Dá sa otehotnieť po plastike kŕčka maternice?

maja5
10. apr 2008

chcela by som sa opýtať či sa dá otehotnieť aj po plastike krčka maternice.doktorka mi hovorila, že by nemali byť problémy ale ja neviem. mal už niekto niečo podobné?

messue
6. aug 2009

ahoj bora8, mala sa dalšie dieťatko po konizácii? a tiež si mala zlé vysledky po operácii ako ja?

bora8
6. aug 2009

messue áno mám dcérku po konizácii a to som sa hodne dlho hojila.... 🙂 som rada že ju mám je to moje slniečko.... nemala som čas si teraz prečítať celé tvoje výsledky, ale dočítam a potom odpoviem čo a ako..... 😉 musím ísť s malým von a malú uspať

messue
6. aug 2009

bora, nemusíš si čítať ja ti to napíšem, pred konizáciou PAP 3b-4 CIN 3, aj po operácii to tak vyšlo, nebola to ešte rakovina ale mohla byť v krátkom čase, carcinoma in situ,tak mi to lekár povedal,mala so mdosť poškodený kusok tkaniva čo mi vyberali ale časť toho zdravého už nebola zasiahnutá. ale či som ok uvidím až na dalšej cytologii ešte som len 2 týždne po operácii, budem chodiť na onkogynekologiu a nezanedbam pravidelne prehliadky. a ešte aj potvrdené HPV . 😠

lekno
6. aug 2009

Borka čaaaaaaaaaaaaao moja 🙂 Rada ťa vidím 😉

Messue, ve´d normálka mi chcel odporučiť tie tri vakcíny proti HPV. Ale sa potom s tým docentom zhodli na tom, že iné by to bolo keby som ešte deti plánovala, ale keďže neplánujem, takže nemusím. Ale to je na každej z nás, či sa dá očkovať, či nie. To nie je o tom, že či si alebo nie si chorá. Samozrejme, že najúčinnejšie je to pre ženy, ktoré ešte nezačali pohlavne žiť, čo nie je náš prípad 😉 A dievčatá okolo 11-13 roku života. Ale tak proti všetkým HPV to samozrejme nie je...Tých víruslov HPV je veľa. tuším len dva spôsobujú práve rakovinu krčka maternice. Iné zasa spôsobujú genitálne bradavice, iné zas bradavice na rukách, nohách....
Ale vôbec sa nemusíš báťkeďže ti povedali, že to nebola rakovina, tak musíš veriť že nebola a zbytočne sa tým nestresovať. To boli len predrakovinové zmeny na krčku. Hlavne, že sa to zistilo včas.
To máš tak, že môžeš ochorieť hocikedy a na hocičo...tú rakovinu môžeš dostať hocikde v tele. Nestresuj sa, nepomôžeš si, len si ublížiš 😉 Ver, že si zdravá a budeš chodiť na kontroly, tak ako aj my ostatné 🙂

lekno
6. aug 2009

A cyto sa ti môže zhoršiť aj keď máš zápal a nie len keď máš predrakovinové zmeny. A si málinko po operácii, takže kým sa to všetko zahojí, času dosť. Naozaj sa zbytočne nestresuj zlatko. Detičky potrebujú maminku veselú a nie ustráchanú 🙂

lekno
6. aug 2009

Borka, z Lucinky je už veľká slečna 😵 Ako v robotke?

bora8
6. aug 2009

tak najskôr lekno 🙂 malá je krásna slečna, tento týždeň som bola s ňou na nastrelovaní náušníc.... taká je rozkošná, Jurko troška žiarli ale inak je fajn.... v práci....teraz dobre, lebo mám tri týždne dovolenku.... takže fajn, inak mňa robotka veľmi baví tak som spokojná 😉

