Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

martinka354
25. sep 2012

jarushka Ahoj moja,ach to je strašné,čo prežívaš,je to ťažké pre každú z nás,ale ked ťa ešte opustí blízka osoba je to o to horšie,ale asi za to nestál,neboj nájde sa taký ktorý bude stáť pri tebe a budete na všetko dvaja,moc ti to prajem,a máš pravdu treba bojovať a nevzdávať to,držím ti moc palce,a napíš nám tu,ja som nemala ani tušenia kolko žien bojuje s touto pliagou, a aká je zákerná,kedy ťa čaká operácia?daj vedieť,čakám na tvoje správy,drž sa,držím moc palce a hlavne netreba to vzdávať...

maarja
25. sep 2012

@vevaaa ahoj, tak to sa teším s vami 🙂 a my pokračujeme ďalej v snažení...

jankako
25. sep 2012

ahojte ženy.potrebujem radu.Za posledné dva mes.mám bolesti v podbrušku v strede cyklu.vyráža mi to až do krížov.neskutočne bolesti.budím sa na to aj v noci.gynekologička mi spravila sono,všetko ok cysty nemám,že vraj taká silná ovulka.od minulého týž.pociťujem bolesti v konečníku ..a tiež mi to vyráža až do krížov..skúsila som preštudovať na nete niečo o tej endometrioze,že može isť o endometr.v konečníku..máte niektorá skúsenosti s takýmito bolesťami pri endometrioze...dakujem..

yukki
25. sep 2012

@jankako ja som šla s tými bolesťami ku gastroenterologovi....tiež som mala v podbrušku a konečníku...a tiež od stredu cyklu, ale šla som až vtedy, keď ma dostali do kolien....dlho predtým, mesiace, som mala silné bolesti, ale vydržateľné. On ma poslalna gyndu...a tam teda na sone mi hneď povedali, že je tam cysta. Tak ťažko povedať-možno bola ešte malá, keď si bola na sone a nejako nie veľmi viditeľná....

jankako
25. sep 2012

@yukki v podbrušku nebolo nič,robila mi vnútorné sono.ale že ak budem mať zase tie bolesti v tom strede cyklu,lebo teraz som bola po MS,tak ak chcem možem prísť a znovu ma pozrie sonom...v tom konečníku by to asi nevidela,či?to je vyšetrenie pre toho gastoent.,nie?dakujem za odpoved 🙂 Ja som dieťa ,,šťasteny,,že ja furt mám dáke diagnozy.takže mám hrozný strach...☹

yukki
25. sep 2012

@jankako neviem....ono by to asi bolo NA čreve najprv, než by to malo prerásť dnu, a na čreve...ak to nie je priamo cysta, tak to nevidí, ale ani gastroenterológ to tam nijako nenájde...čo ja viem...ak sú tie bolesti naozaj také, že nedokážeš normálne existovať, stáť na nohách, tak s tým budú asi niečo robiť....nejako sa kuknú laparoskopicky dnu abo čo....

jankako
25. sep 2012

@yukki aké vyšetrenie mi odporúčaš?

yukki
25. sep 2012

No ja žiadne. Ja som zóolog na materskej.
Otravuj vari tú gynekologičku, ona Ti povie, či ísť na tú gastroenterpológiu abo sa oni kuknú kamerečkou do brucha ti...ak teda máš pocit, že tie bolesti sú už za hranicou normy...

jankako
25. sep 2012

@yukki v pohode,ja som sa pýtala len z tvojej skúsenosti 🙂
Ja skúsim,ak ma to znovu chytí,behnúť na tú gyndu a opomeniem jej aj tie bolesti v konečníku...aj tak dík 🙂

bobsent
26. sep 2012

@jarushka rada by som sa ťa spýtala na pár info-práve som sa vrátila z gyndy, a hneď mi ponúkli visane. mala si nejaké vedľajšie účinky? dosť sa toho bojím, užila som si klimaktérium, stačilo...a na gestagén som reagovala krvácaním a visane má práve gestagénový základ.
vraj je to jediný liek na endo, jediný čo skutočne zabíja endo bunky(tehu a klim. ich iba dočasne vysuší). vraj ho objavili len nedávno..tak neviem.
mala by som ho brať rok a potom už len radikálna oper.-všetko von a trvalé klimaktérium. 😔 mudr. mi radil pokiaľ sa dá vydržať aspom do 40tky. laparku mi už robiť nebudú, nemá to význam.a ďalšie tehu ktovie kedy a či by sa mi podarilo..
inak ja som tiež otehotnela 1x s endo a potratila v 8t.t....a potom po rokoch sa stal zázrak-a to mám nepriechodné vajcovody vraj...ešte máš dobrý vek 😉 stihneš bábo.držím moc palce. čaká ťa teraz laparka?
zvláštne je že mi teraz na sone nenašiel cysty, ale bolí ma to..tak nechápem.podľa dr. môžem mať rozsev mili rozmerov po brušnej dutine no fasa 😠

