Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

cerez
3. jún 2014

@ivanka46 Ružomberok. Tak to si ma upokojila. Bála som sa, že jediné riešenie je vybrať celý vaječník. Lebo ide o pravý a na ľavej strane mi po laparoskopii potvrdili endometriózu. Síce detičky už neplánujem, mám dve, ale ani radikálne riešenie sa mi teda nevidelo. Spomenula si ešte, že si bola na odstavená od menzesu. Zanechalo to vedľajšie účinky? Úzkosť, návaly, hmotnosť na váhe a podobne.... .

jaja9891
3. jún 2014

@ivanka46 dakujem,fuuuuu dlha doba,drzim palceky,nech sa vam dari 😉

ivanka46
3. jún 2014

@cerez presne tak, navaly a vsetko co pises ale preslo to po 3 mesiacoch a potom som sa normalne tesila na injekciu 🙂 lebo neboli bolesti 🙂

cerez
3. jún 2014

@ivanka46 A čo sa týka váhy? Toho sa najviac bojím. Čo som čítala, niektoré pribrali od 10 do 20 kg.

ivanka46
3. jún 2014

@cerez vies co? mne sa zda, ze som asi kilecko, dve pribrala ale mne to ani nevadilo lebo som schudla pri tych teplotach pred laparkou z 48kg na 38kg takze som to ani nesledovala....ale teraz ked tak rozmyslam o 9 mesiacov po ukonceni liecby som otehotnela a mala 52kg takze sa mi to tiez dost vysplhalo :D

adva
3. jún 2014

Ahojte, prosím Vás odporúčte mi nejakého fakt milého a príjemného odborníka. Potrebujem ísť na operáciu - mám endometriózu a neviem za kým by som mala ísť. Chcela by som to laparoskopicky. Viem, že v Šaci v košiciach je pekne, ale počula som zlé ohlasy na jedného gynekológa....Ale samo, že koľko ľudí, toľko chutí. Rešpektujem.Ďakujem

adva
3. jún 2014

Zabudla som napísať, som z Košíc, tak tam mi poraďte lekára, mám ísť pod nože? Al. to nechať na laparoskopický zákrok?? Ďakujem

indiga123
5. jún 2014

dievčatá, prosím o radu ak máte podobnú skúsenosť. Minulý rok v lete som absolvovala laparoskopické odstr. 2 veľkých endometrických cýst. Jedna bola na P, jedna na Ľ vaječníku. Pred oper. som mala menštruáciu ako hodinky.Po operácii som bez liečby nedostala 3 mesiace menštruácia, následne mi bola vyvolávaná agolutínom. Odvtedy každý druhý cyklus mi meškal, dostala som napr. menš. na 50-ty deň. (Bral mi hormóny, no dosť blbé hodnoty, také ako ženy pred menopauzou.)Doki mi nasadil minulý mesiac duphaston, ktorý mám brať tri po sebe idúce mesiace vždy od 15 dňa cyklu do 25-ho dňa. Minuký mesiac pri jeho braní som dostala menš. v poriadku, ale tento cyklus som si ho nasadila včera, mala som 15-ty deň cyklu a začala som krvácať. Inak často už roky mám špinenie ovulačné s krvavým výtokom ale teraz to je normálna krv ako pri menzes. Volala som dokimu, povedal, že to je vplyvom ovulácie, že to môže mať priebeh aj ako minimenštruácia. Stretli ste sa s tým?

jaja9891
5. jún 2014

@indiga123 ahoj,bohuzial ti neporadim,takyto problem som ja nemala,ja som mala tiez velke cysty,ktore mi odstranili,potom 9 mesacnu liecbu v prechode,spolu 11 mesiacov bez ms,ktora len nedavno nabehla,momentalne som druhy cyklus po liecbe,ms mam pravidelnu,ale dost silnu,aj ked menej bolestivu...kolko mas rokov ak sa mozem spytat,mne zatial hormonalny profil nerobili,kolko ti nechali z vajecnikov?asi su uz vycerpane ak mas hodnoty ako pred menopauzou,neviem co sa na to pouziva, zalezi co planujes dalej,ci sa snazis o dietatko,alebo IVF a pod.,myslim,ze v CAR by ti pomohli lepsie,alebo nejaky specializovany gynek.,bola tu zienky,ktora mala tiez hodnoty ako pred prechodom a velmi chcela babo,nedavali jej sancu a je tehu,zacala si davat lieky,ktore beru zen yv prechode,nieco s fytoestrogenami,aby vyprodukovalo jej telo vajicka,ale ja to nemam odskusane...duphaston v druhej faze cyklu upravuje ms a lutelanu fazu,neviem o tom,ci upravuje aj ovulaciu,tusim nie.

