Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

kytula
16. jan 2012

dievčatá chcela by som sa Vás spýtať, či niektorá z Vás, ktorá ma endometriozu otehotnela. ja mám tiež endo.., som po LPR už pol roka, snažím sa otehotnieť a nič. svoje stavy zakaždým, ked dostanem menzen ani nechcem popísovať, lebo je to možno aj na psychiatra. Neviete niektora z Vás odborníka na endo na Západnom Slovensku. dakujem.

kytula
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yukki
16. jan 2012

....a stavajú na jedinej liečbe, ktorá bola dostupná v rokoch keď študovali....vtedy to bolo-to musíte vydržať, a dnes je to to isté, pričom nových a menej agresívnych preparátov je na trhu množstvo...

janulka1989
16. jan 2012

@kytula
Jak myslis???Neviem otehotniet lekar zistil endometrium

kytula
16. jan 2012

aj ja mám endometriozu. moj gyn. mi hovoril, že nemám robiť paniku, že ženy vedia otehotnieť aj s touto chorobou, ale ja už skúšam vyše pol roka po LPR a nedarí sa. pijem aj alchemilk čaj, kys. listovú beriem, neviem akého čerta mám ešte urobiť, aby sa zadarilo.
@janulka1989

gotana
16. jan 2012

Ahojte baby, asi si ma pamatate, ja som tu bola ako tatianatvar, len mi nejako blblo prihlasenie, tak som musela zalozit nove konto. Som aktualne po 4. injekcii, ale kedze som mala negativne ucinky - po kazdej injekcii bolesti na hrudi ako pri infarkte 🙂 raz som uz chcela aj zachranku volat, tak doktor povedal, ze mi to viac davat nebude. Tak som zvedava co bude dalej, inak ako pozeram, nie su tu ziadne pozitivne novinky, tak mali by sme to nejak nastartovat 🙂

kytula
16. jan 2012

@gotana ahoj Gotana, aké injekcie berieš?

gotana
16. jan 2012

@kytula decapeptyl

janemari
autor
16. jan 2012

@kytula lieky ti budú vedieť odporučiť odborníci.Je možné že endometrioza spôsobuje neschopnosť otehotnieť. Záleží aj na tom,či je tvoj partner ok. Myslím,že viaceré sme tu brali Macu,Pupalkový olej alebo podobné prepáráty.Musím sa priznať ,že si to už vôbec nepamätám. Ja byť na tvojom mieste navštívim nejaké centrum,kde vám urobia potrebné vyšetrenia a zistia,či stáčí len nejaká,liečba,alebo by bolo dobré podstúpiť IUI alebo IVF.

janemari
autor
16. jan 2012

@kytula alchemilku by si nemala piť,to nieje pre endomeriozu dobré,len ju pomáha šíriť.Skús si vygoogliť niečo o liečbe endošky,resp.alternatívnu liečbu.Polovica úspechu je psychika,takže sa skús odosobniť a netlačiť na pílu.Koľko máš rokov?

kytula
16. jan 2012

@janemari toho roku budem mat už 33, keby som mala o 10 menej, ver ze by som to brala ináč. alchemilka je vraj na upravu cyklu, preto ju pijem, lebo cyklus mam nepravidelný. Preco myslíš, že skodi na endometriozu?

kytula
16. jan 2012

@gotana mne na endometriozu nedal gynekolog ziadne lieky, vraj mam cím skôr otehotniet. ale uz je vyše pol roka po LPR a nič.

janemari
autor
16. jan 2012

@kytula alchemilka je na prekrvenie maternice a čím viac je prekrvená tým viac sliznice sa dostáva do brušnej dutiny a resp.sliznica aj viac rastie. Tak to máš najvyšší čas navštíviť nejaké cetruma ver mi tam to začnú radikálne riešiť. A pokiaľ máš nepravidelný cyklus tak je problém v hormonoch a v centre ti ho budú vedieť liekmi nastaviť tak,aby sa dalo plánovať otehotnenie.

kytula
16. jan 2012

@janemari dakujem, ja už som dávnejšie chcela ísť do nejakého centra na liečbu neplodnosti, ale moj lekár z Trnavy mi stále hovoril, že nie je dôvod na to. dokonca ani krv mi nezobral na vyšetrenie hormónov. ale už sama sa nevládzem toľko trápiť a mesiac čo mesiac plakať z toho, že zase nič nevyšlo.

janemari
autor
16. jan 2012

@kytula moja bývala gyn.bola presne taká itá,potom som ju zmenila a nova gyn.urobila všetky vyšetrenia,vybavila LSK a nakoniec po liečbe ked sa cca 3 mesiace nedarilo nás odporučila do centra a tam sa to rýchlo rozbehlo.A pri endometrioze ide čas proti nám,tak neviem načo tvoj gynekolog čaká a hlavne pri tvojom veku.

kytula
16. jan 2012

@janemari a v centre Ti robili aké vyšetrenia? ja som pocula, že Duphaston je ešte na úpravu cyklu, ale to musí predpísať lekár. Tie vyšetrenia v Blave sú bezplatné?

