Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

yukki
10. júl 2012

@lubecka snáď ustanú...ja už tiež veľmi nepamätám, ale tie najhoršie bolesti tuším tak pred treťou injekciou poľavili...ale mne teda tuším už tie úplne neznesiteľné po operácii poľavili

lubecka
10. júl 2012

@yukki snad to tak bude.... a este sa opytam, ak som mala este niekde dake mini loziska, ktore a sone a pri laparoskopii nevideli, tak touto liecbou sa tieto loziska uplne vytratia, zmiznu alebo sa len pozastavi ich rast a potom ked prejdem na normalny cyklus budu robit dalje problemy?

yukki
10. júl 2012

@lubecka no...tak na toto ti asi neodpovie spoľahlivo nikto. Mnohým ženám sa po ukončení tej injekčnej hormonálnej liečby po niekoľkých normálnych cykloch problémy vrátia a lekársky postup sa opakuje-operácia-hormonálna liečba........ ak chceš otehotnieť, tak...tak si prečítaj zo 10 posledných strán, tam si baby radia, ako po laparke alebo liečbe otehotneli, aj tehotenstvo svojim spôsobom pozastavuje rast endometrióznych ložísk avšak nie je zárukou, že po pôrode sa tieto neobjavia znova

21majka
10. júl 2012

@lubecka Ahoj,ja som po laparke dostala hned liecbu.Teraz mam uz prvy mesiac hormonalnej liecby za sebou,ale ja som dostala jednorazovu injekciu,co mi ma zablokovat menzes na 3 mesiace.Tento tyzden som zacala 2 mesiac a nemam vobec ziadne bolesti a ani naznak menzesu,ziadne spinenie,proste nic.Jedine co mam tak tie navaly tepla,ale to len chvilkove a ze som trosicku podrazdena 🙂 ...ale bolesti ziadne aj ked pred laparkou ma pobolievalo podbrusko dost casto...

lubecka
11. júl 2012

@21majka ja som mala predtym velke bolesti aj podbruska,ale aj take ze som si nemohla sadnut, lebo lozisko som mala medzi maternicou a konecnikom/crevom, tam v tom priestore..dost boleli aj creva z toho..po laparke, ked to vybrali, tak paradicka, konecne som sedela bez bolesti, lenze to podbrusko stale ostalo, aj cez uzivanie ATK, aj teraz cez injekcie.. a dost mi to uz vadi, uz to trva dost dlho, som z toho nervozna, z tej bolesti.. ako som rad aze apson to spinenie je prec, a tiez mavam tie navaly, sice dost casto, a aj ma vlemi bolievaju nohy ale da sa to zvladnut...
@yukki otehotniet nechcem zatial teraz, neskor o 2 roky mozno, ja mam 2 deti, u mna je to naopak, bezproblemove otehotnenie,tehotenstvo, porody, endo vznikla az po druhom porode... uz som aj rozmyslala ci mozem mat tam aj iny problem ked ma to brucho stale boli, ale creva ma uplne ok, bola som na kolonoskopii, mechur tiez, tak jedine ostavaju tie gynekologicke zalezistosti...

maarja
18. júl 2012

@dzidzibula ahoj,sorry, ze tak neskoro, boli sme na dovce 🙂 mne zistili endo nahodne ,vo feb. roku 2006 som bola na sono zaludka,nasli mi cystu 10cm, potom, ked nepomohlo 10 injekcii Thiaminu, tak v maji mi ju vybrali resekciou aj so slepakom- bola prirastena oň-, aj s kuskom vajecnika a tam sa teda zistilo, ze mam endo, potom mi nasadil doki Anargil na pol roka,nemala som pocas toho menzes, potom nic, mala som priatela ale dieta sme este nechceli,potom o rok dalsia cysta na druhom vajecniku sa vytvorila ☹ nasledovala LSK, radili mi kupele, tak som si vybavila Lucky, to bolo na Velku noc 2008, zacali sme sa snazit, v juni som sa vydala a v auguste som uz bola tehu 🙂 neviem ci to bolo tou vodou liecivou kupelnou, alebo ze som pritom brala este take bylinne tabletky, alebo Panbozko zasiahol, ale asi vsetko naraz 🙂 ...no uvidim, ci mi na nieco ten Visanne bol..teraz momentalne sa trapim uz druhy krat po vysadeni s mrchou a stoji teda za to ☹....no teba by malo cakat celkom fajn obdobie bez nej, tak si to uzi 😉 mne bolo velmi dooobre pocas liecby

