Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

chilli21
10. máj 2012

@ivec16 ahoj asi zavisi od toho ci si mala len cystu alebo tam boli aj ine loziska. Ja som mala len cystu, ze nic ine tam nebolo a ani nehovoril o liecbe, ze by bola treba, ja som mu povedala ze skusim otehotniet na co mi len povedal ze to mi uplne schvaluje 🙂 Tiez som nechcela ist do nejakej dlhodobej liecby a pripadne si rozhadzat cyklus. Takze vyskusame ci to pojde, a ked sa do pol roka nepodari tak uvidim co dalej. A kupele mi tiez nenavrhol🙂

ria191
10. máj 2012

@ivec16 samozrejme hneď otehotnieť to je najlepšie. Zatiaľ žiadne hormóny až keď sa nebude dlhšiu dobu dariť, tak potom to nejak riešiť. Veľa šťastia a chce to hlavne trpezlivosť. 🙂

ivec16
10. máj 2012

@chilli21
@ria191 dakujem za reakciu, urcite budem apelovat na to aby sa skusilo najskor tehotenstvo, nenasli mi ine loziska okrem cysty. Ja som uz tehotna bola a snazili sme sa pol roka, ale neskoncilo to dobre, musela som v januari na kyretaz (MA), po nej prisli na tu cystu. Po kyretazi mi povedali pol roka, ze si mame dat pauzu, to by vychadzalo tak do juna. Ale v marci mi operovali cystu a to mi zase odporucili dat pauzu 3-6 mesiacov. Tak ja ratam s tromi 🙂. V podstate ma depkuje, ze este najblizsie min 2 mesiace by sme nemali skusat a potom ma depkuje, ze neviem za aky cas sa nam to podari a mam pocit, ze to na prvy sup nebude... Zajtra idem k lekarovi a uvidim co povie- odporuci, ale my keby sme sa dohodli do pol roka, tak mi to pride az nerealne a tie hormony fakt nechcem, bojim sa ze potom by to tehotenstvo len oddialilo a sposobilo dalsie problemy...

dahra
10. máj 2012

@ivec16 - som si prečítala posledný príspevok - mne po operácii (odstránili mi cystu aj s vaječníkom) doktor (profesor, čo ma operoval) povedal, že sa máme snažiť o bábätko čo najskôr. Som sa priamo opýtala, čo to znamená - on - "hneď, ako sa budete na to cítiť." Takže žiadne počkajte. Inak ďalší mi potom predpísal injekcie na vyvolanie umelého prechodu. Kým som ich začala brať, tak sa zistilo, že mm má tiež vážne problémy so spg. Takže dieťa máme z IVF Otehotnela som 10 mesiacov po operácii.

ivec16
10. máj 2012

@dahra prosim ta, ako ta operovali? Ked ti brali aj vajecnik tak asi normalny rez? Ja som bola na laparoskopii a o tri dni este normalny rez - ako cisarsky, tak ja neviem kedy budem uplne fit, o tyzden to budu 2 mesiace od operacie a ziatial to na tehotenstvo necitim. Ide o to, ze na jednej strane by som chcela hned a na druhej sa bojim, aby som nieco neuponahlala a neskoncilo to ako pri prvom tehotenstve a potom by som si vycitala, ze som mala pockat... Ale cim viac citam, tym viac mam pocit, ze to treba vziat do vlastnych ruk a ovela viac doverovat svojmu telu a nenechat do seba pchat vsetku tu chemiu...

ria191
11. máj 2012

@ivec16 Ty musíš čakať, lebo máš rez na brušku. Keby si bola len po laparoskopii, tak by si mohla hneď. Takto radšej počkaj fakt tých 3-6 mesiacov aj keď je to ťažké 🙂 .

