Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

leya
29. máj 2011

@gombicka Wild yam je dobry na rozne zenske veci, ale urcite to nie je nahrada za progesteronovy krem. Neviem teraz narychlo najst nejake vedeckejsie clanky k tomu, toto je prvy odkaz, co som nasla: http://www.sixwise.com/newsletters/05/06/15/wil.... Tak som rada, ze mas imuno ok, ostatnych treba trochu posurit, lebo tu vsetci maju casu kopu 🙂. Moja liecba zatial v pohode, mam pocit, akoby som omladla (ironia, ked uvazim, ze som v menopauze). Z negativ: bolieva ma hlava a slabulinko krvacam uz asi 2 tyzdne. O par dni ma caka druha injekcia.

leya
29. máj 2011

@mariynka tesim sa s tebou 🙂 len keby chcela zmiznut uplne, to by bolo skvele. mne ta zmena stravy ide pomaly, zakazdym, ked vynecham dalsiu zakazanu potravinu, mam pocit, ze zrazu nemam co jest 🙂.

nikol18
30. máj 2011

@leya ak mozem vediet...preco si zmenila stravu? Mala si to odporucene od lekarov?

leya
30. máj 2011

@nikol18 ahoj! no, mala som (a stale mam) setriacu a antirefluxnu dietu, ale kvoli zaludocnym problemom. dietu s ohladom na endometriozu (odbremenenie a posilnenie imunitneho systemu) chcem skusit z vlastnej iniciativy.

bobsent
30. máj 2011

ahojte,nemáte niekto alebo ste nemali zavedenú antikoncepciu , kt. má efekt že nemenštruujete? ako ste to znášali?vážne nad ňou uvažujem..

mariynka
30. máj 2011

@leya a mas postahovane makrobioticke kucharky??? 😉 odporucam 😉 🙂 no nemusi zmiznut 😀 😉 pan Dr. radi, aby k nej pribudol dalsi miniutvar so srdieckom 😅 😵 😵 😵 😵 odporucam Strnadelovu:Radost ze zdravych deti.. 😉 na tomto linku si ju mozes stiahnut 😉 http://www.uloz.to/hledej/?q=radost+ze+zdravych...

leya
30. máj 2011

@mariynka ano, jasne, ten "miniutvar" by bol najlepsi 🙂 vdaka za tip, ja ti tiez posielam jeden do IP 😉

carmenuska
1. jún 2011

ahojte, neviem ci si ma pamatate. Pisala som tu nedavno o mojich problemoch. V piatok som sa zo dna na den ocitla na laparke. Zaver: endometrioza, mala som ju vsade, vraj je to ta myslim 4.stupna a co ju nie je vidiet. Zo spravy z laparky som sa docitala, ze som mala zrasteny myslim lavy vajecnik s maternicou, s crevami a maternica bola prirastena do brucha, take nieco. Cakame na histologiu a potom pravdepodobne leicba analogmi na pol roka alebo antikoncepciou na pol roka. Mate niektora skusenost s takymto typom endosky? Budem moc rada, ak sa mi nietora ozvete. Teraz budem potrebovat vase rady. Chcem sa este spytat kolko sa za tu liecbu analogmi asi doplaca., pocula som, ze je to dost drahe.....Ako sa citite pr itej liecbe, naozaj je to take hrozne? My nemozeme otehotniet 4 roky. V r. v 2009 som bola na laparke, tam boal endoska v zaciatkoch, sledovali mi markery a nic...zacalo to teraz cystami a velkymi bolestami, mesiac v kuse som krvacala tak mi robili hned aj kyret a toto nasli.....

yukki
1. jún 2011

@carmenuska ja som mala prirastenú o črevo, nejaké obzvlášť podrobné info mi nedali. Liečba nie je príjemná, ale znesieš ju.

p.j.jacky
1. jún 2011

Caute baby,to som ja pepi_petra,ale zrusili mi nick na zaklade ze tento som si urobila pred niekolkymi rokmi a ja som na to zabudla.Tak som sa dlho nevedela ani prihlasit 😠

Chcem sa pochvalit s mojou dcerkou Adelkou.Narodila sa 24.5.2011 o 13:35.Po 9 hodinach mi ukoncili porod sekciou.Nemohla som sa otvorit ani po 3 vyvolavackach...bola to supa ,ale vsetko dobre dopadlo.Pridavam fotecky mojej lasenky.

