Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 no bolo by,ale to by musel byt zazrak,lebo ani teplota,ani ovu testy nenaznacuju,ze by sa nieco mohlo diat ... a ak sa aj udeje v najblizsich dnoch,manzel je na tyzdnovke :( iba ak by sa cez vikend zadarilo 🙂 och,kiezby 🙂 a tebe sa ako dari?co nove?

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 hehe ja som sledovala, tiez ze co sa moze a co nemoze jest pri endometrioze, ale treba to trosku brat s rezervou podla mna, lebo ked som citala, ze sa nesmie, lepok, vajicia, soja -samzrejme, kuracie nepripustne - predavkovane hormonami (obcas v bio kvalite), a nakoniec som sa niekde docitala podla cinskej mediciny sa neodporuca vela surovej zeleniny a ovocia - pretoze su to studene potraviny a ochladzuju (pricom endometioza, cysty a podobne podla cinskej mediciny vznikaju z ochladenia - zo studenych noh,a tym ze nemame dobre prekrvenie, alebo vznika ochladenie v panvovej casti a nemali by sme priliz studene potraviny jest a ani priliz horuce) 😀 tak mi z toho vzniklo a vyliezlo, ze budem zit zo vzduchu a vody 🙂... takze si myslim, ze to treba brat tak trosku racionalne a ze sa to neda uplne vsetko dodrziavat, bez cukru sa da zit uplne v pohode, nase telo ho nepotrebuje, nedodava nam ziadnu vyznamnu vyzivu okrem kalorii, soji sa vyhybam - cize takmer vsetkym polotovarom 🙂, mlieko si raz za cas dam, kavy vela nepijem, alkohol prilezitostne dcl vinka... nevysmazam, snazim sa zdravo.... no bez tej zeleniny co tak ochladzuje si to predstavit neviem 🙂
@sonek
@yukki

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 no dnes vecer picham prvu injekciu na pripravu IVF... bude to 2 roky od operacii, tak uz asi nema vyznam dlho cakat... manzel tiez nema dobre vysledky... stale mam pocit, ze by sa to mozno casom podarilo, ale to tak mozno o 5 mozno o 10 rokov... a nechcem tak dlho cakat, mozno keby som mala istotu ze urcite sa to podari tak pockam... ale takto... no uz sme sa na to dali, tak dufam, ze sa nam to podari takto... a ze sa budem o mesiac tesit z dvoch ciarociek

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 no co sa tyka tej zdravej stravy...to si ani neviem predstavit taku prisnu dietu... vsetkeho vela skodi a preto treba vsetko s mierou... ja pijem len slabu kavicku raz,dvakrat za den... nefajcim,nepijem,max. vinko prilezitostne,alebo pivko k tazsiemu jedlu obcas 🙂 mäso jem max. raz za tyzden... ani mi nechuti a aj to jem len kuracie... mlieko a vajcia obcas... ved toho nejem na kila 🙂 takze ostava len voda a vzduch 🙂 skoda,ze to nevidno na mojej vahe,ktora sa zvysila o 12 kg pocas liecby :( no ak sa nam to nepodari,tiez pojdeme na IVF,tiez nechcem dlho cakat,kedze endo sa vracia a zhorsuje,nie je na co cakat,ale kedze sme to este neskusili,tak skusime,ale aj to skusanie je take stresujuce pre mna,aj to meranie teploty a ovu testy,len ma to stresuje a potom nad tym rozmyslam a premyslam co a ako... keby manzel nechodil na tyzdnovky,tak to nesledujem,ale takto sme len pod tlakom,este ani cyklus nenabehol a uz sme sa na tom pochytili,vcera to na mna dolahlo a manzel sa tak akurat nastval,ze stale to iste dookola riesim,hovorim,ze stale to iste pocuva,ze nie je robot... zrazu mu chyba romantika,doteraz ho to nezaujimalo,ja sa chcem snazit,tak sa mam snazit,po 9 rokoch spolu, 1,5 od svadby uz nemame chut kazdy vecer,sme radi ze lahneme a spime... ale vytaca ma,ze ja po operacii,9 mesacnej liecbe,meriam teploty,robim testy,kreslim grafy... sama seba testujem ako pokusneho kralika a od neho chcem len zaujem o sex a uz s aciti ako robot 🙂 no nezabila by si ho? 🙂 snad sa coskoro budeme obe tesit z tehotenstva 🙂 veeelmi silno ti drzim palceky... nech ide vsetko ako ma 🙂 uz si to zasluzis 🙂 ale som sa rozpisala 🙂

