Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

lenka188
5. aug 2013

@zuzika84 fuuha tri krat? a vzdy sa to vracalo? ja som rada, ze sme sa sami vybrali do CAR, lebo lekar ma tam ani poslat nechcel, ze ved mam cas... teraz spatne ked sa na to pozeram tak si myslim, ze som mala ist uz po roku... vy sa ako dlho snazite, ak sa mozem opytat? a operaciu si ako zvladala? rozmyslam, ze kolko budem PN, pretoze uprimne nechce sa mi sediet za pocitacom taka ubolena 😖

zuzika84
5. aug 2013

vždy sa to vrátilo.Dokonca druhý krát dva mesiace po operácii som mala zase cysty. Snažíme sa tak dva roky. Mna do caru poslali ten druhý krát, ked sa objavili cysty. Ale nepodarilo sa im nastimulovať vaječníky,proste neriagovali. Tak ma poslali zas na laparku,leh to vyčistia.
Tak operacia sa dá zvládnuť. Ten prvy deň po tej narkoze je taký nič moc,potom je už len lepšie. Ani nejaké bolesti nie sú po tom.Oni dávajú lieky od bolesti do infuzky. Ja som dnes 10 deň po operacii a už je fajn.Brucho vôbec necítim,nebolí ma. Trochu ho mám modrinové,ale to sa vstrebe. Ale tak aspoň tých 10 až 14 dní je PN tak akurát. Predsa je to operácia a potom má byť šetriaci režim..

zuzika84
5. aug 2013

@lenka188 ten predošlí príspevok patril Tebe, len som ťa zabudla označiť🙂

lenka188
5. aug 2013

@lucka_220809 noo ved to, ze nie je poznatelna z UTZ, vsade som citala, ze len ked su cysty, tak tie su vidiet, ale jednotlive loziska nie. Neviem o co mu islo, ani do CARu ma nechcel poslat, stale hovoril, ze ved mam cas.. no evidentne nemam.. A teda aby som ti odpovedala, tak potvrdenu endo este nemam ale lekarka teda vyjadrila silne podozrenie, plus ked som si citala priznaky tak to na mna uplne sedi, takze si myslim, ze ju na 99% mam, len je teda otazne v akom stadiu... no ved uvidi sa. A chceli ste hned IVF? Ja som rozmyslala, ze by som najprv inseminaciu skusila, uprimne moc sa mi do IVF nechce a trochu ma desia vsetky tie veci okolo toho. Drzim palce, nech sa vam to podari! 🙂

lucka_220809
5. aug 2013

@lenka188 chod do metody, aku citis, ze je pre teba v pohode.. pre mna ivf kedysi nebola moznost.. tiez som najskor brala , ze inseminacia aspon atd...ale po tom,ako mi diagnostikovali endo, som fakt sa pustila do studia.. nie len fora a nejake popularne clanky, stiahla som si kopec zahranicnych studii a citala... a v podstate, k comu som dosla, bolo to,ze pri endo v 1.a2. stadiu su sance na otehotnenie prirodzenou cestou asi tak 3-4%, pri vyssich stadiach cca 2%.. inseminacia zvysila len o minimum, tj v jednotkach, velmi mala uspesnost pri endo... DOkonca IVF ma len polovicnu uspesnost oproti ostatnym zenam...
Isteze verim tomu, ze sem tam aj motyka vystreli a ze aj s endo zeny otehotneju aj prirodzene...ale problem je najma v tom,ze endomettrioza je prekazkou v podstate pri vsetkych krokoch "otehotnenia", tj od uchteni vajicka vajcovodom, cez jeho dozrievanie, vlastnosti na jeho povrchu, cez znizovanie kvality spermii (endo totiz produkuje peritonealnu tekutinu, ktora moze vyrazne ovplyvnit vlastnosti vnutorneho prostredia zeny), az po samotne uhniezdenie a udrzanie plodu... preto je to pre nas casto tak tazke otehotniet...
Tym som ta nechcela vyplasit.. je urcite mozne, ze ti to vyjde aj inak... len aby si chapala aj ty, preco ivf je takym jasnym dporucanim lekarmi, ktory maju s tym trochu skusenost...

