Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

dahra
3. okt 2009

Ahojte,
Jani,
ked mojej mamine vybrali jeden a pol vajecnika, v priebehu par mesiacov musela ist do kupelov. Bola v Luckach. Ano, som po laparotomii, ale nik mi to nespomenul a ja ani nie som typ, co by som tam chcela ista. Ked som bola dieta, nutili ma chodit kvoli polyartritide. Bola som v Piestanoch - 3 mesiace (des), to som mala 10 rokov a prve 2 tyzdne som mala horucky, co som stale plakala. Potom zakazdym, ked to reumatologicka spomenula, som preventivne revala uz v ambulancii, tak ma k tomu opat dokopali az v 18-tich. Bola som v Sklenych Tepliciach. Nastastie 3 tyzdne len, lebo uz ma mrle zrali po par dnoch.
Luko,
takze ti stopli liecbu a nakoniec stimulovat z nej aj tak nebudes. Je to sisi. By som ich nakopala, zbytocne vyhadzovanie penazi na 2krat. Budes si musiet pichat tak ci tak nakoniec 2 injekcie. U mna by sa to podarilo, keby nebol poradovnik kvoli poistovni. Ale nakoniec sa naslo miesto - ideme uz teraz v oktobri. Mne hormonalne profily spravili pred liecbou, lebo po operacii som ignorovala 3 cykly injekcie a chodila do centra. Tam nas stihli vysetrit a az po tom, co som videla, ze sa to natahuje, som sa rozhodla pre liecbu, aby som zbytocne nedala sancu endo a nemala menzes. Vedela som, ze prirodzene neotehotniem. Nakoniec som rada, ze som si vsetko takto naplanovala. Bolo by to dokonale klaplo, nebyt poistovne ,ako som pisala.
Ked ti pride mrcha - potrebujes cely cyklus na vysetrenia - ja som chodila na krv na 3DC, 15DC a 24 DC. Potom sa vypisuje ziadost, trva mesiac schvalenie, a od najblizsej mrchy stimulujes. Vyjde ti IVF najskor na december, co by som povazovala aj tak za zazrak 😒

luko
3. okt 2009

dahra: presne tak to vidim aj ja...myslim, ze mi ten profil mohol navrhnut uz pred operaciou, vsak vedel asi, co bude nasledovat....hm, ale to uz je teraz jedno 😖
Ja myslim, ak by sme to stihli v decembri,je to maly zazrak...aj doktorka mi to povedala, ze to vidi realne v novom roku...preto mi dala este tu HAK....

Nastastie som bola na jar na preventivke, takze vsetky tie dalsie vysetrenia uz mat nemusim.

Super, ze vam to vyslo na ten oktober 🙂 🙂 🙂

janemari
autor
3. okt 2009

Ahojte dosla som vas docitat aj ked padam od unavy.

luko tak ti zostava len cakat ale verim ze vam to vyjde.

miminap
3. okt 2009

uf, dievkz, ale ste popisali 😅
filmus / poslala som udaje
babeny, ja uz nevladzem. dnes sme mali v subore sutredenie, lebo robime novy program, ale uz som unavenaaaaaa a este idem na vystupenie, tak si tu kratim cas.
dahra - takze ja mam dlhy protokol, mam v chladnicke nachystane: proveru, decapeptyl, gonal, pregnyl, utrogestan a estrofem 😀 waaaaaaaw. to vsetko idem do seba napratat v priebehu oktobra a novembra. no namojdusu..
jani2 - ja chodim k docentovi Tomasovi. je uzasny!!!!
luko, aj ja teraz beriem antiku na zastavenie endo. ale prvy mesiac som ju zle znasala: spinenie cely mesiac. pred tym som mala tri cykly take, ze uz par dni pred mtrchou som kvalitne spinila 😝
teraz som v takom stave, ze uz ani neviem, co moze vyjst a co nema sancu.. uz som taka.. odovzdana osudu, fakt..

