Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

tojekrasa
3. jan 2014

Tak mne nikdy kŕče samé neprešli a tiež som mala problém, že keď som si dala liek neskoro, tak nezabralo nič.. Ja som si veru dávala tabletku radšej už pri prvom kŕči :(

henika40
8. jan 2014

dievcence, ktore ste otehotneli, porodili, dojcili, ake zmeny ste nasledne pocitovali? vytratila sa endo aspon na urcitu dobu? ci boli priznaky endo miernejsie? lahsie ste otehotneli 2x?

84verca84
8. jan 2014

počas tehotenstva a dojčenia bolo všetko Ok. až som prestala kojiť trocha sa to zhoršilo. ale určite je to lepšie. Zatial mám iba 1dieťa, takže neviem poradiť. ale doktor hovoril, že s endo sa ťažko otehotnieva. Muž ok, ja endo, po umelom opl. krásna dcéra.

janemari
autor
8. jan 2014

@henika40 tak podstate od otehotnenia je to v podstate o 100% lepšie, sú cykly keď mám veľmi silnú mrchu,alebo bolestivú,ale oproti tomu čo som mala sa to nedá porovnať. Druhé dieťa nemám,takže z vlastnej skúsenosti neporadím, ale čo sú babenky z tejto témy tak poväčšine sa dá povedať,otehotneli bez vážnych problémov aj druhý raz..Sú však aj také čo sa natrápili kým prišli k druhému bábätku. Takže je to individuálne.

henika40
8. jan 2014

citala som, ze 1/3 sa endo vytrati uplne, 1/3 zmiernia priznaky a endo dalej nebujnie a dalsej 1/3 tehu nepomoze…tak ma zaujimali skusenosti, presne to je to, uz by som tolko trapit nechcela ako pre prve…. dokedy ste kojili a kedy dostali prvy menzes?

janemari
autor
8. jan 2014

@henika40 ja som kojila len cca mesiac,po pôrode som dosť krvácala a aj dlho a mrcha prišla v podstate hneď.

84verca84
8. jan 2014

Ja som kojila 3mes,ale men prisla az po dalsich 3mes.prva bola bolestiva,strasne krce.ostatne su uz ok minimalne bolesti,ale mam men.iba necele 3dni. Doktor mi povedal,ze je to.normalne.

henika40
9. jan 2014

@84verca84 @janemari z nas 3 ja kojim najdlhsie, uz 7. mesiac, no priznavam v niekedy to bolo zubami nechtami… a mrcha dotial nikde, tak budem zvedava na rozdiely a samozrejme, pomaly sa zamyslame nad druhym babatkom 🙂

84verca84
9. jan 2014

@henika40 pokiaľ budeš kojiť, tak by ti mrcha nemala prist. Na mna stále doktor tlačil, že musím kojiť,ale nedal si vysvetliť, že 2mesačnému dieťaťu nemôže stačiť 30ml.viac neslo, a maličká bola stále hladná. tak som musela prikrmovať. 2jedenia UM a potom sa podarilo kojenie.

janemari
autor
9. jan 2014

@henika40 sú ešte kočky, ktoré sem už nechodia a majú 2 detičky. Jedna z nich kojila ešte keď bola tehu z druhým bábom, potom odstavila a druhé bude mať 2 roky a kojí stále. Ona v podstate mala 6 mesačný prechod,hneď otehotnela nemala mrchu, potom prešla hneď do druhého tehu /mala mrchu asi2-3 krát/ a poriadne sa jej spustila mrcha možno pred rokom.Ale žeby to mala úplne v pohode tak to nie. Tak je to individuálne u niektorej stačí jedno tehu a endoška je preč, iná môže mať aj 3 deti po sebe bez mrchy a endoška je silná ako bola ak nie horšia 😖 Ja idem cca o 2 mesiace na kontrolu tak uvidím ako na tom som.

indiga123
9. jan 2014

Dievčatá tie ktoré máte diagnostikovanú endometriózu mávate špinenie mimo menzesu, napr. počas ovulky? Čítala som že je to príznak endometriózy ale ako súvisí endoška a špinenie?

nelly3
9. jan 2014

@indiga123
ja to mavam, a suvisi to s endoskou, len neviem ako 😕

indiga123
9. jan 2014

@nelly3 Nelly este sa ta chcem spytat,mavas to pravidelne alebo iba niekedy?A 2-3 dni pred menzesom mavas spinenie?

nelly3
9. jan 2014

@indiga123
ano, ale to je normalne pred ms, ja to mavam mimo cyklu, teraz uz pomenej, predtym som to mavala viacej a mavam to uz dlhe roky 😠

indiga123
9. jan 2014

@nelly3 Ďakujem 🙂

henika40
10. jan 2014

dakujem dievcence… uvideme, ako dopadneme...
@84verca84 @janemari drzim palce, nech nic nenajde, bude to kontr. laparka?

janemari
autor
10. jan 2014

@henika40 nie laparka,ale nakoľko mám myomy v maternici ,musím chodiť na kontrolné sono každého pol roka.Tak som zvedavá v akom stave to je.