Mame problem s kakanim.Musime rurkovat,alebo pomoct s teplomerom kazde kakanie,vobec sa nevie sama vyprdkat.Dr mi povedala ze u novorodencov je to normalne a nemam sa bat .Mate niekto rovnaky problem?Moja mama mi nadava ze jej stale zasahujem do konecnika,ale samotne masirovanie nepomoze a nechat ju len tak nemozem.Davame EspumizamL.dakujem za vsetky rady.

prahaxx
1. jún 2011

@p.j.jacky malicka je nádherná 🙂 aj my sme tazko kakali skoro do pol roka rurka, ak kojis doporucujem vyskusat pit feniklovy cajik, mozes vypit aj liter, to pomohlo trosku ale niekomu nepomoze... my sme vyskusali aj probiotika, jedny kapsule, biogaiu, infant dophilus, ale akosi nic... nam najviac pomohlo nahrievanie plienocky na brusku - na 30 sekund v mikrovlnke a prilozit na brusko, myslim, ze tu niekde spominali aj ceresnove kostky z DM - dobre drzia teplo 🙂 potom nam pomohlo papat probioticku kasicku a uplne problem vymizol v nejakom 8 mesiaci ked som zmenila mliecko na probioticke HIPP - po viac ako mesiaci od nasadenia sme konecne v pohode

p.j.jacky
1. jún 2011

@prahaxx dakujem.A tiez si musela kazde kakanie rurkovat a teplomer?Lebo ak jej nepomozem,tak place a place.Masirovanie bruska robile,ale nic moc.tlaci a tlaci a nic. ☹ Nechcem aby trpela. A ten obklad na brusko ako dlho jej mam nechat?

prahaxx
1. jún 2011

@p.j.jacky tiez sme rurkovali aj 3x denne ☹ az som mala strach, ale urcite to prejde casom, aj ked sa Ti to teraz tak vobec nezda .. teplomer som pouzivala az neskor, ked sme mali prikrmy, max 1x denne.. teply obklad mozes davat kludne 24 hodin, ja som davala len ked spinkala, hlavne v noci, a casto sa jej ulavilo a bolo lepsie. Nedavala som priamo na telicko, ale na oblecene.. niektori aj fenuju brusko, ale neviem, ja som strasny strachopud, bala som sa, aby som jej nejako neublizila.. no a s rodinnymi prislusnikmi som si tiez uzila 🙂 u nas sa totiz krmia deti kasami z lyzicky hned po prichode z porodnice.. takze som bola v kojeni unikat, ale uz je to tiez za nami.. od 4. mesiaca kakala len po sediacky v kresielku, od polroka na nocniku, je to moja zlata ciperka 🙂

p.j.jacky
2. jún 2011

@prahaxx my musime rurkovat,alebo s teplomerom,kazde kakanie.Ked je napapana a place a place,vieme ze treba jej pomoct a vzdy potom nalozi 😀 Mama mi robi desne strese,stale chodi a poucuje ma,co a ako mam robit.Dnes som ju surovo vyhodila.Ked bola u mna detska dr,na vsetko som sa jej pytala .Ale moja mama je stara skola.
Balila si malu na siroko?Mne v porodnici pediater povedal ze nemam balit na siroko,az po sone(9.6.)sa uvidi, no a samozrejme mama hned na mna krik.Tiez malu nemam v perinke,len na noc,lebo cez den sa v nej velmi poti,je potom nervozna.Mama zo mna robi macechu ako hrom! 😠 ze vraj sa malej chovam ako k babike a nie ako k babatku.Tiez sa bojim ze jej tym teplomerom ublizim,ale dr ma ujistila ,ze nie,ze ci jej chcem nechat prasknut creva,ze to sa casom urobi...tak dufam.