messue ja som bola na konizácii pred v júni 2007, bola som na konizácii po tom čo som začala krvácať mimo cyklu, v tom období sme sa už s mm skoro 3/4 roka snažili o bábo..... bola som celkom v strese (aj v pracovnom) výsledky cyta som mala 3b až c - netuším podľa ktorej stupnice.... dr. ma chcel rovno operovať, ale ja som bola rozhodnutá že je to omyl a ukecala som ho ešte na jeden kontrolný odber.... (lebo dovtedy som mala len a len dobré výsledky 1-max2 a chodila som na pravidelné prehliadky) chodím, po kontrolnej vzorke mi zasa vyšlo 3b+ tak som išla na konizáciu.... bože čo ja by som vtedy dala za takúto stránku s informáciami..... 😉 tak som sa bála.... študovala som všetko dostupné a možné a zo všetkého mi vychádzalo že mám rakovinu - teda dobrý stres..... konizácia prebehla v pohode - v nemocke som bola týždeň, pravdaže sa mi skomlikovalo hojenie, lebo som zasa začala krvácať a to masívne po operácii.... ale moja chyba - ja neviem ležať, trajdala som kde tade po nemocke a chodila po návštevách.... takže to chce kľud, dr. mi dal na 4. deň výsledky a povedal že je to ok..... teda v odberovej vzorke na nenašli rakovinové zárodky..... (normálka som plakala od šťastia) taktiež mi povedal, že obrezal všetko čo sa mu nepáčilo, preto som možno viac krvácala.... potom normálka hojenie - 6 týždňov..... chodím na kontorly každé 3 mesiace a od vtedy klop, klop na drevo je všetko ok.... teda zatiaľ..... otehotnela som v podstate na prvý možný termín, ako sme to mali povolené a ako sme t skúšali.... nehovorím že tehu bolo úplne bez problémov a bola som dosť kvôli konizáciii sledovaná ale je to za mnou..... inak bola som už na dvoch kontrolách po pôrode a stále je to v poriadku .....

inak čo som sa dočítala tak zmeny na krčku spôsobuje stres....., tak sa ho snažím obmedzovať, proste si hovorím, že moje deti sú dôležitejšie a ja pre ne ako čokoľvek iné, ..... začala som piť zelený čaj (plný antioxidantov 🙂 ) zdravšie sa stravujem..... prevencia je prevencia..... taktiež sa hovorí že to vie spustiť pôrod alebo zápaly v tele..... neviem.....

na HVP výrus som sa nepýtala, ale spýtam sa..... ale predpokladám, že má každá z nás.... a očkovať už by som sa asi nedala.....

zuzin78
7. aug 2009

ahojte,
ja som uz bol ana prvej cyto od konizacii, teraz musim cakat mesiac na vysledky. mne doktorka povedala, ze by som sa mala dat zaockovat ,ze sa to da aj ked kojim, ale pockam si na prve vysledky. dufam ze,budu ok. Ja mam HPV 18. to mi zistili pred 2 rokmi.
zelam vsetkym holkam len dobre vysledky. 🙂

gagusinka
7. aug 2009

Dostala som sa k tejto teme náhodou, aj ja som absolvovala operáciu s následným odstránením krčku maternice a to pred 3 mesiacmi. Našťastie výsledky z histológie prišli negatívne. Moj problem spočíva v tom, že i napriek tomu, že ubehli už 3 mesiace od zákroku mám stále špinavý výtok. Mal niekto tiež takýto problém po zákroku?

bora8
7. aug 2009

gagustinka - ja som špinila skoro rok.... už som z toho bola na nervy.... ale nakoniec sa to urovnalo 😉

gagusinka
7. aug 2009

tak to mi ano nehovor ja mam z toho take nervy, ale najhoršie je , že mi lekárka popvedala , že spiniť by som mala len 10 dní

gagusinka
7. aug 2009

mne pred 5 rokmi vyoperovali maternicu a teraz krcok a ešte sa to takto komplikuje tak uz naozaj mam s toho strach hoci vysledky sú negatívne

bora8
7. aug 2009

no ja som nešpinila stále, ale v priebehu cyklu sa mi to tak dva tri krát vyskytlo.... 😠

gagusinka
7. aug 2009

ja cyklus uz nemam, ale tiez nespinim stale 2 týždne je klud a potom tyzden spiním a takto to ide dookola a nik mi nevie povedat kedy to skonci

lekno
8. aug 2009

Borka, tak som rada, že sa ti darí 😉 Ja si tiež hľadám robotu, tak sa hádam zadarí 🙂

Gagusinka prepáč, že sa pýtam, ale keď ti pred 5 rokmi vyoperovali maternicu, ako ti mohli krčok až teraz? Veď krčok je na maternici 😕 Dúfam, že sa nenahneváš, že som sa tak opýtala...

