Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

nelly3
7. jan 2012

@mabumi
no ja mam tiez cysty, ktore uz 2 krat odsali a na 4 den tam boli zase 😠 a v mojom CAR s tym problem nemaju, uz mam za sebou 1.IVF a v pohode, cysty mi nerastli pocas stimulacie, asi toho sa obavaju a ked mas v poriadku maternicu tak si myslim, ze kludne mozes absolvovat IVF 😉 aspon ja mam take info

daji
7. jan 2012

Ahojte
ja som tiez prekonala endometriozu ale to tak,ze som cisarskym rezom porodila 18.03.2009. Vsetko bolo v poriadku akurat mi na 4 den opuchlo pod pazuchou naco mi dali octanovy obklad a odpuchlo mi to az nakoniec som v novembri absolvovala ambulantny chirurgicky zakrok a vysvetlil mi to ze ako keby mi narastol treti prsnik. Bolo to velke 6x6 cm a sedem stichov.Prekonali sme to. Ale po cisarskom som sa stale citila na pravej strane ako keby pri vajecnikoch bolest ale taku ako ked ma prist menzes. Vravela som to gyn. a iba tolko povedala ze je to cudne, ze vacsina zien sa stazuje na lavu stranu. Az raz doma som zakaslala a tak ma to zaboleo ze az. Zrazu som tam nahmatala ako keby hrcu a za dva dni sa mi zvacsila a stvrdla. Operovali ma a na histologii mi zistili ze je to endometrioza s infekciou na okraji jazvy po sekcii. A to ma operovali 14.06.2011 cize viac ako 2 roky po porode. V nemocnici sa k tomu nikto nevyjadroval a mylim si ze mi tam asi po porode nieco zabudli aj pokaslali. Dodnes citim celu jazvu, niekedy aj take ako keby krce. Chcem sa preto spytat ci je to normalne, ci sa mi to moze vratit a ci to ma aj nejake vaznejsie dosledky. Bojim sa ze mi to asi uplne neodstranili a ze vraj sa to tak lahko neda zistit. Viete mi nejako poradit? Chceli by sme aj druhe miminko ale bojime sa. Dakujem pekne.

oknosmas
8. jan 2012

ahojte dievcata...prajem vam vsetko dobre v novom roku....takto neskor...ale predsa.. 🙂 vsetkym vam, co vas cakaju operacie prajem rychle uzdravenie...a vsetkym tym, co tuzia po babatku, prajem splnenie ich velkeho sna... a tym, ktore babatka mate, nech su zdrave a robia vam vela radosti... ak som na niekoho zabudla, tak sa ospravedlnujem 🙂

martinkatinka
8. jan 2012

@mabumi - no to bola rýchlosť... mne narástli až dva mesiace po porode... ale nič sa s tým nerobí

yukki
8. jan 2012

@martinkatinka a nezväčšujú sa? lebo mne keď už dorástli do tých 6 a viac cm tak už som mala neznesiteľné bolesti....

mabumi
8. jan 2012

@nelly3 ahoj 🙂 . a ty kam chodis do CAR? mne neodsavali cystu, ale mi ich odstranovali a uvolnovali vajecniky, lebo boli zrastene k sebe a k maternici. no ale jeden vajecnik je stale prirasteny k maternici tymi dvoma cystami (jednou aj maternica k crevu) a na druhom mam tiez cystu. uplne novu. preto to nechapali. ani ja to nechapem 😒 . no co uz. snad to IVF urobi a podari sa. vraj to robi problem nielen mechanicky ale aj chemicky. pretoze ta mrcha endometrioza vylucuje aj nejake toxiny, ktore tiez znizuju tu sancu. tak len dufat, ze nakoniec sa to predsa len podari. ved vacsina zien to tu nakoniec dokazala, tak aj my sa k nim raz pridame 😉 . OK? 🙂

@martinkatinka veru rychlost riadna. bola som zaskocena. keby to bola aspon len jedna cysta. ale rovno tri 🙄 🙄 🙄

martinkatinka
8. jan 2012

@yukki - asi nie, ale som si nad cisárskym nahmatala teraz hrčku, asi zrasty... ale dokiaľ ma to nebude boliet, nebudem to riešiť.... už ma to ozaj nebaví

martinkatinka
8. jan 2012

@mabumi pliaga jedna! no dúfam, že sa rozhodnú pekne krásne zmiznúť....vrrrrrr, nech sú fuč 😠

nelly3
8. jan 2012

@mabumi
ja chodim do Ba do gyn-fivu. no ja som bola cca 7 rokov dozadu na laparotomii - endometrioza IV.stupen najhorsi co uz a vtedy mi to pekne vycistili atd. a od vtedy so mnou nic nerobia, urcite tam mam zase zrasty a cysty to viem urcite, no ja si tiez myslim, ze mozno aj preto sa nedari po IVF. otehotniet lebo ta hnusoba endometrioza nieco vylucuje vsetko zle co tam vo vnutri je 😠 ale dufam, ze sa aj napriek tomu podari, ved ako pises tiez babam z tejto temy sa viacerym podarilo a aj prirodzene 😉

mabumi
8. jan 2012

@nelly3 a kolkokrat si uz bola na IVF? to je dost 7 rokov. a na sone vidia nejake cysty? vlastne ano, tie co si pisala. a neplanujes nejaku kontrolnu laparoskopiu aby aspon pozreli v akom je to stave? ci su vajcovody este priechodne? lebo oni ani neodporucaju tie operacie, vraj to moc nic nevyriesi a zasahy na vajecnikoch zvysuju riziko predcasneho ovarialneho zlyhania. ale uz aspon teraz viem, ze prirodzene to uz nema ziadny zmysel, iba IVF. takto som stale dufala v zazrak.

nelly3
8. jan 2012

@mabumi
presne ako pises, moc tie operacie neodporucaju a pokial je maternica oki tak sanca na otehotnenie je tam 😉 bola som 1.IVF a z toho 2x KET a mam este 6 zmrazenych v zalohe 😉 no podla mna ja mam nepriechodne vajcovody a cysty pod sonom vidiet, laparoskopiu neodporucaju nakolko aj ta prva operacia musela uz byt vtedy laparotomia (rez cez brucho) lebo som to mala v dost zlom stave - vselijake zrasty a pod. 😠

mabumi
8. jan 2012

@nelly3 aj ja mam IV stupen a celu malu panvu mam zabetonovanu. zrastene je vsetko a tiez sa laparoskopiou nedalo urobit vsetko, ale nechali to tak, lebo je to velke riziko, ze by som prisla aj o maternicu. tak mi povedali, ze ak to vydrzim (s bolestami), tak mi to budu operovat az po pôrode.
nasim IV. stupnom uz tymi operaciami az tak pomôct nevedia, pokial neriesia nieco konkretne pri tazkostiach. ale laparoskopicky by sa mohli aspon pozriet na tie vajcovody a mozno urobit co by bolo mozne...
kedy planujes dalsie KET? to je fajn, ze mas este taku zalohu 😉 , ja som mala len 5 vajicok pri IVF a len 3 embrya.

nelly3
8. jan 2012

@mabumi
no planujem v najblizsej dobe, cakam na MS a zacnem uzivat tabletky na pripravu KET, stale to nejako odkladam, mam nejake problemy so zaludkom uz dlhsie. no neviem ci ta laparka by bola nejaka vyhra, moc do toho lekar z centra nechce ist, tak snad vie co robi 😉

mabumi
8. jan 2012

@nelly3 asi ano, ved nic by sa tym nevyriesilo ked teraz ides na KET. dufam, ze sa podari 😉 😉 😉