lenka188
5. aug 2013

@zuzika84 v pohode 😀 Tych 14 dni som aj ja tak ratala. Mne hovorili, ze rano mi laparku budu robit a vecer pojdem domov, tak neviem, radsej by som tam ostala aspon cez noc, ale tak snad vedia co robia. Teraz mam dojem, ze velmi vela operacii takto rychlo pustaju domov. To je inak strasne svinstvo tato endometrioza, hlavne to, ze sa toho neda nejako uplne zbavit, ze sa to stale vracia. Ale zelam skore uzdravenie a aby sa vam babo co najskor podarilo 🙂

lenka188
5. aug 2013

@lucka_220809 urcite si ma nevyplasila, rada viem na com som. Dakujem za info, mas to super nastudovane 🙂 . Zatial si hovorim, ze teda hlavne pockat do stredy, kedy sa teda rozhodne, ci pojdem na laparku uz teraz v auguste alebo este skusime inseminaciu a ked nic, tak laparoskopia v septembri. A potom uvidim, co mi po operacii povedia a podla toho sa zariadim.

zuzika84
5. aug 2013

@lenka188 no to Ti asi budú robiť jednodnovou chirurgiou.Ja som bola teraz operována v NOU,kde ma v štvrtok prijali, v piatok operovali a pustili v utorok ráno, aj to som ich ukecala, čo ma chceli pustiť až v stredu. Tam sa moc s tým prepustením neponáhlali 😝 Neviem ja som bola úplne grogy v ten deň a to ma operovali doobeda a do večera mi bolo dosť špatne z narkozy, bála som sa aj pohnúť,lebo ked som sa pohla som vracala. ale zle mi bolo prvý krát po narkoze.Pred tým mi špatne nebolo. Ono každá to zvláda inač.
No to je pliaga riadna. Však to lieky na to nemajú,tehotenstvo je najlepší liek, aj to že to úplne nevylieči len utlmi 😠 Ďakujem,pevne dúfam,že sa nám to teraz už podarí.
Až by som Ti mohla poradiť,ja by som to už neodkladala na tvojom mieste. Najprv laparka a podľa toho čo najdu sa rozhodneš,či už prirodzene,alebo IUI, alebo IVF. Aby ste zbytočne čas nestrácali, ale aj peniaze, však aj to IUI niečo stojí. 🙂

prahaxx
5. aug 2013

@indiga123 nie nepripravili ma na tolke krvacanie, len medzi recou, ze ma dost cistili a ze sa este dost budem cistit, ked som zacala viacej chodit, tak zo mna "vypadlo" nejake biele platenko asi pol cm stvorcoveho a potom krvacanie prestalo, brala som zoladex, tak menzes prisiel az po pol roku od prvej davky ☹ mala som endocysty v oboch vajecnikoch, tak ich zrezali na polovicu, ale zrastami sa vratili na povodnu velkost, len bolesti zostali..
tazko Ti dopredu povedia doktori, ako bude prebiehat hojenie, ked pri tej endometrioze je skoro vsetko "normalne"

lucka_220809
6. aug 2013

@lenka188 Inak ja som to mala jednodnovou chirurgiou.. a ani by som to nemenila... akoze je ti nanic, tie nasledujuce dva dni, ledva sa hybes, prejdes akurat tak na wecko, ale v zasade - aky je to rozdiel s tym lezat v nemocnici... je ti tam tak isto,akurat mas este aj tu nemocnicnu depku.. ja este aj ked som bola grogy z narkozy a vedela som , ze este nejake dve hodiny musim cakat, tak som sa uz nevedela dockat lahnut si domov do vlastnej postele... trapenie rovnake,ale aspon si doma... vladzes prvy den-dva aj tak iba lezat a spat, akurat doma aspon mas manzela, svoje prostredie atd. Neboj, da sa to vydrzat aj zvladnut... na wecko pretapkas a o dva dni ti uz bude lepsie 🙂

leya
8. aug 2013

@annetty ahojky! ja som mala laparotomiu, ale bez resekcie. nebolo to zle, dokonca mam pocit, ze mi to pomohlo. nie k otehotneniu, ale k tomu, aby som mohla znova normalne zit. ak mas zrasty, urcite si kup gel, ktory aplikuju do brucha a zamedzuje tvorbe novych zrastov. nemam s nim osobnu skusenost, ale viem, ze sa bezne pouziva. stoji asi 100-150 eur, neviem presne, ale nepreplaca ho poistovna.
http://www.srusty.cz/wp-content/uploads/SK_Hyal...
mozno by pre teba bola alternativa este Banska Bystrica, Doc. Tibor Bielik. robi onkogynekologiu, aj pacientky s endometriozou, operuje aj systemom DaVinci. nestracaj nadej! drzim palce! 😉

rks
8. aug 2013

@leya Ja som si za ten Hyalobarrier doplacala, bolo to tusim 140 eur (ale mozno menej, tolko som platila dokopy a ako zahranicna pacientka som mozno musela platit aj za nieco ine). Primar mi o tom narozpraval take rozpravky, ze som vobec nepochybovala. Operovali ma 17. oktobra, 4.januara som mala znovu cystu na vajecniku a koncom marca mi lekar na SK povedal, ze mam take zrasty, ze on by sa ani neodvazil pustat do operacie. Neviem teda, ci ten gel nieco pomohol...