dahra
12. máj 2012

@ivec16 - ahoj, áno, mala som dole rez ako po cisárskom, napriek tomu mi odporúčal nečakať. Divne. Však konaj, ako sa cítiš. Ja som bábätko chcela už dlho a fakt, že mi zostal len jeden vaječník, ma vtedy hnal dopredu dosť prudko. A tiež som nemala nejakú negatívnu skúsenosť, čo by ma zneisťovala. Ak chémiou myslíš hormonálnu akože liečbu, tak tá je dosť zbytočná. Jediná žena, čo si pochvaľovala menopauzu bola moja sestra - absencia menzesu a všetkých syndrómov s ním spojených, jej nechýbala. Vyhovovali jej aj návaly, keďže je dosť zimomravá. 2-3 mesiace po návrate cyklu, mala zasa všetko v starých koľajach.

yukki
13. máj 2012

@dahra ja už si napamätám ako to je s tebou, vzali ti vaječník, máš bábo a...máš teraz aj endometriózu? baby ani neuveríte, v piatok ma gynekológ rovno z prehliadky poslal na oddelenie dohodnúť operáciu. zdrhla som, len čo som sa dostala k preukazu poistenca, predbežne....ja už mám toho plné zuby.

dahra
13. máj 2012

@yukki - ahoj, čože, ďalšia gynekologická operácia? Máš zasa cystu? To je neskutočné....Čo uzliny?
Áno, mne vzali pred 3 rokmi jeden vaječník, ktorý bol obrastený 8cm cystou a vraj sa nedal zachrániť. Ja som ale nikdy nemala tie strašné bolesti, čo tu baby zažívajú alebo moja sestra. Mala som potom aj 5 mesačnú liečbu lucrinom (som si krátila čakanie na IVF). Teraz skúsime druhé IVF, konečne som muža nahovorila, ale asi je dosť pozde. Podľa sona je môj jediný vaječník scvrknutý a už nefunguje, ako by mal. Takže pomaly asi pôjdem do prechodu 🙂

yukki
13. máj 2012

@dahra cysta, hej, na tom istom vaječníku čio predošlé dva razy..minule už som ich prosila aby mi ho vzali preč celý...NE. No ta ne-a zas ho mám poprirastaný o črevo endometrióznou cystou...

dahra
13. máj 2012

@yukki - no ja som ich mohla prosiť o opak 😖. Kde-tu čítam, že dnes veľmi nechcú len tak "vyhodiť" vaječníky. Ani mojej sestre nevybrali a tá mala na oboch hodne kusy (aj 10cm). Doktor ju 2,5 hodky čistil. Orezal, ale zachránil. Ale zasa má viacero drobných cýst okolo jedného. V centre jej povedali, že by mala ísť na operáciu a že pravdepodobne jej už zoberú celý vaječník, keďže je už poprerastaný. Tak nechápem, že ti to nechávajú, keď sa ti to pravidelne vracia. Asi závisí od nemocky.

yukki
13. máj 2012

@dahra "len tak"....to budem každý rok na hadici kôli endometrióze a absolvovať hormonálnu liečbu-to už teda nebudem, tá prispela k tomu, s čím by som mala bojovať teraz ale endometriózu absolútne nevyliečila...ostala by mi maternica a druhý vaječník. No veď uvidíme...idem ešte skúsiť fytotampóny ale už nič iné ma nenapadá, už aj stravu mám upravenú....

gotana
13. máj 2012

Ahojte, tak moje telo sa po liecbe este nespamätalo, MS prisla az po vyvolavacke po troch mesiacoch od poslednej injekcie a ovulacia druhy cyklus zatial v nedohladne. Zatial nic nefunguje ako ma ☹ Babenko neviem kedy bude...