jarushka
26. sep 2012

@bobsent , @martinka354 ahojte..ja som bola vcera u dr.Slezáka na konzultaciach, bol prevelmi prijemny a ma uzasny pristup..konecne som odchadzala od nejakeho lekara s usmevom..🙂 nakoniec mi poradil, ze kedze sa mi endo vracia, nebola by teraz operacia vhodna, ked chcem mat este v buducnosti deturence..kedze sa mi tvoria cysty na vajecnikoch a uz mi ich orezavali, teraz by mi zas z nich museli orezat a v buducnosti predpoklada, ze by sa mi endo zas vratila a zas orezavat, a pri kazdej operacii zas dalsie nove zrasty, tak by sa mi sance minimalizovali, ze zatial mam takisto brat radsej visane, do casu kym znovu nebudem uvazovat nad dietkami..zevraj sa da brat aj cele roky..teraz mam aj cysty, aj zrasty, creva zas prichytene o maternicu, ale ze kym to uplne nesuri, je lepsie to tak nechat, "nebabrat"..🙂ze visane to uspi a nebude to bujniet..a na operaciu by som sla, az ked budem chciet mat deti, potom by mi to vycistili, spriechodnili a je tu ista sanca aj na prirodzene tehu..ale snazit sa len par mesiacov a potom radsej neriskovat a ist na umele oplodnenie..ja som brala visane od januara, prve mesiace mi nebolo prave najlepsie a tiez som skoro stale spinila, ale po dvoch sa to upravilo a mne bolo konecne dobre, ani menzes som nemala, tusim len raz spinila a hlavne KONECNE som nemala take ukrutanske bolesti..aj kludnejsia som bola, nemala som take vykyvy nalad, jedine minus bolo, ze som mala trochu menej chut na milovanie, ale to je vsetko..pytala som sa dr. aj na to, ze ako je potom mozne, ze som mala po pol roku brania visane horsie nalezy ako na zaciatku, lebo som tomu nerozumela..vraj len co som prestala visane brat, ze agresivna endo sa zas stihla rozrast, kym som sla k lekarke na kontrolu..a to bol tusim necely mesiac, tak nejak.. pre mna bolo klimakterium vyvolane lucrinom tiez uplne peklo, vravel dr. ze to uz sa teraz nepouziva na liecbu, bo ma kopec vedlajsich negativnych nasledkov..takze ja idem brat teraz visane, tych par mesiacov vydrzim, kym si nanho zas zvyknem a verim, ze potom mi bude zas lahsie a budem moct aj normalne fungovat v praci, lebo pri tychto bolestiach, co mam teraz, je to skoro nemozne..takze tak.. 🙂

bobsent
27. sep 2012

@jarushka presne toto povedal na kontrole mudr aj mne. že načo orezávať endo ložiská keď sa mi to aj tak vráti...tiež mám poškodené črevá, bolí to hrozne. môžeš počas menzesu jesť? ja iba tekuté všetko ostatné ma bolí a musím brať obrovské dávky espumisanu takú mám plynatosť. horšie že mi dlhoročné užívanie nurofénov a brufénov poškodilo žalúdok(pri gastroskopii mi našli krvácanie) a nesmiem ich brať...a iné mi nezaberá.dávam si panadol. algifeny a pod. sú mi nanič lebo ja nemám kŕče ale ostré bodavé bolesti.
ja by som sa tiež už na klimak.nedala lebo endo sa mi aj tak vrátila, a brala som ešte predpotopnejší liek-anargil, čo sú vlastne anabolické steroidy, zakázané u športovcov no nebolo mi dobre. preto sa bojím visane. pokúsim sa asi vydržať prvé mesiace, čo už.
robili ti predtým aj pečeňové testy, krvný obraz a sono prsníkov? mňa čaká sono koncom okt. tak uvažujem že počkám aby som si bola istá že je to ok a potom to začnem brať. ak sa to dá opakovane bolo by to fajn.
a ako ti bolo zle, mala si nevoľnosti, alebo migrény? ja by som vydržala keby som mala istotu že budem mocť normálne fungovať...teraz čakám každú chvíľu mrchu a normálne mám strach že zase bolesť ☹ hlavne ma trápi ako sa o malého postarám, nie som schopná ničoho..strašne zle znášam že sa mi to vrátilo po tehu, neviem sa s tým zmieriť.človek si toľko vytrpí, a stále je to späť 😠
inak mne mudr. vravel že visane je jediný skutočný liek,kt. endo neuspí (ako klimaktérium) ale skutočne zabíja jej bunky...ostáva mi len dúfať.
normálne ma napadá aj druhé tehu...ale t si ozaj netrúfnem a ktovie či by sa podarilo a koľko by to trvalo.aj vek mám a tak..