leya
8. aug 2013

@rks fakt? a tie zrasty ti v marci diagnostikovali laparoskopicky?

rks
8. aug 2013

@leya Nie, to lekar usudil len podla hmatu a na zaklade tazkosti, ktore som mala. Pripisal to vsetko zrastom.

zigina
8. aug 2013

@rks Ahoj. A ake tazkosti si mala? Lebo aj ja mam vela vzrastou a len cakam , kedy prepuknu problemy...

ivec16
8. aug 2013

@lucka_220809 ja mam zas opacnu skusenost, iste prostredie foma je super.., ale ja by som sa po laparke tak rychlo domov neponahlala, keby ma pustili hned domov, no veru zle by som dopadla. Mne sa po operacii na druhy den zistilo krvacanie a o 3 dni po lps som bola na sale znovu.., myslim ze tie 4 dni sa da v nemocnici vydrzat... Ja som tam bola nakoniec cez 2 tyzdne... Drzim vsetkym palce ked uz musia ist, nech je to bez komplikacii..,

annetty
9. aug 2013

@leya ahoj 😉 ďakujem za radu, ale žiaľ doktori mi to ani neodporucaju kedže je to dost komplikovane u mna 😉.

leya
9. aug 2013

@rks 🙂 ach, ti nasi lekari.... takze aspon nemusim lutovat, ze ja ten gel v bruchu nemam 😉
@annetty zda sa mi, ze teraz uradujuce generacie lekarov nam dozreli v dost pesimisticke tvory... 😉 ale tie subjektivne tazkosti ti nezavidim a drzim palce !

jaja9891
10. aug 2013

Ahojte baby,je tu niektora z Vas, ktorej sa podarilo otehotniet po laparotomii endo cyst na oboch vajecnikoch a resekcii?navyse mi tvrdia,ze prirodzene neotehotniem kvoli zrastom nikdy... teraz mam polrocnu liecbu Dipherelinom.... som v polovici a uz nemam sil :( neviem ci sa vobec snazit prirodzene,ci ist rovno na IVF...manzel ani neveri,ze by to nemohlo ist prirodzene,ked sme to este neskusali... nikto nechape tej diagnoze,kto ju nema :(

luciaq
10. aug 2013

@jaja9891 ahoj ja som dokaz toho,ze sa to da. mne po prvej operacii povedal lekar,ze take zrasty ako som mala ja este nevidel. po druhej mi povedal,ze mam funkcny len jeden vajecnik a mozem otehotniet len kazdy druhy mesiac. pila som caj na endometriozu, potom dalsia operacia, tehu, potrat v 13-tom tyzdni. potom mi zistili tehotensku trombozu. dalsie tehu som si pichala lieky na riedenie krvi a mam dve krasne decka. a to mi lekar povedal hned po prvej operacii ,ze sa mam s detmi rozlucit. a vidis. vsetko sa da, len nestracaj nadej
cajova zmes na endometriozu
20g listov zihlavy dvojdomej
20g vnate alechemilky zltozelenej
20g vnate hluchavky bielej
20g kvetov nechtika lekarskeho
20g plodov ruze sipovej
20g listov ostruziny cernicovej
20g listov slezu lesneho
20g kvetu pagastanu konskeho
15g listov medovky lekarskej
15g listov orecha vlasskeho
10g listov valeriany lekarskej
10g vnate zeleznika lekarskeho

2cajove lyzicky zmesi zaliat 1 litrom vriacej vody, nechat luhovat 15 minut. pit po duskoch do 19-tej hodiny. po troch tyzdnoch spravit tyzdnovu prestavku a kuru takto opakovat 4x.
potom preventivne 3x denne pit po salke caju tyzden pred predpokladanym terminom menstruacie a tyzden po nej.
dufam,ze ti to pomoze, mne pomohol
vela stastia

janka300
11. aug 2013

@luciaq ahoj,
pomohol ti na endometriozu, ci k tehotenstvu?

