Dvojrohá maternica. Máte skúsenosti s touto diagnózou?

makda
30. jún 2008

ahojte,
na USG mi zistili, že mám dvojrohú maternicu. lekár mi povedal, že môžem mať problémy s otehotnením. má niektorá skúsenosti s takouto diagnózou?

balenka3
6. júl 2009

ahojte, keď mne sa nedarí ani otehotnieť okrem potratu pred 3 rokmi, teraz som brala poslednýkrát clostibegyt a čakám čo bude z toho ale mam pocit,že dostanem menštruáciu lebo ma boli brucho. Asi to nechám tak lebo už sa to nedá robiť len vtedy kedy povie doktor ved my sa nemilujeme ale robíme deti a čakáme na každé krámy. ☹

zuz30
7. júl 2009

😔 chcela by som len k tej dvojrohej maternici :mám ju aj ja otehotnela som po 3 mesiacoch snaženia ale celé tehotenstvo som bola PN pôrod musel byť cisárskym rezom a porodila som predčasne o 1,5 mesiaca dnes mám krásnu 10 ročnú dceru s manželom by sme chceli ešte aspon jedno dieťa ale už 8 rokov nič čo sa snažíme.Pri pôrode mi povedal doktor že mi pozreli aj ten druhý roh maternice a niečo mi tam spravili do dnes neviem čo ,so mnou na oddelení vtedy ležalo viac takých žien.Držím palce všetkým ktorí by chceli mať dieťa aby im to vyšlo teda aj mne

natalka2010
29. okt 2009

ja by som sa chcela spýtať či je indikáciou na cisársky rez práve dvojrohá maternica mám aj vaginálne septum a moja gyn mi povedala že budem rodiť sekciou... je to možné?? alevbo je to jedno aku mam tu maternicu

irsina83
5. nov 2009

caute,

aj mne dr. vcera povedal ze mam srdieckovu maternicu a teraz som tehu a neviem co to znamena...dr. bol vcera v pohode a usmieval sa...citim sa zatial dobre tak dufam ze to bude ok 🙂

lea777
10. jan 2010

Ahojte, ja by som chcela poradiť. Moja sesternica sa už skoro 2roky snaží otehotnieť, ale nedarí sa. Tam kde býva je zdravotníctvo na nič, po roku roznych vyšetrení jej diagnostikovali dvojrohú maternicu, že má malú šancu otehotnieť , že ju čakajú aspoň 3 potraty a potom možno sa podarí. Umelé oplodnenie jej zamietli. Já tomu velmi neverím,, myslím si skor že je jej doktorka málo informovaná alebo sa moc nesnaží. Sesternica je z toho hotová a mne je to velmi ľúto, lebo ja s otočenou maternicou čakám druhé, aj keď to tiež trvalo. Možete jej poradiť nejaké triky jak otehotnieť? Budeme vďačné za každú radu. ☹

irsina83
10. jan 2010

lea zalezi aky typ dvojrohej maternice ma. su dva typy 1. je ze dva rohy ma aj maternica aj sliznica, vtedy je riziko ze babo sa bude vyvijat v jednom rohu a 2. typ, to mam ja, maternica ma normalny tvar ale sliznica maternice je srdieckova. pri mojom type nieje problem otehu a ani donosit baby. ja si myslim ze problem u nej je niekde inde. bol jej mm na spermiograme??? inak mam napisane v albume ze co mi pomohlo k otehu 🙂

lea777
11. jan 2010

No má ten druhý typ a ja si myslím že problém otehotnieť je hlavne v psychyke a v tom že ju doktorka hneď zo začiatku vydesila tym najhorším. Na spermiograme boli a manžel je v poriadku. Doporučila som jej neurologičku, mne to dost pomohlo. Tieš som mala problem otehotnieť. Pozriem na to album a ďakujem 😉

