Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

nastasia
27. jún 2009

verim, janemari. ja sa neviem dockat laparky, som zvedava ako to cele dopadne a aku liecbu mi daju

janemari
autor
27. jún 2009

A kedy to ides?

katie233
28. jún 2009

Ahojte 🙂. Dík za info 😉. Ja som chorá nebývala, max. 2x za rok (na jar a na jeseň). A to sa hovorí, že vznik endo súvisí s oslabenou imunitou. Mám pocit, že u mňa to prebehlo opačne ☹. Za posledného pol roka som každý mesiac chorá. A teraz neviem, či to mám nejakú reakciu na tie injekcie, čo mi pichajú, alebo už mám fakt tak oslabený organizmus.
Alergia to asi nebude, nemám stále tie isté príznaky 😠.

Janemari, a ty ako pokračuješ? Koľko to máš od poslednej injekcie? A už si dostala 1.MS?

dahra
28. jún 2009

Katie,
ja praveze tiez vobec nebyvam chora. Ani prechladnuta - minuly rok na jesen som mala par dni nadchu a chytili sme s manzelom virozu 😀. On dva dni lezal, ja som v sobotu vecer dostala zvysenu horucku, rano v nedelu som mala 38 a vecer som bola fit. Pomohol paralen. V pondelok som makala v praci.
To nemusis byvat chora, ked mas zlu imunitu. Napriklad moja reuma je na imunologickom zaklade a to znamena len oslabenie organizmu a vlastne bunky sa napadaju navzajom, pokladaju sa za "nepriatelov". Ako decko som vobec nebyvala chora, sem-tam chripka, uplne v pohode.
Teraz je hrozne pocasie, striedaju sa teploty a jasne, ze je to zle pre organizmus.
Nastasia,
studujes to ako ucitelsky predmet?
Luko,
ja som na druhom stupni ucila rok 🙂 pred par rokmi. Ako zacinajuca ucitelka som mala v hrubom cosi nad 10. Jasne, ze okrem ucenia mi na krk zavesili vsetko mozne. Po roku som to zabalila a povedala, ze aj keby mi nukali 50 litrov, tak tam nevstupim. Tvrdim to dodnes. Potom som tri roky stravila na strednej skole, to uz bolo celkom v pohode. Teraz ucim dospelakov a co sa mi najviac paci, ze niekedy ucim 14 hodin denne a inokedy dve, nemam fixny prac. cas a nemusim sediet v kabinete a zabijat cas kopou zbytocnej administrativy a ucitelskych somarin.

katie233
28. jún 2009

Dahra, je síce pravda, že teraz je otrasné počasie, ale veď to nie je ojedinelé (tento rok). Nikdy mi zmeny nespôsobovali problémy,tak to len tak uvažujem, či to nejako spolu nesúvisí. Ale veď skočím za obvodným, nech mi porobí nejaké vyšetrenia, zato nič nedám 😉. Len aby mi neprišiel na nejaké ďalšie problémy 😅. A to učíš v nejakej "večernej" škole?, keď dospelákov?

dahra
28. jún 2009

Katie,
tie vysetrenia su dobry napad. Urcite si ich daj spravit. Mozes si dat vysetrit aj CA125. Ja som si tiez dala v piatok. Bud. tyzden budu vysledky, uvidim ci budem musiet ist na hematologiu.
Ucim v jazykovke.

luko
28. jún 2009

katie: to je super sprava, ja sa tak vytesujem z alex so snaziliek 22, ze sa im po hadam 2 rokoch zadarilo 🙂
inak ja tiez zvykavam byvat dost casto chora, uz soma j brala imunoglukan...hlavne pobyt v skolskom prostredi mi nepomaha, lebo deti su stale chore a potom to lezie aj na mna.

dahra: viem o com pises, ja lutujem kolegyne z nasho gympla. my sme dost moderna a progresivna skola, doraz sa kladie na samostatne, kriticke myslenie a tvorivost, priemerny vek kolegyn je tak 30r., takze uzasna atmosfera...len v poslednej dobe je tendencia nas zavalovat zbytocnou pracou a tym moj tvorivy duch trpi, jak moze...ide to dole vodou v tom nasom skolstve a hlavne ked niekto chce robit inak veci, tak vam davaju stale nejake polena pod nohy...myslim, nasej skole celkovo 😖
ozaj, ja pochadzam z Kysuc...ked kukam ze byvas niekde v okoli Za 😉

