Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

yukki
20. feb 2013

@abrora veď práve. Aj po druhej polročnej sa vrátili...........je to tvoje telo, urob, ako cítiš.

l7067
20. feb 2013

ahojte...práve som sa vrátila s laparky a bohužial sa pridávam k vám aj ja ☹ po 9 rokoch neúspešného pokúšania sa o bábeno mi konečne niekto povedal pravý dôvod prečo to nejde...prečítala som si tie vaše príspevky len zbežne,pretože je tu toho na hotový "román" 😀 ...no mne doktor odporučil vyskúšať otehotnieť hned čo najskôr po laparoskopii-ked je to vlastne celé akoby vyčistené a ak to do pol roka nevýjde,tak až potom zahájiť tú liečbu injekciami...takže ideme bojovať a skúšať dalej aj ked toho skúšania,dúfania a potom sklamania už mám za tie roky až až...no nejako ešte v sebe nachádzam stále nádej,že čo ak tentokrát sa to už konečne podarí 😉

mirip
20. feb 2013

@l7067 nevzdávaj to,tie neúspechy poznáme všetky čo sme tu.......máš moj obdiv za tých 9rokov, u mna to boli 4roky a už to sa mi vidí strááááááááášne dlhá doba a potomsa prišlo na endo....Dr to vriešil super, vačšinou tak doporučia hned polaparke 3-6mesiacov skúsiť a ked nič tak liečba 🙂 a veľa babenkám tu sa takto podarilo....

zuzok81
21. feb 2013

Ahojte.
V prvom rade je potrebné objasniť si pojem endometrioza: http://primar.sme.sk/c/4116990/endometrioza.html
Jednoducho a laicky povedané, je to rozrastanie sa maternicového tkaniva do iných orgánov v brušnej dutine - hlavne počas menzesu. V čase menzesu sa toto tkanivo správa ako maternica, teda snaží sa vypudiť krv, a to spôsobuje bolesti. Jediná forma, ako tomuto celému zabrániť, je nemenštruovať. Takže jediné účinné a trvalé opatrenie je odstrániť maternicu.

Moje skúsenosti:
Tehotenstvo po roku skúšania ukončené pôrodom v 2007. Neustále zhoršovanie sa menštruačných bolestí až tak, že som odpadávala. V zime 2009 mi zistili cystu, operácia absolvovaná v 03/2010, kedy mi lekár hneď na príjme povedal, že mám asi endo, na základe bolestivej menštruácie. Endo bola potvrdená po operácii, kedy mi bolo oznámené, že som maternicové tkanivo mala vrastené už v žalúdku. Zrasty boli odstránené, po operácii som absolvovala liečbu injekciami 4 x diphereline čo bola hrôza kvôli nežiadúcim vedľajším účinkom, keďže aj moja matka bola v prechode a ja v umelom prechode. Asi 2 mesiace po poslednej injekcii prišiel menzes, potom som mala nasadenú antikoncepciu Azalia, kedy žena nemenštruuje. Potom som už nebrala nič.
Menzes pravidelný ako hodinky.
Problémy sa vyskytli v utorok, kedy som večer chytila preukrutné bolesti. Včera som bola u gyndošky, a doporučila mi Visanne. Skúsim jeden mesiac, ale keďže ja mám tendenciu "chytiť" všetky vedľajšie účinky, očakávam zase umelý prechod. Dám Vám vedieť o mesiac, ako to znášam. Nerada by som sa doživotne dopovala liekmi, takže som zmierená s tým, že budem absolvovať ešte zopár operácií...

erulka77
21. feb 2013

@zuzok81 drzim päste ja som po pol rocnej liecbe a stale mam bolesti chodim len po vysetreniachh a nemam stale zaver hrôza

