Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

lululka555
20. máj 2013

ahojte , mali ste niektorá endometriozu na mocovom mechure?

meca
21. máj 2013

Ja som zacala uzivat minuly tyzden Visane a chcem Vas poprosit ako sa to uzíva? Jeden blister ma 28 tabletiek a ma byt potom nejaka prestavka, alebo pokracovat dalej..

krasneleto
21. máj 2013

@kuika menzes som dostala po 60 dnoch cca/ napamatam si presne/ po poslednej injekcii, potom som isla znova na laparku, ci endo zmizla a potom sme sa mohli normalne snazit... ano mala som stavy prechodu hned po injekcii... ale brala som na to nejake lieky. :D lebo som bola velmni besna

krasneleto
21. máj 2013

@adushap asi nie ale mozes ju zalozit :D

jaja9891
21. máj 2013

@kuika Ja som tu tiez nova,velmi ti nepomozem,liecbu este len zacinam a neviem co cakat a co bude dalej,mne dr. vravela,ze aj 2 mesiace po liecbe bude trvat kym nabehne cyklus.... a mate sa snazit prirodzenou cestou?mne nedavaju nadej,ale nechce sa mi tomu verit...

rks
21. máj 2013

@meca A to ti lekar nepovedal, ako ich mas uzivat? Ja ich beriem bez prestavky. Ako to znasas zatial?

kuika
21. máj 2013

@krasneleto ahojky, dakujem za odpoved, v tejto situacii potesi kazda informacia. No ja tiez beriem k injekciam aj LadyBon, pretoze som z toho zacala dost vazne depkovat okrem ineho 🙂

kuika
21. máj 2013

@jaja9891 ahojko, no ano, mne tvrdia, ze to moze ist aj prirodzene /konieckoncov uz som bola dva krat prirodzene tehu keby nebolo doslo k spontannemu potratu/, tak uvidime, co bude dalej. Na laparo mi zistili len I.stupen endometriozy, takze to nebolo az take hrozne so mnou. Tiez beries Diphereline? No ja som prve tri tyzdne po prvej injekcii bola uuuplne v pohode, lenze potom som chytila strasne depky a hrozne stavy, tak mi doktor nasadil LadyBon tabletky a tie mi dost pomohli /i ked drobne prejavy prechodu aj tak sem-tam mam/. Je to fuška, ale snad vysledok bude stat za to, drzim palce! 🙂 Ak by si potrebovala, kludne sa ozvi cez IP, mozeme popisat, viem, ze clovek potrebuje nejaku "spriaznenu" dusu v tomto stave

meca
21. máj 2013

@rks No nepovedal asi si myslel, ze precitam letacik ... Zatial co ja viem celkom ok rcha mi bucho nafukuje , ale ja mam aj celiakiu a ty si na tom ako?? A dakujem za info 🙂

fairy83
22. máj 2013

Ahojte, mate niekto skusenosti s diagnozou adenomyoza? Ako sa vam prejavila, aka je terapia?

janemari
autor
24. máj 2013

@fairy83 ahoj ja mám adenomyozu a zistili mi ju pri laparoskpii. Najprv si mysleli,že je to myom a nakoniec sa operujúci doktor vyjadri,že ide o adenomyozu.Mám ju v zadnej stene maternice a nedá s odstrániť.Všetko záleží kde ju máš,keby ju mne odstránili tak by išla preč aj časť maternice a teda tehotenstvo by bolo nemožné.Nezaberá na ňu nič,nakoľko som mala tiež 6 mesačnú liečbu a maximálne jej to zabránilo v raste.Prejavuje sa silnými bolesťami pri menzese,nakoko sťahy maternice sú oveľa bolestivejšie a rovnaké to bolo aj pri pôrode.

erulka77
27. máj 2013

Jednoducho nenávidím endometriozu

maybee
5. jún 2013

Ahojte, čoraz viac sa snažím študovať endometriózu nie z lekárskeho hľadiska, ale z hľadiska duchovného. Som presvedčená, že choroby vznikajú v hlave. A našla som jeden článok: http://www.ezoshop.sk/index.php?route=product/s.... Možno by stálo sa za to, keby si každá z nás trošku do hĺbky zamyslela, ako to s jej životom a partnerským vzťahom je. Ja som sa bohužiaľ vo veľa veciach našla, hlavne v tom vyznačenom úvode...

vishka
5. jún 2013

@maybee mozno to na vacsinu bude sediet ale ja mam endo od puberty a mam harmonicky vztah,obaja si rozumieme, nehadame sa, milujeme sa a nic si nenahovarame a aj tak mam zdola vzdy nejaky problem.... Niekde som citala ze to vraj kostrc si prestala plnit svoju funkciu.

gombicka
6. jún 2013

Prírodná liečba endometriózy

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú buď v iných tkanivách maternice (vo svalovine) alebo mimo dutiny maternice, napr. vo vajíčkovode, vo vaječníku alebo v rôznych iných orgánoch tela.

Endometrióza postihuje asi 10 až 15 percent žien vo fertilnom veku. Uvádza sa, že až 50% žien s endometriózou má problémy s plodnosťou, a naopak 50% žien so zníženou plodnosťou má endometriózu.

K ďalším komplikáciám endometriózy patrí bolestivá menštruácia, bolesti v čase ovulácie, bolesti pri pohlavnom styku, bolestivé močenie a stolica, bolesti v dolnej časti chrbta, silné alebo nepravidelné krvácanie, krvácanie medzi periódami, tráviace problémy, potrat v ranom štádiu tehotenstva, zrasty vo vajíčkovodoch, na pobrušnici, medzi črevami, alebo kdekoľvek v mieste výskytu ložísk endometriózy, nepriechodnosť vajíčkovodov, zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva a endometriálne cysty na vaječníkoch.