Mimochpdom, ja som tiež teraz pred menštruáciou špinila... a na oprácii som bola v máji.

gagusinka
8. aug 2009

maternicu mi vyberali pri porode , ale krcok aj vajecniky mi nechali, akým sposobom to neviem, povedali, že som este mladá tak tieto dve veci ponechali ak by som mala nad 40 tak v tom prípade berú všetko. 5 rokov som mala relatívne klud bez problemov a komplikácii teraz nastalo spinenie a kedze som maternicu nemala, odobrali mi celý krcok ibaže ja špinim stalae dalej a to su uz 3 mesiace od operácie a mam z toho hrozne nervy

gagusinka
8. aug 2009

ibaze ja nerozumeim tomu prečo to spinenie stale trvá ked rana je podla lekarov zahojená, maternica tam nie je
tak z čoho je ten špinavý výtok?

lekno
8. aug 2009

Gagusinka, keď vyberú maternicu, tak niekedy nechávajú vaječníky, pokiaľ sú v poriadku... Nemusíš potom brať hormóny. Aspoň by to tak malo byť.... Ale tomu krčku nerozumiem... Pretože, keď je to krčok maternice, tak logicky je na maternici, nie? A keďže ti vybrali ma´ternicu, tak nerozumiem, že na čom vlastne ten krčok držal... nejak mi to nejde do hlavy... prepáč, že sa furt blbo vypytujem, ale nerozumiem tomu. Nehnevaj sa 🙂

No a stým špinením....hm.. asi ti najlepšie bude musieť poradiť tvoj dr. My ženy si koľkokrát všeličím musíme prejsť, že? 😖

gagusinka
8. aug 2009

tak to by nam asi musel vysvetlit nejaky gynekolog jednoducho je to tak najskor mi odobrali maternicu a o 5 rokov krcok, akým sposobom to tam dole urobili neviem, ale je to tak, nikdy som po tom nepátrala dokladnejsie ako náhle prisli negativne výsledkysuž som sa s tým nezaoberala a pri detoch som nato ani nemala čas. Ale asi pri najbližšej kontrole sa to opytam a dam vedieť ako to dopadlo

lekno
8. aug 2009

O.K. Gagusinka, tak držím palce, aby sa ti polepšilo 🙂

rean
8. aug 2009

gagusinka ahoj mňa hysterektómia ešte len čaká a chcela by som sa ťa spýtať akým spôsobom ti to robili a či náhodou nevieš podľa čoho sa dr. rozhodujú.nemusela si brať žiadne lieky a ako dlho sa to hojilo?držím ti palce aby si sa dala čo najskôr do poriadku 🙂

gagusinka
9. aug 2009

hysterektomiu mi robili sučastne s cisársky rezom a lieky som nebrala žiadne pretože krčok aj vajecniky mi ostali, takže hormony pracuju normalne dalej, čo sa týka pooperačnej liečby 6 týždnov nic nerobiť šetriť sa, ale kedže ja som porodila a pri starosti o domacnost a 3 deti sa šetriť neda tak som fungovala normalne dalej, viem, že maš narok na kupele. Ja som to vzhladom ktomu, že som mala malicke dieťa nevyužila

nortka
9. aug 2009

Ahoj Rean.