jani2
3. okt 2009

Miminap - a kde je teraz doc. Tomáš?, keď som v roku 2006 bola na IVF v Heliose v Martine, tak to tam práve rozbiehal. Bol milý, tiež nemôžem naňho povedať krivého slova, ale potom zrazu po roku zmizol a čosi som začula, že jeho odchod z Heliosu nebol moc príjemný!??? Ale možno sú to len nejaké drby 😅

dahra
4. okt 2009

Jani,
ten doc. je potom v Ruzomberku, lebo Miminap tak pisala, ze ide na stimulku tam, len na vacsie zakroky do heliosu. Asi to nebolo take zle, ked spolupracuju. 😒 Mozno museli mat niekoho ako gestora najskor, aby mohli zacat fungovat, lebo Krajko a Gatova su mladi. Teraz par mesiacov je tam zasa niekto novy.
Miminap,
takze dlhy - to su tie dva mesiace stimulky - teda nadelili ti toho pozehnane. Ja mam len diphereline a menopur, este nejake budu, ale to potom.
Jane,
zasa si bola v praci?

Aj vsetkym ostatnym babenkam prajem peknu nedelu. 🙂

luko
4. okt 2009

mimi: mne predpisala Triregol, ktory som v minulosti brala...nikdy som nemala ziadne problemy pri uzivani HAK, tak som zvedava, co to spravi...inak lekarka bola velmi prijemna...podla spravy si hned spomenula na moju op. pri ktorej asistovala a dost mi povysvetlovala...

tiez prajem krasnu nedelu... 🙂

liviaf14
4. okt 2009

ahojte 😎
luko nezúfaj, ja mám tiež nepriechodný jeden vajíčkovod a manžel horší tvar spermií, začali sme chodiť do heliosu ale v priebehu dvoch mesiacov sa nám zadarilo prirodzene otehotnieť po naplánovaní styku. takže zázraky sa dejú, len treba veriť.
dahra, držím palce, nech vám ide všetko podľa plánu a pozitívne sa to skončí 😉
miminap- pre teba platí to isté 😀

luko
4. okt 2009

to je vazne skvele 🙂 ja len neviem...ci to mam tie dva mesiace, co mozno budu ostavat do IVF ked mi pride MS riskut a nebrat HAK (endoska je svinucha...kto vie..ci sa nestihne hned aj vratit po 2 mesiacoch???)

liviaf14
4. okt 2009

tak si nasaď HAK, aspoň nebudeš stresovať, či sa endo vráti-nevráti.... ale ja som bola po pol roku od laparotomie na priechodnosti vajíčkovodov a endo sa zdala byť v kľude, vlastne od tej laparotomie som mala lepšie, menej bolestivé krámy, je to určite indi-vindi 🙂

luko
4. okt 2009

mna odstavil po liecbe uz po 2 mesiacoch...tak preto mam obavy...ale co..bude ako ma byt 😉
ja som nemavala bolesti pri MS ani predtym...takze ziadnu pozitivnu zmenu necakam...v podstate, keby nie cysta ani neviem, ze mam endo

liviaf14
4. okt 2009

aha, tak to si ten lepší prípad, ja mám endo IV. stupeň, teda len dúfam, že som mala a už nebude 😀
držím ti palce. ahojček

luko
4. okt 2009

No ja tiez mam 4 stupeň vraj...tak verím ze sa nam to podarí ako vám😉vdaka

mirip
4. okt 2009

TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT 😉

dahra
4. okt 2009

Ahojte,
Luko,
ja som kvoli tomu stresovala tiez. Mali sme ist na IVF, potom mi povedali, ze tento rok uz nevyda. Manzel ma strasny spg a teraz este ta operacia a antibiotika. Keby sa neuuvolnilo miesto, teraz sa pripravujem na IUI s darcovskymi. Inak tuto moznost som este nezavrhla, ak sa nepodari IVF, urcite idem takto skusat. Vela casu nemam. Endo ma uz o jeden vajecnik pripravila. 😒
Inak, ak mal manzel len malo pohyblive, je dost pravdepodobne, ze profertil zabral. Si nastimulovana, tak to vyuzi ako Evina. Dva mesiace nie je taka dlha doba. Ja by som sa HAK nedopovala, ak nie zo zavaznych dovodov. Urcite mate ovela vyssiu pravdepodobnost prirodzeneho otehotnenia ako my.

