Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

ivec16
3. dec 2013

@usinko tak silno drzim palce... 🙂 ja sa toho tiez obavam... a kolko mas rokov?

usinko
3. dec 2013

@ivec16 dakujem🙂 v maji budem mat 31...tak pevne verim, ze sa to podari a ked nie, nebojim sa ani adopcii, sestra po 3 neuspesnych IVF si adoptovala krasneho chlapca a je uzasny🙂

ivec16
3. dec 2013

@usinko jj uvazujem rovnako, ak sa nepodari cez IVF tak adopcia... Tak este raz silno drzim paste ;) nech sa podari...

usinko
3. dec 2013

@ivec16 aj jaaa, aj jaaa, nech sa podari🙂 papa

l7067
3. dec 2013

@usinko
@ivec16
Ahojte...chcem vám len trošku zdvihnúť náladu.My sme sa snažili o bábeno skoro 10 rokov,samozrejme že medzitým sme absolvovali rôzne vyšetrenia ale nikto na nič neprišiel,tak som sa nas-hnevala a sama som sa rozhodla pre laparoskopiu,ktorú som absolvovala vo februári 2013.Zistili mi už velmi rozšírenú endometriozu :( DR.nám opdporučil že ak chceme mimčo,tak teraz máme na to pol roka velkú šancu,,,no ale nezadarilo sa nám :/ Nakoniec sme sa rozhodli pre IVF,pretože dalšia liečba by to len oddialila a tiež už niesom najmladšia :p Takže v septembri sme absolvovali 1x IVF a teraz som v 3 mesiaci ;) Takže vám držím palce nech vám to tiež víjde hned na prvý raz.

janka13587
3. dec 2013

ahojte.. tak ja som rada ze sa tu nachadza takato skupina.. tiez mam diagnostikovanu endometriozu uz druhy krat.. presne pred rokom mi jedna cca 7cm praskla a vybrali mi ju v poslednej chvíli... asi po tristvrte roku mi gynekologicka povedala ze je tam opat.. druhy rok sa snazime o miminko...uz som zufala, lebo stale sa to len komplikuj, ale ako citam tak su tu aj dlhsie snazilky.. tiez po vysetreni v Heliose v Martine aj manzelovi diagnostikovali zly spermiogram, tak nam odporucili IVF. koncom decembra by sme mali zacat s uzivanim liekov a pichanim injekcii.. mam obrvsky strach, pretoze mi aj gynekologicka povedala ze by sme sa mali popnahlat, lebo ak by to opat prasklo, tak sa nam to zas minimalne o pol roka az rok predlzi...takze toto budu dva mesiace plne strachu a stresu.. prosim vas ktore mate za sebou uz IVF ako ste to zvladli, je to bolestive ? treba ostat po zakroku doma na PN ( pre istotu ?) budem vdacna za kazdu jednu skusenost a radu 🙂

ivec16
3. dec 2013

@l7067 to si potesila, bodaj by kazdej hned vyslo

supolienka
3. dec 2013

@rks ahoj, ja som brala Decapeptyl 3 mesiace a po liecbe som hned prirodzene otehotnela. Ak by si sa chcela nieco opytat, kludne napis IP.

nelly3
3. dec 2013

@janka13587
ahoj, neboj, nie je to nic strasne, to len tak vyzera teraz, ja ked som isla do toho prvy krat, tiez som mala z toho obavy atd. no a uz pomaly pojdem na piate IVF 😔 co uz, bojujem dalej, tiez mam endosku, mala som laparotomiu, a uz zopar rokov aj cystu na lavom vajecniku cca 5 cm 😠 hnusoba sa ma drzi, ale dobre je, ze sa nezvacsuje. my sa snazim o babo uz 8 rokov, strasne uz dlho, niekedy nevladzem, ale musim bojova a ja sa dockam 😉

lilila65
3. dec 2013

Baby veľa vás tu píšete, že ste mali alebo máte veľké cysty, to doktory vás upozornili na to, že keď dlhodobo máte jednu cystu a na narastá a sa nevyberie môže pretvoriť na krvavú, ktorá je už veľmi nebezpečná. Mňa v poslednej chvílke operovali, keby deň počkali tak tu už niesom a to jeden deň zistili, že mám cysty a na druhý až som nemala, je to strašne nebezpečné