A ja som mala zle vysledky po konizacii. Mne tiez navrhli hysterektomiu.
Ale ja som sa rozhodla pre rekonizaciu.Po druhej operacii som mala
histologiu dobru.Uz mam zasebou aj cytol. Na vysled. si musim pockat este
dva tyzdne.(mam jedneho syna)

rean
9. aug 2009

ahoj nortkamne rekonizáciu nenavrhli pretože som na tom odstránenom kúsku už mala rak.a kedže mám dve deti a už ďalšie neplánujem tak som dala na radu viacerých lekárov že to bude pre mňa to najlepšie riešenie aby sa to časom nedostalo aj na maternicu a mohlo by to dopadnúť aj horšie .tak na čo mám čakať?

lukula
14. aug 2009

Ahojte, som tu nova a tato stranka mi velmi pomohla. Velmi mi pomohli vsetky vase rady a skusenosti. Chcela by som sa vas spytat.
V aprili tohto roku mi zistili tazku displaziu. Sla som na normalnu preventivnu prehliadku (podotykam, ze pred rokom som mala vysledky ok) a po prehliadke mi lekar zahlasil, ze mam max 6 tyzdnov na odoperovanie krcka maternice, zevraj je uz velmi napadnuta. Vystrasil ma na smrt, nakolko moja stara mama zomrela na rakovinu krcka maternice. Nechapem ako sa to mohlo tak rapidne za rok zmenit. Ale uz mam po konizacii a v oktobri mam ist na kontrolne testy. Lekar mi povedal 6 tyzdnov po operacii, ze krcok sa zahojil krasne a ze uvidime po testoch po 6 mesiacoch. Ze sa pocas toho obdobia mam vyhybat stresu a snazit sa neochoriet, teda neprechladnut.
Kontrola sa blizi a zacinam byt nervozna. Nakolko mam velmi tazke obdobie a stres je u mna momentalne hodne velky, co mi asi na zdravy nepridava, mam strach, ci mi vysledky vidu v poriadku. Uz dlhsiu dobu opat pocitujem bolesti v podbrusku, sem tam krvacam aj mimo menstruacie a ked som sa bola kupat, chytila som asi opat zapal a mala som chvilu velmi zly vytok. Stalo sa vam uz nieco take? Mozno to je uz vsetko len strach.
Dakujem za odpoved. 🙂

kamka17
15. aug 2009

lukula...čo sa týka výtoku po kúpaní, nič podobné sa mi zatiaľ nestalo, konizácia ma čaká budúci týždeň, len ti chcem povedať, že takmer za všetkými chorobami je psychika a stres...a čím viac nad niečím človek premýšľa, čím viac sa pozoruje, tým viac sa to prejaví aj navonok, tak si myslím, že aj v tvojom prípade pojde vo veľkej miere o psychiku a to už nehovorím o tom veľkom strese, ktorý prežívaš ☹ ono sa síce ľahko povie, že sa treba odreagovať, myslieť na iné veci, nepremýšľať proste nad tým "zlým", ale ťažko sa to realizuje, keď to má človek sám prežívať...ale treba to vyskúšať, teda čo najviac sa venovať iným veciam, aby sa hlavička odľahčila, lebo keď sa má niečo stať, či dobré alebo zlé, tak sa to stane aj keď sa tým nebudeme zaťažovať 😉
tak ti hlavne držím palce, aby si sa čo najskor zbavila toho stresu a aby si to čakanie na kontrolu zvládla podľa možnosti v pohode, potom aj kontrolné testy budú v poriadku...
inak výsledky po konizácii si mala aké??
toľko moj názor...nejaká som múdra poránu, tak sa ospravedlňujem 😅

