Depresia a úzkostné stavy v tehotenstve

marileo
29. jún 2016

Ahojte zienky poprosila by som vas o radu alebo o svoje skúsenosti s depresiou,úzkosťou a panickým strachom pred a počas tehotenstva ..mam synčeka ma 1 rok a 3 mesiace a teraz cakam druhé bábätko som cca v 5-6 tt síce sa na bábätko moc tesim ale mam depresie a tie nechutne stavy úzkosti cele dni som vačšinou sama kedže moj priateľ je v práci ,žijeme v zahraničí a nemam tu nikoho kto by bol somnou ..snažím sa mysliet pozitívne ale moje podvedomie je stale silnejšie ☹ aj ked nemam samovražedné sklony ani nic podobne skor sa smrti velmi bojim ale ked som si čítala príspevky tak tam bolo vačšinou o tom písané no neviem ☹ uz som cela s toho na nervy a neviem ako mam pokračovať ☹ máte niake podobne skúsenosti? Touto chorobou trpim uz od 18rokou teraz budem mat 21 a je to dosť nepríjemne skúšala som aj pomoc psychiatra ale on povedal ze mi pomôžu terapie lenže ked som teraz tu v zahraničí na terapie by som tažko vhodila ☹ a ked to poviem môjmu priateľovi ten ma nechápe hovori mi ze to si vsetko sama robím v hlave ze nemyslím pozitívne lenže ja sa tak velmi snažím ale stale tam skončí niaka ta negatívna a hlavne strach zo všetkého ...boli časy ked som to nevedela vobec ovládať a skoro kazdy týžden som si volala sanitku lebo som sa bála ze umieram začalo mi bit srdce trpli mi nohy no nieco hrozne taky strach ze sa to ani opísať neda ☹ vzdy som si myslela ze mam niakú vážnu chorobu nech mi spravia kompletne vyšetrenia ale vzdy som mala vsetko v poriadku ..vsetko bolo len v mojej hlave ☹ prosim vas poraďte ako si pomoct ☹ dakujem za vaše odpovede

dominika6
29. jún 2016

@marileo
Depresiami trpis 3roky cize v case ako si spoznala partnera?alebo ho poznas dlhsie?

A co to spustilo?zamysli sa...

marileo
autor
29. jún 2016

@dominika6 nie s partnerom som od začiatku môjho prvého tehotenstva ..maličkého nemam snim ale s byvalim no spoznali sme sa ked som bola cca v 3 mesiaci a bol mi veľkou oporou nemyslím si ze to je prave tym ..teraz spolu čakáme bábätko a môjho synčeka berie ako svojho miluje ho asi aj viac ako mna 😄 Ale nie nemyslím si ze to bude prave týmto

sardinka335
29. jún 2016

@marileo tak neviem kde akeho psychára si skušala...kazdopadne potrebuješ kvalitnu medikamentoznu leičbu hned ako to bude možné. Netuším ako to je v zahraničí s liečbou. Terapie je ideálne kombinovať s AD - minimálne v uvode, ked je stav najťažší, depresie sustavne a uzkosti časte...Tu na SK zeny ,,bezne,, uzivaju AD ak ich potrebuju aj v tehotenstve - nie však v 1 trimestri nakolko v tom čase sa vyvijaju všetky sustavy a je dobre lieky nebrat ak to nie je nevyhnutne,samozrejme ak su tazke stavy tak sa to iste prehodnocuje. V tehotenstve je aj ta hormonalna prestavba takze jedno s druhým..no..proste je to choroba ako kazdá iná a potrebuje cielenu a komplexnu liečbu. A na zaver - tvoj priatel depresiu nikdy nemal takze o tom nič netuší. Tu často pozitivne myslenie nepomaha - v začiatkoch. To je akoby si človeku so zlomenou nohou hovorila, ze mysli pozitivne a to sa zahoji...depresie su často podcenovane. Keby si bola na Sk tak ti jednoznačne odporučam navštevu psychara takto skor posielam linky na kvalitne publikácie na tuto temu, mozno pomozu aspon pochopit čo sa s tebou deje.
https://lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Brozur...
http://www.lundbeck.com/upload/cz/files/pdf/Bro...

3009
29. jún 2016

@marileo predsa aj v zahraničí sú psychiatri, takže treba ho vyhľadať. Po prvom trimestri, ak sa ti stav nezlepší, tak bež k psychiatrovi. Najdi si na youtube sú rôzne relaxačné cvičenia, ukľudňujúca hudba a ak sa ti bude dať, tak choď na nejakú psychoterapiu. Niektorí psychoterapeuti robia liečbu aj cez skype, takže najdi si na internete a vyskúšaj aj takú možnosť - samozrejme je to spoplatnené.

marileo
autor
29. jún 2016

@3009 dakujem za odpoved ...skúsim to samozrejme po 1 trimestri ..aj ked niesom moc za tabletky ale asi to uz inak nepojde 😒

veronic_a
30. jún 2016

Ahoj, ja si myslim ze na negativne myslienky je najlepsia aktivita akakolvek. Ist von na prechadzku, niekam medzi ludi... 🙂

yasminka137
30. jún 2016

@marileo ahoj moja,stavy,ktoré opisujes som mala po treťom porode,tiež som bola sama,manžel chodil na turnusy do zahraničia, tak to asi na mňa doľahlo,neviem...ptesne busenie srdca,nepokoj,pocit odpadnutim,tŕpnutie končatín,trikrat má vzala sanitka ...všetky výš.boli ok,takze liečba na psychiatrii=panička porucha,úzkosť,...ja som sa naopak liekom vôbec nebránila,keďže som sa v takom stave ťažko starala o deti a bála sa,čo by bolo...keby som odpadla a tak.zabrali až po čase,ale lexaurin uz po dvoch dňoch,kedy som vecer lezala a uvedomila si,že som pokojná,srdce nebudú..no neuveriteľné šťastie má zaplavilo a potom každým dňom to bolo lepsie a lepsie...lieky som brala necelé dva roky,kedy som ich po dohode s dr. pomalicky vysadzala,až úplne ...teraz cakam stvrte babatko,o týždeň mám termín,tehu som zvládla bez liekov,uvidime,čo bude po pôrode,ale keby niečo ,viem,že existujú tieto lieky,tak sa im vôbec nebudem brániť,keby to bolo potrebné,takze tak

charity
30. jún 2016

@marileo Po prve mnohi slovenski psychoterapeuti uz ponukaju terapiu cez skype.

Po druhe Tvoje priznaky moze spisobovat aj histaminova intolerancia alebo ine intolerancie alebo alergie, takze sup na imunologiu. Aj depresie, paniku, busenie srdca a mnohe ine priznaky. Po par tyzdnoch diety mozes byt uplne ok.

kkatka55
16. okt 2019

@marileo ja mám to isté.presne viem o čom hovoris

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre