Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

janemari
autor
23. júl 2010

Ja sa skor zamyslam nad zmenou stravy,troska poprecitovat nieco o nasej endoske,co skodi co zase prospieva.Rozmyslam ze vysadim kavu,alebo prejdem len na granulovane,tie ze su vraj menej skodlive.Ake caje by som mala pit a ake zase nie.

ika33
23. júl 2010

Ahojte babulky.

Tak v prvom rade vám všetkým posielm TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTt
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTt
a prajem vám, aby ste sa už nemuseli trápiť s endoškou a aby ste si mohli vychutnávať tehulkovanie.

JAnemari - skúst teda zmeniť aj životosprávu ale skús začať cvičiť, ja si myslím, že u mňa pomohlo aj to . Ja som začala začiatkom roka chodiť do fitka na body forming, že troška aspoň schudnem a prídem na iné myšlienky a potom sa mi podarilo otehotnieť. Inak v ten mesiac som si povedala, že nebudem si vôbec sledovať plodné dni, ani samú seba nebudem až tak pozorovať a všímať si čo sa deje s mojim telom. začala som si takpovediac užívať. NO a pri oplodnení som myslela, že to určite nevyšlo, lebo som po styku začala krvácať a celkom dosť, tak som si povedala, že tak toto určite nevyšlo, bola som smutná ale potom som sa zamestnala nejakými inými vecami a keď už nechodila mrcha a mala som pocitm, že už mala prísť, tak som si spravila test, no a ešte som len kvapkala moč a už tam boli kolajničky. Takže skús zmeniť okolo seba možno aj viac vecí, hľavne, aby si nemyslela stále na otehotnenie a možno to potom bude aj bez nejakej pomoci. Teda iba pomoci tam z hora. Veľmi ti držím palčeky, aby sa ti to vydarilo.

Ostatné kočky tiež to nevzdávajte, treba bojovať a snažte sa nemyslieť veľmi na to ako veľmi by ste chceli otehotnieť. Ja som na to myslela a nedarilo sa a keď som na to sa aspoň snažila nemyslieť,t ak sa podarilo.
tak sa držte a nevzdávajte sa. Hľavne majte dobrú náladu, to tiež celkom pomáha.

janemari
autor
23. júl 2010

@ika33 ved o to ide keby som na to myslela 😅 ale aj po ET som zila nadalej a riesila kopu veci a nic.Ale teraz mame naplanovane vela prace okolo domu aj v dome takze urcite nebude cas na to mysliet.Trosku studujem nieco endo a som prekvapena kolko toho este neviem 😔

natalia80
25. júl 2010

@janemari A co take si sa dozvedela??? 🙂

janemari
autor
25. júl 2010

@natalia80 nic pekne ☹ aspon co sa tyka mojho najtazsieho stupna.Ale je to pliaga s ktorou sa neda bojovat,len ju brzdit 😖

zuzancek22
26. júl 2010

Ahojte, mam endometriozu, operovaná laparoskopicky už 3 krát, vždy tak po dvoch rokoch sa to zopakovalo, teraz som od poslednej operácie cca 1,5 roka čo sa aj pokušame a nič,čo nevidieť by som mala isť na prefuky či mám priechodné vajcovody, a ak ako tak najskor IUI, chcem sa spýtať či nietkorá z vás je natom , alebo bola na tom rovnako a aj otehotnela a za aku dobu a čo všetko spravila. Za odpoveď ďakujem.

dahra
26. júl 2010

Ahojte,
@zuzancek22 - fuha, 3 laparky - to si mala cysty alebo loziska? Na vajecnikoch alebo aj inde? Dali ti niekedy aj hormonalnu liecbu na vyvolanie menopauzy? Manzel ma spermiogram OK?
IUI sa robi, ked je spg ok. Endometrioza je v podstate uz diagnoza, pre ktoru sa chodi aj na IVF.
V tejto teme a v teme uspesne tehulky s endo je viacero zien s roznymi skusenostami. Niektore otehotneli prirodzene (takmer vsetky z nich vsak po operacii ci liecbe cca do pol roka), niektore sa snazia o dost dlhsie a nedari sa ☹, niektore otehotneli prirodzene pocas monitorovania cyklu - sledovanie folikov, planovany styk, pregnyl a pod. Aj na IUI niektore boli. Niektore na IVF.
IVF - Jani, Vanesska, ja
Prirodzene po liecbe ci operacii - Evina, Katie, Ika, Prahaxx, Filmushka, Tittika, Monci, Lucy
Takze asi 25% z tehotnych, co tu maju endo su po IVF, ostatne prirodzene.

