Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

usinko
29. nov 2013

@rks ach jaj, dakujem za info

rks
29. nov 2013

@usinko Beries ich tiez?

usinko
29. nov 2013

ano, prvy mesiac:( cysta rychlo rastie a na IVF idem az zaciatkom bud. roka, tak mi ich doktorka pre istotu zatial dala...

kveta
29. nov 2013

@usinko Ak myslis cystu na vajecniku, tak nechod na ivf, kym nezmizne. Cysta znizuje uspesnost ivf azvysuje riziko potratu. CARom cysty hraju do karat, lebo klientky zaplatia viac cyklov.. Mam znamu, co naletela CARu, ze s cystou je to ok a vyminula si vsetky tri pokusy. Teraz riesi adopciu.

jaja9891
29. nov 2013

@rks ahoj,myslis,ze ta liecba endo ci uz vissane,alebo diphereline napr. ma ucinok aj na zrasty?myslela som,ze len na endo,ze so zrastami uz nic nespravi ak sa uz vytvorili.... dik

rks
29. nov 2013

@jaja9891 No mne v marci doki povedal, ze so zrastami sa neda nic robit, jedine nasadit hormony aspon na tych 10 mesiacov. ja som si naivne myslela, ze tie hormony teda pomozu aj proti zrastom.

jaja9891
29. nov 2013

@rks aha... no preto som sa cudovala,lebo viem,ze na zrasty pomoze jedine operacia a aj to len nachvilu :( ach jaj,hrozne,ani som nevedela,ze sa mi tam tolko zrastov tvori....

rks
29. nov 2013

@jaja9891 No ale aj vcera po operacii mi lekar povedal, ze mi odstranili len tie zrasty, ktore som mala okolo vajecnika a na ten zvysok odporucal tu injekciu. a to je uz iny lekar, nie ten isty, co mi dal Visanne.

rks
29. nov 2013

@usinko To, ze mne nepomohli, neznamena, ze nepomozu nikomu. kazda sme ina, hlavne to sledujte a ak tam ta cysta bude, tiez by som na IVF nesla. radsej si pretrpiet laparku a ist tam zdravo

jaja9891
1. dec 2013

@rks no mne tiez odstranili len tolko zrastov,aby sa dostali k vakecnikom a cystam.... teraz uz 7 mesiac mam injekcie Diphereline a este 2 mesiace a neviem co potom,jedny ma posielaju na IVF,ze to inak nepojde,dalsi,ze nech skusim aj prirodzene... no vyber si....

meca
1. dec 2013

Ja som po polrocnej liecbe Visanne s teraz mi dal liecbu Desirett. Menstruaciu nemam. Najradsej by som otehotnena,ale nemam s kym.

avlv
1. dec 2013

Dievcata ako vam casto pichaju ten Diphereline pocas liecby endometriozy? Ja mam tiez endo ale preliecenu pred vyse pol rokom.Teraz mi na stimulku na IVF predpisali Diphereline pichat budem kazdy den. Asi kvoli endo vybral tento druh liekov.

leya
2. dec 2013

@avlv ahoj! mne pred IVF tiez davali diphereline 3 mesiace 1x mesacne injekciu a potom, ked uz sme zacali stimulaciu, tak som si pichala s gonalom asi 10 dni 1x denne diphereline (v omnoho nizsej davke, ako bola ta mesacna). malo by to podporit stimulacny ucinok gonalu na vajecniky. drzim palce! 😉

rks
2. dec 2013

@jaja9891 Aj mne lekar na Slovensku povedal, ze by som mala ist hned po laparke na IVF. Britsky lekar sa na tom len zasmial, ze som este mlada a mam dost casu na taketo. Neviem, komu a comu verit.