84verca84
10. jan 2014

@henika40 Musime stale verit,ze vsetko je v poho.byt pozitivne naladena 😉

coffea
10. jan 2014

Ahoj kocky, dnes mi lekari v Iscare v BA povedali, ze mam tazku endometriazu na jednom jedinom vajecniku, ktory mam. Lekarka na mna aj s docentom pozerali ako na zazrak ze vobec este ten vajecnak 🙂 mam, ked je v takom hroznom stave. Hned po mrche ideme skusit umele opl. Dufam, ze sa to podari. Prosim drzte mi palceky. Podarilo sa niektorej s niecim podobnym otehotniet a hlavne donosit baby?

jaja9891
10. jan 2014

@coffea ahoj,ako ti lekari diagnostikovali endo na vajecniku?bola si na laparke,ci sa to da vidiet aj nejako inak?dik

coffea
10. jan 2014

@jaja9891 urobili mi sono. Mudr. Reismulerova a docent Valky ma mucili na koze asi 40 minut 🙂. Svojim odbornym okom uznali, ze to je tazka endometriaza

jaja9891
10. jan 2014

@coffea ale ved kazdy vravi,ze endo nie je vidiet na ultrazvuku ... och,ja uz neviem komu verit...

coffea
10. jan 2014

@jaja9891 no mne to povedali na zaklade sona. A ako sa to ma akoze zistit?

bernicka
11. jan 2014

@jaja9891 Některá ložiska se dají opravdu dobře sledovat ultrazvukem nebo se to dá odvodit dle některých cyst na UTZ. Spíše je to o vybavení doktora a o tom, zda ví, co hledat.

jaja9891
11. jan 2014

@coffea každý okolo mňa tvrdí, že endo nie je vidieť na ultrazvuku,iba cysty,inak je potrebná laparoskopia... len tou sa to vraj dá na 100% potvrdiť

jaja9891
11. jan 2014

@bernicka no to máš pravdu, ale každý okolo mňa tvrdí, že endo nie je vidieť na ultrazvuku,iba cysty,inak je potrebná laparoskopia... len tou sa to vraj dá na 100% potvrdiť... to mi vraveli lekari, tak neviem... mám pocit, že oni sami nevedia,len hádajú...

kveta
11. jan 2014

@coffea Mne sa to podarilo ale najskor som absolvovala laparoskopicke vypalenie lozisk a trojmesacnu hormonalnu liecbu Lucrinom. Potom sazadarilo prirodzene.

bernicka
11. jan 2014

@jaja9891 Ono je to celé hodně složité a choulostivé. Mě ji našel doktor pohmatem a pak všechny ložiska ultrazvukem (protože mají jakoby jinou hustotu), laparoskopie to jen potvrdila. Teď mám hormonální léčbu a ložisko endometriózy rektovaginálního sekta a dr. mi každý měsíc měří a ukazuje ložisko, jak se změnilo....ale je pravda, že chodím tedy dá se říci k vyhlášené kapacitě.

jaja9891
11. jan 2014

@bernicka tak to je super,ze si nasla dobreho dr.,ja to bohuzial nemozem povedat....moja gyn. o tej diagnoze ani slovo nevravela,len som ju stale otravovala,ze mam bolesti a coraz horsie,tak ma poslal do nemocnice a tam ma cakala laparoskopia,ktora skoncila laparotomiou :( mala som cysty,tie odstranili a som v umelom prechode uz 9 mesiac... a som rada,ze konci... len sa bojim co bude dalej...

bernicka
12. jan 2014

@jaja9891 Tak to máme skoro stejné. Já měla předchozí doktorku, která vůbec neřešila mé bolesti, šílenou krvácivost a nebýt toho, že se nám rok nedařilo a nedostala jsem se pak do nemocnice, kdy první doktor byl ten nejlepší, tak bych možná trpěla i teď. Nechceš zkusit změnit doktora? Třeba by se našel lepší s lepší přístupem nebo alespoň s lepším porozuměním endometriózy. Teprve budu v umělém přechodu za týden v půlce, vleče se to a doufám, že do té doby nebudu plešatá 😀 Pak další operace a uvidí se. Dál už snad budeš mít veselejší a šťastnější odbobí 😉