Mne endo diagnostikovali v januari 2009 - laparotomia, odstranenie cysty aj s vajecnikom.
Februar 2009 - navsteva centra (Helios Martin) - vysetrenia (horm. profil moj + mm + jeho spg).
Marec - jul - horm. liecba na vyvolanie menopauzy
April - maj (mm ma zle vysledky spg (100% teratozoospermie - dopovanie sa vitaminmi a snaha zmenit ziv. styl)
jun - ziadost o IVF
jul - schvalene IVF a tiez na vlastnu ziadost vysetrenia oboch v KE - imunologia (ok)
august - moje vysetrenia na hematologii (ok)
september - konecne menzes po pol roku
oktober - stimulacia na IVF
november - tehotna po IVF
Vzhladom na moj stav a aj manzelov - lekari nam davali tak 5% na prirodzene otehotnenie, tak sme ani neskusali, rovno som sla na IVF a podarilo sa. Otehotnela som na 10. mesiac od operacie.

kattkaa
26. júl 2010

Ahojte, mozem sa pridat do Vasej diskusie. Lekar mi zistil cokoladove cysty na vajecniku a diagnozu mam endometricka cysta, co mi zistili po magnetickej rezonancii. Postihlo nas to prave v case ked sme sa zacali pokusat o baby a teraz namiesto babätka ma caka o mesiac a pol laparoskopia, dost sa jej bojim a aj toho co mi potom lekar povie, zatial sa nechcel vyjadrovat k babätku co chapem, iba mi povedal ze by ma doporucil potom do Gyn fivu, ale uvidi co zisti po laparoskopii. Mali ste niektora tiez takuto pliagu ako ja ?Dakujem

mirip
26. júl 2010

@kattkaa my sme ju mali aj máme všetky preto sme tu netreba strácať nádej cesta za bábatkom sa o čosi predlži ale určite sa dočkáte aj vy 😉 držím palce

dahra
26. júl 2010

@kattkaa - vsetky, co sem chodia maju endo, tak ako pisala Mirip. Mne ju diagnostikovali rok a pol po svadbe, po operacii, co som pisala hore vyssie. Hned po operacii som sla do centra. Zavisi od stupna zavaznosti endo a tiez od vysledkov spermiogramu partnera, co dalej. Niekto otehotnie prirodzene, niekomu pomozu lekari cez umele oplodnenie.

zuzancek22
26. júl 2010

@dahra no tak tiež maž toho až až, no moja operácia bola vždy horšia a horšia, 1 krát malé ložiská , ktoré boli odstránené, ale nemohli všetko bo boli aj pri močovom mechuri, cca o 2 roky na bolesti a riadne zase nález horsí, cca o daľší 1,5 rok zase operácia pre bolesti, rozhodnutie počať . hormonálna liečba Lucrin. a snaženie a snaženie, a nič, ovulácia je perfektná chodím na sono kadžý mesiac a sledujeme, boli sme aj v centre na vyšetrení spermiogramu. ten je super, takže čakám na prefuky a ak budu ok ideme na IUI, ak nebudu tak chceme to skusiť rovno na to umelé oplodnenie. ale ja dufam že to víde hned na prvý krát s IUI. 😀

zuzancek22
26. júl 2010

@kattkaa no tak ja snaď aj horšie po 1 laparke sa mi vytvorila cysta ktorá mala objem asi 1 dcl dost bolela, ale našťastie ju rozohnali nejakými liekami. neboj laparka je v pohode mam za sebou už 3. po prebudení to boli, ale dá sa to vydržať. ja kôli babatenku vydržím všetko.