@meca Preco si dostala po Visanne este Desirett?

meca
2. dec 2013

Lebo momentalne neplanujem tehotenstvo.

ivec16
2. dec 2013

@jaja9891 ak si este neskusila prirodzene, tak by som najskor skusila... ze mas endometriozu nemusi znamenat ze neotehotnies prirodzene... ja som otehotnela s 5 cm endomentrickou cystou (nevedela som o nej a vtedy ani o endometrioze, az ked tehotnestvo skoncilo MA, tak mi ju diagnostikovali)... lekar sa velmi cudoval, ze som otehotnela... uz po kyretazi, laparoskopii, laparotomii a punkcii dalsej cysty sa nam nedari.... tiez nam odporucaju IVF (od januara mam dalsiu cystu, slovenski lekari chceli operovat, francuzski tvrdia ze netreba)

usinko
2. dec 2013

@rks laparo mam za sebou...to, ze ju raz absolvujes neznamena, ze budes navzdy zdrava...
@ivec16 laparo som mala v 10/2012, takze sa mi prirodzene nepodarilo otehotniet uz vyse roka...od 05/2013 mam novu cystu, kedze sa chystam na IVF, ale este nemam hotove geneticke testy, bez ktorych na IVF nechcem a moja cysta za posledny mesiac narastla o dalsi 1 cm, tak mi Dr. do IVF predpisala Visanne, aby dalej nerastla, tiez nechce operovat...pretoze kazdou operaciou ti vznikaju nove jazvy, ktore tiez mozu branit otehotneniu (zevraj...Dr. nie som).
@kveta nemyslim si, ze tvoja kamaratka neotehotnela len a len kvoli cystam. a ak ano, tak chcem verit tomu, ze sa mi aj napriek mojej 3 cm endocyste podari otehotniet...kedze je mimo maternice...

rks
2. dec 2013

@usinko to mi je viac nez jasne, po predoslej operacii som mala znovu cystu do troch mesiacov. verim, ze tentoraz stihnem otehotniet este predtym. a tebe zelam vela stastia, nech teda tie lieky zaberu a IVF je uspesne

usinko
2. dec 2013

@rks dakujem🙂 podobne

jaja9891
2. dec 2013

@rks no presne ako vravis,kazdy lekar ma iny nazor a my chudaci nevieme co dalej,co robit,co by bolo lepsie... dufam,ze sa tak skoro ta cysta nevrati,ja som mala na oboch vajecnikoch :( a snad otehotniem prirodzene...ale tu na SR som sa informovala v dvoch centrach,v jednom mi vraveli to co tebe,ze som mlada a mam cas podstupit take trapenie ako IVF a vysoke davky hormonov a v druhom mi vravel,ze nemam na co cakat,ze prirodzene neotehotniem... tak si vyber...ale my sme to este neskusali,tak verim v zazrak,aj ked to cloveka dost psychicky polozilo...

jaja9891
2. dec 2013

@ivec16 no ja mam za sebou laparotomiu,mala som na oboch vajecnikoch cysty a vsade zrasty,tak odstranili cysty a niektore zrasty,mam 9 mesacnu liecbu v prechode a potom by som podla nich mala utekat na IVF,vraj prirodzene to nepojde,ale my sme sa nesnazili o babo.... tak dam tomu trosku casu aj prirodzene a uvidim... dost ma zdeptali tymi ich nazormi :(

lilila65
2. dec 2013

ahojte, zapájam sa do debaty, ja mám tiež endometriózu a nemohla som mať bábo, ale nám sa to podarilo ešte aj prirodzenou cestou. Ja som brala antikoncepsiu a predtým som mala za sebou už 2 operácie, ale cysty sa mi stále vytvárali a mala som aj veľa zvrastov a endometrióza bola rozsiahla, znížiť sa ju podarilo antikoncepciu, brala som ju neustále, iba malé prerušenia som tam mala. A hlavná vec pri splodení malého nám pomohlo, že môj chlap dlho bral žeňšeňové výživové doplnky!!!! 😉 Vyskúšajte to
Ja som počas tehotenstva brala vitamíny aby všetko bolo vporiadku, ale cysty som mala aj počas tehotenstva.

