Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

gombicka
9. máj 2011

@janemari blahozelam k Laurinke.

nana123
10. máj 2011

@janemari @pici len este sa bojim ze ta endometrioza sa vrati rychlo a znova budem mat zhluky... aspon tak ma strasila dr ze hned mam ist na IUI. Tak sa tvarila ako keby sa mi tie zhluky mali znova urobit do mesiaca... tak som teraz v strese ze vlastne co 😀 Boze moj ako vie jedna dr popliest hlavu... a keby som sa neopytala tak je este aj verim 😨

pici
10. máj 2011

@nana123 ja neviem. ale ja som pol roka po liecbe endo a nic sa mi nevratilo... zial vsetko je mozne. niektore baby mali velmi skoro ju naspat a este horsie...

mabumi
10. máj 2011

@pici ahoj pici, tak aj ty mas tu pliagu ☹ ?
ako viete, ci sa endo vratila alebo nie? neda sa to vidiet len pri laparke? viem, ze niekedy to vidiet aj na sone, ale to nemusi byt pravidlo. ja som tiez po laparke, kde mi vybrali loziska (pred rokom), ale neviem ako som na tom teraz. ci podla bolesti to usudzujete?
vdaka 😉

janemari
autor
10. máj 2011

@gombicka dakujem 🙂
@nana123 je to individualne,niektorym sa to nevrati,niektorym po dlhsej dobe a niekomu hned.Ja som cca po pol roku ako mi nabehol menzes isla do centra a ked mi zobrali krv na onkomarkery tak som mala hodnoty este vysie ako pred liecbou a bolesti ani nehovorim.Ale je to naozaj individualne.A pokial pojdes na IVF tak ti ani zrasty ani nic nevadi,lebo vajicka ti odoberaju oni a vkladaju ti ich do maternice.

pici
10. máj 2011

@mabumi ja som v podstate nemala ani predtym priznaky... bolest v niektorych polohach, bolestiva menstruacia, ale v ramci normy... a hlavne som to pripisovala ja vysadeniu antikoncepcie...tak ja len dufam ze sa mi to nevratilo :D

yvon3
10. máj 2011

Ahojte baby. Vďaka že ste na mňa mysleli. Už mám po laparke, žiaľ ložiská endo mám stále ešte na obidvoch stranách, takže nadšená z toho nie som. Dok\ povedal že mí dá ešte 2 injekcie a potom sa dohodneme aký program vyberieme. I keď ja som už dosť proti tým injekciám, radšej by som skúsila teraz 2,3 cykle odsledovať a pustila sa do toho prirodzene.
endo sem endo tam tento rok chcem byť tehu, nenechám tú pliagu položiť ma na kolená 🙂

gombicka
10. máj 2011

@janemari hovoris, ze zrasty (rozumiem dobre, ze su to loziska) endometriozy pri IVF nevadia? ja sa totiz na jedno chystam, a mam obavy, kedze mam pocetne loziska endometriozy

janemari
autor
11. máj 2011

@gombicka zrasty to su vlastne miesta,kde ti odstranili loziska a tam sa dve miesta zrasti,resp.keby ti odstranili lozisko z vajcovodu a a tam by sa zrastli jedna stena o druhu to je zrast a tym vlastne sa stava vajickovod nepriechodny.

bobsent
11. máj 2011

@gombicka presne ako píše janemari. zrasty sú zrastené časti dohromady-napr. steny vajcovodov(potom sú nepriechodné) alebo vaječník prirastený k brušnej dutine. ja mám zrastov z endo plné brucho, preto pri tehotenstve som mala prvé 3 mesiace veĺké bolesti-ako sa maternica vyklenovala do brušnej dutiny museli sa roztrhať.- operačne sa to nedalo,len vydražať 😠
ložiská endo sa nazývajú aj čokoládové cysty-nie sú to pravé cysty, ale tam kde máš endo-napr na vaječníku,máš vlastne nalepený kus sliznice kt. je za normálnych okolností v maternici. tá reaguje počas cyklu takže keď je menzes, krváca. krv sa v bruchu nemá kde dostať von tak vytvára na tom mieste akoby krvnú zrazeninu kt. pri laparke vypadá ako zhluk čokolády. keďže krv pôsobí v bruchu ako lepidlo, časom sa vytvárajú zrasty. pri tomto krvácaní je dráždená aj pobrušnica, vzniká akoby pseudo zápal a samozrejme bolí ak miesto kde krvácaš. časom endo vytlačí,pohltí zdravé tkanivo a tak je napr. celý vaječník plný len endometriózy a je nanič.
aj tak som tej hnusobe prešla cez rozum 😀 obidva vajcovody nepriechodné, vaječníky zničené a otehotnela som spontánne.
pri IVF ložiská môžu vadiť aj nemusia...lebo endo vylučuje látky kt. poškodzujú vajíčka a bránia aj spermiám preniknúť...skrátka všetkými spôsobmi -mechanicky, chemicky, hormonálne bráni otehotneniu-neviem prečo 😖