kattkaa
26. júl 2010

Ahojte,dakujem za podporu. Bol to pre mna sok ked mi to lekar oznamil, no snazim sa stym vyrovavnat a verit v lepsie casy 🙂 Len je to trosku niekedy tazke nakolko kamosky v okolo tehotneju a mna sa stale pytaju ci uz necakame, je mi to neprijemne vesat na nos kazdemu moje problemy, tak sa len pousmejem a snazim sa prejst na inu temu. A ako ste sa citili po laparke, mam strach z klystiru, z anestezie a potom tych bolesti, ale pre babätko to musim vydrzat. Len to nechapem preco prave ja, niektore zeny nechcu mat deti a podari sa im a my ktore chceme tak to nemoze ist len tak lahko. Boli ste niektora operovana na Kramaroch ? Verim ze sa nam vsetkym podari prepracovat sa k babätku i ked cesta bude trochu klukata 🙂

miminap
26. júl 2010

ahojte prisla som pozdravit. drzkajte sa a uzivajte leto.
mirip 😀 8tt mi tu svieti pri tvojom nicku. nadhera, blahozelam.
dahra, fiha, ty uz ides rodit. drzim prsty.

zlatanka30
26. júl 2010

ahojte.kattkaa kasli na ludi okolo seba.pri laparke sa nedava klystir teda aspon mne ho nedavali a to mam uz 4 za sebou.ked s azobudis trosku to boli,ale dostanes nieco od bolesti a bude dobre.dahra drzkaj sa moja budem drzat palce.a ja ta budem potom nasledovat ok??? 🙂

kattkaa
26. júl 2010

@zlatanka30 ja viem mas pravdu, ze si to nemam vsimat, len ked sa Ta vypytuju tak kedy uz budeme mat tak sa mi tazko odpoveda, ale snazim sa to zvladat 🙂 No mna caka laparka zrejme zaciatkom oktobra, teraz ma nechce lekar operovat kvoli teplu v nemocniciach, tak som zvedava, ale vydrzim kvoli babätku 🙂 Tak si budeme navzajom drzat palce a hlavne aby sme uspesne prisli do ciela 🙂 Tiez sa snazite o babo ?

janemari
autor
26. júl 2010

@zlatanka ja som mala klistir pred laparkou a dokonca dva.Jeden vecer pred nou a druhy rano pred laparkou 😒 Bolo to hrozne,hlavne prvy krat kedze som nevedela o co ide,bleeee ale dalo sa to zvladnut. @miminap ahojky davno si sa neukazala.Ako pokracujes? A vitam nove babenky.Vzdy ked poviem tak uz su vsetky tehule a zostanem tu len ja a nejake 2 baby ktore budu coskoro tehule pride nova varka zienok s endoskou 😖 A ja som tu uz ako stalica privitam nove babenky a potom ich odprevadim do tehuliek a znova nove babenky a tehulky 😎

mirip
26. júl 2010

@miminap ahoj ani nie je k čomu ešte som v sobotu absolvovala aj pohotovosť, som ráno začala špiniť len hnedé to som ingorovala vlastne nie len to ešte nič nie je ked hnedé a na obed už hnedé a riadny prímes krvy som hned nabehla do sprchy a podho trapom na pohotovosť / aj tak moj dr má do 2ho dovolenku/ a tam dr nebol ochotný ani pozrieť na ordinácie a že hned aby som ostala, ked mu sestrička do telefonu povedala že ja mám doma malé dieťa a velmi nechcem ostať tak navela sa dotiahol ma pozrel "jemne" pichol dnu aj tie železá /moj dr nie on len pozrie rukou či sa otvára alebo nie a už na rukavici vidí či niečo je alebo nie/ a tam aj železá a že ked má ostať tak otane tak ostane ked nie tak nie....že ved mám doma jedno dieťa a keby aj odišlo tak sa poteším s malou, no velmi milé od neho a že žiadnu krv nevidí a že maximálne dostanm injeckiu kanavitu že od nej prestane špinenie.............no super keby som vedela tak si dám doma kanavit malé deti ho berú prvý polrok a ostalo mi po malej 😖
ked som prišla domov tak na toaletáku a na intimke kopa kri to od jemného vyšetrenia akurát sestrička tam bola na nočnej porodná asistentka a tá mi povedala že ked mám si dať doma 10kvapiek kanavitu a sledovať si a snažiť sa pár dní čo najmenej naťahovať malú na rukách.............takže asi tak ono asi ked je vlastný gynekolog na doolenke tak ostatní človeka odbavia len tak halabala........................v nedelu ešte niečo bolo a teraz v pondelok už ani nie, tak uvidím hádam bude dobre a sa neviem dočkať kedy príde moj dr z dovolenky, takže až potom ak bude všetko ok potom ten strach opadne ale na pohotovosti zo mna totálnu kravu dr zo mna dr urobil že som tam chodila zbytočne vraj