janka13587
3. dec 2013

@lilila65 tak prvu mi zistil gynekolog, ale ona potom rastla a velmi velku bolest sposobovala a druha sa ozvala sama.. zas len krce a bolesti.. je to nebezpecne.. znefunkcnuju vajecniky..mne ale povedali ze tehotenstvom sa znizuje zensky hormon estrogen a tym sa cysta vie zmensovat, a porodom uplne zmiznut.. neviem ci je to ozaj pravda ale snazim sa tomu verit.. a vraj ak by sa podarilo prve IVF a uz sa aj ukludnime a budeme venovat pozornost babatku, tak ze k druhemu prideme ani nebudeme vedet ako..noo uvidime co ma osud pre nas este prichystane...
@nelly3 fuuuh 5 IVF? a 8 rokov.. ?? tak to velky obdiv.. ja som uz teraz na nervy... ja sa snazim verit ze sa to podari...

lilila65
3. dec 2013

@janka13587 chces otedhotniet s cystou? laparoskopicky ti to vedia odstanit, budes mat male jazvy a viem, ze je to operacia, ale nestoji to tolko ako ist na IVF. A krce hlavne silne, vyvolavaju myomy, ktore ti moze uplne znicit snazenie otehotniet, bo pri zvacsenych myomoch sa vybera cela maternica. baby, ked lekary vam taketo veci nehovoria, preco si o tom necitate? ja viem ze chcete otehotniet a ihned. cysta sa ti zmensi aj pri brani antikoncepcie, nasadi sa taka v com je mensi obsah estrogenu a je to. hovoria doktori, ze pocas tehotenstva cysty miznu, tak preco ma vela zien aj pocas tehotenstva cysty a aj ine problemy, co skodi plodu? nie je to na zamyslenie?

janka13587
3. dec 2013

ja uz mam jednu operaciu za sebou.. druha moze vajecnik znefunkcnit uplne... ja antiku nechcem.. clovek vyskusa vselico, viem e IVF je draha forma otehotniet.. ale ak to inak nejde si ochotna vyvalit aj tolko penazi.. je vela bab ktorym sa to podarilo.. samozrejme aj vela ktorym nie...ja teraz nemam bolesti, tie boli pri prvom ked mi to prasklo a vybrali mi to.. teraz som ich mala len raz, ale udajne to bolo prechladnutim, a uz sa to zlepsilo... keby bol problem len s cystou tak by sme aj cakali, ale ako som isala vyssie mame problem aj so spermiogramom.. a ver ze to inak ako vitaminmi nezlepsis... manzel ich uziva uz rok a zlepsenie uplne minimalne... preto IVF, lebo spermie nedokazu oplodnit moje vajicko... to ze sa s endometrioznych cyst robia krvave pocujem, teda citam prvy krat... ja som za posledne dva roky precitala toho tolko, ze by som aj knihu mohla napisat a myslim ze kazda jedna ktora ma nejaky problem tak googli vsetko a vsade... takze si nemyslim ze sme neni informovane

ivec16
3. dec 2013

@lilila65 ja sa tiez snazim otehotniet s cystou... myslim, ze nie je ani dobre si ju zakazdym dat vybrat... ja som si dala v marci 2012 vybrat laparoskopicky endometricku cystu, v poooperacnom obdobi cca 1- 2 dni mi zistili krvacanie do brucha, na treti den od laparky ma museli operovat rezom, dostala som liter krvi v transfuzii a veru nebolo mi vsetko jedno... o 2 mesiace sa mi spravila dalsia cysta.... chceli ma operovat (vraj to uz laparoskopicky nepojde kvoli zrastom a tomu ze mi bola uz laparotomia robena) som mala slzy na krajicku, ze sa znova nedam rezat... tak sme sa dohodli na punkciu, pretoze ani lekar si nemysli ze 25 rocna baba by mala chodit kazdeho pol roka pod noz, proste ked sa niekomu tie cysty robia, tie operacie tiez nie su riesenie.... po punkcii mi bola nasadena HAK... pocas uzivania HAK boli vajecniky ciste, lenze pocas Hak sa samozrejme neda otehotniet, bola mi nasadena na 3 mesiace, s tym, ze po vysadeni sa nam mozno skor zadari.... po vysadeni hned v prvom cykle cysta spat cca 5 cm... mna na laparku, ak to nebude akutne uz nikto neukeca... takze co mi ine ostava ako sa snazit aj s cystou...