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 no z vlastnej skusenosti mozem povedat, cim viac budes na neho tlacit, tym to bude horsie... ja som bola tiez v stave ze som bola nervozna, vedela som ze mam plodne dni, ale vedela som ze ked mu to napriamo poviem, tak z toho nic nebude, lebo to zabije vsetku chut na sex... my sme spolu 14 rokov/ 7 rokov manzelia... treba si radsej zvolit nejaky nenapadny system, ako mu to dat najavo... napriklad mu spristupni tvoj kalendar, nech vie kedy je ten spravny cas, bez toho aby si mu to hovorilia.. ja som to prestala manzelovi hovorit, a on sa potom zacal sam pytat, prestala som tlacit na pilu a je to ovela lepsie... chlapi nechcu skakat ako my poviem... 🙂 nemusite to robit kazdy den.. to tiez nie je dobre...

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 no ako vravim,je doma len cez vikendy,obcas cez tyzden... takze kazdy den nehrozi 🙂 no ja som mu vsetko vysvetlila a povedala... aby vedel o co ide,ako to funguje atd.... no a cakala som,ze to pochopi a viac sa k tomu nebude treba vracat,ale aj ked idem na neho s dobrym,aj ked netlacim.... tazko... su divni ti chlapi v tomto 🙂 ked netreba chcu a ked by trebalo,tak nechcu.... asi chcem vela,ak cakam pochopenie toho ako sa citim ja... ved aj on by mal mat zaujem o dieta,nie len ja,aj ked je to kvoli mne tak ako je,kedze on je uplne ok.... a co sa tyka tej chute na sex,akosi sa diagnozou neplodnosti vytratila :( co uz,uvidime ako s ato vyvinie,len som cakala od neho trochu viac pochopenia,ochoty a opory... nemozem povedat,ze by bol ku mne zly a nestal pri mne,to nie,to by som mu krivdila,je uzasny ako sa snazi,ale pochopenie a vypocutie a podpora... to mu proste nejde,minimalne nie tak ako by som ocakaval... dusi vsetko v sebe a potom na mna vybuchne a cuduje sa,ze mam pocit,ze ho to nezaujima...

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 no musis sa aj ty trosku otriast z toho... chlap je cely tyzden v praci a ked sa vrati domov, nechce tam najst depresivnu manzelku... takze musis sa pozitivne naladit.. nie si neplodna, ziadny lekar to nemoze povedat, a nemoze vediet, kedze si sa ani nepokusila... mne to nikdy ziadny nepovedal 🙂 asi preto, ze uz som tehotna bola... mozno keby mam 100% zdraveho chlapa tak sa nam podari skor... a ako vies ze manzel je 100% ok? on uz bol na vysetreni? este nehadz flintu do zita... fakt este ste neskusili.... pisala som si tu s jednou zenou, ktora tiez panikarila, lebo jej povedali ze ma endometriozu a zatial co ja sa terti rok snazim ona uz je druhy krat tehotna... prvy raz nevyslo.. no teraz to vypada dobre... proste kym neskusis nevies... neries co hovoria doktori, taketo veci sa nedaju vediet dopredu... pri endometrioze je to 50 na 50.. mozno patris k tej stastnejsej 50 siatke