bobsent
9. jan 2012

@martinkatinka ja to mám asi na črevách alebo žalúdku..vždy počas mrchy ma strašne bolia črevá, nemôžem jesť len tekuté a bodavú bolesť pociťujem najsilnejšie v oblasti žalúdka.máš niečo podobné?nie sú to kŕče ale akoby ostré bolesti.
@wewulik ja som mala onkomarkery neskutočne vysoké....endo skutočne môže simulovať aj rakovinu, odlíši to len operácia.držím palce.
@angieska prosím ťa a ako sa ti to prejavovalo na žalúdku?ja mám príznaky ako som písala vyššie. myslím že to mám zvnúra žalúdočnej steny. v r.2004 mi robili laparo a to som mala na vaječníkoch a zadnej stene maternice.ale každý menzes bolesti čriev a žalúdka.aj keď uvažujem, že či som si ibalginami nevyrobila vred.tak ma teraz čaká ešte gastroskopia 😖
@mabumi viem ako sa cítiš...10 mesiacov som si odsávala mlieko ako blázon aby sa mi endo vysušila, a po 2 cykloch sú bolesti späť...nenávidím túto chorobu už 10 rokov mi ničí život 😠 😠 momentálne som na odstrel, tehu nepomohlo a mám malé dieťa o kt. sa počas menzesu nedokážem starať kvôli bolesti 😢

chorucka
9. jan 2012

@bobsent ahoj ako sa ti podarilo otehotniet? Ja mam endo.na mechury robili so mnou kadeco ale ta pliaga tam stale je ja som zufala Naposledy sa mi v auguste urobila na pr.vajecniku slo to rychlo nasla som sa na op.stole Teraz 5 mi znova lekar nieco nasiel na pr.vajecniku len si nebol isty tak po ms idem znova na ultrazvuk Najhorsie je ze sa mi nedari otehotniet ☹ bojim sa ze kvoli end.pridem o vajecniky a maternicu.

mabumi
9. jan 2012

@chorucka ahoj a snazite sa stale len prirodzene? neuvazujes o IVF? lebo naozaj pri nasich problemoch je dost potrebne otehotniet co najskôr 😒 .

@bobsent to mi je luto, ze si nemôzes uzit ani tak vytuzene babatko. je to nespravodlive ☹

chorucka
9. jan 2012

@mabumi zatial len prirodzene lebo nebol nejak ani cas na to rok do zadu som brala hormony kvoli end. v january som bola na diagnostickej laparke Uz v january sa lekarovi nezdal pr.vajecnik ale upokojoval ma ze to je krvna zrazenina po laparoskopii az nakoniec to bola end.cyta.ktoru mi operovali teraz v auguste lekar povedal ze preto som neotehotnela lebo cysta brzdila hormony ci co V novembry som zacala chodit na folikulometriu a znova na pr.vajeniku sa mi urobila cysta ale nastasti len obycajna po inekcii praskla

leya
9. jan 2012

kocenky, je tu nejaka, ktora si dala predpisat antikoncepciu a pomohlo vam to? ja idem v stredu ku gynekologicke poradit sa, co robit, aby som sa aspon par mesiacov nemusela trapit s bolestami, tak by som chcela vediet, ci niektora z vas nema prakticke dobre skusenosti,hm?

mabumi
9. jan 2012

@chorucka aha, tak to ano. pokial mas priechodne vajcovody, tak je to ine. prajem ti nech sa to coskoro podari a nech sa k IVF ani nedostanete 😉 😉 😉

angieska
9. jan 2012

@bobsent hm...no ja som pociťovala na žalúdku takú ťažobu....nebolo to stále, absolutne som nevedela, čomu to mám pripísať, proste som si myslela, že žlčníkové kamene sa prejavujú...ono to stále prešlo po hodine - dvoch, iba raz to trvalo dlhšie, takže som to neriešila...až po operácii mi povedali, že som mala na žalúdku ložisko, takže spätne až mi došlo, že to bolo z endošky...dovtedy som ani netušila, že existuje

chorucka
9. jan 2012

@mabumi vajcovody mam prechodne tie mi v auguste preistotu prefukli najviac ma hneva teraz ten pr.vajecnik Myslis ze sa da otehotniet aj tak L.vajecnik vyzera ok aj maternica je ok

mabumi
9. jan 2012

@chorucka urcite sa da otehotniet. mas tu kopu prikladov 😉 😉 😉 . je to tazsie a nikdy nevies kedy sa to podari, ale mame tu predsa kopu mamiciek v teme, mna toto drzi pri nadeji 🙂

chorucka
9. jan 2012

@mabumi Aj ja sa potesim ked nejaka baba co ma problemy otehotnie a dufam ze sa aj mne podari Neskusala si nejake bylinky na tu endosku? Chcem vyskusat TCM som si uz nieco nasla na endosku.