zuzancek22
27. júl 2010

@kattkaa no ten klistír pred laparkou som mala aj ja a to som bola 3 krát. ale 3 krát som sa nato trošku vopred informovala a môj Dr. mi povedal ked nechcem ten ich klasický, tak nech si kupim v lekárni, boli to také dve plastové flaštičky, objem jednej tak max 2 dcl a to bolo uplne v pohode. vôbec som nemala také oblievacie a nepríjemné stavy ako pri klasickom klistíre, tak ak sa bojíš poinformuj sa nato u svojho doktora. ak nezabudnem tak sa spýtam doktora a napíšm ti aj názov. pa drž sa dá sa laparka vydržať.

zuzancek22
27. júl 2010

@kattkaa no takže zavolala som môjmu doktorovy a spýtala sa na názov toho klistíru. tu je : vola sa to YAL . skus si to kupiť alebo to prekonzultovať so svojím doktorom. ja by som už na klasický klistír nepristupila.

janemari
autor
27. júl 2010

@mirip uzastny pristup 😠 Ako nepoviem,ked sa to vyskytne u zien ktore nemaju ziadne zdravotne problemy.Ale pokial ma zena problemy mat dieta,okrem toho nejaku vaznu diagnozu tak by sa mal k nej zvolit iny pristup.Ale to bude jeden z lekarov ktory ked pride zena k nemu ze ma velke bolesti pocas mrcha tak povie ze je bud precitlivena,alebo si ma dat za stamperlik.A potom to dopadne tak ked sa rozhybe nieco robit zena ma endosku uz vo vysokom stupni,alebo zo zapalov neplodnost 😠 Takym lekarom by som zakazala ordinovat.

jani2
27. júl 2010

@mirip - no tak to si si veru užila šoky! Ja som bola na tom podobne pre vyše týždňom. Ale našťastie som nazažila takého somára lekára. Najprv som mala len špinenie, to som sa tiež neplašila. Ale v ten keď som mala ísť na UTZ do CAR (6tt), tak som ráno už mala aj jasnú krv! Do centra som išla už len s malou dušičkou, ale dr. ma utešila, vraj je to z hematómu a drobček sa má k svetu. Dostala som Dufaston a vraj sa šetriť (no pri malej Janke je to niekedy ťažko!) 😉 No a odvtedy striedavo špiním, občas sa vyskytne aj krv a niekedy zas nič, proste sa ten hematóm vyplavuje, popri tom ma ešte niekedy pobolieva podbruško, tak dúfam, že už to nejak zdárne do toho 2. trimestra vydržím a potom bude snáď kľud! Na kontrolu idem až v pondelok, tak sa neviem dočkať! Škoda že ti neurobil UTZ, to by vedel povedať z čoho to krvácanie...ale podľa mňa budeš mať ten hematóm.
@kattkaa - volá sa to presne Yal gel....a skutočne ako píše zuzanček, tak sú to dve plastové flaštičky, návod je tam. Výborne je, že si očistu správíš sama 😉 Ja som to dokonca využila aj pred odberom vajíčok pri IVF, len tak pre istotu! 😵
@janemari - no fakt už by si tu pomaly nemala čo robiť!!! Už si tu dosť dlho, najvyšší čas sa posunúť ďalej!!!!