janemari
autor
16. jan 2012

@kytula každé centrum má iné pravidlá,mne robili hormonálny profil,čiže 3 krát mi brali krv v určité dni cyklu,aby videli aké mám hormony,mužovi urobili spermiogram,vyšetrili ma,urobili dôkladné sono a preštudovali zdrav,kartu od gynekologa.A na základe výsledkov sa rozhodovali pre ďaľší postup.Ak je u teba problém len s cyklusom,určite ti predpíšu lieky na úpravu cyklu,budú ti robiť folikulometriu/kontrolu ako rastu vajíčka/ a podľa toho vám naplánujú styk,alebo urobia IUI. MY sme platili len za spermiogram pri prvom vyšetrení.Potom už lieky ,zákroky niečo hradí poisťovana a nieč osi hradíte sami.Nieje to lacná záležistosť.

kytula
16. jan 2012

@janemari díky, veľmi si vážim, že si sa zapojila do debaty, aj ked uz máš dieťatko a nemuseli by ťa trápiť problémy iných. mne moj gynekolog povedal, že všetky jeho pacientky s endometriozou otehotneli, ale ja mu už neverím ani pol slová. hormonálny profil mi môj gynekológ ešte nikdy nerobil. Ked som mu aj povedala, že endometrióza je choroba poruchy hormónov, tak sa len zasmial.

capuletka
16. jan 2012

Moj doktor mi napriklad povedal, ze on osobne toto ochorenie neznasa...ze je velmi tazke zenam hovorit co ic caka, ked ani oni sami netusia, pretoze kazda reaguje inak.... Ja napriklad ked som bola na LPR, boli tam so mnou dve mlade baby, ktorym tiez ENDO diagnostikovali...len pre porovnanie ja mam stupen I. s tym, ze malicke loziska su roztrusene po podbrusku a preto mi ich pocas zakroku ani nevypaloval...a pri menzese mavam neskutocne bolesti a trapenia...kolegynke z vedlajsieho lozka diagnostikovali myslim az treti stupen...pricom ona ziadne bolesti nemava....to je asi prva vec, kt.je individualna... Dalsia je tá s otehotnením.... Ked som sa ho spýtala, či budem mať s tým problém povedal mi - "Ťažko povedať, mal som už aj pacientku, ktorá mala len jediné ložisko a nedarilo sa jej ani za svet otehotnieť... no na druhej strane, som robil cisarsky rez zene, ktoru ked sme otvorili, mala tolko lozisk, ze sme krutili hlavami nad tym, ako je mozne, ze je tehotna, a ze nam tu rodí..." Ďalšia vec, ktorá je individuálna a neistá je liečba... aj ja mám polročnú liečbu injekciami resp "umely prechod" a aj na to, ci mi to pomoze a ci vyzdraviem som sa ho pýtala. Odpoveď taktiež neistá... "Niektorej žene to nezaberie, niektorej áno, niektorej sa to už nevráti, inej sa to vráti za niekolko rokov, mesiacov, týždňov...." A ako som zistila aj tu na fore, existuju aj velmi velke rozdiely v neziaducich ucinkoch... :-/ Moj Dr. mi povedal, ze je to hnusne ochorenie...nevedia preco vznika, ale vedia aspon ako sa sprava, aku liecbu na to treba nasadit...ale viac nic....nemoze mi potvrdit NIČ 😒

mirip
16. jan 2012

ahojte tak nakúkam po dlhom čase a vidím že stáleto pribúda viac a viac žienko s endo 😒
@kytula súhlasím,biologické hodiny tikajú a ak treba, tak niečo robiť a nie sedieť a čakať na zázrak....poznám takú čo otehotnieť nemôže respektíve ani sa nesnaží sistiť príčinu stále čaká na zázrak a ani tú námahu si nedá aby šla k dr a odsledoval jej cyklus proste preto aby boli deti nerobí ani makké prd a mne závidí ešte aj zasranú detskú plienku čo vyhadzujem 🤐

mirip
16. jan 2012

@capuletka dosť blbo sa tvoj dr vyjadrilna otázku či je šanca otehotnieť.....zoperoval ťa videl aký je tam stav tak by mal aspon približne vedieť či sa snažiť ak to nie je také hrozné alebo ask šanca prirodzene žiadna tak centrum, ja som sa svojho narovinu opýtala či má zmysel sa snažiť alebo máem ísť donejakého centra mne povedal asi tolko že do centra môžem ísť ale aj tam sa to nemusí podariť a že podla neho šanca na prirodzené je vysoká a prečo hned spomínam centrum že som ešte mladá /mala som 30 😎 😎/ a či načisto zlenivela a som lenivá sa snažiť prirodzene....................no viac som sa na také veci radšej už nepýtala 😀

kytula
16. jan 2012

@mirip ja by som sa snažila aj skôr, len toho pravého som nemala. teraz mám priateľa už 2 roky, veľká radosť, že možem mať detičky a potom správa, že mám endom.... a problém s otehotnením. Voľakedy som ani nepočula o tejto chorobe a teraz ked čítam, je mi až do plaču koľko žien to má. Pevne verím, že snáď to nebude až také zlé a doktori nám pomôžu.