vevaaa
29. júl 2012

@maarja ahoj, pozeram tu v tvojej sprave, ze si brala visanne..
Chcela by som sa spytat po akom case po vysadeni si dostala ms?
Dakujem vopred za odpoved 🙂.

dasyka
30. júl 2012

@vevaaa ahoj....ja som Tiez uzivala Visanne...menzes som mala aj pocas uzivania (resp. take silnejsie spinenie) a po vysadeni mi prisiel do 4 dni.

vevaaa
30. júl 2012

@dasyka vdaka za odpoved 🙂..., ja som mala tiez pocas uzivania visanne spinenie, ale ms to nebol, no teraz som treti den po vysadeni a mam taky pocit ze pride ms :(...

dasyka
31. júl 2012

@vevaaa uz si celkom prerusila liecbu? snazis sa otehotniet?

hadassah
1. aug 2012

ahojte dievčatá, ja som po diagnostickej laparke, odporučil ma tam lekár z CARu, keďže sa snažíme 3 roky, 3x neúspešná IUI. V prepúšťacej správe mám napísané endometrióza malej panvy. Vajcovody mám ale priechodné, to je v poriadku. Ovulujem normálne, spermiogram je v norme. Teraz idem s tou správou naspäť do CARu, som zvedavá čo povedia. Zrejme sa hneď napíše žiadosť na IVF do poisťovne, ale ja mám stále pocit, že by to mohlo ísť prirodzene, prípadne skúsiť ešte 1-2 IUI. Mám to lekárovi navrhnúť, že čo povie? Moja gynekologička povedala, že na endometriózu je najlepší stav bez menštruácie, aby ložiská zmizli, teda buď prechod (umelo navodiť na pár mesiacov) alebo tehotenstvo. Ale ja nechcem podstupovať najskôr liečbu endometriózy a potom skúšať otehotnieť.

vevaaa
1. aug 2012

@dasyka ahoj, ano uplne som prerusila polrocnu liecbu s visanne a chceme sa pokusit o dietatko 🙂, tak dufam, ze vsetko bude ok a tentokrat sa to podari... 🙂

maarja
1. aug 2012

@vevaaa ahoj, ja som dostala myslim, ze az o mesiac po vysadeni...tak ti drzim palce v snazeni 🙂 aj my uz skusame,ale mam taky mensi blok v hlave, keby som racej nevedela, ze mam tu cystu ☹ ale tak hadam sa aj nam podari, sme len na zaciatku...

dasyka
2. aug 2012

@vevaaa drzim velmi palce 🙂

mirip
2. aug 2012

@hadassah Treba skúsiť, za opýtanie nič nedáš u mna to bolo opačne, všetko priechodné, ložiská endo vyčistené ktoré som mala na močových a teda maternica, vaječníky a vajcovody čisté hned po laparke som nabehla k Dr že či umelé a on sa ma spýtať, že snažíme sa len 3roky a či som lenivá sa snažiť....že načo mi má písať hned umelé aj to sa nemusí podariť a zbytočne tak vysolíme kopec prachov aby sme len pekne skúšali prirodzene so sledovaním cyklu + hormonálne lieky a ked nie tak IUI a ak aj to nie tak potom napíše umelé...

ddadkaa
3. aug 2012

Čaute baby. Som tu nová, s čerstvou diagnózou endometriózy, z ktorej sa zatiaľ neviem spamätať. Odobrali mi ľavý vaječník, na pravom som zatiaľ mala len mini ložiská, takže teraz podstupujem liečbu injekciami Diphereline. Po každom ďalšom článku prečítanom na internete som nervóznejšia a deprimovanejšia. Bábo ešte nemáme, ale hneď po liečbe na ňom začneme pracovať, dúfam, že sa podarí... Prosím vás - presťahovala som sa do Košíc, vedel by mi niekto poradiť fakt dobrého odborníka, ktorý by mi s tou potvorou chorobou pomohol?