kattkaa
28. júl 2010

@zuzancek22 Ahoj zuzancek22, vcera som sa nedostala k PC, dakujem Ti velmi pekne za info, poznam tento pripravok ked som robila v lekarni, ale zatial s nim skusenosti nemam. Ked mi robili magneticku rezonanciu kvoli cystam tak som musela uzit X-Prep, tak to sa este dalo, lenze vyhoda bola ze sa to pije a neaplikuje zdola 🙂))Ale dakujem, popytam sa Dr..Ake si mala stavy po laparke?Podstupili ste niektora hormonalnu liecbu po laparke ?

janemari
autor
28. júl 2010

@jani2 no pri mojom stasti ked sa posuniem krocik dopredu konecne tak ma to vzapäti vreti 3 kroky do zadu ☹ Ale sa utesujem este 2 dni a tyzden dovolenky.dnes som bola na gyn.preventivke tak dufam ze vysledky budu ok a nebudeme musiet odlozit KET.Uz som sa aj dohodla so sestrickou ze v koncom augusta by sme mali ist na KET,ale ze to budem vediet len hodinu pred odchodom do centra.Tak mi povedala,ze mam zavolat oni mi PN pripravia a cestou do centra si ju len vyzdvihnem.

zuzancek22
29. júl 2010

@kattkaa ahoj kati, no tak 1 krát ked som išla na laparku tak som si myslela že najhorší bol ten klistír, ale nie, proste boli to , ale žena je silná a tak to vydrží, mna operovali vo štvrtok, v piatok ráno som sa vypítala domov a v pondelok som už vytrásala do práce... 😀 a čo sa týka tej hormonálnej liečby, tak ano 6 mesiacov mi pichali Lucrin tusím to bolo každý 28 den 1 injekcia, cítila som sa ako v prechode, návaly horúčav, občas som bola neznesitelná (natoto treba partnera pripraviť, že občas bude vadiť aj smietko na dlážke 🙂, )ale ako som už písala ja by som kôli babatenku podstupila všetko . tak dufam že ti dobpadne laparka dobre. mna čaká tiež este jedna , pan Dr. ide pozriežť priechodnosť mojich vajcovodov. 😅

ika33
29. júl 2010

Ahojte.

Prišla som sa pozrieť na naše kočky a vidím, že tu zase pribudli nové babenky. Je to smutné, že nás je až tak veľa. Nebojte kočky to bude dobré. Mne sa podarilo otehotnieť asi 7 mesiac na to ako som bola po druhej laparke. Prvú som mala v marci, potom mi nasadili liečbu dipherlinom (bola som žena v prechode) a po 3 inekciách som čakala na menštruáciu, po nej som išla na druhú laparku, pri ktorej mi poodstraňovali endo ložiská, zrasty a aj cystu na vaječníku, takže ma uplne prečistili a potom sme sa snažili. Už som si myslela, že budeme musieť do nejakého centra a na to sa zadarilo prirodzene. Takže netreba to vzdávať, treba stále veriť. Viem, že teraz sa pýtate prečo práve ja. Každá sme sa pýtali a každá sme sa s tým museli vyrovnať ale poviem Vám ide to zvládnuť , len musíte byť troška silné a keď príde najväčšia kríza, treba prísť sem, tu vám kočky pomôžu. Mne to teda veľmi pomáhalo navzájom sme sa podporovali a povzbudzovali . Takže babenky držte sa a snažte sa to nebrať uplne tragicky, otehotnieť s endo sa dá tak či tak len tomu treba dať čas.

čo sa týka klistíru, ja som ho mala pri prvej laparke raz (večer) a potom už nie, je to nepríjemné ale nie bolestivé. A po laparke Vám dajú infúzku na bolesť aj aby ste nezvracali a nebolo vám zle, takže sa to tiež dá vydržať. Troška viac cítite bolesť v brušku ale snažte sa to prespať a po tých infúzkach to už bude lepšie. Treba vstávať pomaly a najlepšie pre mňa bolo keď som sa prekoprcla na bok a potom som sa vytlačila alebo vytiahla rukami hore, tak to bolelo najmenej. Ja som bola operovaná v pondelok a v stredu som už išla domov. Všetko treba robiť pomaly ale treba začať sa hýbať hneď ako ti to povolia. Ja som prvý krát zliezal z postele už v deň laparky ale až večer, lebo som potrebovala ísť na WC a nechcela som misu. No a to mi pomohlo sa rozhýbať a už potom bolo dobre. Pomalým krokom som sa presúvala uplne všade.