luciaq
11. aug 2013

mne pomohol pri endometrioze.lekar mi povedal po jednej z operacii,ze pravy vajecnik mam tak obrasteny zrastami,ze sa ho bali vycistit,aby mi ho uplne neznefunkcnili a ze mozem otehotniet len z laveho.potom som pila tento caj a ked som sla na dalsiu operaciu tak mi lekar povedal,ze tie zrasty z praveho vajecnika odstranili vsetky. tak podla mna ten caj pomohol, lebo som neuzivala ziadne lieky len ten caj som pila. a potom sa mi po tej operacii podarilo otehotniet

syky24
11. aug 2013

Ahojte dievcata pridam vam moju skusenost. ja mam endometriozu a robili mi laparku mala som dve cysty 4x5cm. a o tri mesiace som otehotnela. po porode sa znova objavili cysty a mam ich do teraz.. jedna ma uz 6cm a caka ma operacia. asi mi zoberu aj vajecnik..

javorinka2
11. aug 2013

ahojte dievčatá 🙂 ja som bola v novembri na laparke a zistili ma indosku lahkeho stupna na lavom vaječniku, 16.5. som dobrala polročnu liečbu decapeptylom a od 8.6 som vyuzivala 2 flasticky gynexu, snazime sa o bábo uz 2 roky a stale nic, este nemám ani menzes, v auguste pojdem na vyvolavačku a vážne zvážujeme aj umele oplodnenie ak to nevyjde do konca roka, co by som mala podla vas este uzívať aby mi nabehol cyklus a konečne vytužené babänko 🙂 ??

annetty
12. aug 2013

@leya dakujem, vsak nieco bude 🙂 Verim v zazrakoch 😉

jaja9891
12. aug 2013

@luciaq dakujem velmi pekne za povzbudenie,tlaci ma hned po liecbe ist na IVF,ale uz mam tych hormonov dost :( mne ani poriadne nevraveli,preco by som nemohla prirodzene otehotniet,len na zaklade spravy z operacie som to vydedukovala,ze kvoli zrastom... ale pravy vajecnik bol na tom horsie a aj je ako lavy... tak snad aspon ten zabojuje,nechcem uz v 24 utekat na IVF,ked sme to este ani neskusili... ja viem,ze sa mi to moze rychlo vratit a byt to este v horsom stave.... ale neviem co dalej...

ivec16
12. aug 2013

@jaja9891 ja by som tomu predsa len dala sancu na prirodzene... aspon pol roka - a ak sa nepodari chodte do IVF... mne sa podarilo otehotniet, ked som este nevedela ze mam endometriozu. Otehotnela som s 5 cm endometrickou cystou, tehotenstvo nedopadlo dobre a po operacii cysty mi povedali, ze mam oba vajecniky zrastene dohromady pod maternicou, takze tych zrastov tam mam tiez asi dost... Ak ste to este neskusili, tak tomu dajte este sancu, mozno sa vam to podari... Mna neposielali hned na IVF, lebo sa nam uz podarilo raz otehotniet prirodzene (aj to sa velmi lekar cudoval, ak by som nemala tuto skusenost, verim ze by ma tiez hned po laparke posielali na IVF), ale po tej operacii je to uz viac ako rok a nic... takze sa uz aj pomaly zmierujem ze to asi bude musiet ist cez IVF, ale v kutiku duse dufam, ze sa nam to este podari bez.... (endometrioza je proste jedna z pricin preco sa nemusi darit, ale nemusi tomu tak byt, niektore zeny ju maju a nemaju problem otehotniet - preto by som tomu vo vasom pripade, kedze ste to este ani neskusili dala sancu) prajem vela uspechov ...

kveta
12. aug 2013

@jaja9891 Neviem ako po Tvojej hormonalnej liecbe, ale za mojich mladsich cias po operacii a hormonalnej liecbe Lucrinom sa davalo sest mesiacov na otehotnenie akymkolvek sposobom. Po siestich mesiacoch hrozilo, ze sa endometrioza obnovi a zena ostane neplodna. Takze na to IVF by som ihned po hormonalnej liecbe isla. Ja som isla.

luciaq
12. aug 2013

@jaja9891 ja som sa v 25-ke dozvedela tuto krasnu diagnozu. my sme stale skusali prirodzene potom sa aj podarilo, a potratila som a ked po osmich mesiacoh stale nic a dalsie cysty tak som sla na dalsiu operaciu a hned po nej sme prirodzene otehotneli. a to mi uz moj gyndos vravel,ze ak sa nepodari tak mame ist do martina do heliosu. a vidis obe decka prirodzene

jaja9891
12. aug 2013

@ivec16 dakujem za povzbudenie... je to hrozna diagnoza a kto ju nema,nepochopi... nic mi nebolo a zrazu toto... och... aj ty sa drz,nech sa vam zadari cim skor