dahra
4. okt 2009

Luko a Livia,
aj ja mam IV. - to skoro vsetky, co su po laparotomii a ak im bolo daco vzate. Mojej sestre vraveli, ze ma III. - je po laparotomii a mala to na crevach aj na mechuri a po dve velke cysty na kazdom vajecniku.

luko
4. okt 2009

jaaaj, no uvidime, ci zabral, tusim o mesiac ide na kontrolny spg 🙂
joooj, ja verim, ze vam to vyjde...lebo vsak co je lepsie pre snazilky ako pozitivny priklad od inych 😀

janemari
autor
4. okt 2009

Ahojte ale ste dnes popisali.Prisla som vas pozriet ako sa mavate.Ja idem zajtra na preventivku takze som zvedava ako dopadnem.

jani2
4. okt 2009

Luko - tak takú dilemu, či brať HAK alebo nie, som mala aj ja. Do leta som brala Cerazzete a bolo mi fajn, potom som bola u homeopata a ten vraj, nech HAK vysadím, že sa mi určite podarí otehotnieť. Tak som vysadila a hneď po prvom mesiaci sa mi urobila cysta, dr. vravel, že je síce zakrvácaná ale pri MS vraj zmizne, no nezdá sa mi že by zmizla. Druhý mesiac bez HAK ma zas uprostred cyklu veľmi bolel druhý vaječník, tak mám podozrenie, že to bude zas cysta....takže stačilo a už zas papám HAK. Nechcem pred KETom (ktorý dúfam bude hneď začiatkom roka) riešiť zas operáciu. Tá endo ja fakt sviňa, momentálne nemám veľké ťažkosti, ale cítim že tam tlie.
Inak si šťastná žena, že ti endo neprichystala bolesti a iné "chuťovky" s tým spojené, ja keď si predstavím tie bolesti pred otehotnením, no des. Inak aj ja mám stupeň IV. a na prirodzené otehotnenie my nikdy nedávali nádej.
liviaf - super, že sa ti podarilo otehotnieť prirodzene....to muselo byť ale príjemné prekvapko, však?
Dahra - ty si sa tak optimisticky zahryzla do otehotnenia, že to jednoducho musí výjsť! 🙂 ....a dúfam, že hneĎ na toto prvé IVF 😉 ....inak je zaujímavé, že tvoja sestra mala dosť veľký nález a pritom má len stupeň III. Ktovie podľa čoho ho vlastne rozlišujú.

yukki
4. okt 2009

Dámy, prajem Vám pekný večer. Dlho som sa odhodlávala, ale teraz vidím, že lepšie informácie ako od Vás nikde inde nezískam.
Mám otázku-tie vedľajšie účinky pri hormonálnej liečbe endometriózy (aj doktor ma pred nimi dôrazne varoval-ako keby som si to ja predpísala a trvala na ich užívaní 😖 ), boli také, že by Vám bránili v normálnom živote? Ja sa obávam, lebo mám malé dieťa a som na ňu sama...žijem na doraz, neviem si predstaviť nespavosť depresie zmeny nálad únavu osteoporózu bolesti hlavy...a tak ďalej. 😖
Vy ste to všetky mali...toto?
Vďaka za odpovede

luko
4. okt 2009

Ja som mala len návaly tepla a nespavosť len obcas.tie návaly su dost nepríjemné Hlavne v noci sa človek zobudí spotený...ale iné príznaky som nezaznamenala

ika33
5. okt 2009

Ja som mala tiež návaly tepla, občas nespavosť, trocha náladovosti a žiadnu chuť na sex. Iné vôbec. 😉 Dá sa to prežiť a nejako moc ma to v živote neobmedzovalo.

katie233
5. okt 2009

Ahojte dievčetá 🙂. Tak po dlhšej dobe som opäť tu. Všetkým prajem, aby vyšlo všetko ako chcete! A nech nám už v ceste nestoja žiadne prekážky 😉.

yukki: nemám pocit, že by ma to nejako obmedzovalo v normálnom živote. Občas prišiel nejaký ten nával horúčavy, občas nespavosť, zmena nálady. Najhoršie to bolo u mňa s chuťou na sex. Ale všetko sa to dalo prekonať 😉.