Janemari - neboj už tu dlho nebudeš a presunieš sa k nám do témičky úspešné tehulky s endo. Ja v to verím a hrozne moc ti držím palčeky.

Mirip - tak to bol riadny blbec. By som ho niekam nakopala. Ja som pred dvoma týždňami tiež začala krvácať a som išla na pohotovosť, tak ma lekárka normálne vyšetrila od spodu ale iba rukou žiadne železá a presne ako si písala, na rukavici videla ako moc krvácam. Prehmatala všetko čo potrebovala a ešte ma potom pozrela ultrazvukom normálne. Potom mi dala lieky a prikázala ležať. Povolila mi iba chodiť na WC. že aspoň pár dní si poležať. Tak teraz sa snaž malinkú moc nedvíhať a šetri sa nech ti niekto pomôže, aby bolo všetko OK. Držím palčeky.

kattkaa
29. júl 2010

@zuzancek22 Ahoj zuzancek no obavam sa tiez toho klistiru a boletsi po operacii, ale pre babätko som ochotna tiez podstupit vsetko 🙂 Kedy Ta caka laparka ? Mna caka na prelome septembra-oktobra, uz to chcem mat za sebou a hlavne pocut od lekara ze je vsetko OK. O tej hormonalnej liecbe som pocula, no nic prijemne. Jedna znama mi hovorila ze ked budem po laparke a ak si dam aj polrocnu liecbu, tak sa mame po nej snazit pol roka prirodzene a ak to nepojde mame ist hned do centra asistovanej reprodukcie, ale to uz som moc myslienkami dopredu, najprv nech zvladnem laparku 🙂 Kolko sa snazite o babätko ? Ika33 dakujem za povzbudenie a rady, drzim palce nech mas vsetko Ok ohladom babätka.

zuzancek22
30. júl 2010

@kattkaa no mňa čaká laparka už v polovici augusta, som zvedavá čo mi povedia. ale chcela by som to mať už čím skôr za sebou.a hlavne s dobrým výsledkom . a predne ako písala vyššie ika33 treba to pomaličky rozbýbať, najlepšie v ten deň večer isť pomaličky aspoň na to wc.ja som už asi voči bolesti imunna, po tolkých bolestiach , lebo po poslednej laparke, a tá ževraj bola čo sa týka endometriozi najhoršia bola už v podvečer nanohách.

ika33
30. júl 2010

Kattkaa, Zuzancek22 - nebojte určite to zvládnete, ak ste mávali bolestivú menštruáciu, tak tie bolesti po laparke sú asi také. Tak tesne po a potom je to už lepšie. SAmozrejme každá máme iný prah citlivosti ale myslím, že pre bábo sme ochotné všetko podstúpiť.
Kattkaa - ja som nemala pol ročnú liečbu, mne stačili iba tri mesiace, tak možno mostačia aj tebe a potom sa môžete pokúšať aj prirodzene. Keby to nevychádzalo tak potom treba navštíviť nejaké to centrum v blízkosti. Viem, že kočky čo tu chodili do centra tak im hovorili, že mohli prísť hneď ale to nech ti povie napr. Dahra, tá tuším išla hneď po laparke do centra, ale uplne som si tým neni istá.
Tak vám držím všetkým palčeky nech vám všetko dobre dopadne a nech sa hľavne rýchlo a dobre zotavujete.

janemari
autor
30. júl 2010

Pokial vam mozem ja poradit chodte do centra hned.Doki mi povedal,ze pokial zena nechce otehotniet nech vyberie liecbu,ale pokial chce otehotneniet nech to hned riesi.Vsak ked pridete do centra neznamena to ze hned pojdete na IVF.Pokial mate lahsi stupen endosky tak vam urobia IUI co je podstatne jednoduchsie.Budete mat odsledovane ci mate ovulku a ci je cyklus ok.JA som liecbou a cakanim na IVF stratila skoro 2 roky.