Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

martinkatinka
23. aug 2013

@jaja9891 viem, bola som na tom podobne.. ale nie si sama, ak potrebuješ, vyrozprávaj sa, ak je to veľmi veľmi zlé, tak aj psychológ, nemusíš sa za to hanbiť, ja som o tom tiež veľmi uvažovala

jaja9891
23. aug 2013

@martinkatinka aj ja som uz nad nim uvazovala...davno,dokonca az nad psychiatrom,ale nechcem do seba uz nic pchat a uz ani manzel nezvlada ma pocuvat...nikdy viac tie hormony nechcem vidiet,este aj statnice do toho mam a nedala som ich... no totalka.... som nestastna zo vsetkeho,nic sa tento rok nedari....a tak velmi tuzim po babätku :(

martinkatinka
24. aug 2013

@jaja9891 ved psycholog ti nemusí hneď dať lieky... ale proste sa vyrozprávať... ja som tiež nateraz odmietla všetky lieky, všetky hormony, aj keď ma manžel presviedčal, že po tom MA by som sa mala ukľudniť, brať aspoň niečo na spanie, ale vravím, chémiu nechcem... my už teda jedno bábo máme, ťažko sme sa k nemu dopracovali, myslela som si, že už bude OK, že som spokojná... no nie je to také jednoduché.... ja ľúbim malého, mám úžasného manžela, ale depky mávam tiež ☹

jaja9891
24. aug 2013

martinkatinka : ja mam pocit,ze kto nezazil nepochopi,nech sa rozpravam s najblizsim,kazdy mi povie,ze lekari sa mylia,ze mam casu,ved nemam 40,len 24,ze mam cas,ze bude dobre...neuvedomuju si,ze nemam cas.... ja neviem akym sposobom sa mi dopracujeme k babu,ale asi sa s tym nikdy nezmierim.... moj manzel je skvely,ale z tych mojich depiek a vykyvov uz tiez nevladze.... takze som na vsetko akoby sama...aj keby ma poslali na IVF,len keby to vyslo zo zaciatku a nie ako niektore pisu,ze aj na 6 krat tam boli a kopa prachov a tie hormony....och...nechapem preco to nevedia vyliecit,aby mal clovek plnohodnotny zivot,ved uz take zazraky dokazu....

jaja9891
24. aug 2013

@martinkatinka ja mam pocit,ze kto nezazil nepochopi,nech sa rozpravam s najblizsim,kazdy mi povie,ze lekari sa mylia,ze mam casu,ved nemam 40,len 24,ze mam cas,ze bude dobre...neuvedomuju si,ze nemam cas.... ja neviem akym sposobom sa mi dopracujeme k babu,ale asi sa s tym nikdy nezmierim.... moj manzel je skvely,ale z tych mojich depiek a vykyvov uz tiez nevladze.... takze som na vsetko akoby sama...aj keby ma poslali na IVF,len keby to vyslo zo zaciatku a nie ako niektore pisu,ze aj na 6 krat tam boli a kopa prachov a tie hormony....och...nechapem preco to nevedia vyliecit,aby mal clovek plnohodnotny zivot,ved uz take zazraky dokazu....

yukki
25. aug 2013

Baby, nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Hľadajte aj medzi alternatívnymi metódami, hľadajte poznatky zo zahraničia, výživové zmeny.... endometrióza je svinstvo, ale...nie je to to najhoršie, čo nás môže v živote postretnúť... na svete nie nikdy len jedna cesta 😉
mne pomohol ten prírodný Progesteron natural cream, možno aj zmena výživy trochu, možno iný problém, ktorý zatienil endometriózu, možno to, že som nerobila vedu z toho, či dokážem ľúbiť len svoje vlastné biodieťa....... neklesajte na duchu 😉

jj_anka
26. aug 2013

@yukki
Ahoj, ten progesteron, to je čo prosím ta? nenašla som to na nete, dakujem.

yukki
26. aug 2013

http://www.altmednetwork.net/ mne to objednával známy z tejto stránky, ja nie som anglicky zdatná tak ďalej sa nepohnem...je na tom ešte napísané že Awakening woman....restore balance cream....
@jj_anka

yukki
26. aug 2013

No a ide o to, že pri endometrióze môže byť nadbytok estrogénov, a tento krém-aplikuje sa na kožu, miesta prekrvené-predlaktie, zápästie, vn.str.stehien atď....-práve dodáva telu progesterón. Brala som to cca 4 mesiace, možno päť...a cysta prestala rásť. je tam, ale už viac odvtedy nerástla. Predtým som absolvovala dva razy operáciu a dva razy hormonálnu liečbu tými sk...mi hormónmi spôsobujúcimi prechod a vždy sa cysta vrátila a do takej miery, že musela byť operovaná....