ivec16
5. jún 2014

@adva lekara z kosic neporadim ale urcite laparoskopicky, minimalne sa vzdy zacne laparoskopicky a ak by to bolo potrebne tak sa urobi rez. Ale vzdy sa voli najsetrnejsia metoda aka je mozna...

indiga123
5. jún 2014

@jaja9891 Ahoj moja mám 33 rokov, nepovedali mi koľko mi nechali z vaječníkov, len po operácii to že vaječníky sú v poriadku. Ale môj doki hovoril že z nich určite odobrali ak tam boli vnorené tie cysty . Bábätko by sme ešte chceli mať, len ten cyklus aby sa upravil. Mňa hlavne vydesilo to ovulačné krvácanie, mávala som dá sa povedať takmer stále ovulačné špinenie ale nie takéto silné.

jaja9891
5. jún 2014

@indiga123 a uz mate deticky?no ja mam 25,tiez mi nic nevraveli o vajecnikoch,az v CAR pri UTZ mi do spravy napisala,ze lavy mam len do cca 2 cm,cize mozno tretinu odrezali,lebo cysta bola viac vnorena v lavom ako v pravom... och ta endo je pliaga... ja som nikdy ovu krvacanie nemala,takze neviem ake to moze byt

indiga123
5. jún 2014

@jaja9891 ˇAno máme jedno ale ešte by sme chceli. A tým už máš detičky?

adva
5. jún 2014

@ivec16 Ďakujem veľmi pekne za info, mám 33 a chceli by sme bábätko, len mám aj na pravol aj na ľavom vaječníku tú hnusobu, tak preto váham či laparosk. Neviem prečo , ale niekde vo mne je presvedčenie, že lepší je rez, pretože tak vidia všetko a vyčistia všetko a laparosk. mi stále pripadá, že odstránia len to čo tam nemá byť a čo ak je tam ešte niečo schované, ale neuvidia to???? Možno som len paranoická :( neviem, zatiaľ som bola len na slepáku a rez mám hrozný, ako na zabíjačke, no bolo to pred 28 rokmi a veda pokročila, ale ďakujem za info. Prajem pekný dník a čo najmenej zdravotných ťažkostí všetkím. pa

jaja9891
5. jún 2014

@indiga123 nie este nemame,bohuzial...sance davaju minimalne,nerozumiem preco,ale verim a snazime sa...

indiga123
5. jún 2014

@jaja9891 urcite sa to podari len treba verit 🙂

jaja9891
5. jún 2014

@indiga123 dakujem,dufam,ze ano,ty si pred prvym babom vedela,ze mas endo,ci si ju este nemala?

indiga123
5. jún 2014

@jaja9891 moja ja som nevedela,prvykrat som rodila v 21 rokoch a na endo mi prisli cca pred 1,5 rok pri prehliadke ked nasli tie cysty.

ivec16
5. jún 2014

@adva aj pri laparoskopii vedia odstranit a vypalit velmi vela lozisk a jednoznacne je to mensi zasah do organizmu a aj zotavenie je ovela rychlejsie (do troch tyzdov si fit) mne sa pre komplikacie o 3 dni po laparoskopii musela robit druha operacia rezom, a zotavovala som 3 mesiace... Este po 6 mesiacoch som citila bolest pri moceni.. Teraz je to cez 2 roky a veru uz to asi nikdy nebude ako pred operaciou... Jednoznacne ak sa da tak laparoskopia... Chces aj dietatko, po kazdej operaciu vznikaju zrasty, laparotomia je velka operacia, zrasty mozu byt tiez jeden zdovodov preco sa nemusi darit otehotniet, pri laparoskopii tych zrastoy bude menej... Nad rezom ani neuvazuj, ak to nebude naozaj velmi nutne..,

jaja9891
5. jún 2014

@indiga123 jaaj,tak to si este dobre vystihla...skoda,ze ja som to nestihla pred cystami,este v 23 som bola prehliadke a vraj to bolo ok,vajecnika,ovulka a v 24 bum,cysty ako hrom a zrasty vsade...

adva
6. jún 2014

@ivec16 Ahojki, včera som bola na kontrole mám na Ľ. aj P. vaječníku nejaké teleso naplnené niečim o priemere 4,8cm a 3,2cm, po včerajšej kontrole mám onkomarkery v poriadku, ale ešte ma poslala Dr. na magnetickú rezonanciu, vravela že je to endometr. al, asi si chce byť istá na 100%, že je to ona. Navrhla mi, že nebude operácia, ale umelo vyvolá tehot., teda zastaví mi krámy na 1/2 roka, nasadí hormon. liečbu a endom. by mala zmiznúť, teda ja som to takto pochopila. Tá hormon. liečba z toho niekto priberá???Al. vlastne v čom to spočíva? Aj Ty si to podstúpila po operácii? Som z toho nejaká nešťastná, ešte nemáme bábätko, mám pomaly 34r. a čakať ďalší 1/2rok?! No samo, že nedá sa všetko hneď. Dnes ma drahý berie na víkend do Tatier, aby sme vypli... Prajem aj Tebe krásny víkend. Uvidíme čo všetko am ešte čaká, ozvem sa určite potom. pa. PS: prírode nerozkážeš.....

