Druhé tehotenstvo a zvýšený krvný tlak. Ako ho znížiť?

mucilienka
21. apr 2008

Ahojte maminky,
zacali sme s manzelom rozmyslat nad dalsim dietatkom, avsak od posledneho mesiaca predchadzajuce (prveho) tehotenstva mam stale lahko zvyseny krvny tlak (140/90). Hoci je to uz takmer osemnast mesiacov od porodu, mam stale taketo vyssie hodnoty, predtym som problemy s tlakom nemala. Lekarka mi povedala, ze staci nesolit, co robim vlastne stale....
Chcem sa spytat na vase skusenosti, ako tlak znizit, a hlavne ako sa u vas, ktore ste sa s tymto stretli spraval tlak v dalsom tehotenstve.. Mam strach, aby som dalsie tehotenstvo neprelezala v nemocnici (kvoli malej dcerke). Dakujem za vsetky odpovede.. 🙂

dididi30
21. apr 2008

muci ja som to mala tak isto.....a predstav si , teraz na konci mam tlak vyborny , nizky, to je ais tou nahlou zmenou....neboj nic, bude to dobre.....ja som v nemocke nebola vobec....
a skludom mozes mat druhe, do vtedy sa vsetko moze zmenit.....
inak tato tema tu uz je, tak ta mozno zrusia 🤐

graziela
21. apr 2008

Ahoj mucilienka,
ja som si s tym vyssim tlakom uz uzila svoje...
viac o to som uz popisala v teme "vysoky krvny tlak", tak skus pozriet tam...
Ja som ale len nedavno zistila, ze v mojom pripade je vys. tlak jednym z prejavov Iga nefropatie obliciek...predtym som si myslela, ze je to len stresom a kileckami navyse, teraz uz viem, ze je to prave naopak... Tiez som mala velke obavy, aby sa to nezopakovalo znovu, hlavne po tej predch. pre-eklampsii...Zatial sa ale drzime (uzivam tabl. na tlak DOPEGYT od cca. 12tt) a uz mame krasny 33tt, comu som velmi rada 🙂
Drzim palceky 🙂

lencici
21. apr 2008

Ahoje mucilienka ja mne sa sralo to isté mesiac pred pôrodom sa mi tlak zvýšil a preto mi robili sekciu. Po pôrode som mala tlak tiež vysoký ale na internom mi povedali že je to z antikoncepcie a z toho že mám 10kg naviac.

Dali mi klasickú tlakovú dietu...nesoliť keď tak morskou soľou
vôbec nepoužívať polievkove korenie(vegetu)
piť minerálku s obsahom Na menej ako 2( na fľašiach to máš udané)
žiadne mastné, vyprážané a údené jedlá
veľa pohybu
obmädziť kofein, alkohol a cigarety

Ale kedže všetko čo nemôžem ani nejem tak sme prišli na to že to je z antikoncepcie...

mucilienka
autor
21. apr 2008

baby, bars by ste mali pravdu...
ja som tiez v nemocnici uzivala Dopegyt posledny mesiac, tak sa to drzalo v norme... ja mam pocit, ze tlak sa mi zdviha zo stresu, ako pocujem tlakomer ☹
antikoncepciu neuzivam, tak neviem z coho je ten moj tlak takyto.. skusim pozriet tu temu, co ste spominali...
graziela a ako sa prejavuje ta Iga netropatia obliciek?

graziela
22. apr 2008

Mucilienka, mne sa tlak po 1-porode, asi tak do 6 tyzdnov upravil, potom bolo vyse 4 roky vsetko OK, obcas som si ho premerala, ale nejako extra som mu nevenovala pozornost. Az posl. rok pred otehotnenim sa mi dost zvysil, ja som to tiez pripisovala stresom v praci (zmena sefky, reorganizacie a pod.), dost som aj pribrala... Velmi sme tuzili po 2.babatku, aj som sa bala a vlastne stale mam obavy, aby sa to nezopakovalo ako pri 1.dcerke (u mna to prepuklo v den nastupu do porodnice, tlak 160/110, inac som cele tehu mala skor nizsi tlak)...Nakoniec sme to riskli, od zac. som dr. upozornovala na to, ze moj tlak je dost kolisavy, asi tak od 12tt som zacala uzivat dopegyt, v 20tt som bola hospit. v nemocke tyzden s tym, ze tlak v poradni mi vyskocil na 140/100, co ale nebolo hlavnou pricinou hospit. (mala som placentu praevia, infekciu moc. ciest, bakteriu v posve, krv v moci). Prve dni mi pichali magnezium do zily, no sestricky mi vzdy namerali tlak 130-140/90-100. Tak mi manzel po 2 dnoch doniesol moj tlakomer z domu a premerala som si tlak vzdy sama, ked uz sestricky odisli a chodila som im ukazovat moje hodnoty, ktr. boli v norme. Trosku mi trvalo, kym som ich presvedcila, ale nakoniec to zabralo. Okrem toho mi aj dr. internistka napisala do karty dg. "syndrom bieleho plasta"... Takze okrem uz zvyseneho tlaku kvoli oblickam mam este aj tento syndrom, vzdy v nemocnici mi nameraju vyssi tlak. V poradni som odvtedy nemala nizsi tlak ako 130/90 (doma mavam niekedy aj 110/70)
Tu IgA nefropatiu mi diagnostikovali vlastne nahodne, zacalo sa to tym, ze v nemocke som mala stale krv v moci...po prepusteni z nemocky som isla s tym k urologicke, podla bolo vsetko OK, tak ma odporucila na nefrologiu. Tam zistili mikroskop. vys., ze krv pochadza nie z moc. mechura ale z obliciek - takze krv v moci je jednym priznakom, dalsie su: priberanie na vahe, bielkovina v moci (moze, nemusi byt), vysoky tlak...
Tato diagnoza sa da ale 100% potvrdit len biopsiou, co v tehu sa robi len v uplne nevyhnutnom pripade.
Je to v podstate chronicke zlyhanie obliciek, ale kym napr. ta krv nie je viditelna a piznaky nie su take hrozne, tak to treba len sledovat pravidelne, v opac. pripade musia podavat kortikoidy. Ja to mam zatial rovnake, o 2 tyzdne idem na kontrolu, 24 hod. predtym zbieram 24-hod. moc, dufam, ze to bude stale OK. Aj ked obavy mam vzdy, no uz som rada, ze som v pokrocilejsom stadiu a stale ma sleduju, takze keby nieco, tak babatko uz ma velku sancu, ze by prezilo...Pevne verim, ze nas to tentokrat obide, hoci riziko je teraz ovela vacsie, dakujem Bohu naozaj za kazdy den, ked ten nas drobcek je este v brusku 🙂