lilila65
3. dec 2013

@janka13587 nechapem preco nechces antiko, ako ja neviem nie som lekar, len pisem svoje skusenosti a skusenosti inich zien. Uz som tu pisala, že moj chlap bral dlho žensenove vyzivove tabletky a pomohli, kedze on je cyklista a velky, tak problemy s prostatou a oplodnovanim mozu unho vyskytnut, ja ti to odporucam. A tie krvave cysty mi nevedeli vysvetlit ani doktori, ale potom som citala ze sa to stava a hlavne ked dlhodo mas jednu cystu, v ktorej prebehne nejaka reakcia a je zlo na svete

lilila65
3. dec 2013

Cysty sa mozu nakrutit akoby na vajecniky, neviem ako to presne opisat, akoze maju okolo seba hniezda, ktore ublizuju vajecniku, ja uz s tymto bojujem velmi dlho a zatial vediem nad chorobou

ivec16
3. dec 2013

@lilila65 je otazne, co konkretne mal zle v spermiograme... na taku zlu morfologiu vitaminy velmi nepomozu... pohyblivost a vitalita sa da zlepsit vitaminmi

lilila65
3. dec 2013

@ivec16 ano, ale este stale ostava otazka preco nie antiko? uvediem priklad z mojich kamaratiek, maju endometrio tiez dlhe roky, jedna nebrala antiko, v 23 otehotnela pomocou IVF, ale uz druhé nemohla mat bo jej museli vybrat maternicu, druha brala antiko viac rokov a viac druhov a vedela otehotniet prirodzenou cestou a este aj moze mat dieta.

lilila65
3. dec 2013

ja fakt nechcem byt na nikoho akoze zla, ja len pisem skusenosti, co sa stalo v mojej rodine, mojim znamym, mne a plno zien ktore poznam s toutou chorobou

janka13587
3. dec 2013

@lilila65 o tom obruteni som pocula, teda doktorka mi to vravela a odporucila mi nevykonavat tazku pracu ani zlozite cvicenia.. lebo ta cysta sa zvykne obtacat.. ja tomu tiez nerozumiem ale tak co ine nam ostava ako im verit a robit to co povedia.. antiku nechcem, lebo ako pise Ivec16, vyriesi to veci len pocas uzivania antiky a potom je to tu opat.. a takisto otehotniet sa pocas uzivania neda...myslim ze ked mi v martine povedali ze sa da otehotniet aj s cystou tak asi vedia co hovoria...
suseda mi poradila jeden babsky recept ( jej dcere vraj pomohol) nadrobno nakrajana cibulka osmazena na oleji, 1PL hlakej muky a 1PL alkoholu ( najlepsie domaceho) a tuto zmes si treba dat na gazu a prilozit na vajecnik na noc a prekrit nejakym igelitom (sackom)
@ivec16 skus aj ty.. ja prave skusam, tak uvidim ci bude nejaky vysledok..udajne by sa to malo robit 2-3 tyzdne.... ako clovek za skusku nic neda a myslim ze ublizit to nemoze...ale antiku uz uzivat isto nechcem...

ivec16
3. dec 2013

@janka13587 tak podobny recept som citala, teda trosku jednoduchsi,... a to ze si mas prikladat lopuchovy list, kazdy den novy az kym nezostane cisty... "normalne" by mal scernat, ked vytahuje cysty. Teda najlepsie dat na noc