Subjektívne pociťované príznaky nemusia byť úmerné rozsahu a závažnosti ochorenia - aj malé ložiská môžu spôsobovať značné bolesti a naopak.

Konvenčná terapia obvykle využíva chirurgické (laparoskopické) odstránenie viditeľných ložísk a podľa potreby sa aplikuje medikamentózna liečba na blokádu hormonálneho cyklu. Takáto liečba nie je trvalá, je tu vysoké riziko opätovného výskytu ložísk endometriózy a súvisiacich komplikácií.

Vedľajšie účinky priamo spojené s liečbou:

operácia: vznik ďalších zrastov a rozšírenie ložísk endometriózy,
medikamentózna liečba: navodenie umelej menopauzy a s tým súvisiace problémy, narušenie hormonálnej regulácie, zaťaženie pečene a obličiek.

Prírodné prostriedky pri dôslednej a dlhodobej aplikácii umožňujú zmierniť až odstrániť nielen nepríjemné subjektívne problémy, ale odstrániť aj existujúce ložiská endometriózy a ich prejavy vrátane zrastov.

Dôležité je odhaliť skutočnú príčinu, či mechanizmus vzniku ochorenia, ktorý môže byť u každej pacientky trochu iný.

Najvýznamnejšie faktory podporujúce vznik endometriózy sú:

estrogénová dominancia - prevaha estrogénov nad progesterónom (príčinou môže byť nevyvážená strava, príjem xenoestrogénov alebo toxínov, nadváha, poruchy ovulácie, narušená funkcia pečene, stres, genetické faktory a i.);
narušená funkcia imunity - zdravý imunitný systém by mal odhaliť a zneškodniť ložiská endometriózy, príčinou narušenia môžu byť neodhalené potravinové alergie, narušená črevná mikroflóra, prítomnosť parazitov, bakteriálnych či kvasinkových infekcií a i.;
nedostatočné prekrvenie brušných orgánov - oslabené panvové dno, sedavé zamestnanie, celkový nedostatok pohybu, nedostatočné (hrudné) dýchanie a i.;
nevyvážené stravovanie - nutričná podvýživa, nedostatok omega-3 mastných kyselín, nedostatok kľúčových vitamínov a minerálov.

Väčšinu týchto problémov možno zlepšiť až odstrániť aplikáciou vhodných postupov a neinvazívnych terapeutických metód ako detoxikácia, úprava stravy, cielená meditácia a relaxácia, dýchacie cvičenia, cvičenie na panvové dno, hydroterapia (derivačné kúpele), obklady a masáže ricínovým olejom.

Viac sa dočítate v článkoch:

Endometrióza
Prírodná liečba endometriózy

appolo
8. jún 2013

ahojte ja som bola v vcera na laparoskopii a Dr. mi povedal ze mam endometriozu.chcem sa opytat ci sa to da vobec tak vyliecit aby som mohla sama otehotniet.ake s tym mate skusenosti?

mirip
8. jún 2013

@appolo ahoj, ja mám dve deti aj te tu veľa báb čo otehotnelo prirodene aj napriek endometrioze, všetko závisí od toho aký stupeň endometriozy máš a čo všetko zasiahla, teda do akej miery ti pstali funkčné a priechodné vaječníky a vajcovody a aký stav je maternice...

appolo
9. jún 2013

@mirip a davali ti aj nejaku liecbu.a po akom case si otehotnela?nieje to az tak zle.vajecniky maternica a ostatok su v poho.

mirip
9. jún 2013

@appolo pol roka liečba a presne po roku // a potom ešte další pol roka kým boli // dotiahnuté do finále 😀

appolo
9. jún 2013

a to ti davali nejaku hormonalnu liecbu?fuu tak to je v celku dost dlho ale tak co uz.len nech sa to da vyliecit.

mirip
9. jún 2013

@appolo zoladex

janemari
autor
9. jún 2013

@maybee prečítala som si tvoj článok a aj na mňa sa hodí a podľa mňa na tom niečo bude 😉

janemari
autor
9. jún 2013

@kuika ja som mala rovnakú liečbu ako ty a vedľajšie účinky návaly tepla a zmeny nálady, inak všetko bolo v pohode.Cyklus mi nabehol cca po 5 mesiacov od podania poslednej injekcie.

mirip
9. jún 2013

@lululka555 myslíš ložiská endometriozy na močovom mechúri? Ja som mala

appolo
10. jún 2013

@mirip aspon budem vediet.ale neviem co si na mňa vymyslia.

bobsent
10. jún 2013

@erulka77 nedá mi nereagovať-aj ja ale strašne!!! 😠 a zas mám mrchu...chcemspäť svôj pôvodný život bez bolesti 😔

tamitimi
10. jún 2013

baby, ktoré máte edometriozu, nemavate spinenie či krvácanie mimo cyklu?

mirip
10. jún 2013

@tamitimi ja nie.....

avlv
10. jún 2013

pred liečbou som mala sem tam pár dní pred menzesom špinenie ale inak nie. Inak na deň pravidelné len krátke cykly.

tamitimi
10. jún 2013

ja po pôrode som začala mať spinenie skoro stále uz som z toho na nervy,ziadne tabalety nepomahajú 😖