal a začal si štikať ostošesto bez nejakého umrtvenia, no fakt som si myslela že tam asi umrem 😢 , najhoršia skúsenosť v mojom živote 😒 .. predoperačné som si bola dať spraviť tiež v utorok ako ty 🙂 , no dúfam ajja že tá narkóza bude v pohode.. no to ked ma očkovali, to som chodila ešte tej doktorke a tá sa o také veci vôbec nezaujímala či nejaké hpv mám alebo nie, bolo jej to jedno, povedala že také sa u nás vraj nezisťuje, tak som sa dala zaočkovať, ale tak určite som to už mala, bo partnera mám stále toho istého.. no ano je to sagax, a myslíš dr. slezáka že, aj mňa on vyšetroval, aj som sa k nemu tam objednala, no vlastne ani on mne to neponúkol, to mi spomínal môj gynekológ, potom som to hovorila slezákovi a že ano aj on tam robí, tak som tam potom volala a objednala som sa k nemu na 24.8 ale že až poobede, že on až vtedy robí, no nevadí, nech je to aj večer 😀 ale nech mi to spraví on, na neho som len samú chválu počula, tak dúfam, že ajja ho budem môcť len chváliť, síce za tú biopsiu má u mňa mínus milión bodov, ale dávam mu ešte jednu šancu 😀 ..a ajja som moc rada, že si takto píšeme, a podporujeme sa 🙂 , tak sa mi ešte ozvi do toho zákroku a potom si tiež budeme písať 🙂

mirkarepka
21. aug 2010

ahojte, ako tak citam vase prispevky, som zostala trosku znepokojna.. mam ranku na krcku uz niekolko rokov {priblizne okolo 7 rokov} . chodim pravidelne na cytologiu, vzdy s vysledkom 2. jedenkrat som mala vysledok medzi 2-3, ale inak mam stale 2. HPV prislusne nemam... tiez by ste mi odporucili konizaciu, alebo je lepsie cakat, ked sa zhorsi vysledok. mam jedno dieta. dakujem za odpoved, zelam vsetko dobre.

bamb27
23. aug 2010

@miax86 vsak potom sa ozvi ako si to zmakla..
@martina2001 ja som spokojna tiez so zakrokm klasickym skalpelom, ja som potom spinila par dni, bolesti ziadne a za nejakych 5-6 tyzdnov mi zacali vyliezat kusky stichov .. po LEEP sa tusim spini dlhsie, tak potom sa ma odlupit taka ta akoby chrasta... ci? ..mylim sa?

@mirkarepka cytolka 2 je ok, pokial nemas HPV tak to nie je nejak aktualne, vtedy sa to riesi radikalnejsie

martina2001
23. aug 2010

@bamb27 neviem ale co som čítala LEEP je to vraj šetrnejšie ale neodporúčajú ak ešte chceš dieťa, a nemáš pri ňom ani istotu že dajú všetko preč a v Ke mi bolo poradené tiež klasicky čiže som spokojná klasicky a neviem mne vyliezli stehy 2 asi po 10 dňoch a odvtedy nič, ale doktorka povedala, že to ok, nemám sa báť. Ja som trošku stresmen čo sa týka lekárov.

martina2001
23. aug 2010

@mirkarepka neviem keď ti odporučili tak asi ju potrebuješ, mne keď povedali že musím na konizáciu nebolo mi to jedno som vyšla von a s plačom volala manželovi, ale keď som sa spamatala sme išli s manželom obaja a nám to vysvetlila doktorka prečo, začo a načo. A tiež som rozmýšľala či teraz tam isť alebo počkať a potom som si povedala, že teraz a mám to za sebou a je všetko ok. Dokiaľ som to nevedela, že dačo tam mám som nad tým ani nikdy neuvažovala, že niečo také sa môže stať aj mne, ale už keď som vedela výsledky cytológie nevedela by som s tým žiť, aspoň ja, že tam niečo je, tak bez odkladania konizácia.

mirkarepka
23. aug 2010

ahoj martina2001, mne konizaciu neodporucali. ja chodim pravidelne na prehliadky, sleduju to,a nie je potrebna konizacia. a to som sa dala vysetrit u dvoch roznych doktorov. ale tu ked citam prispevky, tak niekedy zacinam nad tym rozmyslat, ci nie je lepsie si to dat von, ale ze vraj sa to moze aj same upravit... tak neviem... je velmi dobre toto forum, kde si kazda mozme napisat svoj problem a najma si precitat nieco nove... vsetko dobre