luciaq
13. máj 2012

ahojte zienky, hlavu hore. mne po prvej lapare lekar povedal,ze take zrasty ako som mala ja este nevidel. vraj nebudem mat vobec deti nech sa na to pripravim. potom som bola na dalsich dvoch laparach, otehotnela som, ale aj potratila. treba verit. ja mam teraz doma maleho drobca, ma 16 mesiacov a v auguste mu pribudne sestricka. pozdravujem lekara, ktory ma tak zdeptal,ze sme s priatelom zacali uvazovat o adopcii. netreba sa toho bat da sa to, ja som zivym prikladom. tak sa vsetky drzte a dufam,ze aj vam sa to raz podari

mabumi
15. máj 2012

ahojte, ktore mate endometriozu aj v creve. pamatam si @nikol18 - teba operovali na to, vsak? chcem sa spytat: pri kazdej mrche mam najvacsie bolesti prave pre toto. ale tentokrat je to dost neznesitelne a neda sa mi ani vyprazdnit. prejde to po mrche? alebo to uz znamena, ze treba konat?
@luciaq gratulujem, mala si velke stastie 😵 . a mala si priechodne vajcovody? podarilo sa prirodzene alebo cez IVF? tak prajem vela stastia a hlavne zdravicko 😉

luciaq
15. máj 2012

@mabumi vzdy pri kazdej lapare mi robila aj prefuky, prve tehotenstvo bolo hned po lapare,ale kvoli inym komplikaciam som potratila. mam tehotensku trombozu,ale na tu prisli az po potrate. druhe tehotenstvo bolo tiez hned par tyzdnov po lapare,tiez mi robili prefuky. a tretie spontanne este aj s cystou ako bonus a podarilo sa.
baby mam super caj,ktory som pila asi pol roka. najprv mi povedali,ze pravy vajecnik mam zdeformovany zrastami. potom mi susedka dala namiesat speci caj na endometriozu od nejakej psychotronicky a ten som pila aj ked som tomu neverila. po poslednej lapare mi povedali,ze mi vycistili aj lavy,ktory sa predtym bali, lebo bol tak obaleny,ze by ho mohli poskodit. nebrala som ziadne lieky len ten caj som pila poctivo. neverila by som tomu,ale sama som videla,ze mne pomohol. ak by ste mali zaujem napiste mi a ja vam preposlem ten recept na cajovu zmes. je to 300g vydrzi vam to neskutocne dlho. ja z nej stale este mam. vela stastia a pozitivnu mysel vam prajem
vsetky tehotnestva boli prirodzene.

mabumi
15. máj 2012

@luciaq tak super 🙂
ja mam sice nepriechodne vajcovody, ale tak mozno aspon na IVF by to mohlo pomôct. skus napisat ten caj. a to si si tie prisady sama zhanala alebo sa da kupit cela zmes? ja by som skusila vsetko 😖

luciaq
15. máj 2012

@mabumi caj ti namiesaju v lekarni, kde maju vsetko. cajova zmes na endometriozu
20g listov zihlavy dvojdomej
20g vnate alechemilky zltozelenej
20g vnate hluchavky bielej
20g kvetov nechtika lekarskeho
20g plodov ruze sipovej
20g listov ostruziny cernicovej
20g listov slezu lesneho
20g kvetu pagastanu konskeho
15g listov medovky lekarskej
15g listov orecha vlasskeho
10g listov valeriany lekarskej
10g vnate zeleznika lekarskeho

2cajove lyzicky zmesi zaliat 1 litrom vriacej vody, nechat luhovat 15 minut. pit po duskoch do 19-tej hodiny. po troch tyzdnoch spravit tyzdnovu prestavku a kuru takto opakovat 4x.
potom preventivne 3x denne pit po salke caju tyzden pred predpokladanym terminom menstruacie a tyzden po nej.
baby endometriozu to nevylieci,ale mne to zrasty uvolnilo a lekari mi odstranili aj tie,ktore sa predtym nedali. vela stastia vam prajem. ja po porode pijem dalej