luko
28. jún 2009

janemari: ja sa zas enmozem dockat stvrtka, az na dokyho vysypem more otazok 😀

evina0
28. jún 2009

katie ja som si stupen endom.nasla na prijimaciej sprave do nemocnice kde stalo ..2 az 3 stupen endometriozi..a co bolo este divnejsie ze s hystologie priamo endom nepotvrdili len naznacili okrajovo ze tam bol zapal a dajake zvlastne skratky pre lekara co ma operoval..a ze priamo s toho materialu co dostali na hystologiu tak tam endom nebola..ale lekar povedal ze na hystologii to tak obalili ze laik to nepochopi... A ze mam endom. tak to na 100% videl ked mi robil laparku.verim mu a dakujem mu za kazdu uzitocnu radu lebo keby nie jeho neviem co je so mnou teraz nakolko moj gynekolog nato neprisiel len nevedel co so mnou je a ked som mu vyse polroka stale na nieco kricala.na bolesti atd..tak si nasiel vzdy nieco a vysvetlil mi to po svojom.Az ked mi zahlasil ze musim na operciu a ze mam asi tumor vzala som vsetko do svojich ruk poradila so sestrou a ta ma posunula k inemu odbornikovi a teraz mam po laparke a takmer po liecbe..a uvidime co bude dalej.Stale verim ze po liecbe ostanem tehotna,aj ked ma strach ze co bude upokojujem sa ze Boh mi da sancu aby sme sa s manzelom stali rodicmi.O to viac si deticky budeme vazit kedze sme si doteraz presli vsetkym moznim i nemoznym.
Vravim si ze ak by so mnou nemal este plany tak by ma uz dvakrat netahal hrobarovi s lopaty...a to doslovne..nedal by mi sillu pozviechat sa a bojovat dalej.len sama viem o com vravim..
Som zvedava ako zajtra opet pochodime na spg. 😕

luko
28. jún 2009

evina: vidis, ja som zas nemala ziadne bolesti, tak endo nikomu ani nenapadla a zrazu 4. stupen 😖
drzim palce 😉

nastasia
28. jún 2009

katie, presne ako vravi dahra, nemusis byvat chora a mozes mat zlu imunitu. ja som bezne odbery mavala tip top az potom tie podrobne u imunologa ukazali, ze mam znizenu imunitu.

dahra, ja mam tlmocnictvo/prekladatelstvo, ale tiez som ucila v kurze a doucovala len v skole by som asi nemohla ucit, kedze nemam pedagogiku

ja som tiez behala po doktoroch a kazdy mi vravel daco ine, ale nikoho nenapadla endo 😠 lutujem, ze som sa k lekarovi co ma bude operovat nedostala uz davno

janemari, 14.7. este 2 tyzdne

dahra
28. jún 2009

Ahojte,
Evina,
drzim palce, aby ste mali spg dobry. Ak je spg v norme, tak sa po liecbe da dobre otehotniet vo vacsine pripadov.
Ja som mala na vysledkoch z histologie: cokoladova cysta - endo IV.
Luko,
ano, byvam v ZA, ale pochadzam z juhu. Vlani som sa sem prestahovala. Ty ucis v BA? To veru nezavidim 😒.
Inak, ja som na tom rovnako ako ty. Ziadne bolesti, zrazu endo IV. Asi to mame kvoli tomu, ze nam obom odstranili s cystami cele tkaniva. Ja som vlastne uz len polovicata. ☹ Najhorsie je vedomie, ze manzel to ma nafigu.

luko
28. jún 2009

dahra, nis si z toho nerob, moj tiez nema ukazkovy spermiogram, uvidime, ci zaberie Profertil, aj ked myslim, ze keby schudola vyhodil cigarety a rpestal workoholicit, tak mu ho ani netreba 😅
mne endo sposobila okrem cysty zrat toho jedneho vajickovodu, ale verim, ze nakoniec vyhrame aj tak! 😉

dahra
28. jún 2009

Luko,
my sme profertil ani nebrali, vraj na morfu nezabera. Ked ma chlap len 30% tvarovo dobrych spermii, uz je velka sanca aj na prirodzene, ale my mame O%. Este aj pocet po 20 mil. je kriticky, u nas len 6 mil. Skusime tie vysetrenia ci mu zistia pricinu. Mozno by sa dalo daco urobit. Som si co-to nacitala o zlej mofre, priroda sa nepodarkov snazi zbavit, takze ak sa aj podari otehotniet, je vysoka sanca potratu, ked sa dieta nebude vyvijat. Stimulovat na IVF je dost velka zataz na jeden vajecnik, uz teraz mu liecbou davam zabrat.