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 no profesor,ktory ma operoval a poslal do centra na konzultaciu,ktora nedopadla podla jeho predstav 🙂 on posielal rovno na iVF s mojim stavom a v centre nam dali tri mesiace skusat,potom hormonalny profil, HSG a tak dalej,uvidi sa.... no a vtedy bol manzel aj na spermiograme,aby sme mali istotu... vies nejde ani o panikarenie,len ja som studovala na medicine,takze viem asi viac ako by som chcela...a nebrala by som to tragicky,keby som pri kazdej navsteve gynekologa,ktoreho som prave zmenila,dala som si kartu k dokine co ma operovala, a ta je sice super,ale neveri,ze to pojde prirodzene,ona je len za umele,ani by mi cyklus nespustila najradsej..... takze kazda navsteva u nej je depresivna...a co sa tyka muza,tak on pride domov a doma ho caka milujuca zienka,s dobrou naladou,ale on sa vzdy vracia depresivny,bez nalady a chuti nieco robit a riesit... staviame domcek a jeho vobec netrapi to,aky material,odkial,aka cena,ake povolenia...vsetko riesim ja,ja ho doslova uhanam,aby sme sa pohli vpred,aby sme riesili stavbu,tesili sa z kazdej drobnosti a nemysleli na chorobu a tehotenstvo... on chcel kvoli tomu odlozit stavbu,ja nie,nalozili sme si vela,ale mam pocit,ze na neho to teraz dolahlo a nevie co s tym,dusi to v sebe a na mna vybuchuje potom,je mi to velmi luto,ze ho nevidim stastneho a plneho zivota... ale aj ja potrebujem vedla seba chlapa,silneho a milujuceho... a to neviem ako mu vysvetlit,je uzasny clovek,dobry,ale startil chut zit a ist vpred... a co mam povedat ja??? a k tym doktorom,fakt nechapem ako ma mozu oznacit za neplodnu,ked som sa este ani nepokusila... je to sila... neviem ako by to vzala slabsia povaha... mna sa aj po operacii spytala,ci mi nedochadza co sa stalo,ze co som taka pokojna a vyrovnana... ze ci to tak maskujem,alebo som taka silna... pochopis to??? 🙂

nelly3
26. feb 2014

@oknosmas
to je mi luto, skore uzdravenie a ak sa podarilo teraz, sice to nedopadlo dobre, podari sa opat a uz to bude ok, uvidis 😉

oknosmas
26. feb 2014

Tak stale cakam ma ortiel..nevedia sa rozhodnut, ci sa nemylia..ale zrejme nie..dnes ziaden zakrok..zajtra..uvidi sa..asi len pozorovanie stale...uz by mohli urobit daky zaver a ukoncit to cele. Mimochodom..na lavom vajecniku mam endometrium...ale vraj nie je take, aby bola nutna operacia zatial...tak uz len cakat, co bude s pravym vajecnikom, na ktorom sa zda byt uchytene embryjko..no info nepotvrdena..zatial...

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 jaj, tak potom tvoj chlap tiez potrebuje cas to nejak spracovat... a obdivujem, ze zvladas vsetko okolo stavby, sestra presne ako ty vsetko vybavuje... kde, aky, kolko a za aku cenu a kedy kupi material... ja jej trosku radim, ze co kedy maju robit... som im projektovala domcek, tak ich trosku dozorujem. JJ viem co je to mat informacii ako by sme chceli alebo mali mat... si silna zena... drzim palce aby sa to podarilo a ked nie, tak pojdete na to IVF a to sa isto podari. Ved kym mas maternicu mas sancu mat svoje dietatko... (aspon tak hovoria a pisu v kazdom centre)... dobre bude...

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 no a hlavne svoje vajicka 🙂 no stale dufam,ze to pojde... lebo to umele je tiez dost financne narocne... ale ty uz sa toho za chvilocku dockas 🙂 super,velmi ti zelam,aby si toto vsetko uz zvladala len s usmevom na tvari a stastim v srdiecku 🙂 a babätkom v brusku samozrejme 🙂 no tak zatial som ja doma,lebo som nesla na statnic ekvoli operacii,tak teraz ma cakaju :( ale vobec sa mi nechce ucit,takze radsej riesim stavbu,len sa do toho dostavam pomalicky,nikdy som nemala prehlad v chlapskych veciach 🙂 to je super,ze takto projektujes... ja by som nas projekt najradsej zmenila,ale co uz 🙂 ked uz sa zacalo 🙂 clovek postupne na vsetko prichadza 🙂 no moj chlap vyhlasil,ze on na papierovacky a vybavovacky nema nervy a zase mam svagrinu,ktora tiez stavia domcek a ta nema ani paru o stavbe... a ako sa s tym chvali... och 🙂 ja by som nevydrzala so zvedavostou 🙂

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 neboj so svojimi vajickami samozrejme 🙂 jj dnes zacinam pichat... resp manzelik to pichne 🙂 no snad to zvladneme... a v akej ste faze domceku? uz mate hrubu stavbu? co teraz robite? sak kym nie su priecky tak sa da este pomenit 🙂