irsina83
12. jan 2010

lea,

moj doktor ked sa dozvedel ze mam srdieckovu maternicu tak sa usmieval a zdalo sa mu to mile...vsetko mi dopodrobna vysvetlil. nemusi sa bat. treba brat vsetko pozitivne. ja mam k tomu este aj PCO takze...ja som plakala tyzden po zisteni mojej diagnozy ale potom som si povedala, ze kaslem na to a budem sa venovat niecomu inemu... zamerala som sa na manzela, zacala som si uzivat keksik, lebo predtym som to brala len tak aby a oplodnil a uvolnila som mysel...zmenila som zivotospravu a bolo....vsetko je o hlave, o psychike...nech si zacne uzivat zivot inak sa z toho zblazni... 😉

scarlet
17. feb 2010

Ahojte dievčatá, píšem opäť po 10 mesiacoch. Ja mám UTERUS ARCUATE teda dvojrohú maternicu, mám za sebou 4 potraty a konečne mám za sebou aj všetky špeciálne vyšetrenia (genetika, hormonálny profil, mutácie, trombotické testy...atď- všetko v poriadku) a dnes mi robili hysteroskopiu, kde mi potvrdili uterus arcuate a údajne môže byť príčinou opakovaného potrácania (ak sa usadí na tej priehlbinke-prepážke), ale ak sa emryjko usadí na prevej alebo na ľavej strane (teda nie na "prepážke"), tak je tehotenstvo v týchto prípadoch úplne v poriadku... Takže pri tomto type maternice záleží najmä kde sa emryjko usadí. Lekárka povedala, skúšať a skúšať a skúšať 😵
Balenka ja nemám úplne pravidelnú ovuláciu, ale keď pijem ženské čaje každý deň (1 liter), tak mám cyklus aj ovuláciu ako hodinky, skús to...

irsina83
17. feb 2010

scarlet drzim palce 😉 mna zatial ta moja maternica nijako neobmedzuje akurat ze mam problemy s placentou ale to s tou mojou meternicou nesuvisi 😉

scarlet
18. feb 2010

Ďakujem Irsinka 😵 . Tebe želám, aby sa ti narodila krásna, zdravá bábika 😉. Ozaj a ak sa môžem spýtať, v ktorej časti maternice máš uložené bábo? Mne lekárka včera po hysteroskopii povedala, že ak sa mi emryjko usadí napravo, alebo naľavo, tak bez problémov môžem tehuľkovať a už nepotratím, SNÁĎ 6 rokov snaženia sa stačilo 😀

irsina83
19. feb 2010

scarlet ja ti vobec neviem povedat lebo moj dr. nevidi moju maternicu ako problem tak vobec sme sa o tom nebavili 🙂 neboj sa a drzim ti palce...ja tu prepazku nemam velmi nizko preto sa tym nezaoberal, tak mi to vysvetloval 😉

monulka1111
23. mar 2010

Ahoj,volam sa Monika.Aj mne pred dvomi tyždňami zistili svojrohu maternicu a tiež mi povedali,že bude problem otehotniet. ☹ Aj som čitala o tomto,a bolo pisane,že vedsina žien s touto maternicou potrati.Strasne tužim po babetku a ked mi to povedali,tak som dostala strasne depresie. 😢 Da sa otehotniet?Citala som tvoj komentar,a čakas babetko?Gratulujem.Dufam ze sa to podari aj mne.Prajem ti vela stastia a zdravia

natalca
24. mar 2010

monulka1111, mne tiez nasiel doki dvojruhu maternicu, endometriozu, upchaty vajcovod... a povedal, ze nie je problem otehotniet prirodzene, ale aj tak idem 6.5 na laparoskopiu

petika
14. máj 2010

Ahojte, táto téma nejak zamrzla, tak sa pokúsim trošku oživiť. Mám tiež uterus bicornis, teda dvojrohú maternicu. Sme tehotní po druhý krát. Prvý krát sme otehotneli na prvý šup, po 2 týždňoch snaženia, teraz sme otehotneli na 4. mesiac od začiatku pokúšania sa. Čiže problém otehotnieť učite nie je. Aspoň u nás nie. Prvé tehotenstvo ale skončilo potratom vo 8.tt tehotenstva. Teraz vyzerá byť všetko v najväčšom poriadku. Zatiaľ. Doktorka mi povedala, že môžu nastať komplikácie a nesľubuje, že všetko bude tak, ako má. Beriem to však otpimisticky 😉 hlavne keď vidím, že s touto diagnózou sú baby aj matkami a celkom v pohode 🙂 čo som veľmi rada. Povedala mi, že môže nastať predčasný pôrod a bude potrebné rodiť sekciou, ale s tým som sa už zmierila a beriem to tak, že to bude OK 😉 tak si držme palce navzájom. Ono to chce len pevne veriť a byť optimistom. 😉