zuzka2802
28. aug 2013

ahojte,v marci mi vyberali cistu mam endometriozu doktor mi dal moznost otehotniet do pol roka co sa nam nepodarilo od septembra mam zacat brat injekcie ktore mi zastavia cyklus.Ja babatko chcem mat a tak sa bojim ist na gyndu ze po tej liecbe nebudem mat moznost otehotniet.Vratili sa mi boleti a tak neviem co mam robit ci si mam dat este mesiac naviac alebo je to zbytocne a mam si tou liecbou rychlo prejst a potom sa znova pokusat o babatko.Znizuje sa tou liecbou moznost mat dieta?Od kedy som ochorela mam milon otazok a malo odpovedi...dakujem vam za dobre rady

rks
28. aug 2013

@zuzka2802 Ja by som necakala. Bola som na tom podobne, ako ty. Po operaciimi lekar dal 6 mesiacov na otehotnenie, nepodarilo sa, moj stav sa velmi zhorsil. Opytaj sa lekara aj na ine moznosti liecby. Ja beriem Visanne a nemam takmer ziadne vedlajsie ucinky. A hlavu hore, je tu hrrba bab, ktore uz maju babo, urcite sa dozkame aj my 🙂

zuzka2802
28. aug 2013

@rks dakujem 🙂

majusik26
28. aug 2013

Ahojte stretol sa uz niekto s crevnov bakteriov E.coli ktorej sa dostala do pošvi dakujem

jaja9891
28. aug 2013

@majusik26 ja som mala ten problem pred operaciou na endo... preliecili mi to antibiotikami,ale este aj potom pretrvavali problemy,ktore dovtedy neboli... takz epo operacii este doplnkova liecba vo forme cipkov...

martinkatinka
29. aug 2013

@zuzka2802 tou liečbou sa neznižuje šanca mať bábo, iba sa to oddiali.... ja som mala dve takéto liečby, telo by malo byť vlastne oddýchnuté od MS, nemala by si mať bolesti. Ja som otehotnela 8 mesiacov po prvej MS od liečby .... ak nemáš také strašné bolesti, tak ešte chvíľu sa pokúšajte o bábo.... je to zrejme lepšie.

zuzka2802
29. aug 2013

dakujem za odpovede,dufam ze to bude dobre a drzim palce kazdej jednej zienke 🙂

vishka
29. aug 2013

Baby krem mam, je od firmy NOW, je na prirodnej baze a pokial som ho uzivala tak som mala miernejsi menzes, prestala som ho natierat zosilnej, teraz som zacala zase lebo som si dala zaviest mirenu. Keby sa tak dal posunut cas aby som videla ci mi pomoze nemat menzes :D ...

Za dalsie, citala som jeden stary herbar. Ta pani tam radi obklady zo svedskych kvapiek ( je tam aj navod na vyrobu vlastnych ale tie v lekarni su rovnake)
Natriet pokozku vazelinou a nakvapkat na gazu par kvapiek a bud potriet alebo polozit na podbrusko a nechat polhodinku ucinkovat. Pozor ! farbi to.
Staci raz denne.

A pit caj. 2 a pol litra urobit zapar z 300gZihlavy 300gRebricka (mysi chvost) a 300g Nechtika, pouzit 6-8 vrchovatych cajovych lyziciek. Pit pocas dna.
Pit aspon mesiac, moze sa aj dlhsie. Spolu s obkladom.

indiga123
1. sep 2013

Dievčatá stalo sa niektorej že jej po operácii endometrických cýst meškala menštruácia?