janka13587
3. dec 2013

@ivec16 len kde teraz zozeniem lopuchovy list ?? 🙂

lilila65
3. dec 2013

@janka13587 ja som antiku uzivali pred otehotnenim a par mesiacov som mala prestavku. ja som sa docitala, ze ked antiko beries viac nez pol roka endometriou sa ti zmensi, ustupi, mozes to pozorovat na menstruacii, su menej bolestive a slabsie, potom vynecha sa antiko a okolo pol roka by mala ostat vporiadku a mas cas na otehotnenie, to v akom stave mas endometriozu mozes sledovat na svojej menstruacii. a ma este napadlo na cysty som citala, že ked mas dostat periodu, das si horuci kupel s morskou solou a mala by ti pocas menstruacie prasknut, mam to odskusane, uz viac nez 3 cysty mi tak praskli. Bylinkove zenske caje, ajurvedske pomahaju velmi dobre, ale opat upoyornujem na pohyb, nedvihat nic tazke, no akoby ste uz boli tehotne, davat pozor na prechladutie z dola

ivec16
3. dec 2013

@lilila65 hmm pretoze antiko tiez nie je ziadny liek... a moze navodit aj vela problemov, ja som ju tiez nechcela, brala som ju na odporucanie lekarov, s cystami mam problem od 12 rokov, a tiez vsetci len HAK odporucaju... ale priserne ma bolievala hlava z nej, prestriedala som vela druhov, prsia ma boleli a vytratila sa uplne chut na sex... nemala som bolesti a to bol asi jediny benefit HAK, bohuzial negativa prevazuju... A je to asi velmi individualne, niekomu sa podari otehotniet po HAK a niekomu zas roky nie...

ivec16
3. dec 2013

@lilila65 tak HAK sa odporuca zenam s endometriozou standartne, ak neplanuju tehotenstvo.... pre zeny ktore chcu otehotniet sa nenasadzuje... hmm ten kupel by som skusila.. ale mame len sprchac...

ivec16
3. dec 2013

@janka13587 🙂 no teraz ozaj neviem :D...

janka13587
3. dec 2013

@lilila65 tak ja boleti pri menstruacii nemam.... a antiku vazne nechcem..ani mi to nerobilo dobre, ja som ju kedysi uzivala a byvalo mi znej dost zle.. mozno aj zly druh....ale fakt do toho uz ist nechcem...
zenske caje pijem o tom horucom kupely som nepocula.. ale skusit to mozem, akurat mne ked to prasklo minuly rok tak mi to neodislo ale mi to vyvolalo velku bolest, preto by som sa bala toho prasknutia....
no a to s tym dvihanim tazkych veci a prechladnutim tak nato ma upozronovala aj doktorka..

lilila65
3. dec 2013

@ivec16 ja beriem antiko uz zase pol roka dozadu, chceli sme si kupit dom v ziline ale za rok sme nic nenasli tak sme sa prestahovali do vacsieho bytu bo nabuduci rok by sme chceli splodit dalsie babo a podla vsetkeho mi antiko velmi pomaha, teraz som skusala tri druhy a posledny mi perfektne sadol, nemam ziadne vedlajsie priznaky a chut na sex mam obrovsku. Podla hviezd je velmi dobre obdobie na splodenie dietata az do polovice jannua.

ivec16
3. dec 2013

@lilila65 nj tak super ked tebe sadla.... ja som tu poslednu minuly rok celkom pretrpela... z tych troch mesiacov co som ju brala som skoro vkuse 2,5 mesiaca spinila alebo krvacala.... ale ked ti sedi tak je dobre... mne zistili aj zvysenu zrazanlivost krvy a riskovat nejaku mrtvicu... radsej nie... radsej pretrpim 2-3 dni v mesiaci... no to uz vela nestihame do pol januara a co buduci rok?

lilila65
3. dec 2013

@ivec16 to este nemam, najlepsie je par mesiacov pred si pozriet, vyhladas si to na googli. ja teraz beriem antiko bez prestavky, iba ked zacnem krvacat tak si dam 5 dni pauza a pokracujem dalej, vela druhov som brala, ale tato je super akoby som ju ani nebrala, ja si tiez musim davat pozor na antiko, bo ma hemangion na peceni, strumu v krku od stitnej zlazy a tu sprostu neurologicku tetaniu a to vsetko kvoli tomu, ze mi neskoro zistili zlu funkconst stitnej zlazy. este ja ked som chcela otehotniet, tak mi doktorka predpisala zelezo, ale iba vitaminy aby sa mi mierne prekrvili vajcovody