yvon3
11. máj 2011

@bobsent si živý príklad toho že nech si endo robí čo chce dá sa ju prekabátiť 😉 toto je pre mnohých veľmi pozitívny príspevok 😉

janemari
autor
11. máj 2011

@yvon3 presne tak baby,netreba stracat nadej.Ved zienok v tejto teme nas bolo pozehnane ktore sme boli na "odstrel",ze nikdy nebudeme mat deti,alebo len zazrakom z IVF.A pozri otehotneli sme a nie vdaka IVF ale otehotneli sme spontanne,bez pomoci skratka zazrak,ktory nikto necakal.

bobsent
12. máj 2011

@yvon3 keď mám pravdu povedať, v určitej fáze neplodnosti som podobné príklady z okolia doslova žrala, a v určitej fáze nenávidela...nechcela som ani počuť že sa to zase niekomu podarilo len mne nie. aj som zvažovala či sem vôbec napíšem. ale to pozitívne prevážilo negatívne. osobne mám skúsenosť že s endo trvá babám tak cca 3 roky než sa dopracujú k dieťatku.
@janemari ja som nádej dááávno stratila 🙂 hovorila som si, jednoducho ja som tá čo nebude mať deti...snažila som si predstaviť ako budem žiť a tak...a postupne som sa tomu prispôsobovala.čo nebolo napr.v rodine jednoduché-hlavne keď po mojom potrate otehotnela švagriná a jej dieťa sa stalo zlatým teľaťom v rodine 😀 snažila som sa deťom vyhýbať ako sa dalo a móóc mi to pomáhalo-nakoniec aj v príručke pre neplodných sa to spomína.ale nie každý to dokáže pochopiť 😔 doteraz ma svokra nenávidí a celé teh. vyvolávala že si nezaslúžim aby sa mi dieťa narodilo(aj som skoro potratila zo stresu)lebo som nechcela synovca ☹

yvon3
12. máj 2011

@bobsent viem touto húsenkovou dráhou citov raz hore a raz zase na dne som si prešla aj ja, vyhýbať sa deťom alebo tehulkám je ale dosť ťažké, hlavne keď som pomaly hádam každú kamarátku, kolegyňu, niekoho z rodiny za tie roky snáď aj ,,odprevádzala,, k pôrodu niektoré aj s druhým miminom zatiaľ čo ja som furt v tom istom kole. človek sa síce tvári ako to blízkych praje ale ten tŕň tam je stále, s tým nič nenarobí. A aj na tom niečo bude keď sa človek začne pomaly zmierovať s tým že z toho nič nebude ostane bez detí, aj taký prípad poznám, jedna známa tak pochdila keď sa už zmierila po siedmych rokoch s tým že ostane bez detí tak odrazu úplne spontánne otehotnela. Psychika tiež robí svoje.
Som preto zvedavá dokedy ma momentálny optimiznus bude držať. 🙂
A k tvojej svokre no k tomu slov ani nemám ☹

janemari
autor
13. máj 2011

@bobsent tak ja som bola na tom rovnako,mala som podstupit KET ale v tom obdobi sa to u nas doma vyostrovalo a ja som zacala rozmyslat nad tym co budem robit dalej,brala som to tak,ze druhy pokus nevyjde.Rozmyslala som nad zmenou prace a podobne a vobec som sa uz tehu nezaoberala.Potom zrazu prisiel sok ze som tehotna a moja svokra taktiez nebola nadsena mojim tehu a dokonca vyhlasila,ze to dieta nieje jej syna.Popri tych stresoch som mala co robit,aby som dieta vobec vynosila,hlavne ked som sa zacala otvarat a nedavali mi velku sancu ze dieta vynosim.

yvon3
14. máj 2011

ozaj baby, mali ste niektorá príklad že po pol ročnom užívaní hormonálnych injekcií, vám po ďalšej LSK lekár povedal že vám dá ešte 2 injekcie? Totiž uvažujem že si ich už nedám , keď 6 nepomohlo tak pochybujem že dve to napravia.

ivkaivka
14. máj 2011

ahojte, mne pred týždnom vyberali cysty z vaječníkov. Primár povedal, nech mi môj gynekolog predpíše liečbu na endometriozu, ale on odmieta, vraj je to drahá liečba, že ked mi to predpíše, nemôže už nikoho ošetriť. Som z toho dosť na nervy, nerozumiem tomu. Výsledky z histologie ešte nemám, tak neviem či aj má zmysel sa už obraciať na iného lekára, či mi to niekto naordinuje bez výsledkov z histologie.