luko
28. jún 2009

no jemu v gyn five povedal doky, ze na oplodnenie staci aj 7-10mil, tak neviem
neboj, tvoj vajecnik to zvladne, v tomto je priroda nevyspytatelna, urcite je pripravena ja na alternativu ked jeden taha za dvoch, ako napr. oblicky 😉

janemari
autor
28. jún 2009

katie nie este som nedostala mrchu a 7.7. bude dva mesiace od poslednej injekcie.

scarlette
28. jún 2009

dahra stimulacia sa v pohode da aj s jednym vajecnikom, len lekari vtedy davkuju v mensich davkach a aj tak si stale sledovana, mne tiez potvrdili endo 4.stupna, a pri operacii mi praskla cysta ktora roztrhala vajecnik aj vajcovod, cize som bola na stole v hodine dvanastej a k tomu mam prirasteny druhy vajcovod k vajecniku,k vajcovod nepriechodny a vajecnik je v kope zrastov za maternicou a slo to 🙂

babule vsetkym vam drzim palce aby ste to zvladli a dosli k vytuzenemu cielu 😵

jane no ale mrcha by ani nemusela prist 😉
mne sa na celej liecbe pozdavalo to ze som 8mesiacov nemala mrchu, co bolo tym padom 8mesiacov bez bolesti 🙂 a po liecbe sa podstatne obmedzila spotreba ibacov 😀

luko
28. jún 2009

skajka ty si skvely priklad ako sa nevzdat ani pri tej najhorsej zhode okolnosti 😉 😵

janemari
autor
28. jún 2009

scarr chcem sa opytat,strasne sa mi posledne dnitoci hlava.Moze to byt z liecby,teda po ukonceni?

scarlette
28. jún 2009

luko ale priznam sa ze mi dva tri mesiace trvalo vyrovnat sa s tym ze inu sancu ako ivf nemam a to statistiky na nete hovorili tak o 25%uspesnosti ivf... 🙂

luko
28. jún 2009

janemari: ju, to ti neviem, kedze som liecbu este neabsolvovala, skusala si este testovat? 😉
scarlette: ti verim, ja som svoju dg tiez predychavala a mozno este par veci budem musiet predychat, ono verit je tak strasne tazkeeee

scarlette
28. jún 2009

jane moze ale aj nemusi, kazda reagujeme inak, ja si uz presne nepamatam ako to bolo u mna ☹
luko ale treba sa zmierit aj s tou horsou alternativou ale treba nadalej verit, to je podstatne...

luko
28. jún 2009

ano, tak to beriem nejako, pocitaj s najhorsim ale dufaj v najlepsie 😉

luko
28. jún 2009

ozaj, chodila si v BA aj k nejakemu speci odbornikovi na endo?
a este soms a chcela opytat, v ktorom centre ti robili IVF.

janemari
autor
28. jún 2009

no ja s nicim neratam.Pojdem v stredu ku gyn.a uvidim co my povie.Podla toho sa zariadim.Kolko casu davaju na prirodzene otehu?Teda kym poslu na IVF.

scarlette
28. jún 2009

luko chodila som len k mojej lekarke, ona je tzv. sekundarny lekar na gyn.odd v ba na antolskej...
na jej odporucanie som sla k doktorovi Marsikovi do Iscare

luko
28. jún 2009

janemari: mne dava 3 mesiace 😅 ale splietal nieco o IUI...no ja myslim, co som sa zatial docitala, ze pri endo sa zvykne posielat rovno na IVF

scar: moj ma vazby na gin five, tak zatial bol manzel tam na spg

janemari
autor
28. jún 2009

luko ale to zalezi v akom stave zena je.A ja mam oba vajecniky funkcne a vajcovody priechodne.Len jeden problem je ze v zadnej stene maternice mam adenomyozu.Takze pojdem asi tiez po neuspesnom prirodzeno otehu na IUI.

luko
28. jún 2009

ja mam funkcny len jeden vajcovod, kazdpodane mne to vysvetlil tak, aby ta endo zas sa nestihla vytvorit 😅
ale uvidim vo stvrtok co mi povie a hlavne potom v decembri po liecbe
tak to mas fajn, ze inak si OK 😉

luko
29. jún 2009

kocky, prajem krasny tyzden,
janemari hlavne dobre spravy u dokyho 😉