mabumi
9. jan 2012

@chorucka co je to TCM? ja som brala Indonal a obcas beriem nejake vitaminy, ale nie pramo na endo. ale zatial mi nic nepomohlo 😒

chorucka
9. jan 2012

@mabumi To je tradicna cinska medicina mali tam nieco na endometriozu a neplodnost A na co si brala indonal?

mabumi
9. jan 2012

@chorucka lebo to su extrakty z karfiolu, brokolice a neviem coho a to je vraj tiez dobre na endometriozu. navyse su to v podstate nadory - nezhubne. ale asi to nepomohlo. ocividne 🙄
a o tej TCM neviem ci som tiez necitala, nie je to nahodou caj?

chorucka
9. jan 2012

@mabumi skus si to omrknut www.cinska-medicina-pre-zeny.sk Ja som schopna vyskusat hocico len aby som tej mrche ukazala.

mabumi
9. jan 2012

@chorucka aha a kolko si si toho objednala? podla toho co tam pisu jedno balenie vydrzi tak cca na 10 dni 😕
a objednala si si tie 2 vitaminy z endometriozy alebo aj nieco ine?

bobsent
10. jan 2012

@chorucka jááj to je na dlho...na 8 rokov 😀 som to tu aj rozpisovala podrobne,aby som baby povzbudila, tak len stručne -ivf mi ani nespravili, endo na vaječníkoch, vajcovodoch, vzadu na maternici od r. 2004. v 2005 som otehotnela s jedným priechodným ale potratila.
po klimaktériu návrat po dvoch cykloch 😠 viac so mnou nikto nič nerobil, tá hnusoba si rástla...vyskúšala som všetko,čaje, homeo a tak...až som sa na to vyprdla...začala som žiť s tým že deti mať nebudem. požiadala som si o adop.ale s tým že sme ju nesilili, spravili sme prípravu a nechali plynúť čas.a odrazu som bola tehotná aj s nepriechodnými vajcovodmi.v 33ke. brala som tiež indonal rok pred tým ako som otehotnela, ale skracoval mi cyklus, no vybrala som ho tak 3x kúru. veľmi mi pomohla homeopatka, to som 1x otehotnela.
čaj na endo som pila roky, a bol dobrý, som ho tu aj zavesila niekedy v lete. len obsahuje alchemilku a niekt. baby písali že nie je dobrá tak neviem. neviem koľko máš rokov ale asi menej než ja takže nič nie je stratené.pokiaľ máš maternicu a len kus vaječníka vždy je šanca.
a teraz je tá mrcha späť ☹ a ja mám síce dieťa ale bolesti ako pred tým a neviem čo robiť.na operáciu nechcem ísť, veď čo s malým, a byť odteraz v klimektériu nie je bohviečo...uvažujem nad mirenou ako poslednou záchranou ale má veľa vedľajších účinkov. skutočne som psychicky na dne, mám obrovskú zodpovednosť o dieťa a moje telo mi neumožňuje normálne fungovať.
fakt som si myslela že mi tehu pomôže. ☹
@mabumi to je to čo ma ničí...nie som schopná sa o ňho postarať-napr. zdvihnuť ho, nosiť ho...chodí vtedy mama aj na noc a ja som zúfalá keď vidím svoje dieťa čo ma potrebuje a ja som neschopná...desím sa keď mama nebude môcť a ja nedokážem chodiť čo budem robiť...fakt som z toho na nervy. na ďalšie dieťa si netrúfam a kto vie koľko by mi to aj trvalo a v 40ke už by som sa na to ozaj necítila.
@angieska a to ložisko ti vypálili? inak som myslela že to spôsobuje veľké bolesti, no asi to bude u mňa vred...