mabumi
15. máj 2012

@luciaq dakujem, vyskusam 😉

nikol18
16. máj 2012

@mabumi ahoj, no hej, mne operovali aj crevo, ale ja som taketo problemy ako ty popisujes nemala. U mna totiz vznikla v dosledku endometriozy a predchadzajucich operacii na creve zuzenina...cize mne sa uz ani vyprazdnit nedalo a crevo sa mi dalej plnilo, az hrozilo ze to nevydrzi a plus tam vznikol zapal, takze som skoncila s vyvodom, ktory mi po 3 mesiacoch uzavreli a problematicku cast creva odstranili. Byt na tvojom mieste, urcite to riesim, ked uz to dospelo k takymto bolestiam. Drzim velmi palce 🙂

micii
16. máj 2012

Ahoj baby, aj ja mam endo. Momentalne som este pod ucinkami poslednej injekcie. Brala som ich pol roka. Nanestastie mi narastli opat cysty, tentokrat na oboch vajecnikoch. Tie ktore dobrali injekcie, ako skoro sa obnovil cyklus? Mam trocha strach z tych bolesti ako pred LPS. Ked som isla na LPS, dufala som, ze to tym skonci. No vidim, ze budem musiet bojovat

mabumi
16. máj 2012

@nikol18 ahoj, dakujem za odpoved. no podobny pripad ako ty som aj ja. mala som uz 2 operacie. maternicu mam zrastenu s crevom endocystou ale nikdy sa to neodvazili robit pri tej operacii, lebo to vraj bude vazny zakrok - vyjadrili sa vraj to bude "chutovka" 😒 . uz davno mi to robi problemy - hlavne pocas mrchy pri vyprazdnovani, ale povedali, ze kym sa to da vydrzat, tak by to neriskovali - tu operaciu. neviem, asi by som mohla prist o maternicu 😨 . no tak som to neriesila a bolest som vzdy vydrzala. ale tentokrat su tie bolesti fakt brutalne - ale hlavne asi preto, lebo sa nemôzem vyprazdnit tiez. no a to som sa vlastne pytala, ze ci sa to znovu zlepsi po mrche alebo sa mam balit ☹

yukki
16. máj 2012

@mabumi utekaj k mudr.
Mne ináč v piatok-popritom že ma poslal rovno na oddelenie si dohodnúť operáciu a na konzultácie...keď som spomenula tie ukrutné bolesti pri vyprázdňovaní, tak mi dr.povedal, že to môžu byť zrasty. pooperačné.????????

mabumi
16. máj 2012

@yukki ja neviem ci pooperacne. mne pri operaciach prave odstranovali aj zrasty - ale to sa tvori aj z tej pliagy. ja mam zrastenu celu malu panvu ako v betone, tak mozno aj to crevo. som z toho zufala. trochu sa mi od pondelka polepsilo - tie bolesti, ale vyprazdnovanie sa nepohlo. ach jaj 😝 asi si tam idem zavolat 🙄

yukki
16. máj 2012

@mabumi určite. volaj. No oni sa vždy pokúsia odstrániť zrasty, koľko sa dá, ale tak pri zápale, endometrióze ako aj pri operačnom zákroku v dutine je pravdepodobnosť vzniku zrastov...zas

mabumi
16. máj 2012

@yukki no ved prave. a oni hned aj povedali, ze sice nieco odstranovali nejake cysty a loziska, rozrusovali zrasty, ale to nech ani neberiem prilis do uvahy, ze to nic neznamena. ze je tam toho tolko, ze len rychlo sa pokusit otehotniet. ved nic ine uz 4 rok nerobim 🙄

maarja
16. máj 2012

Ahojte, kedy po vysadeni Visanne ste dostali mrchu a aka bola?

omnia23
16. máj 2012

Prosim Vas,zvykne Vam pri endo skakat menzes?Alebo neprist vobec?Vdaka

prahaxx
16. máj 2012

@omnia23 meskava mi max. 5 dni :-/ a vacsinou prichadza skor - aj obycajna cysta vie sposobit zastavenie mrchy - tak pravdepodobne aj endo

omnia23
16. máj 2012

@prahaxx dakujem...mne meska uz 10-ty den