martinka354
27. sep 2012

@jarushka
@bobsent Ahojte babenky,ja som brala injekcie lucrecin,a bolo to hrozné,tie vedlajšie účinky no strach a hrúza,a ked som po nočnej nemohla spať ani lieky na spanie nepomáhali,inak baby ako vás čítam,vôbec som netušila čo dokáže narobiť táto pliaga zvaná endo,ja zas bolesti nemám,ale pri mrche prvé dva dni,ja neviem či mám ísť teraz znova na laparku,alebo ešte počkať do konca roka či sa nám podarí otehotnieť,na druhý týžden idem k dr, tak sa dohodneme ako dalej,tri mesiace snažilkujeme a nedarí sa,ach jaj,babenky držte sa,musíme byť statočné a bojovať...

bobsent
28. sep 2012

@martinka354 no presne aj ja mám najhoršie prvé dva dni.
po 10 rokoch endo môžem potvrdiť teóriu že viac bolí začiatočné štádium ako po rokoch-už to prerastie tkanivom. alebo si človek zvykne 😒 raz som čítala že v pokročilejšom štádiu je skôr šanca otehotnieť, aj to sa mi potvrdilo 😕
a neboj, 3 mesiace snaženia to nič, najhoršie sú celkovo prvý rok-des, a tak do 3 roka. posledné roky boli už dobré, už sme sa nesnažili 😉 dosť to na začiatku narúša intímny život. keby mi niekto povedal ako dlho budem čakať obesím sa asi v tom snažilkovskom ošiali-ja som strašne chcela dieťa! a nešlo to a nešlo. keby som vedela že to raz príde, využijem ten čas inak ako plačom a trápením.
keď sme sa vzdali prišlo.
ale inak čo poznám každá s endo otehotnela-len ťažšie a dlhšie to trvalo ako u zdravej ženy. raz si na túto dobu budeš len spomínať.
momentálne sama neviem čo robiť-začať visane liečbu, dať si všetko vybrať, ešte dieťa? alebo nechať všetko tak? asi zvolím bod č.1

jarushka
28. sep 2012

@bobsent , @martinka354 mne nerobili predtym ziadne vysetrenia, len mi ho predpisali a uz som ho aj zacala brat..neviem, ci ten liek aj endo lieci, mne lekar vravel len ze uspi a nebude rast, tak teraz neviem..a tak radsej verme, ze ju vylieci.. 🙂 ja poces menzesu vraciam od bolesti a je mi na odpadnutie od bolesti..termofor je moj najlepsi kamarat..🙂 i ked neviem, ci je na endo vhodny, ale mne pomaha sa vyhriat..tiez som uz papala kadejake lieky od bolesti, uz nic nezabera, takisto si davam panadol ultra a lekarka mi dala cipky od bolesti, nech tolko nezatazujem zaludok stale..na zaciatku, ked som visane brala, bolesti ostavali, len mi bolo nevolno, zavraty a tak, neviem, ale odkedy som bola v umelom prechode, akoby mi trochu navaly ostali, ci co to je..strasne sa spotim a je mi na odpadnutie, hocikedy..ja uz som teraz mala bolesti hockedy pocas cyklu..ja verim, ze mi visane teraz pomoze, hlavne ked dufam, ze nebudem mat po case menzes, ten uz priam neznasam.. 😠 aj ja uz strasne tuzim po dietatku, ale musim to v sebe potlacit, raz pride ten cas na rodinku..teraz musim popracovat na sebe, nech som fyzicky a psychicky v poriadku..potom pojde vsetko..🙂aj nam, ked sa vtedy zadarilo, som uz mala endo nazad a cystu, tak asi je to mozne, ze je vtedy vacsia sanca otehotniet..ktozehovie.. 😕 martinka velmi budem drzat palce, nech to vyjde aj bez laparky..alebo hlavne nech to vyjde cim skor a bez stresov..🙂

henika40
28. sep 2012

baby, zajtra mame 5. vyrocie svadby a snazenia sa o dieta... nam sa za tuto dobu nezadarilo vobec ☹ skusali sme, od bylinkarok, roznych babkovskych receptov, IVI, IVF, KET.. dnesnym dnom sme aj na zozname ziadatelov o nahradnu rod. starostlivost...
je to sila... skutocne, teraz takto spatne, najhorsie su tie prve 3 roky... vzdavat to nevzdavame, kiezby clovek dopredu vedel, ci sa netrapi a nestresuje zbytocne...
drzim vam palce, nech sa zadari, co najskor!