katie233
2. jún 2011

@p.j.jacky ahoj a gratulujem k dcérenke 🙂. Je nádherná. Už sme ťa spomínali v súkromnej, že čo je s tebou. Ja som si tiež nedala do starostlivosti hovoriť, vypočula som si, ale aj tak som si spravila po svojom. Mama najlepšie vycíti, čo je pre jej dieťa dobré 😉. Naširoko som balila len na noc, lebo náš Luky, keď bol zaviazaný naširoko mal problém s kakaním. Našťastie sme mali sono dobré. My sme koliky nemávali, keď som videla, že je malý akýsi nervózny, tak som masírovala bruško (pupík alebo flatulin), pritláčala nožičky, občas dala sab simplex a ja som pila čaje. Takže v tomto neporadím. Zaujímavé, a to hovoria, že kolikami trpia hlavne chlapci 🙂. Držte sa.

leya
2. jún 2011

@carmenuska Ahoj! To ma mrzi, taky nalez, ale treba si povedat, ze ta trochu pocas laparky precistili, analogy zvysok dosusia a budes mat pokoj, ked sa postasti, mozno aj navzdy 🙂 Ja som prave na Diphereline, dnes druha injekcia a zatial to znasam vyborne, ale je to individualne. Nedoplacala som zatial nic. Cena za injekciu Diphereline je cca 120 eur, ale preplaca poistovna, ved mas na to indikaciu. Drzim palce!

carmenuska
2. jún 2011

@leya - dakujem to za odoved, podla mna to bola blbost s tym doplacanim. Vraj ani za zoladex sa nedoplaca. A ty to mas v akom stadiu? Tuez si po laparke? Ak chces, napis nieco o sebe aj ci ste sa snazili o babo....A ak osa beru tie inj? To ti doki pichne v nejakych intervaloch ci ako? Tebe nic nie je, myslim vedlajsie priznaky? Menzes mas? To je jedine coma tesi ze budem bez menzesu lebo to boli neznesitelne bolesti...ale to asi poznas aj ty. Mne hned povedal ze po liecbe bude kontrolna laparka a tam mi este dokoncia to oddelenie maternice od creva.

leya
2. jún 2011

@carmenuska Ja som mala laparku v oktobri a stupen neviem. Mala som endometriom na vajecniku asi 2,5 cm a 2 a 1,5 cm loziska a prirastene vajickovody k brusnej stene. O babatko sa snazime 3,5 roka.
Postup je taky, ze ti dr. da recept na liek (v intervale cca 4 tyzdne, cize 28 dni) a injekciu ti pichne dr. alebo sestricka. Prvu injekciu mi pichli 3. DC, cize pocas ms.
Vedlajsie priznaky mam, ale oproti tomu, ze som 9 rokov nemohla vyjst pocas ms z domu, su mierne bolesti hlavy a navaly tepla nic. Nehcem to zakriknut, mozno to bude horsie, ale zatial sa citim velmi dobre.
Menzes nemam, ale zacala som krvacat asi 10 dni po tej prvej injekcii, krvacanie bolo slabe, bezbolestne a trvalo 12 dni. Vraj je to normalne, taka "rozluckova" 🙂.
Ja na kontrolnu laparku nejdem, som uz v rukach CAR, takze nas caka rovno IVF. Analogy som nechcela po laparke uzivat, ale kedze sa mi po 5 mesiacoch znova vytvorili loziska, musela som.

prahaxx
2. jún 2011

@p.j.jacky balila som na siroko, v perinke asi do 3 mesiacov, okrem kojenia som robila a robim vsetko po starosvetsky, mala som poporodnu depku, riadnu ☹ a velmi oslabenu imunitu, tak obcas prisla mama a na jeden den v mesiaci svokrovci, ale bolo s nimi viac roboty ako odpocinku 🙂))) 🙂 aj jedalnicek mam po svojom, inak by Majka uz davno bola na cukre, soli, jahodach, harmanceku... 🙂 vacsinou to je tak, ze kazdy robi, ako vie, kazde babatko je ine a treba sa mu prisposobit 🙂 je to tazke, ale casom sa to vsetko utrasie 🙂 a snaz sa uzit si krasne chvilky, nikdy sa nevratia a treba ich prezit co naj..