erulka77
21. feb 2013

@zuzok81 opravujem sa po rocnej liecbe

l7067
21. feb 2013

@mirip my sme samozrejme podstúpili pred tým rôzne vyšetrenia,,,aj na štítnu ma doktorka liečila--2 roky-- 😠 a neúspešne ,lebo zakaždým čo som tam išla mi povedala inú diagnozu 😒 až ma nakoniec vyradila s tým že ona už nevie čo a že som zdravá...krava...potom v roku 2008 sme začali chodiť do gyn-fivu,kde sme tak isto absolvovali všetky potrebné vyšetrenia a všetky vyšli v poriadku,,,nakoniec mi robili IVI ,ale nedopadlo to úspešne,,,no nemala som z nich dobrý pocit,tak sme to potom všetko nechali tak,,,že hádam sa pošťastí...no nepošťastilo ☹ až do tohto roku som nemala žiadne problémy,bolesti pred menzesom normálne,žiadne pichanie v podbrušku,ani nič také,,,až na preventívke mi ale moj gynekolog našiel cystu,,,tak som sa rozhodla že neni na čo čakať a išla som za mojim známim primárom,že či by mi nespravil laparku a nech to všetko vlastne pozrie zvnútra,,,po operácii povedal že som tam mala toho dosť vela a že nechápe,prečo ma vlastne už s toho gyn-fivu neposlali na laparku,ked testy nič neukázali,pretože endo sa ani inak zistiť nedá...takže teraz mám zase nádej 😀 ako sa hovorí-nádej zomiera ako posledná

mirip
21. feb 2013

@l7067 tiež som si užila svoje lieky ,operácia atď. aj prvé tehotenstvo vytúžené a vytešené a nakoniec skončilo kyretom

l7067
21. feb 2013

@mirip len som tým chcela povedať,že preto tých 9 rokov,,,strašne rýchlo to uteká,ked nevedia prísť na príčinu a len testujú a skúšajú a pritom to môže vyriešiť jeden zákrok ako napr. laparoskopia,,,len z nás ťahajú prachy 😠

mirip
21. feb 2013

@l7067 presne tak,my sme si tiež zaplatili svoje a nakoniec z toho nebolo aj tak nič a potom po kyrete ked bolo všetko tak zlé a strašné obdobie v rodine, smrť,moje narodky v nemocnici strávené na kyrete a ked prešla pauza a z nechuťou sme sa púšťali zase odznova a že zase pojdu prachy von oknom zbytočne aj ked ani cent neľutujeme no tá nechuť a že ako zase budeme čakať dlho a či sa vobec dočkáme......no a práve vtedy ked som irešila to že mi chceli vybrať mandle a bola som chorá ako pes čo som ani preggnúť nevedela a v ten mesiac 1jedinký krát a nalší mesiac mali zase nasledovať lieky po menzese....no dalšímenzes už neprišiel prikmotrila sa k nám // a už sa nás neustili🙂

Tým som nechcela povedať že mi je ľúto tých vyhodených prachov ale že nakoniec smenemuseli absolvovať nič a aj tak boli //

custy
22. feb 2013

@zuzok81 Ahojky, iba som Ti chcela povedať že som po pol ročnj liečbe s Visanne a bolo to úplne v pohode u mňa, iba prvé dva týždne som mala akoby závrate trošku, ale inak nič v pohode celý pol rok, teraz som po vysadení nejakých 35 dní a čakám na mrchu, zatiaľ ani náznak.
Je super, že máš dieťatko už, ja som na teste ešte veru nemala // azda sa teraz dočkáme 🙂

erulka77
22. feb 2013

Caute kedy mozem cakat menzes po rocnej liecbe dobrala som zoladex depot

prahaxx
22. feb 2013

@erulka77 velmi tazka otazka, kazdy organizmus sa s hormonalnymi zmenami vyrovnava inak, takze od jedneho mesiaca az po neurcito, vajicko sa moze uvolnit aj bez zabehnuteho cyklu
ja som po polrocnej liecbe potrebovala rychlo otehotniet, brala som FEMI kvapky a pila caj podporujuci otehotnenie, cyklus nabehol normalne na 29 den od poslednej inj.

yukki
22. feb 2013

@erulka77 Ja po liečbe Dipherelinom 99 dní od poslednej injekcie, po liečbe Lucrinom 66. deň po poslednej.

erulka77
22. feb 2013

je to individuálne ,necham sa prakvapiť

mirip
22. feb 2013

@erulka77 je to individuálne každá máme organizmus iný, ja som pri polročnej liečbe zoaldexom mal normálne menzes aj počas celej liečby v 28dnových intervaloch a po nej normálne tak isto presný ako hodinky 28nový čo som predtým nikdy nemala

erulka77
23. feb 2013

@mirip nastastie mi menzes nechyba ale sa hobojim, lebo bolesti mam aj bez neho ☹

zuzok81
23. feb 2013

no, dievčence.
nenabrala som odvahu začať užívať Visanne a asi som dobre urobila... Volala som so švagrinou, ktorá robí pre nemenovanú farmaceutickú spoločnosť a povedala mi, aby som sa neopovážila zobrať ani len jednu tabletku. Vraj je to prvotriedne svinstvo.
Takže to celé nechám na osude. Visanne a akákoľvek "liečba" operáciu len oddiali. Samotný problém to nerieši. Lekári sami nevedia, prečo sa to deje a nevedia ani ako to reálne liečiť.
Takže či pojdem na operáciu tento rok, alebo budúci, je mi úplne jedno.