a samozrejme prajem krásny víkend všetkým, užite si slniečka 😎 😎

lukula
15. aug 2009

Dakujem kamka17, za povzbudenie. Len ide o to, ze pod stresom som z ineho dovodu a ten stres sa nejako zacina odzrkadlovat prave na tom, tak mam strach prave z toho aby to nebola jedna z pricin ak vidu zle testy. Mna ked isiel lekar operovat, tak sa najprv chytal za hlavu, ked som mu povedala ze nemam este deti, museli mi totiz odobrat skoro uplne cely krcok. Vysledky z hystologie po operacii boli PAPIIIa CINIII - tazka displazia. Lekar mi povedal len tolko, ze ci som si vedoma, ze som bola uz na uplnom pokraji. Aj to ma dost vystrasilo.
Robili hned aj kyretaz. Ide aj o to,ze pred tym ako mi to zistili som 6 mesiacov v kuse stale vracala a teraz sa mi to opat vracia. Chcela som vediet, ci aj niekto iny ma taketo skusenosti. Operacia sama o sebe nieje strasna. Niektore kocky tu pisali, ze tam boli 10 min a na druhy den ich pustili. Co ja viem, tak moja operacia trvala nieco vyse hodiny, v nemocnici som bola myslim 5 dni a 6 tyzdnov PN. Z toho 4 som krvacala. Ale rana sa mi nastastie super zahojila. 🙂 Ale dam na tvoju rada a pokusim sa na to vobec nemysliet. 😉
Kludne bud aj mudrejsia, rada si necham poradit. 😀

Aj ja prajem vsetkym pekny vikend. 🙂

nortka
15. aug 2009

Ahoj lukula.
Mna zaujima kde ta operovali. Nechapem preco ides na ster az po 6 mesiac. Pokial viem po konizacii sa chodi na cyto po 3-4 mesiacov.Tie tvoje problemi mohol zapricinit stres.Hlavne sa upokoj a povedz si vsetko dobre dopadne(a ono to tak aj bude)

Co sa tyka toho kupania ja som sa kupala v jazere. Ked som isla na ster po 4 mesiacov vobec ma nenapadlo ,ze
mi lekar povie ze nemam este krcok zahojeny.Ostala som v soku povedal kupat sa len cistej vode!
Predpisal mi vaginalne tabletky.Verim ze som nechitila na krcok neaku pliagu.

lukula
16. aug 2009

Ahoj nortka,

operovali ma na kramaroch. Ja som bola s lekarom velmi spokojna, bol naozaj velmi dobry a vzdy mi vysvetlil co mi ide robit. To len ten moj normalny lekar nebol ku mne uplne otvoreny. No ja som na prvu kontrolu sla po 6 tyzdnoch a vtedy mi ten operujuci lekar povedal, ze ranku mam super zahojenu, ze sa uz mozem kupat a sexualne zit. Sli sme sa s priatelom kupat ( a to bolo uz asi tak 1,5 mesiaca po tom co mi lekar povolil sa kupat) do bazena a asi bola voda velmi chlorova a mala som velmi silne vytoky. Kupila som si potom Lactacyd a to mi pomohlo. Od vtedy to pouzivam stale. Ved to som aj ja prekvapena, ze az po 6 mesiacoch ked tu citam, ze kocky chodia kazde 3-4 mesiace. No kazdopadne mam ist v oktobri, tak uvidim.

po 4 mesiacoch si nemala zahojenu ranu??? To sa mi zda byt velmi vela. Asi si sa ale ani moc nesetrila po operacii, ze? Ja som mala prisny dohlad nad sebou, tak 6 tyzdnov som bola v uplnom klude, pomaly ani na prechadzky mi nedovolili ist. Ale asi to stalo za to, ze sa mi to potom super zaholilo. Pokial nemas nejaky vytok, myslim, ze by si ziadnu pliagu mat nemala. Kazdopadne ti drzim palce!!!! A ty uz nemas ziadne komplikacie po operacii?
Ja len dufam, ze to nebude problem pri dietatku, strasne totiz po nom uz tuzim. Ale lekar mi povedal, ze sa snazil co najviac aby bolo vsetko ok.

lukula
16. aug 2009

nortka a ty ked si sla na tu prvu operaciu, ake si mala vysledky?

A prepac....vidim,ze ty uz jedno dietatko mas, tak ty si moc na seba pozor davat nemohla.... 😅 Viem ako je to s detickami aj ked vlastne este nemam. 😢 ale snad uz onedlho. 🙂

Len nech sme tu vsetky zdrave 😉