carmenuska
2. jún 2011

Dievcata neviete ako je to s kupelmi po laparke a diagnozou endo? Vyjdu kupele vtedy na A, cize zadarmo?
@leya - no to mas tiez vazne a bolestiva ms, ani mi nehovor......jedine na to sa tesim, zeju mat nebudem. My sme boli 2x na IUI, neuspesne uzavreli nas ako nyvysvetlitelnu neplodnost, ze sme ok obaja. A vidis....Do IVF nepojdeme, my robime pripravu na ado, takto to citime, no mozno raz bude aj vlastne alebo skoncime tiez na IVF, to neviem....Drzim prsty. Zacnete asi hned po liecbe ze? A robi ti doki aj nejake prehliadky ked tam ides na inj? Sleduju ta?

zuzancek22
2. jún 2011

@carmenuska no mala som niečo podobné, tiež som bola na laparke kôli endoške, ale vtedy to nebolo až také hrozné , ale po 2 rokoch sa opäť vrátili bolesti, ale boli silnejšie , tak dr navrhol opäť laparku, a zase to tam bolo, a tak cca o 5 rokov od 1 laparky som mala 3 laparku a tá moja endoška bola v takom stave ako popisuješ, na lavej strane prirastený vajcovod s maternicou a proste už ani neviem čo všetko tam bolo, samé zrasty.......... potom som mala 1/2 ročnú liečbu injekciami, ale aj tak sa nám nedarí, este som potom bola na zistení priechodnosti vajcovodov, ktoré sú priechodné, ale otehotniet nie a nie, a to som podstupila už 3 x IUI, a teraz už len čakáme na schválenie IVF a snažilkujeme sa, tak vela šťastia.

carmenuska
2. jún 2011

@zuzancek22 - chuda, mas to tiez tazke. To sa snazite 5 rokov? My necele 4.A bola si v kupeloch? Tebe bolo ako pri tej liecbe?

zuzancek22
2. jún 2011

@carmenuska no v kupeloch som nebola, a liečbu som celkom dobre znášala až na tie návaly tepla, a občas sa to so mnou nedalo vydržať 😀 😀 😀 😀 😀

zuzancek22
2. jún 2011

@carmenuska inak ale o kupeloch som začala uvažovať tak pred 2 mesiacmi, že keby ivf nevyšlo tak si požiadam o kupele, snáď by som ich dostala

lalia123
2. jún 2011

Carmenuska, narok na kupele by si mala mat, ak mas pri laparke takyto nalez. Ja som bola po druhej laparke v Luckach na 3 tyzdne, kvoli endo-cyste. (pri prvej laparke mi odpalovali maternicu, mala som ju prirastenu o zadnu stranu brusnej dutiny a tiez mam vajcovody prirastene k crevam - to uz sa u mna oddelit neda). Uhradzali mi to cele, Lucky odporucam - oddychnes si na tele aj na duchu. Liecby sa vopred neboj. Osobne som bola 6 mesiacov na Lucrine. Hlavne nezacni na sebe vopred hladat a pozorovat vsetky priznaky...Jasne, ze kazdy to znasa individualne, osobne si nemyslim, ze to bolo az take hrozne. Je pravda, ze navaly som mala, ale aj tie sa daju predychat - zacala som ich ale citit asi az po 3-tej davke. Ale uzit si 6 mesiacov bez menstruacie ma tiez svoje caro. 😉 Nehovoriac, ze som mala po dlhom case dovolenku bez menstruacie, co sa mi este nikdy nestalo. 😎
Mne dokonca tiez nariadili kontrolnu laparoskopiu po dobrati Lucrinu, kvoli tomu, ze cystu sa im nepodarilo odstranit. Po dobrati Lucrinu vsak cysta zazracne zmizla a laparky som bola usetrena.
Drzim Ti palce - s tymi kupelami moc nerozmyslaj, teraz by Ti to mohlo vyjst aj na nejake to letne obdobie 🙂 .
Navyse, mam pocit, ze by si mala o ne zaziadat do 6 mesiacov od vykonania zakroku - (dufam, ze nezavadzam, ak ano, tak ma opravte, ale urcite je to casovo obmedzene) Ak by sa Vam dalo, nahovor aj manzela, nech ide k Tebe aspon na par dni. Pre nas to bola minuly rok spolocna dovolenka a nelutovali sme. Drzim palce, nech hlavne liecba zaberie!!! 😉