maarja
6. aug 2012

@ddadkaa ahoj,ja som bola na tom podobne, plakavala som nad tymi clankami,moj muz mi aj zakazoval to citat...myslela som si, ze tato diagnoza mi vobec neumozni mat babo...ale netreba sa vzdavat a moc si to nepripustat, treba si vzdy hovorit, ze sanca tam je...vela babam tu vratane mna sa podarilo otehotniet...takze vzhuru do boja! 😉

pahu
7. aug 2012

Ahojte...
Chodievala som sem pretože som sa snažila o babatko, teraz som sem zavítala po dlhej dobe, pretože ma veľmi cez mrchu bolievalo črevo, brala som IBUPROFEN proti bolestiam v konečníku a črevách...na magnetickej rezonancii mi diagnostikovali endometriozu niekde medzi konečníkom a krčkom, veľkú 2,5 - 3,5 cm...... Dnes som bola s výsledkami u môjho gynekológa, ktorý to ultrazvukom nenašiel, našiel však nejaké ďalšie 2-3 cysty, ktoré nenašli pred dvoma týždňami na magnetickej rezonancii... Som vyslaná na konzílium na konzultáciu, čo so mnou... Bábätko by som chcela mať aj ihneď, avšak zatiaľ sa nezadarilo, mám 35 rokov, neviem čo teraz s tým......

janulka1989
7. aug 2012

Dobry den.Chcem sa opytat co mam robit ak sa vyse pol roka snazime o dieta a nedari sa.Ja som mala v sprave endometrium poradte

janemari
autor
7. aug 2012

@janulka1989 ahoj pokiaľ si intenzívne snažíte otehotnieť a nedarí sa ,mala by si zájsť za svojou gynekologičkou a ona by to mala začať riešiť,urobiť vyšetrenia a na základe výsledkov zvoliť ďaľší postup. Endometrium je výstelka maternice 🙂 pri sone ju zvyknú merať či je dostatočne vysoká,ak by si otehotnela,aby sa malo kde bábo uchytiť.

vevaaa
8. aug 2012

@dasyka velmi pekne dakujem..podobne aj ja Tebe 🙂!

vevaaa
8. aug 2012

@maarja vdaka za info, no ja zatial este nic...o tyzden sa chystame na dovolenku, tak dufam ze ma to neprekvapi tam :(...
Co sa tyka otehotnenia, tak mas pravdu, zbavit sa myslienok na to je tazke, no verim ze sa nam podari 🙂... Drzim aj tebe palce 🙂!!!

vevaaa
8. aug 2012

@maarja co to tu citam 🙂? podarilo sa ti otehotniet maarja?

ddadkaa
8. aug 2012

@maarja Ďakujem krásne, takéto príspevky naozaj potešia. Dúfam, teda verím, že budem tá šťastná a hneď po liečbe bude naše snaženie úspešné🙂 A k čítaniu článkov na internete - na to mi môj gynekológ včera povedal jednu vtipnú vec - "netreba veriť všetkému, čo je tam napísané, jeden sa liečil podľa kníh a nakoniec zomrel na tlačovú chybu" 🙂 Aspoň, že jeho humor neopúšťa 🙂

dahra
8. aug 2012

@ddadkaa - aj ja som bez laveho vajecnika od r. 2009. Hned po operacii som sla rovno do centra, tam mm zistili velmi zlu kvalitu spermii. Esteze som nemrhala cas zbytocnym snazenim sa po tom umelom prechode. Vyslo nam 1.IVF. po porode som od zaciatku bola nastavena na druhe dieta. Sme bez akejkolvek ochrany dva roky a prirodzene sa nepodarilo. Nemyslim si, ze je to kvoli endoske a jednemu vajecniku, ovela viac zien s tymito problemami otehotnelo prirodzene, ako zien, ktorych muzi mali zle spermose.

silviaavi2009
9. aug 2012

Ahojte baby, som tu nova a som v soku z toho, kolko mladych zien v dnesnej dobe trapi endometrioza.
Mne ju zistili, ked som vymenila gynekologicku za gynekologa. Skoro ma porazilo, no to bol len prvotny sok.
Ked som sa touto problematikou zacala zaoberat viac, zlakla som sa este vacsmi ☹
Vety typu " Je mozne, ze po operacii nebudete moct mat deti kvoli vzrastom" ma uplne ochromili. Kazda zena predsa chce byt matkou.