yukki
28. sep 2012

@henika40 nech rýchlo ubieha čakačka na opustenčeka! Možno keď opadne stress, rozhodli ste sa pre inú cestu ako sa dostať k vytúženému bábu- tak medzitým aj vlastné sa zadarí....

henika40
29. sep 2012

@yukki dakujem velmi pekne, urcite sa dockame 🙂 rada by som aj adoptovane a aj biologicke 🙂
na cakanie sme si uz zvykli, nic ine nam neostavalo 😒 a cely proces je velmi dlhy a byrokraticky, no radsej to ani nekomentujem 😝
ale ako sa tebe dari s detickami, vela radosti a starosti? a so zdravim?

yukki
29. sep 2012

@henika40 vďaka za opýtanie, ta tak jak píšeš-veľa radostí i starostí. Zdravotne nic moc. Musíme bojovať.
A on ten proces adoptovania ani nemusí byť dlhší, ako tehotenstvo, keď súdy pracujú ako majú...teraz je snaha to obdobie čo najviac skrátiť, len tá doba čakania na bieleho zdravého novorodenca je samosebou dlhšia ako keď si v požiadavkách zadáte "na etniku nezáleží" alebo vek povedzme do 2 a viac rokov...ale tak, vydržíte aj tú dlhšiu dobu už podľa vašich požiadaviek, a za ten čas sa môžte tak mimochodom pokúšať o bábo.....lebo tá doba čakania to je už vec, ktorá nezávisí od byrokracie, no. Držím palce!

martinka354
30. sep 2012

@bobsent
@jarushka Ahojte babenky,bobsent a chceš ešte dieťa?ja by som na tom pracovala,ako si sa rozhodla?je to dosť ťažké ja viem,ale zase liečba a všetko dookola,rozhodni sa správne,ja tiež chcem strašne dieťatko,a nejde to,v piatok mám dostať mrchu,dúfam že nepríde,no nemysli na to ale to sa nedá,mne tiež dr povedala že mala veľa žien s endo a otehotneli,jarushka dakujem vobec sa mi nechce na tu laparku,v piatok zbehnem k dr a uvidíme,dúfam že tam nebude cysta,zatial bolo všetko ok,ak dostanem tu mrchu tak nepojdem,aj tebe prajem nech je všetko ok a čím skôr otehotnieš,nič iné nám neostáva len bojovať 😉

musalka
30. sep 2012

ahojte dievcata,chcem vas velmi pekne poprosit o radu,vo feb. mi histologicky zistili endometriozu bola som na laparo,mala som lozisko na vajecniku,nedavno som bola u svojho gynekologa ktory mi navrhol liecbu injekciami (Lucrin depot),picha sa to raz za mesiac,ja sa tej liecby dost bojim a ako som citala na nete tak ani nema bohvieaky ucinok,radila som sa aj s inym gynekologom ten mi poradil ze mam brat radsej antikoncepciu,neviem co mam robit,neviete mi poradit?ake mate skusenosti s liecbou a co vam pomohlo?otehotniet sa este nechystam,mam 25 rokov...bolesti nemam az take len obcas citim v podbrusku ako take pichanie...som uz zufala ☹

yukki
30. sep 2012

@musalka no ja nie dobré. Možno nejaká vhodná antikoncepcia by narobila menej škody.

musalka
30. sep 2012

yukki brala si tie injekcie co predpisal mne?ake si mala z toho problemy a pomohlo to vobec?