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 no my este len zaciname,mame zaklady a platnu.... takze mury este nieee 🙂 skor ide o to,ze ma ukecali dat vchod z vychodnej strany,no mne to podla pozemku viac sedelo na sever a vychod.... to lutujem,taktiez by som chcela viac balkonov,aj ked len na okrasu 🙂 ale muz nechce.... a najhorsie je vyriesit kuchynu,okna a vysku parapety kvoli kuchyni,kedze sme vysoky obaja,chceme vyssie pracovnu dosku... a take drobnosti 🙂 no ako vidis,riesim to ja 🙂 manzel to berie prakticky,ze chce byvat... nic viac 🙂

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 no s tymi balkonami asi budem suhlasit s tvojim muzom, myslim, ze na dome ich nevyuzijes, predrazuju stavbu a pridavaju technicke detaily, ktore ked sa nezvladnu, tak sposobuju problemy. Jeden balkon v pohode... ale viac balkonov na rodinnom dome je podla mna zbytocne... na posedenie isto budes vyuzivat terasu... no parapety treba dobre odhadnut, som tiez za vyssiu linku... a ku vchodu sa neviem vyjadrit, to sa odvija aj od polohy pozemku a ako ho mate orientovany (zahrada/ vstup na pozemok/ popripade pekny vyhlad) vyberali ste katalogovy projekt?

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 no ja som tie balkony,resp jeden mame na juhu a druhy som chcela na sever a to len preto,lebo mame pozemok od rodicov,na zahrade za rodicovskym domom... dom je otoceny na juh,ku hlavnej ceste,ale prijazdova cesta je tak komplikovane okolo,cize prichadzas k domu zo severu...a tu severnu stranu som chcela skraslit prave tym balknom... vchod mame na vychod,lebo dom je pri zapadnej hranici pozemku 🙂 no chaos... lebo na vychodnej strane ma este moja babka postaveny chliev a to vyzera blbo 🙂 ale casom sa to da dokopy vsetko 🙂 no dom sme si samy navrhli a projektant to podla nas spravil... 🙂

ivec16
26. feb 2014

@jaja9891 no podla mna je balkon dost draha okrasa 🙂... na severe by si ho asi ani velmi nevyuzila... isto to mate dobre... a verim, ze ten balkon ti chybat nebude...

jaja9891
26. feb 2014

@ivec16 ano ja viem 🙂 snad to fasada vylepsi 🙂 nie nebude mi chybat,to su len detaily,ktore by som riesila inak 🙂 hlavne je pre nas,aby sme mohli cim skor byvat 🙂

katika31
4. mar 2014

Ahojte kocky...mozem sa k vam pridat? V aprili mi zistili endosku laparoskopicky 2.stupna...a uz dnes mam 9den stimulacie na ivf...uz picham 9den menopur...zajtra idem na kontrolu..kolko vajok mam...vcera som mala len 5...dufam, ze sa pocet trosku zvysi..aj davku menopuru mi zvysili...bojim sa ci to vyjde...

jaja9891
4. mar 2014

@katika31 ahoj... aj mne zistili endo v aprily,no v horsom stadiu,mala som cysty a zrasty...doteraz som mala umelo vyvolany prechod a cyklus mi nenabehol este... vy ste nechceli skusat prirodzene?ci sa nedarilo,preto IVF??? vela stastia,nech uz o chvilu sa vytesujes z // a prides nas povzbudit a do ktoreho centra chodis??

katika31
4. mar 2014

@jaja9891 ahoj..dakujem...snazili sme sa cez 2 roky...preto sme isli do car...a tam mi zistili endosku...vobec som to netusila,nemala som absolutne ziadne priznaky...isli mi skontrolovat priechodnost vajcovodov a zrazu toto...to som bola v iscare v ba u doc. Valkyho...potom sme sa prestahovali a teraz sme v iscare v martine...mam uz 31 rokov,takze nemozeme priliz dlho cakat,ci sa podari prirodzene...

katika31
4. mar 2014

@jaja9891 a ty ako si znasala umely prechod...kolko mas rokov?kedy si skoncila?