mirip
16. jan 2012

@kytula nie všetci Dr sú takí...ja som sa k tomu mojmu dostala doslova "ako slepé kura k zrnu" a nelutujem lebo keby nie jeho tak stále sme doma len dvaja

kytula
16. jan 2012

@capuletka vidím, že si ešte mladá, ale aj tak snaž sa otehotnieť. všetko sa dá dobehnúť, ale dieťa nemôžeš mať kedykoľvek.

kytula
16. jan 2012

@mirip a tiež sa vám dlhšie nedarilo? ako Ta liečil doktor? mne robil len folikumetriu, zistil , ze stena maternice je ok a folikulum dorastlo do potrebnej dlžky, ale žiadne ine vysetrenia mi nerobil.

mirip
16. jan 2012

@kytula ako sa cítišmi je jasné, my sme mali tiež plány a "ružové okuliare" pri plánoch do budúcnosti po svadbe rok si užívať cz leto dovča svadobná cesta a tamsa začneme snažiť a rýchlo otehotnieť ale hold prd človek mieni Pán Boh mení a namiesot po roku od svadby sa zadarilo o dalšie 4roky neskor a potom zase pád na dno do beznádeje a potom pol roka a zázrak..............a od vtedy neplánujeme nechávame všetko nanáhodu

mirip
16. jan 2012

@kytula nedarilo ale po polročnej liečbe ma nenechal Dr napospas osudu či sa zadarí alebo nie upravil cyklus sledoval cyklus a na gynde som bola polamy ako inventár 😀 na tvojom mieste a vzhladom na to že nemáš už 18 by som menila lekára

kytula
16. jan 2012

@mirip tiež si mala nepravidelný cyklus? aké Ti predpísal na to lieky?

capuletka
16. jan 2012

@mirip tak ja som sa ho vtedy pytala skor tak hypoteticky, ci s tym budem mat v buducnosti problem....on vie ze tam mam len male loziska....ale je tiez nestastny z toho aku sarapatu mi to sposobuje....fakt mavam ukrutne bolesti a LPR som riesila kvoli nim, ked som skoncila az na pohotovosti a infuzke,,, A on mi asi na zaklade svojich skusenosti, ze u kazdej zeny je to indivindi povedal ako to je... predpokladam, ze keby mu poviem ze hned teraz idem robit dieta, tak mi dava cas na prirodzene pokusy...o tom bez debaty... mna doposial skor trapilo prave to, ze sa bojim ci ta liecba vobec zaberie, alebo ci je cele toto injekciove trapenie uplne zbytocne a mna moja mrcha opat a nadalej bude trapit ☹ ☹ ☹ Avsak ked som si to tu cele preluskala...zistila som, ze pre mnohe zeny tu bolo naozaj rozhodujuce to, ze sa zacali o babatko snazit hned po liecbe... A to je zaroven odpoved aj pre @kytula.... ano som mlada, mam 23, ale babatko uz by som chcela, nebranila by som sa tomu, v mojom okoli sa to rovesnickam prave zacalo s oplodnovanim a rodenim a ja som uz v zivotnom stadiu, ze sa mi paci rodinna pohodicka doma s priatelom....uzila som si uz dost...babatka zboznujem a neviem si predstavit, ze by som ho nikdy nemala mat, ak mi ujde vlak... Mozno si poviete, ta ma statsie, ze na to prisla tak skoro...ano viem pochopit aj vas, pretoze uz mate vek a je to urcite trapenie snazit sa a nic....ale ani moja situacia nie je lahka ... moje okolie to nechape, vsetci mi vravia, nech sa nestresujem, ze mam este cas, este mozem mat aj v buducnosti dieta a podobne...ale co ak mi teda tato liecba pomoze ale babatko teda nebude...a zrazu budem mat zivotnu etapu napr o 5 rokov, ze bude s kym a budeme babatko chciet...a uz to nepojde :( a ja si potom budem vycitat ze som nevyuzila to obdobie po liecbe....je to strasne tazke, komplikovane a deprimujuce...aspon pre mna... mam rok a pol priatela, zijeme spolu...ale on dieta nechce...je mi z toho tazko...

mirip
16. jan 2012

@kytula žiande,najskor boli clostyl a duphaston ale nezabral a potombola mesiac pauza bez liekov a začali sa injekcie také čo si pichajú aj žienky ktoré isú na odber vajíčok ale v menšom množstve aby boli 2 najviac 3 dozreté folíky a šanca otehotnieť vačšia leno som mala počítať s rizikom že sa možu v tomto prípade zadariť aj 2 alebo 3jičky čo sa nestalo, toto malo byť zase 3 mes potom mesiac pauza a potom zase 3mesiace a síce sahned na druhý mesiac zadarilo ale hned aj skončilo a z likeov mi ostal v maternici myom teda ďalšia zábrana otehotnieť, lebo myom tehotenstvu nebráni ale otehotnieť s ním je ťažšie