strihalka
6. jún 2011

ahojte, i ja mam diagnostiku dvouroha maternice, jsem z toho vedle, ze pry vyvojova vada, no pekne mi to povedala, jen co ted s tim?,,idem si vas citkat....
@petika
@natalca
@scarlet

natalca
6. jún 2011

@strihalka takze ja som otehotnela hned po laparoskopii, naozaj to nebol problem, horsia je ta endometrioza, na laparke mi to vsetko precistili, prefukli a hned sa zadarilo 😵 mala som aj problemy pocas tehotenstva, ale nepripisovala by som to dvojrohej maternici, mala som hematom, vlastne viac, ale ten nas maly bojovnik ich vsetky pekne vykopal a vegetil si pekne v brusku. Aj mna strasili predcasnym porodom, aj sekciou kvoli tej maternici a nakoniec som rodila den pred terminom prirodzenou cestou
takze moja zlata, vobec na to nemysli, pekne snazilkuj, babatko uz na teba pekne caka 😉 drzim palce, nech je to co najskor 😵

strihalka
6. jún 2011

@natalca dakujem si zlata, dnes jsme se to dozvedela tak jsem z toho trochu vystrasena...jeste nasadila duphaston, tak snad to pomuze k vytouzenemu cili

nelinocka
6. jún 2011

Ženy moje krasne mam 22 a 3 dcerku a pred par mesiacmi po zmene gynekologov( bolo ich dost 🙂) my konecne powedala dokina co mi je vrodena vyvojova chyba maternice...dvojroha maternica ....proste s jednej strany menstuujem a na druhej strane mozem byt tehotna....dcerka sa zadarila po 2 mesiacoch......ma 3 roky je zdrava....rodila som presne na den na hodinu aj sekundu...........normalnou cestou len treba upozornovat ich aku mate maternicu lebo hovorim dcerka ma 3 roky az teraz vem co mi bolo

natalca
6. jún 2011

@strihalka verim ti, aj ja som bola sokovana
@nelinocka neviem ci to malo nejaky vplyv pri porode, ja som ich na to neupozornila, v podstate som na to aj zabudla a pohoda, ale nabuduce poviem 😀 inak ja som mala vraj velmi rychly porod na prvorodicku, od 1.kontrakcie to netrvalo ani 3 hodiny, ale to neviem ci s tym suvisi 🙂

nelinocka
6. jún 2011

mno mne zacali kontrakcie o 7 vecer a celu noc som bola v kontrakciach kazdych 5 minut a o 6 30 my odtiekla plodova voda a o 7 bola na svete opica moja..............pre mna strasny porod ale neopisatelny pocit je pri mne uz 3 roky Nelka

nelinocka
6. jún 2011

@nelinocka
zeny naco je ten duphaston ste si ho pytali ci vam ho dala dokina sama hm??