hallie
1. sep 2013

kočky, pripojím svoj príbeh, možno niekoho povzbudí 🙂 pred pár rokmi mi diagnostikovali endometriózu, mala som takzvanú čokoládovú cystu. nasadili mi HAK, ale nepomohlo, musela som ísť na operáciu. našli mi pár ložísk a zobrali malý kúsok vaječníka, na ktorom tá cysta bola. napriek tomu, že mi mnohí lekári radili rýchlo otehotnieť, môj gynekológ ma neplašil, povedal, že všetko chce svoj čas a nemám sa nechať zastrašiť rečami o neplodnosti. mala som vtedy asi 27 rokov. liečba pokračovala HAK, ale nerobilo mi to dobre, tak som si po pol roku vydupala vysadenie a rozhodla som sa ísť na to hlavou a prírodou. je veľa teórií, podľa ktorých vzniká endometrióza práve v hlave a ja verím tomu, že za skoro všetko môže naše myslenie. takže najprv som sa snažila spracovať si všetky staré krivdy, odpustiť a pohnúť sa ďalej. podarilo sa. k tomu som brala najprv femigard na upravenie cyklu bez HAK, neskôr gynex a potom už nič. prešli tri roky, žiadne cysty, menštruácia fungovala, ovulovala som. začali sme sa snažiť o bábätko. najprv len tak zľahka, po chvíli však už trošku hysterickejšie (u mojej strany). samozrejme, že som si spomenula na všetky varovania dobrákov lekárov a už som sa zmierovala s tým, že s endometriózou a po tridsiatke to bude beh na dlhé trate. na odporúčanie som si kúpila estrozin od firmy diochi. niečo ako gynex, ale podľa mnohých ešte lepšie. začala som športovať - takmer denne som behala a užívala som si to. vypla som si hlavu a povedala som si, že takto si telo lepšie pripravím na bábätko. zmenila som stravu, po konzultácii s odborníčkou na čínskú a alternatívnu medicínu som začala jesť tak, aby som posilnila telo čo najlepšie. nevybrala som ani tri celé balenia toho estrozinu a test nám nečakane ukázal dve čiarky. odvtedy verím, že tento prípravok je naozaj taký zázrak, ako sa o ňom píše a hovorí. vo veku 31 rokov som po polročnom snažení a dvoch mesiacoch takéhoto životného štýlu otehotnela. ešte sme len na začiatku a len sa modlíme za to, aby všetko dopadlo dobre, ale už vieme, že napriek všetkému som plodná aj s potvorou endometriózou na krku.
ja viem, že sú tu určite oveľa ťažšie prípady ako som bola ja. ale nespoliehajte sa iba na lekárov a ich postupy. skúste aj alternatívne metódy, bylinky, zmenu stravy a myslenia. 🙂

gombicka
1. sep 2013

zienky, strasne ma picha pri lavom vajecniku, viem, ze tam mam tu potvoru endo a tiez na mocovej rure. Teraz mam svoje dni a strasne ma to boli. Ani neviem, co robit, za par mesiacov mam ist na IVF. Robili mi laparku minuly rok, a na dalsiu mi doktor ist neradil, az ked tak po tomto tretiom IVF. Neviem preco. Neviete, co mozem robit, aby som zmiernila bolest. A hlavne mam nejaky sancu otehotniet?

cecilh
2. sep 2013

@majusik26 no je to riadna pliaga. mne to vychadzalo asi z kazdeho vyteru a spolu s mykozami to bola riadna ostara. treba len posilnit imunitu lebo stale atb nemozu davat. neviem ci som pomohla ale drzim palce

sonek
2. sep 2013

no ja som skoro podobne na tom ako @hallie, po laparoskopii som 3 mesiace bola na HAK (lenze mne asi urobila dobre), ale tiez som len mala uplnu endo dietu, fakt podla "pravidiel", kombinacia cajov (specialne odporucana pre zeny s endo), vela behu, yoga a pod. a hned sme otehotneli.. a uz sme v 32tt 😀

martinkatinka
3. sep 2013

@gombicka môžu to byť aj zrasty, čím viac operácií, tým horšie... preto ti doktor neradí ďalšiu laparku

rks
3. sep 2013

Viem, ze to tu uz bolo spominane, ale asi sa to do konca nedotiahlo. Co tak zalozit skupinu Endometrioza? Myslim, ze by bolo jednoduchsie vyhladavat medzi prispevkami v skupine, ako tu na fore. A viem, ze tu bolo popridavanych strasne vela dobrych rad, len je velmi zdlhave preklikavat sa vsetkymi strankami :(