adka2011
2. dec 2013

Ahojte, len by som vas chcela povzbudit, ze endometrioza nerovna sa nemoznost prirodzene otehotniet. Mne vyberali loziska laparoskopicky niekedy v 2006 a uz vtedy radili, aby som hned nato otehotnela, lebo to moze byt neskor problem. Vzedy som sa na babo necitila a odmietla som mat ho len preto, ze tam bola takato hrozna. Medzitym mi 2x odstranovali z krcka maternice nadorove bunky, takze moje vyhlady neboli velmi pozitivne :/ V aprili 2012 som bola na prehliadke a nasli mi 12cm cystu, ktoru bolo treba vybrat, lebo zasahovala do vajickovodu. ked som o dvs mesiace prisla kvoli terminu operacie, lekar zistil, ze cysta je prec (vtedy to este nebolo viditelne, ale uz som bola tehotna a hormonalne zmeny tu cystu uplne rozpustili). A o nejaky cas som zistila, ze som v tom (az v tretom mesiaci, lebo menzes mi chodil uplne hocikedy a kvoli tym diagnozam som s tym ani nepocitala). Vsetko prebehlo v poriadku a ked mala dcerka 4 mesiace, zistila som, ze som tehotna opat a do roka budem mat teda dievcata dve 🙂))

rks
2. dec 2013

@jaja9891 Nezufaj, ak ste sa prirodzene este vobec nepokusali, nemas dovod. urcite to skuste. nie kazdemu endometrioza brani v otehotneni.

@lilila65 Ja som tomu mojmu naordinovala zensenovy caj, dufam ze aj nam pomoze 🙂

lilila65
2. dec 2013

@adka2011 ahoj, ja som bola na tom podobne a otehotnela som tiež prirodzenou cestou

lilila65
2. dec 2013

@rks nám lekár povedal, že isto to pridalo na úspešnosti a mne ako žene zakázal cvičiť, potom som si našla článok, že pri endometrióze sa nesmie cvičiť ani joga, takže zdravšie papať a myslieť pozitívne. Ináč mne pri prvej operácii odstránili polovicu pravého vaječníka, ložiská na vajíčkovodoch a pri druhej plno vzrastov, čo sa vytvárajú pri endometrioze a aj tak som 4 roky na to otehotnela, ani sme sa o to nesnažili, len si viacej užili silvestrovský večer a bolo hotovo.

rks
2. dec 2013

@lilila65 To je zaujimave, mne moj slovensky lekar zakazal pohyb, ale len kvoli tomu, ze by cysta mohla prasknut alebo pretocit vajecnik. No vsade som citala, ze pohyb posobi priaznivo pri endometrioze a ja som sa naozaj citila lepsie, ked som sa znovu zacala hybat. Cim to v tom clanku odovodnovali? Nevies mi nan poslat link? Inak aj mne odstranili polovicu praveho vajecnika pri prvej operacii.

lilila65
2. dec 2013

@rks pohyb ako pohyb, pohyb na čerstvom vzduchu, myslím prechádzka v prírode, ale nič také pričom sa namáhaš, keďže sa vytvárajú aj zvrasty a tie sa pri silnej námahe môžu natrhnúť a vznikať nové a potom sa ti to môže dostať na ostatné orgány, u mna sa už cysty nachádzali blízkosti čriev a pri ich prasknutí sa opať vytvarali zvrasty, čo mohlo zabiť moje črevá a to nechce iste nikto. Ja už mám teraz 3 lekára, ale každý mi odporúča menej pohybu aby to bolo vporiadku

lilila65
2. dec 2013

@rks aj ja som našla články kde sa odporúča pohyb pri endometrioze, ale boli to hlavne prírodné liečby a neviem či pri takej chorobe môžu pomôcť a keď vidím, že nemám bolesti, cysty som už mala asi 2 roky dozadu a stačilo mi upraviť jedálniček a nepriberám, predtým som športovala atletiku a o niekoľko rokov nato sa mi objavili prvé príznaky, ako chýba mi to, ale radšej chcem mať ďaľšie dieťa, než pokúšať šťastie

leya
2. dec 2013

Baby, to s tým pohybom vám vážne povedali lekári? Ja som všade čítala, že pohyb pri endometrióze pomáha, cvičila som jogu, teraz chodím na orientálne tance už asi rok. Moja teória je, že ak sú tam ložiská, ktoré sa môžu prekrvovať a zväčšovať, tak pohybom sa to zhorší, ale ak je panva čistá, bez ložísk, pohyb pôsobí ako prevencia. Vôbec mi nedošlo, že by to mohlo mať vplyv aj na zrasty. 🙄