mahmulienka
5. dec 2011

sice sa tu uz dlhsie nik neozyva, ale tak pre pripadne buduce babule, co sem pridu pozriet - tiez mam uterus bicornis, so septom skoro az k vrcholu, cize chvilku sa dohadovali lekari, ci to nahodou uz nie je uterus duplex, teda uplne zdvojena. prvu dcerku sme pocali hned na prvy krat, ako sme sa snazili. pocas tehotenstva som 3x silno krvacala, ale nikdy to nic nebolo, babo bolo vzdy v poriadku. saska sa vyvijala len v lavej strane, mala malo miesta a teda sa neotocila, v 38 tt ma hospitalizovali kvoli zle nameranym prietokom v pupocniku, ale cely tyzden v nemocnici potom boli v poriadku. saska prisla na svet cisarom v 39 tt, 2540g a 47cm, ale uplne v poriadku a dnes je z nej dvojrocna opica skorica.
teraz cakame druhe babatko, pocatiu sme nechali volny priebeh, neriesili sme, ci chceme alebo nechceme otehotniet, takze to prislo, kedy malo prist. nataska je opat v lavej strane, co je velke plus, pretoze uz ma pripravene miesto po saske. opat som krvacala, ale uz to beriem, ze to k tomu patri a nestresujem. v 32 tt (pred tyzdnom) sa nataska dokonca otocila, ale lekar mi aj tak nechce dovolit vaginalny porod, vraj kvoli uteru bicornis, tak sa pre istotu idem este popytat aj niekoho ineho, bo ked som este so saskou chodila k porodnikovi v londyne, ten tuto dg nepovazoval za dovod na cisar, skor kombinaciu s polohou koncom panvovym. takze uvidim. inak vsetko v pohodke.
podla mna treba byt prudko pozitivne naladena, bo na svk ma lekari davali dole, ako potratim urcite, alebo ako budem rizikova cely cas a nic, pohodka jazz. proste som verila aj sebe aj malej a lala, kde sme.
takze baby do boja, drzte sa 🙂

yasmin0001
14. dec 2011

@mahmulienka
Ahoj mahmulienka a aj ostatne! Tvoj pribeh sa super cita, dakujem povzbudila si ma!
Baby, ja som sa dnes dozvedela, ze mam tiez srdieckovu maternicu! Prosim napiste este nejake pribehy so stastnym koncom 😵 😵 😵

mahmulienka
22. dec 2011

@yasmin0001 hlavne sa z toho nestresuj, ja som na svk weboch nevedela o tom nic najst, tak som citala uk fora atd a to ti bola najvacsia hovadina na svete, katastroficke scenare atd. a potom v reale, ked som spoznala viac zien s touto dg, alebo sprostredkovane cez doktorov, tak vsetky uplna pohodicka, deticky tak isto. takze ozaj si treba udrziavat pozitivnu mysel a specialne tu na svk - ti doktori vedia niekedy prudko zdeptat.
tak sa drz

ivka2345
6. jan 2012

@mahmulienka ahoj, aj mne zistili "dvojrohu maternicu", síce máme doma jedného synčeka, ktorého som rodila cisárskym rezom, tiež mal málo miesta a neotočil sa..no doteraz mi nikto nepovedal, že prečo som potratila už tri krát pred Vianocami...prvý krát to bolo 20.12.2007 v 13 tt, nebralo sa to nejak vážne, doktori hovorili, že občas sa niečo také stane, tak som to ani ja neriešila..nechceli sme sa tak skoro snažiť o dalšie,lebo som sa bála, po roku sme začali na nom pracovať a na treti krát snaženia sa pošťastilo úspešne, donosila som zdravého chlapčeka, ktorý sa narodil 2 týždne pred termínom, narodil sa 15.3.2010 boli sme veľmi šťastný, brala som tabletky na pol roka a potom som ich vysadila a snažili sme sa byť opatrní. v podstate sme aj chceli druhé len trošku neskôr...no znovu som otehotnela a 10.12.2010 som aj hned o to znovu prišla v 8 tt, to už bolo na mna vela, nechápala som čo sa deje doktori nič nehovorili, bolo to na zbláznenie, ale musela som sa s tým vyrovnať ked mame doma jedného anjelika treba žiť pre neho....po poslednom potrate mi dal doktor antikoncepciu ale nerobila mi dobre, 4 mesiace som ju brala a potom nič....mala som pauzu, no vkuse bol cyklus taký popletený, raz som mala aj 2x do mesiaca menzes a inokedy vôbec, prestalo ma to baviť a tak som si dala znovu od oktobra antikoncepciu že sa to upravi, no po mesiaci mi nedošiel menzes tak som volala svojej sestričke u doktora ale ta povedala že kludne môžem pokračovať v užívani že to sa občas stane že nepríde menzes tak som pokračovala, no asi 7 tabletku som brala z druhého blistra a vtedy som začala mať taký výtok slabý 7 dnový, necítila som sa dobre tak som si urobila test a znovu tehotná nechápem ako..podotýkam že tabletky som brala pravidelne načas JEANINE sa volaju..na zbláznenie a opäť som potratila 19.12.2011, horšie natom je, že mi povedali že pri cisárskom sa dalo zistiť aku mam maternicu: či mám aj maternicu aj sliznicu rohovu-to by bol ten prípad že by som mohla donosiť bábo len na jednej strane....alebo potom len sliznicu rohovu...ale pri pôrode sa tým ani nezaoberali ked som len raz potratila...dufam že sa čoskoro zadari uspesne, neviem či si mam dať po potrate tabletky alebo to mam nechať všetko na osud, ja fakt neviem že čo mam robiť....prosím ťa vieš mi o tom niečo povedať??