monikamc
3. sep 2013

Takze moja skusenost. Pred 12 rok. mi zistili endometriozu a dvanast rokov som nemohla otehotniet. Bola som na niekolkych laparoskopiach a operaciach. Brala som rozne lieky. Manzelov spermiogram bol ok, ale nie dokonaly. Lenze nikto si toho nevsimal. Pred rokom mi manzel povedal, ze ak neotehotniem do roka, tak ma opusti. Nakoniec som to psychicky nezvladla a opustila som ja jeho. Pred mesiacom som mala prvykrat styk, neplanovany, nahodny, proste som zblbla / nie s manzelom od ktoreho som odisla, ale s chlapom ktoreho uz poznam dlhsie. A? Vysledok? Dnes som si spravila teh. test, ani neviem preco, menstruacia mi meska tyzden a mam silne bolesti, az som sa smiala, ze mam nejaku zatku 🙂 Test mi ukazal, ze som tehotna. Takze to nie ja ten cely cas, tolko rokov som nemohla otehotniet. Nie tou endometriozou. Pri endometrioze sa da otehotniet. Som tomu zivym prikladom. A mam vysoke statium endometriozy. Takze kazda, kto ma problemy s otehotnenim, zistite si naozaj, aky spermiogram ma vas manzel, priatel. Tie cele roky som si vycitala ze ja som ta vadna. Nie som. Len neviem co dalej.

meca
4. sep 2013

@hallie krasny pribeh gratulujem a babatko bude urcite zdrave 🙂) A mozes nam nieco blizsie povedat o aku zmenu zivotneho stylu islo?

hallie
4. sep 2013

@meca Ďakujem, dúfam, že dnešný ultravzuk ukáže, že je všetko okej 🙂 Ale lekár ma upokojil tvrdením, že v endometriotické mamičky nemávajú nejaké problémy, tak aspoň na toto nemá diagnóza vplyv 🙂
No, ako som písala, jednak som sa spoľahla na bylinky, resp. koncentráty, ktoré sú práve na ženské problémy a nechala som si urobiť jedálniček na mieru. Tá kočka, čo mi ho robila, ma podrobne vyspovedala, prišla na to, ktoré orgány mi treba posilniť a zmenila mi stravu aj pravidlá jedenia. Napríklad úplne vyhodila všetko studené, jedla som veľa teplého jedla, hlavne polievok, a to aj na raňajky, keď som ju mala navarenú. Tiež som obmedzila surovú zeleninu, začala som si pripravovať domáce "kompóty" a jedla som ju tepelne upravenú. Obmedzila som mliečne produkty, nejedla som nič rozmrazované, už dlhšie nepoužívam mikrovlnku a ona mi to len potvrdila (ale to je pre mnohých ľudí nezmysel). Vypustila som úplne tvrdý alkohol, dovolila mi len občas trošku vína. Samozrejme je zakázané fajčenie a obmedzuje sa aj káva. Toto ušila na mieru mne, lebo mne zistila oslabenú slezinu a pečeň.
No a tiež som si odmietla pripúšťať, že by ma tá potvora dostala. Našla som vnútorný pokoj a snažila som sa byť optimista 🙂

martinkatinka
4. sep 2013

@monikamc čo ďalej? Hlavne bez stresu, premyslieť si ako s financiami, povedať to zrejme oteckovi, a potom sa iba tešiť z toho, aké šťastie máš...

zanettta6
4. sep 2013

Ahojcek vsetci,som tu prvy krat,ale ked vsetko citam,musim uznat,ze niektore pripady .klobuk dole ake ste statocne.ja mam niekedy pocit,ze fakt uz nevladzem..tak budme silne😉

monikamc
4. sep 2013

@martinkatinka Dalej sa uvidi. Co sa tyka financii, tak je to ok. Dieta dokazem vychovat sama. Vcera som to aj hned oznamila oteckovi, co mal nesmiernu radost. Len ja chcem byt sama, bolo to len nahodne. Ten chlap je uz dlho dlho do mna zblazneny. Este ked som bola s manzelom mi daval najavo, ze chce byt so mnou. Ale ignorovala som ho stale stale. A teraz ked som bola sama, tak sa mi to nejako vymklo spod kontroly. Ale je to zazrak, ze? Stale mam v mysli slova mojej gynekologicky, ktora mi to povedala pred 12 rok. - ked Boh da tak aj motyka vystreli. A? VYSTRELILA 🙂🙂🙂 Casto som si za tie roky na tie jej slova spominala.