oknosmas
15. máj 2011

@ivkaivka a to co je za lekara? s tymto som sa este nestretla...hrozne, ake mame to zdravotnictvo...asi by som naozaj hladala ineho... 😒

martinkatinka
15. máj 2011

@oknosmas - by si sa čudovala, ja som mala tiež takú doktorku, čo to nechcela predpísať.. kvoli limitom, preto som potom rpešla k inému lekárovi, ktorý ma poslal k onkogynekológovi...majú lepšie limity a on to už predpíše...
@ivkaivka - počkaj na výsledky, to zas tak dlho netrvá a potom ak ti to nepredpíše, zmeň lekára... alebo žiadaj až ťa pošle k onkogynekológovi, ktorý túto liečbu predpíše, lebo majú lepšie limity a nezaťaží ho to...Ja som dostávala injekcie zoladex a jedna vyšla na mesiac na 200 euro...musela som ich vybrať 6 a to dokonca dva krát...

pici
15. máj 2011

@yvon3 ja som po druhej laparke loziska uz nemala tak to nebolo potrebne... ty si nechaj poradit od doktora... vela bab je takych ze na dalsiu inejkciu nesli a same sa rozhodovali. neviem ci je to spravne... si myslim ze ten lekar predsa len lepsie vie, o co ide... ja by som to nepodcenovala

pici
15. máj 2011

@martinkatinka ja som nepatila za liecbu ani korunu... a mam normalneho gynekologa porodnika... brala som diphereline 6 mesiacov

carmenuska
15. máj 2011

Dievcata, potrebujem od vas radu.Pred mesiacom mi gyn koli velkym bolestiam nasiel cystu endometriom, CA 125 som mala 98 ämesiac pred najdenim cysty som ju mala este v norme). Pred 2 rokmi som bola na laparke, kde mi zistili endometriozu v zac. stadiu, mala som tam iba 1 cokolad. cystu. Teraz mam pockam cely cyklus a potom kontrola na CA 125 a sono a podla toho sa uvidi ci pojdem na laprku znova. Mavam bolesti pri ms take islne, ze nemozem fungovat, casto boli aj styk, krize. A moj problem teraz je, ze mi ms trvala 10 dni co nebyva u mna zvykom (mavam tak max.6 dni). Dva dni som mala pokoj a vcera som zacala znova krvacat a trva to aj dnes, ako norm. menzes . Co si o tom myslite? Nemavate to niektora co mate endosku? Ja tomu vobec nerozumiem, aj boelsti mam velke...Nemohla to prasknut ta cysta alebo co? Mam ist ku gyn? Budem vdacna za kazdu vasu radu. Po tej laparke sa so mnou nic nerobilo, ziadna liecba, len mi kontrolovali markery, ktore vyskocili az teraz.

pici
15. máj 2011

@carmenuska ja by som povedala ze mas viac lozisk... preto boli aj styk... ale mozno je to blbost...

mirip
15. máj 2011

@carmenuska no podla toho čo hovoríš endo sa vrátila spať 😒

mirip
15. máj 2011

@carmenuska to že bolí styk, máš bolesti krížov aj Ms taký ako si popísala nezávisí od počtu ložíšk a že praskla cysta ale to sú typické príznaky endo takže sa vrátila, čím skor by bolo určite dobré laparka nech ližiská vyčistia a preliečiť znova

martinkatinka
15. máj 2011

@pici - ja som tiež neplatila, ale doktor mi povedal koľko to stojí... proste mal veľa pacientiek a aby mi poskytol liečbu, poslal ma k takému, ktorý nemá problém to predpísať... naopak doktorka predtým ani túto možnosť nechcela pripustiť...proste povedala, že sa nedá...treba hľadať riešenia... a ona nebola ochotná...tento lekár, ktorého mám, ten ma aj na imunológiu poslal, aj hľadal príčiny a možnosti...

carmenuska
15. máj 2011

@pici ,
@mirip - dakujem za odpovede, ja si tiez myslim ze sa vratila a rycholstou velkou, lebo z mesiac stupnut markery z normy na 98 to je co povedat. Ale trapi ma to krvacanie teraz , na to ste mi neodpovedali co si o tom myslite?

pici
15. máj 2011

@carmenuska ten dlhy cyklus moze byt sposobeny hocicim... tazko povedat.. podla mna sa obrat na lekara

ivkaivka
15. máj 2011

dakujem za rady, určite to budem nejako riešiť, nechcem nič podceniť a veľmi by som chcela dalsie bábo. Výsledky by mali byť tento týžden. Myslíte, že ak sa nepotvrdí endometrioza, že by som aj tak mala dožadovať nejakú liečbu? Dám na vás, máte s tým skúsenosti, máte o tom viac naštudované ako ja. Dakujem

yvon3
15. máj 2011

@pici každopádne sa s ním poradím o nutnosti ďalších hormónov sama od seba sa nerozhodnem, len som bola zvedavá či niekto musel aj ďalej pokračovať po pol roku s hormónmi.