mahmulienka
7. jan 2012

@ivka2345 je mi luto, cim si si presla, naozaj. neviem, kolko doktorov si obehala, mozno by som skusila zmenu gynekologa. ono je to s tymito vrodenymi chybami maternice vo vseobecnosti tak, ze sa casto na ne pride az pocas porodu/cisara, alebo az potom.
ked to zistili mne (vyslovene som sla na vysetrenie, aby dr. pozistoval o mne co najviac predtym, nez sa zacneme s manzelom vobec snazit o babo), tak mi hovoril doktor, ze je velka sanca ze nebudem moct pocat a ak, tak ze pravdepodobnost potratu je v tychto pripadoch vyse 70%. vraj to zavisi od toho, ake septum (prepazka) je v tej maternici, ci je vazivova alebo svalova, pretoze v jednom pripade vajko nie je schopne sa tam uhniezdit (nepamatam si v ktorom), co znamena ze ma v podstate len akoby polovicny priestor na uhniezdenie aj z toho polovicneho priestoru (ja osobne teda mam tu prepazku skoro az k hrdlu maternice, vyzera to, akoby som mala dve).
kazdopadne pred snazilkovanim mi lekar povedal, ze netreba stracat cas a ak sa nam prirodzene nebude darit 6 mesiacov, pojdem na hysteroskopiu, kde zisti, nakolko velke a hrube je septum a akeho je charakteru. vraj sa to da aj operacne odstranit, ale neodporucal mi to ako prvu moznost, kedze vraj najprv mame skusit, ci nam pojde babatkovanie prirodzene. nam to nastastie vyslo, takze som dalej uz nepatrala po inych moznostiach.
ohladom tej antikoncepcie ti vobec neviem nic povedat, brala som ju davno a vysadila kvoli jej vedlajsim ucinkom a odvtedy som apriori proti tabletkam, neviem, ci by som bola este ochotna niekedy ju brat. takze v tomto som velmi zaujata a neviem ti poradit, ani by to nebolo zodpovedne, nie som odbornik.
na tvojom mieste by som sa obratila na ineho gyekologa, ziskala viac nazorov, mozno sa opytala na moznost tej hysteroskopie, ci by to v tvojom pripade k niecomu bolo dobre (len to je dalsi zasah do organizmu, ktory ti telo odpise minimalne na 1/2 roka 'mimo provoz')
kazdopadne velmi drzim palce, urcite sa ozvi, ako pokracujete a snad vas uz budu obchadzat vsetky tie neprijemnosti.

ivka2345
7. jan 2012

@mahmulienka áno aj mne to bolo veľmi ľúto, že to všetko tak dopadlo...ešte som zabudla dodať, že všetky potraty ktoré som prekonala boli na ľavej strane maternice uložené tie embryá a iba synček ktorého som úspešne donosila bol na pravej strane, tak asi to mám tak, že ja donosim len na pravej strane a ked je to na lavej tak sa potrati..môj gynekolog je uplne super, povie mi všetko, je dobrý nechcela by som ho meniť, lebo viem že väčšina žien ma problém s gynekologom a nechcem aby bol horší, tento mi vyhovuje, len sme sa doteraz malo o týchto veciach rozprávali..možno mi aj prišli nato pri cisárskom to fakt neviem, len teraz ked som potratila ma nato upozornili...ja som tiež bola na vyšetreniach po prvom potrate som chcela mať istotu že je všetko ok aj bolo, aj muž bol na spermiograme a bolo všetko fajn ale nikto mi nepovedal že mam "dvojrohu maternicu"..no to je najhoršie že ja ani neviem aká veľká je ta prepážka ale ked som druhý krát potratila tak doktor povedal že to nemam na takom mieste kde by to malo nejak vadiť tak ja vôbec neviem..opýtam sa svojho doktora na tu prepážku aká vlastne je..mne sa vždy uhniezdi ale asi na tej (lavej) nesprávnej strane ☹ ☹ to ti ako zistili, že máš tu prepážku až k hrdlu ?? (aj ja by som chcela vedieť ako to vlastne mám)....ty si sa nebála či sa ti na správnej strane uhniezdi?lebo podla toho čo čítam, asi aj tebe len na jednej strane sa môže vyvíjať..o tej operácii mi doktor povedal, že to nieje potrebné, že to je najposlednejšia možnosť a vtedy najlepšie ked už nebudem chcieť mať dieťa vraj....ja som brala antikoncepciu len kvôli upraveniu cyklu hlavne...ďakujem ti za rady, určite sa ozvem dam vedieť a snad to už bude len a len dobré....