luko
5. okt 2009

prajem krasny a uspesnu tyzden 🙂

yukki
5. okt 2009

Vďaka všetkým! Hneď je deň svetlejší! 😉

evina0
5. okt 2009

ahojte vsetky 😉
Yukki liecba sa da vydrzat aj ked su blbe dni ale co clovek pre zdravie nespravi vsak??planujes dalsie dieta ci ako? nerozumiem preco ti lekar chcel dat liecbu,kazda s nas co liecbu mala tak chcela hned dieta alebo aspon casom,mala si aj laprarku?? ak dalsie dietatko teraz neplanujes skus sa poradit s lekarom o HAk mozno ta by postacila na nejaky cas..ale ber to len ako moj nazor 😉

co sa mna tyka tak zatial vsetko v pohode.doma nam je ovelaa lepsie ako v praci. pospime si dokedy chceme,ked ma prepadne unava cez den polezime si a pohoda. a ked mam enegriu tak aj operiem ci cosi pozelim a navarim. popripraci sa to moc nedalo lebo vsetka enegria ostala tam 😒
12.10 idem na dalsie sono a pevne verim ze v gestacnom vaku bude aj drobcek a mozno aj srdiecko 🙂 velmi sa tesim..zatial sme stale s manzelom opatrny co sa tyka skakania od radosti.sme sa dohodli pokial nebude srdiecko tak sa tesime ale s mierou. No podla unavy co ma polozi okolo 21.00 do postele( musim inak len zyvam a nevladzem)tak drobcek isto rastie.
prajem vsetkym pekny prac.tyzden a nech teulky pekne pribudaju az temu uspesne tehulky s endometriozou len zaplname 😵 😵 lebo pomaly ale isto vsetky porodia a budem tam sama tak sup sup nato 😉 😉 🙂 🙂

liviaf14
5. okt 2009

čaute baby
jani2 - no u mňa to aj bolo príjemné prekvapko, nechceli sme tomu veriť, že takto samo to predsa len šlo, keď každý doki ma strašil, že prirodzene to nepôjde. až v heliose mi dodali nádej, že až také strašné to so mnou nie je a do 2 mes. sa to podarilo. inak tak ako dahra, kvôli poisťovni by sme neboli tento rok stihli IVF, aj keď dahre sa predsa len zadarilo 🙂

luko - naozaj zvláštne, že si nemávala bolesti pri MS a máš 4. sutpeň, to som ešte nepočula, fakt a to tu čítam tri roky takmer, endo je fakt nevyspytateľná....

evina - ja som prvé týždne tehu chodila spať o 8-ej večer, bola som totál unavená, takže ti verím 😀 ja som tehu prvé dni tiež brala triezvo, veľmi som sa bála, ale bojím sa stále, len toľko nad tým nerozmýšľam radšej.

evina0
5. okt 2009

liviaf jasne nerozmyslam nad tym to mi len tak prebehlo hlavou.myslim len pozitivne a denne chvalim drobca ze podrastol a ze mu verim a 12.1é budem vidiet aj jeho aj pocut srdiecko ako krasne bije 😵 😵 strasne sa s mm nato tesime.vcera som to povedala dlhorocnej kamaratke a ta ma od radosti vyobimala az slzicky vysli.a bola taka so mna mimo ze sa nam konecne zadarilo ze aj kavy poplietla a tak..aspon sme sa zasmiali. 😀

liviaf14
5. okt 2009

no vidíš, čo dokáže tehu 😀 dve popletené baby na káve, že???

yukki
5. okt 2009

Evina hej, bola som na operácii, laparoskopicky, netuším čo zistili lebo za desať dní sa operačná správa z oddelenia nebola schopná presunúť o poschodie vyššie-k môjmu doktorovi a tak ani on nevie nič len toľko, že endometrióza. Primár, čo ma operoval na liečbe trvá, môj doktor-čo mi ale nekukal do brucha kamerou ma ako prvé varoval pred vedľajšími účinkami a že sa ja mám rozhodnúť. 😠
A chcem ďalšie dieťatko, áno, ale to s endometriózou veľa spoločného nemá. 😉 Ani Kristínku som nenosila v brušku ale v srdiečku....
A vďaka za pomoc!