lalia123
30. sep 2012

@musalka Ahoj musalka, ja len, ze tie reakcie na Lucrin su velmi individualne. Osobne som ho brala 6 mesiacov. Netvrdim, ze to bolo super, ale tak dalo sa to zniest. Mala som navaly tepla a lahsie som sa nahnevala, ale vedela som, ze je to z liekov a snazila som sa ten hnev v sebe odburavat. A tie priznaky nenastupuju hned, ja som ich vo velkom citila asi az po tretej injekcii. Je fakt, ze som nemala takmer ziadnu chut na tulenie 😝 . Ale pocas liecby sa mi o cosi zmensili aj myomy a oddychnut si pol roka o mrsky ma tiez svoje caro. 😉 Osobne som bola pocas liecby aj v kupeloch Luckach kvoli nalezu endometriozy pri laparke a hlavne psychicky mi to pomohlo.
Ak by si mala priznaky prilis silne, da sa proti tomu bojovat aj cajmi a podobne. Drzim palce, nech to dobre dopadne 😉

musalka
30. sep 2012

dakujem za radu,ake cajiky mas na mysli?

yukki
30. sep 2012

@musalka problémy veľké a endo sa mi vrátila hneď. Prvý krát som brala Diphereline, druhý krát Lucrin a....nikdy, nikdy viac. Je to krajne necitlivý liek-a asi aj prístup, pred liečbou a ani počas mi nebola jediný krát zobratá krv na nejaké či už pečeňové alebo iné testy, ani na hormonálny profil...no, to je jedno. Ale ako myslíš, si mladá a silná, možno to zvládneš s ľahkosťou-je to proste na náhodu. lotéria

bobsent
1. okt 2012

@martinka354 vieš keby som mala menej rokov asi áno. ale teraz sa bojím, lebo fakt nevládzem, a ešte sa mi vrátila endo, tak si to neviem s 2 deťmi predstaviť, nie som schopná ani o 1 sa postarať počas mrchy ☹
no ale najviac zaváži že som mala emklampsiu, takže záver tehu bol dramatický, malý podviživený, a ja som dostala takú popôrodnu depku že si prvý pol rok vôbec nepamätám-iba ako som plakala a celkovo som si materstvo vôbec neužila ☹ po toľkých rokoch som sa tešila ako blcha na dieťa a nakoniec som ho nechcela. a malý vôbec nespal, do roka každú hodinu hore a bez prestávky vo dne v noci kričal. tak sa teraz aj s mužom bojíme, prežiť to ešte raz...keby som vedela že bude všetko v medziach normy asi by som uvažovala.
mám doma visane,prečítala som si príbalový leták a mám dosť 😖 ak sa mi vráti depresia...počkám do kontroly prsníkov a uvidím. alebo to nechám na osud 😅
@musalka každé lieky na klimaktérium môžu mať nežiaduce účinky. väčšinou sú znesiteľné, je to individuálne. antik. sa moc neodporúča pokiaľ obsahuje estrogén. ten podporuje rast endo.žiaľ, práve tento hormón nás robí ženami 😖 čaj na endo som tu niekde dala dávnejšie, mne pomohol zmierniť príznaky.
@yukki nám sa tak stalo.v deň schválenia adop. sme schválili bio dieťa 😀 ako sa cítiš zdravotne?endo je znesiteľné?
@jarushka
@henika40 držím palce. a rovno dvojičky a endo nech navždy zmizne do čerta. 😉

yukki
1. okt 2012

@bobsent povedzme že tak ako píšeš. znesiteľné.

henika40
1. okt 2012

@yukki dakujem pekne. Ono sme iba na zaciatku, uradom trvalo 9 celych mesiacov, kym s nami absolvovali pripravu a zaradili do zoznamu. Osobne mam konence dobry pocit, nieco sa pohlo smerom dopredu a deti mat urcite budeme 🙂 (na case uz tak nezalezi ako kedysi...)
Drzim Ti palce moja, ako aj Tvojej rodinke a zelam vela sil!
@bobsent dakujem, dvojicky beriem aj adoptovane aj biologicke a garantujem, ze na endo si ani nespomeniem 😀

martinka354
1. okt 2012

@bobsent Ahoj,no to ma mrzí,že si to všetko tak ťažko prežívala,prajem ti aby ti všetko dobre dopadlo,a ked sa rozhodneš pre druhé bábetko,aby si si to všetko užila tak ako sa patrí,ja mám 33 rokov,takže čas mi takisto uteká,a nemám ešte dieťatko,a tak po tom túžim,tento mesiac asi zas nič ☹ ,už ma pobolieva brucho aj kríže,takže mrcha sa pravdepodobne dostaví ach jaj,no som sa asi rozhodla,pojdem hned po mrche k dr,a nech ma teda objedná na tu laparku,nech to mám za sebou,a takisto chcem aby sa mi pozreli aj na priechodnosť vaječníkov,och baby čo mi si musíme vytrpieť,ale mi sme silné a zvládneme to 😉