strihalka
7. jan 2012

@yasmin0001 no tak ija prispeji...i ja mam dvojrohou delohu....otehotnela jsem v podstate okamzite, kdyz nepocitam lecbu na stitnou zlazu a zvyseny prolaktin, ktery s tim nema nic spolecneho...od zacatku tehotenstva ani nevim ze jsem tehotna...absolutne zadne porblemy, zadne nevolnosti, zadne krvaceni...nic...veskere vyslekdy naprosto ok 🙂 , mala byla ze zacatku jen napravo, no psotupne si probojovala msitecko podelne a stale i ted v 26tt si lezi na zadickach a pokojne ceka na prichod mezi nas velke 😀...zatim nic neresime, hrozne se tesim na porod, tak doufam, ze se stihne otocit a budem moc rodit prirozenou cestou a vyhnem se sekcii, ale jeste ma cas...takze ja jedine obavy ktere mam, je aby mela misto na to, aby mohla byt hlavickou dolu....jinak si nemyslim, ze by to mel byt nejaky probelm v tehu 😎

mahmulienka
10. jan 2012

@ivka2345 co sa prepazky tyka, tak na tu mi prisiel lekar tak, ze povodne si myslel, ze mam uplne zdvojenu maternicu, kedze sa taha skoro az k hrdlu, az potom druhy povedal, ze to nie je zdvojena, ale dvojroha, ze ta prepazka nepredeluje uplne celu maternicu. teda to evidentne bolo nejako vidno na vaginalnom uzv. ked mi robil este moj povodny gynekolog abdominalny, tak nic nezistil. tam to vraj byva velmi zle vidno.
pokial si s gynekologom spokojna, tak ho urcite nemen, je to riadna psychiatria hladat si niekoho normalneho. ked mu doverujes, tak je to super. len teda by ste sa mali o tom vsetkom riadne porozpravat, ved na to tam je 🙂
a co sa tyka tych stran, podla toho, co pises, to fakt vyzera, ze je to ten problem, co si popisovala vyssie. ja neviem, ci mam nieco podobne, kedze oba razy som otehotnela v lavej strane. ale mne napriklad vedel lekar zistit, z ktoreho vajecnika sa chystam ovulovat, mozno keby ste sa na to s lekarom skusili pozriet z tohto pohladu a zistit, kedy ovulujes z praveho a vtedy by ste sa mohli s muzom pokusat o babatko, aby bolo na tej pravej strane. neviem teda, ci to tak funguje naozaj, alebo si to len predstavujem tak jednoducho, ale skus sa ho opytat, mozno to stoji za pokus. kym si nenapisala, nevedela som, ze moze byt problem aj v stranach, kde sa babo vyvija. mne len po prvom raze lekar povedal, ze ak otehotniem v tej istej aj druhy, tak pre to druhe babatko to bude lepsie, kedze uz bude mat prichystany vacsi priestor. a tak aj bolo. takze ozaj neviem, ci u mna ide o ten isty problem.
kazdopadne drzim palce, urcite napis cokolvek nove, co sa od lekara dozvies, som zvedava, chcem predsa naivne 4 deti a som len v polovicke, tak aspon budem pripravena.
drzim palce a myslim na teba.