mucilienka
autor
29. apr 2008

graziela,
dakujem za info... drzim hrozne moc palce... ja som si zatial nasadila dietu - nemastne, neslane, ziadna kofy, ani cola, nic, tak uvidim... v sobotu som sa uz velmi dobre citila, mala som tlak 120/70 a pulz 76, co som nemala od tehotenstva... ja to skorej asi pripisujem stitnej zlaze (mam hypotyreozu) a hlavne tomu syndromu bieleho plasta, co mam od tehotenstva...
drzim velmi palceky, nech to s mimcom dlho vydrzite v kope... 🙂

graziela
29. apr 2008

Ahoj Mucilienka, dakujeme krasne za "palceky" 🙂 Taktiez zelame aj vam len to najlepsie 🙂
Ked spominas dietu, ja sa zamerne tym spomenutym potravinam ani nemusim vyhybat, lebo ich vobec nemam v oblube - pamatam si raz, ked som bola este mala, mi tak zle bolo z kuska slaniny, ze to bolo pre mna ponaucenie na cely zivot...Takze nepapam ziadne klobasky, stiplave salamy, parky (tie tak mozno raz do mesiaca), ziadne pasteky, huspeniny a zabijackove speciality, slaniny (max. trosku s bryndzakmi)a z napojov pijem len cistu mineralku, teraz hlavne neperlivu Magneziu v tehu. Co sa tyka slanosti, tak kvoli malej doma menej solim, to manzelovi sa vzdy zda malo slane...A raz za cas si dam arasidy, lebo tie mam veeeelmi rada.
Dnes som bola zhodou okolnosti na sone stitnej zlazy, lebo mojej nefrologicke sa zdalo, ze ju mam zvacsenu a aj hormon. testy boli na hrane, ale chvalabohu sa to nepotvrdilo, takze sa zatial nemusim obavat, hoci to mame v rodine...

ninnoccka
16. okt 2012

Ahojte! Chcela by som vas poprosit o radu. Od mojho prveho a zatial posledneho porodu mam vysoky krvny tlak. Moje cele tehotenstvo som mala dobry tlak, ziadne komplikacie....az v den porodu mi vysoko stupol....a tak mi to zostalo posledne 2 roky. ☹ Teraz po vyse 2 rokoch by sme chceli 2.babatko...ale nie som si ista ci to nie je velke riziko. Moj tlak ked som brala lieky bol v priemere 130/85 co je celkom ok, ale odkedy beriem lieky kompaktibilne s tehotenstvom moj tlak je vzdy vyssi, v priemere 150/98( tie beriem asi len 1 mesiac). Ake su vlastne rizika tehotenstva pri vysokom tlaku? Kedze zijeme s manzelom mimo SR a ja by som sa nahodou dostala do nemocnice, nemam nikoho (starych rodicov, tety, ujov al.dalsiu blizku rodinu kto by sa mi postaral o malu) . Tym sa moje obavy zacinaju, potom...ake rizika z toho vyplyvaju pre mna a samozrejme pre moje buduce babo? Manzel sa boji asi viac ako ja...snazim sa mysliet pozitivne...ale da sa to? Pricina mojho tlaku sa nenasla. Srdce, oblicky a krv mam dokonale, stresu v praci dost...kedze mam dost rizikovu pracu na stres, pracujem s autistami, ale moze byt to dovod? a ktora praca nie je stersujuca?! Esre sa o babo intenzivne nesnazime aj ked uz antikoncepciu neberiem...Cakala som 2 roky ze sa mi tlak zlepsi...aj bez liekov...zatial nic...Ale nadej zostava posledna!!!!!!!!!!!!!!