majkal
3. jún 2011

@carmenuska ahojky carm. Liečby sa neboj, dá sa zvládnuť ... mne tiež po prvej injekcii prišla ešte slabá ms, ale potom už nie. Neboj, bude to dobré ... určite lepšie 😉 Držím palce, aby si sa čím skôr dala dokopy ... a naozaj si vychutnaj ten polrok bez ms 😉
myslím na teba ...

nikol18
6. jún 2011

@carmenuska ahoj, to ma velmi mrzi ten tvoj nalez....ja som to mala v podobnom stadiu, blizsie sa dozvies v tejto teme na strane 292 ak sa ti chce cely ten moj monolog precitat, nechcem tu znovu zaplnit polku strany 😀
co sa liecby tyka, mala som najskor decapeptyl, potom zoladex, nedoplacala som ani za jeden...co sa tyka neziaducich ucinkov, boli trochu bolesti hlavy, no mna hlavne bolievalo strasne podbrusko a klby, ale tak, ze som musela byt v kuse na algifene...po nejakom tretom - stvrtom mesiaci to preslo, ale asi aj preto, ze som absolvovala dalsie operacie a tam sa mi snazili povyberat zvysok tej mrchy hnusnej...pre mna najhorise boli navaly tepla v case, ked bol jul - august, vonku tak 35 stupnov...ale po skonceni uzivania mi to preslo asi tak do 2 mesiacov 😉 no dalo sa to vsetko zvladnut, hlavne tych 6 mesiacov bez ms bolo super, lebo teraz ked to prislo, nic moc...zase bolesti a tak

nikol18
6. jún 2011

@leya ahoj, mozem sa opytat kam chodis do CAR? ja som totiz zacala chodit na Antolsku, nakolko mi to odporucala lekarka, kedze je tiez na antolskej (sice nie v tom centre) a chcela ma mat po tych vsetkych peripetiach pod dozorom od zaciatku. Porobili mi testy a ze ideme pisat ziadost do poistovne, no potom som sa zial dozvedela, ze moja poistovna s nimi neuzavrela zmluvu, takze parada...teraz nam ostavaju dve moznosti - bud si to zacvakame, alebo si najdeme ine CAR... 😒
Povodne mi chceli spravit IVF uz teraz v juni, no kedze chceme ist koncom juna na dovolenku, posunuli sme to na september...no druhy problem mame v tom, ze v oktobri mame svadbu a lekar mi povedal, ze ak by mi spravili vklad v septembri, tak by som nemohla na svadbe vobec tancovat, lebo tie otrasy nie su vraj dobre 😒

nikol18
6. jún 2011

@carmenuska este som ti zabudla povedat...co sa tyka kupelov, s nimi by si pri tvojej diagnoze nemala mat problem, ja som ale na ne ist nechcela...kedze som z 9 mesiacov toho mojho kolotoca bola skoro 6 mesiacov PN (z prestavkami) uz som fakt nechcela vymeskavat dlhsie z prace a hlavne som potrebovala byt uz s priatelom, a tiez byt v pracovnom kolektive a pokusit sa trosku zabudnut na to vsetko, cim som presla 🙂

carmenuska
6. jún 2011

@nikol18 - dakujem ti a isto si precitam tvoj pribeh....tiez si si asi vytpela. Ja este nema histologiu, takze ked to bude cierne na bielom, tak potom sa uvidi kedy zacnem s liecbou. NO lekari nie su hlupi, videli co to je, ale vraj endoska musi byt potvrdena histologiou. Podla toho aj vypiseme papier na kupele. A ty si koli liecbe marodovala tak dlho?