zuzok81
23. feb 2013

@custy ja si nemôžem dovoliť závrate ani jeden deň, prácu mám takú, že sedím od rána za volantom. Neviem si dosť dobre predstaviť, keby ma chytili závrate v 130 km rýchlosti na dialnici... Od narodenia som anemická - Visanne spôsobuje anémiu = zhoršenie. Tlak mám 80/60 - Visanne znižuje tlak = odpadnutie. To si fakt nemôžem dovoliť. Do roboty nemôžem prestať chodiť, som živiteľka rodiny, muž je nezamestnaný.

yukki
23. feb 2013

@zuzok81 ono asi závisí aj od toho, aké veľké ťažkosti žene spôsobuje samotné ochorenie. Zas sú ženy, ktoré od bolesti strácajú pri endo vedomie, potom voli aj hormonálnu liečbu, je to úplne individuálne. najlepšie by nám všetkým bolo si povedať ja si nemôžem dovoliť endometriózu. 😝 .. Mňa brali dva razy na operáciu akútne, z toho prvý krát som tam musela ostať ako som bola, bez pyžama, zubnej kefky...tam už potom bohužiaľ nie je priestor na nejaké "nemôžem si dovoliť". Ale je to Tvoje telo, a je správne, že si sa dokázala rozhodnúť o ňom takto! 😉

krasneleto
23. feb 2013

@erulka77 ja som po liecbe dipherelinom dostala o dva mesiace presne od poslednej injekcie

erulka77
23. feb 2013

@zuzok81 dobre si to napisala

debnarova
24. feb 2013

baby aj ja ju mam.zistili mi ju pred rokom.o babo sa snazime uz 4rok a stale nic.....na druhej strane mam aj tazku pracu a aj doma velke problemy,lebo zijeme s rodicmi a uz to niekedy nezvladam...som z toho zufala.svokra mi spominala,ze od jari chce so mnou zacat prirodnu liecbu na 4mesiace,tak uvidime ,co z toho bude.pracuje uz 20rokov so svajciarskou kozmetikou JUST a pomohla babam otehotniet,tak dufam,ze sa to podari....

zuzok81
24. feb 2013

@debnarova z JUSTu som mala krém na brucho, ked som bola tehotná - výborná kozmetika

debnarova
24. feb 2013

a ktory krem?pomohol?a ohladom endometriozy to ako vidis,?

timona
26. feb 2013

stretli ste sa niektorá s tým, že po trojmesačnej liečbe decapeptylom, vam dal DR. ešte na mesiac antikoncepciu?

evellin26
27. feb 2013

babule prosim vas, dnes som si volala o vysledky z laparky, ako som dopadla, a povedali mi ze vsetko mam ok, ze endoska sa nepotvrdila.... ale ked som bola po operacii mi povedali ze to vyzera na endometriozu... nemate s tym skusenosti? samozrejme som rada, ale nechapem tomu..

avlv
27. feb 2013

@evellin26 možno Ti brali na biopsiu len cysty, ktoré vyzerali endometrické a boli len folikulárne. Umňa to tak bolo ale ja som mala endo aj na maternici a cysty mi prišiel výsledok, že sa jedná o folikulárne a nejde o endometrické.

chanella
28. feb 2013

Ahojte, prave som objavila tuto temu a chcela by som sa vas nieco opytat. Sice buduci tyzden som objednana k mojmu gyn, takze dufam, ze on mi povie co sa naozaj deje, ale mam trosku obavy a som nedockava. Niekolko mesiacov, skor to bude uz asi 3/4 roka mam pocas menstruacie take pichave bolesti v oblasti konecnika. Je to hlavne len vtedy ked potrebujem ist na velku potrebu a je to take silne, ze niekedy to naschval oddialujem. Neda sa to vydrzat. Vobec neviem ci som spravne v teme, ale citala som, ze pri tomto ochoreni su podobne bolesti. Dakujem za kazdu skusenost a radu.

yukki
28. feb 2013

@chanella no, môžu byť. Ale naisto to vedieť budú asi až po laparoskopickom vyšetrení....ak má tvoj dr. ultrazvuk, tak môže vidieť aj cystu, ak máš...