adapn
7. jún 2014

@smejjkaa ahoj, prepac odpovedam neskoro....
No ak myslis bolesti predtym, tak nie. Ziadne som nemavala. Na laparku som isla len cisto kvoli neplodnosti. A to krvacanie, v nemocnici som trochu krvacala.ale potom uz len ta modra tekutina.
No chcel mi lekar nasadit 3 mesacnu liecbu, ale dohodli sme sa ze najprv sa posnazime a uvidime. A ked nic, tak potom liecba. Zacala som uzivat vsetky mozne caje, vitamin E a obklad z lanovych semien...to mi poradila bylinkarka...tak chcem skusit vsetko..
Drzim silno palce aj tebe...

martinka231
8. jún 2014

Ahojte, kde ste prosim absolvovali laparoskopiu v BA a okolie? Ake ste prosim mali s danym doktorom/centrom skusenosti? Ja sa zatial rozhodujem medzi doc.Rusnakom a doc.Slezakom. Dakujem krasne za kazdu vasu radu 🙂

smejjkaa
8. jún 2014

@mirip a priala sa ti tá nová hadička v močovej ceste? Ja som hneď po operácii dostala neuveritelný zápal, že ma odviezla zachranka, také bolesti som mala z toho

smejjkaa
8. jún 2014

ahojte dievčatá, tak ja už mám po laparke, v piatok som prišla z nemocnice. Ja neviem či to aj vy ste mali také bolesti, ale u mňa sa to nedalo vydržať.
Endometrioza potvrdená, ložiska z maternice odstranené, no našli mi aj ďalšie dve ložiská na slepáku, ten musí isť celý von a na hrubom čreve z toho sa bude strihať.
No a ešte k tomu mi vsuvali hadičku do močovej cesty kým sa ta moja unormálni, no s chytala som z toho strašny zápal.
Ako dlho vám trvalo kým ste boli fit po laparke?
Ja čakám na kontrolu a potom sa dozviem čo a ako ďalej, či hneĎ ďalšia operácia, alebo sa budem pokúšať o mimi, kým sa endo nevráti :(

smejjkaa
8. jún 2014

@adapn ďakujem za odpoveď, ak sa môžem opýtať koľko máš rokov? Ja 26 a snažíme sa 3 roky s menšou pauzou. Momentálne som tesne po laparke a uvidíme podľa kontroly či budem hneď ďalej operová ako som už písala pred chvíľou, alebo sa budeme snažiť, liečbu mi zatial nedali žiadnu. Držím palce, nech sa vám to podarí, teda každej z nás nech to vyjde 🙂

adapn
8. jún 2014

@smejjkaa ach jaj, tak predsa endo.aj u teba...ja mam 32 a snazime sa 2 roky.. mne nasli len 2 male loziska v podbrusnici. No ja som sa po laparke davala dokopy cca 4 dni...ale potom este asi 10 dni trvalo kym som bola uplne v pohode...tak teraz skusame uz dalej..zatial nic, ale nevzdavam to....daj vediet ako si dopadla na kontrole.drzim palce ✊✊

maarja
9. jún 2014

ahojte, 2.7. idem na laparotómiu - odstránenie cysty na vaječníku....poradíte mi, prosím, dobrého operatéra v NITRE? Už idem po štvrtý raz na zákrok, 1x tiež laparotomia, potom 2x LSK.....trochu sa aj obávam, lebo 1x mi bolo hrozne zle po operácii...vracala som a viete si predstaviť, keď vás napína a vy rozrezané brucho...

gagik
9. jún 2014

@smejjkaa ako ti prisli na to , že ti treba aj močovod riešiť?aké si mala ťažkosti? a preco ti chcu aj z creva rezať, nakolko ja mam to iste a velmi sa ani mne ani lekarom do takej velkej operacie nechce, radsej ma posielaju na IVF...

smejjkaa
10. jún 2014

@adapn určite dám vedieť ako to ďalej u mňa je a budem rada, keď aj ty napíšeš ako sa darí
nikdy by ma nenapadlo, že snaha o bábo bude mať u mňa takú dlhú a bolestivú cestu.
Dúfam, že mi najskôr odporúčia otehotnieť a potom operácia, lebo už teraz týždeň ležím, kým je vonku krásne leto a po ďalšom zákroku by už bolo leto u mňa def. odstavené :(