jaja9891
4. mar 2014

@katika31 mam 25 a 9 mesiacov preudomenopauzy bolo najhorsich v mojom zivote,hotova katastrofa,dnes je to vyse 4 mesiace od poslednje injekcie... no ja som tiez netusila, ze mi nieco je,az cysty to odhalili a uz sa bolesti objavovali ... my sme sa este ani nesnazili o babo :( nedavaju mi nadej na prirodzene,ale chceme skusit ...

katika31
4. mar 2014

@jaja9891 juuuj...to az tak zle ti bolo? To som netusila,ze je to az take hrozne..Ale si este mlada...skuste urcite prirodzene...ja keby som mala 25 rokov...tak skusam prirodzene aspon 5 rokov.len uz nemam vela casu..hlavne ked tuzime po viacerych detoch...nielen po jednom.

jaja9891
5. mar 2014

@katika31 no ja som to hlavne psychicky nezvladala,lebo mne hned po prebrati vraveli,ze deti nebudem mat prirodzene iba ak zazrakom... navaly strasne,nervozita,napätie,nepokoj,depresie,migreny,nespavost,ekzem,jedno s druhym,po psychickej stranke to bolo najhorsie,na kazdeho som vybuchovala,nevedela som sa ovladat a chcela som ist na statnice,ale nebola som schopna nieco dostat do hlavy,vytoky,teraz na konci vysoky tlak,pribrala som 12 kg, atd. liecba sa odporuca len na 6 mesiacov a mne dali az 9... bolesti kosti,krce v klboch... no nikdy viac,vydrzim vsetko pre vlastne dietatko/deticky,ale potom uz do seba nedam nijake hormony pchat.... no mne neskontrolovali priechodnost vajickovodov,takze netusim ci vobec ma zmysel snazit sa prirodzene a stracat drahocenny cas,no manzel ma spermiogram ok... aj ja tuzim po viacerych detoch,prijmem vsetky,ktore pridu,len nech pridu... to IVF je momentalne pre nas narocne,pretoze staviame domcek a peniazky nazvys nie su... ale ak to bude nutne... no uvidime... drim palceky,nech uz sa coskoro dockas toho drobca 🙂

lina129
5. mar 2014

Ahojte dievcata, ako sa vam prejavovala endometrioza? ja mam silnu menstruaciu, normalne take kusy idu zo mna, tak ma naplasila znama lekarka, ci to nemoze byt endo... 😨 nemam inak ziadne ine priznaky - okrem tej silnej ms, len este chcem dodat, ze pol roka sa nam nedari otehotniet... 😠 ☹

lina129
5. mar 2014

@katika31 ako ti zistili endosku??? musela si ist na laparku? mala si nejake prejavy, ze mali podozrenie na endo? dakujem!

katika31
5. mar 2014

@lina129 ahoj...nemala som absolutne ziadny priznak...okrem bolestivej menstruacie...ale to som brala ako normalny jav...
Tie kusy co ti vypadavaju...to je sliznica maternice si myslim...pri kazdom menzese sa ti odlupuje...to je normalne...aspon si myslim...opravte ma, ak sa mylim..
A ano...zistili mi to cez laparku...
A co sa tyka snazenia..pol roka je velmi kratka doba...aj v car by ta riesili az po roku....ale silno drzim palce,nech sa ti podari prirodzene

lina129
5. mar 2014

@katika31 dakujem 🙂 no do car sa prave chystam, bo uz mam 32, tak to nechcem odkladat... ja by som to nejak neriesila, len ma vyplasila ta znama lekarka, ked som jej hovorila o tej silnej ms... kedze neviem aka je norma ms, tak sa bojim, lebo to je jeden z priznakov... ale dakujem 🙂 aj tebe drzim palce!

lina129
5. mar 2014

@katika31 a este som sa chcela spytat, ak Ti to nevadi... co to znamena bolestiva ms? akoze si mala velke krce? davala si si aj nejake lieky od bolesti? ja nemam ani tak ze bolestivu, ako skor velmi silnu, ale len taky 1 - 2 dni a potom uz skoro nic.. Ty si mala aj silnu ms?
Este som si vsimla, ze si pisala, ze ti povodne isli zistit priechodnost vajcovodov... a to Ti isli zistovat laparoskopicky? preco? ved to sa da aj neivazivne, ci? 🙂 dakujem...