Viac ako rok si ma lekari v Bratislave prehadzovali ako horuci zemiak a kazdy mi tvrdil nieco ine (potom verme vsetkym lekarom, ze?). Dostala som dokonca termin na operaciu, ale ked som sa chcela asi tyzden pred operaciou stretnut s doktorom, ktory ma mal operovat, bol prekvapeny a povedal, ze o ziadnej operacii nevie.
Psychicky sa pripravujete na to, ze pojdete do nemocnice a ktovie ako dopadne cela operacia a on mi zahlasil s udivom v tvari toto? No skvele.

Diagnozy boli vselijake ale nakoniec sa teda 100% potvrdilo, ze sa jedna prave o zakernu endometriozu.
Bolesti, ktore som pocitovala kazdy mesiac pri menzese boli mesiac od mesiaca neznesitelnejsie ☹ lezala som v posteli (dospela zena) a normalne som plakala a to si dovolim tvrdit, ze aku taku bolest vydrzim. Dostala som lieky od bolesti a koniec. Mala som si len chodit sadat pred ambulanciu lekara a cakat, ci v ten den nebude operovat a vezme ma. Robili mi vsetky mozne neprijemne vysetrenia a stale mi nevedeli povedat co a ako, len to, ze mam taky pripad, ze sa do toho zrejme nikomu nechce. Viete co?

Nastastie mi jedna kamaratka doporucila jedneho uzasneho pana. Vzdy som verila alternativnej medicine a som presvedcena o tom, ze ak by sa alternativna liecba spojila s klasickou medicinou, vsetky choroby by sa dali vyliecit alebo minimalne zastavit. Kocky, zasla som si k tomu panovi liecitelovi a on len z pohladu do mojich oci cez lupu vyslovil niekolko diagnoz, spomedzi nich aj endo.
Nasadil mi kvapky a ako jediny mi povedal, ze som dobre urobila, ze som na operaciu este nesla, lebo nasledky by vraj ani lekari nevedeli do predu odhadnut. Beriem jeho kvapky uz viac ako mesiac a cestne slovo, ze terajsi menzes bol v porovnani s periodicky sa opakujucim trapenim len slaby odvar. Ak chcete kontakt baby, tak sa ozvite, ten pan uz skusenosti s endometriozou mal a vyliecil ju bez moznosti chirurgickeho zasahu. Vsetkym Vam drzim palceky 🙂

janulka1989
10. aug 2012

@janemari
jak babo uchytit?

isabellaa
11. aug 2012

@kikuska21 Ahoj, nasla som Tv oj prispevok, ze si chcela ist do kupelov Lucky, ale to bolo v roku 2011...
Bola si tam nakoniec? Ak ano, bola si spokojna? Ja rozmyslam, ale neviem, ktore su tie naj..

maarja
13. aug 2012

@vevaaa ano, raz, teraz sa snazime o druhe, ta baba to nevedela... 😉

misladelka
13. aug 2012

@evina0 Ďakujem za tento popis a zároveň podporu 😉 Návaly a nespavosť je fakt na nič, pri mne je horšie, že sa nepotím, tak ma pot ani nechladí. Zatiaľ je to však znesiteľné tesne pred treťou injekciou. A čo sa týka nervozity, ja bojujem skôr proti plaču, lebo za všetko by som boa schopná rozplakať sa :( Dúfam sa aj mne podarí otehotnieť. No a o tom spermiograme som čo to čítala, tak hádam na to nahovorím aj môjho priateľa. Gratulujem ku krásnej rodinke a prajem veľa šťastia, zdravia a milých príhod s deťmi :D Ďakujem!