mirkarepka
23. aug 2010

a ake si mala vysledky cytologie pred konizaciou ?? dakujem za odpoved

martina2001
23. aug 2010

@mirkarepka mala som 2-3 2x, ale mne tento výsledok nepovedal predtým doktor až teraz doktorka jak kukala kartu dozadu. nám to možno radila teda odporučila preto lebo chceme v blízkej budúcnosti mimčo a nedarilo sa mi otehotnieť tak je to jeden z faktorov a tiež si myslím že je to dobré fórum, nájdeš tu skoro všetko

miax86
23. aug 2010

@petusska2305 ahoj Peti, neboj sa urcite Ti neodrezu cele... To uz by sa pri kolpo inak tvaril a povedal by Ti, ze to nie je celkom OK. Ak odporucili konizaciu LEEP, tak take Ti nehrozi. Inak ta Tvoja lekarka byvala, to co bolo, ze u nas take nie je???! To je fakt vyborne, v dnesnej dobe... co ja viem, tak za poslednych cca 5-6 rokov sa zacalo o tom dost pisat a robit aj vysetrenia... No ale ved to uz je jedno, teraz sa treba sustredit na zajtrajsok, bude to vsetko OK. Celkom istotne, budem mysliet na Teba a silno drzat palce, aby to vsetko dobre dopadlo. O kolkej poobede to mas??? Ak budes sposobila, ozvi sa. Ja od stredy nebudem na nete, comp si tam neberiem a zrejme tam budem az do piatku, tak sa budem ozyvat potom niekedy... Ale zajtra vecer este online som 😉 Drzim palce vsetky!!!

miax86
23. aug 2010

@mirkarepka Mirus, ako pisala Bamb, pokial nemas HPV, tak to netreba takto riesit... ale tak najlepsie vie lekar, ktory by to mal sledovat 😉

petusska2305
23. aug 2010

@miax86 ahoj miax 🙂 no ano, bola mi odporučená LEEP, tak dúfam, že to bude všetko ok ako vravíš 🙂.. no tak tá moja bývalá doktorka to bola iná salámistka, šak zato som od nej aj odišla, ona nič neriešila, a fakt mi povedala, že to sa u nás nezisťuje či nejaké hpv je alebo nie, a som rada že som od nej odišla, bo naposledy čo som u nej bola to bolo pred 3/4 rokom mi tvrdila že cytológia sa robí ženám od 25 rokov, tak si zober že keby mi prvýkrát robila stery v 25 tak to by som tam už mala jaké výsledky, hotový karcinóm, ked som mala teraz pred nedávnom 21 a už aké výsledky z histológie ☹ ☹ .. no ano, ten zajtrajšok ☹ ☹ ☹ ani nebudem vedieť spať, už som z toho pekne nervózna, zajtra medzi 14:00-15:00 by mi to mali robiť, už nech to mám za sebou.. jaj si veľmi milá 🙂 , že budeš na mňa myslieť, ajja budem od stredy zas myslieť na teba a držať ti všetky palce 😉 😉, dakujem ti veľmi za podporu, som fakt rada že si píšeme 🙂 zajtra sa určite ozvem tak na večer okolo deviatej možno aj skôr 🙂 a potom ked prídeš domov tak si budeme písať 🙂 čo a ako 😀

petusska2305
24. aug 2010

@miax86
no ahoj moja, tak už to mám za sebou 🙂, myslím že je všetko ok 🙂, budem na teba od zajtra myslieť, nech to aj tebe dobre dopadne 😉 , robil mi to slezák ako som chcela, narkóza bola dosť v pohode 😀 , taká haluz 😀 , mala som dosť krče potom, ale dali mi tam ibalgin, tak to trochu prešlo 🙂 , teraz ma už nič nebolí, ani som zatial nekrvácala, len taký čudný hnedý výtok mám, to vraj z toho že mi to niečím potreli aby sa to rýchlejšie zhojilo.. tak sa drž zajtra aj pozajtra ked ti to budú robiť, a potom sa mi ozvi 🙂 ..

miax86
24. aug 2010

@petusska2305 Ahooooj Peti, tak to sa moc tesim, ze to mas uspesne za sebou. Super. Teraz uz len nech sa to dobre hoji a mas najblizsie dobre vysledky. Ako dlho asi trval zakrok? A kedy si sa po nom prebudila? To je super, ze nelezis v nemo, ja verim, ze tam na mna nedolahne depresia, asi by bolo najlepsie, keby mi to urobili hned zajtra, poobede... no ale tak uvidim ze co. Nejaka nadcha sa ma snazi chytit, tak dufam, ze ma zajtra neposlu celom vzad, bo toto cakanie absolvovat znova, no nechcem. Uz nech sa pripojim do klubu uspesne zoperovanych pacientov 😀